Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan. J. Turk
PRITOŽBA NAD DELOM MEDICINSKE SESTRE
Bralka ima osebno zdravnico, s katero je zadovoljna, ni pa zadovoljna z medicinsko sestro, ker je neažurna, osorna, neprijazna in pogosto ne opravi zadanih nalog. Velikokrat se je že zgodilo, da je obljubila, da ji bo izdala recept, pa ga je potem enostavno pozabila. Zanima jo, komu se lahko pritoži.
Zanimivo vprašanje, ki nakazuje problematiko, s katero se nedvomno srečuje še marsikdo. Nekateri imajo srečo, da imajo opravka tako s profesionalnim zdravnikom oziroma zdravnico kot tudi z vestno medicinsko sestro, nekateri se pritožujejo nad osebnimi zdravniki oziroma zdravnicami in obenem hvalijo medicinske sestre – no, pri bralki je ravno obratno.
Na vprašanje s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
DOLOČANJE NUJNOSTI ZDRAVSTVENIH PREGLEDOV
Bralko zanima, kako je z določanjem nujnosti zdravstvenih pregledov. Sama ima akutni problem s prebavili, pa ji je zdravnica na napotnici določila stopnjo nujnosti »hitro«, kar pomeni čakalno dobo skoraj dva meseca. Kaj pravi zakon?
Določanje stopnje nujnosti je eno izmed pomembnejših vprašanj pacientovih pravic, saj se mu lahko zaradi napačne zdravnikove ocene zdravje tudi občutno poslabša.
Stopnje nujnosti so sicer nujno, zelo hitro, hitro in redno. Pacient pa je uvrščen na čakalni seznam v petih dneh po predložitvi napotne listine oziroma v dveh dneh po opravljeni triaži, o uvrstitvi in posledicah zaradi neupravičene odsotnosti od termina pa je obveščen v treh dneh od uvrstitve na čakalni seznam.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
NASTOPANJE ZDRAVNIKOV V JAVNOSTI
Bralec ugotavlja, da se v zadnjem času veliko zdravnikov pojavlja v javnosti. Kljub temu se mu zdi, da so si nekateri želeli na ta način narediti brezplačno reklamo, četudi njihova stališča niso nujno edina pravilna. Zato ga zanima, ali obstaja kakšen predpis, ki bi urejal nastopanje zdravnikov v javnosti in tudi replik navadnih državljanov na njihove izjave.
Zahvaljujem se vam za zelo zanimivo in aktualno vprašanje. Nastopanje zdravnikov v javnosti ureja Kodeks zdravniške etike, ki ga je sprejela Zdravniška zbornica Slovenije in zavezuje vse zdravnike. Proti zdravnikom, ki kršijo določila tega kodeksa, je zdravniška zbornica dolžna tudi ukrepati.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
DELOVANJE OSEBNEGA ZDRAVNIKA
Bralka je resneje zbolela, a ni mogla do osebne zdravnice. Ni je dobila ne po telefonu ne po elektronski pošti. Šele ko jo je klicala s sinove telefonske številke, se je oglasila. Ko je nujno potrebovala zdravilo, je izginila. Ko jo je prijazno opomnila, da od nje pričakuje vsaj osnovni angažma, ji je zabrusila, naj razmisli o zamenjavi osebnega zdravnika. Zanima jo, kako lahko ukrepa.
Oseba, ki naj bi bila osebni zdravnik, bi se morala že po osnovnih moralnih normah obnašati kot pacientov zaupnik, kar vključuje vsaj minimalno skrb za svojega pacienta – to pa pomeni vsaj minimalno odzivnost in predpisovanje najnujnejših zdravil.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ČAKANJE NA SPECIALISTIČNE PREGLEDE
Bralki je osebna zdravnica izdala napotnico za revmatološki pregled s stopnjo nujnosti zelo hitro. Zanima jo, v kolikšnem času se mora naročiti na pregled in pri katerem specialistu in kako hitro bo na vrsti za pregled.
Kar zadeva specialista, imate na voljo kar precej izbire. Če uporabljate splet, si lahko vse razpoložljive specialiste za zdravstveno storitev ogledate na spletni strani https://cakalnedobe.ezdrav.si/.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVICA DO KAKOVOSTNE OBRAVNAVE
Bralec ima že dolgo časa zdravstvene težave z »dolgim covidom«, a mu zdravnica nezainteresirano svetuje le, naj malo počiva. S tem ni zadovoljen, saj je slišal, da imajo ponekod v tujini celo posebne covidne klinike za take primere. Želi nasvet.
Problematika dolgega covida je trenutno ena izmed najbolj »vročih« zdravstvenih tem, saj se z njo ukvarja cela vrsta vrhunskih znanstvenikov in strokovnjakov po vsem svetu. Res je, da se v zvezi s tem zdravstvenim stanjem še ne ve prav veliko, a po mojem vedenju vsaj v razvitem svetu zdravniki že priporočajo celo niz terapij in tudi farmakološko zdravljenje.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
PRAVNO VARSTVO PACIENTOV
Bralko zanima, kakšno pravno varstvo imajo zagotovljeno pacienti, če pride pri zdravniku ali zobozdravniku do kršitve njihovih pravic, in kako naj ravnajo.
Če pacient (oziroma pravilneje: zavarovana oseba) meni, da je prišlo pri izvajalcu zdravstvenih storitev do kršenja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (na primer neupravičeno zaračunane storitve), lahko poda zahtevek pri območni enoti oziroma izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ZDRAVLJENJE PRI ZDRAVILCU
Bralka se je zaradi številnih zdravstvenih težav, pri katerih ji zdravniki niso mogli kaj prida pomagati, odločila, da bo pomoč poiskala še pri zdravilcu. Gospod je sicer zelo prijazen, jo je pa zmotilo, ker ji je dejal, naj raje ne verjame »klasičnim« zdravnikom, saj so preveč konservativni in ne razumejo njenih zdravstvenih težav. Takšna izjava se ji zdi neprimerna, saj ni opustila klasičnega zdravljenja. Kaj ji svetujete?
Čeprav je področje zdravilstva zakonsko urejeno že desetletje in torej pri njem ne gre za nelegalno dejavnost, se na tem področju žal še vedno pojavlja veliko amaterstva in šarlatanstva.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
ALI BO CEPLJENJE OBVEZNO?
Bralko zanima, ali je mogoče, da država odredi obvezno cepljenje za vse. Sama sicer spada v rizično skupino (stara je 68 let), vendar ima tudi hude težave z alergijami, zato se še vedno ni cepila proti covidu-19. Ali jo država lahko prisili v to?
Bralkine skrbi so odveč, že zdaj veljavni zakon o nalezljivih boleznih namreč omogoča ugotavljanje utemeljenih razlogov za opustitev cepljenja. Ker osebam, pri katerih obstaja verjetnost, da bi zaradi cepljenja utrpele hude alergijske reakcije, tudi epidemiološka stroka odsvetuje cepljenje, je skoraj gotovo, da bi bila izvzeta iz režima obveznega cepljenja.
Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk
POGOJI ZA POTOVANJE NA HRVAŠKO
Bralko zanima, pod katerimi zdravstvenimi pogoji, povezanimi z epidemijo covida-19, lahko potujemo na Hrvaško. Z možem namreč načrtujeta pot v juliju, oba sta bila že cepljena, ona s cepivom Pfizer, mož pa z AstraZeneco. Zanimajo jo pogoji tako za izstop iz Slovenije kot za vstop nazaj v Slovenijo.
Najnovejši pogoji, ki veljajo, so naslednji: Hrvaška od potnikov iz Slovenije zahteva negativni hitri test, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa (dovolj je natisnjeno potrdilo iz sistema zVEM – za prijavo potrebujete digitalno potrdilo), ali negativni hitri PCR-test, ki ni starejši od 72 ur (prej 48 ur) od odvzema brisa, ali potrdilo o prebolelosti ali pozitivnem covid testu, ki je starejše od 11 dni in ne več kot 180 dni, ali potrdilo o prebolelosti ali pozitivnem covid testu in da je oseba znotraj šestih mesecev bila cepljena z vsaj enim odmerkom katerega koli cepiva, se ji izjema vstopa brez negativnega testa ali karantene podaljša za 180 dni od datuma cepljenja, ali potrdilo o polnem cepljenju po pravilih proizvajalca (dovolj je tudi cepilni kartonček, še bolje pa je imeti potrdilo iz sistema zVEM).