Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetifebruar '21

    KDO IMA PREDNOST PRI CEPLJENJU

    Bralko, staro 75 let, zanima, ali obstaja kakšen uradni dokument, ki bi določil, kdo ima prednost pri cepljenju proti covidu-19. Zanima jo še, kdaj bo na vrsti in ali bomo državljani lahko prosto izbirali med različnimi cepivi.

    Uradni dokument obstaja, in sicer so to Priporočila glede oblikovanja prednostnih skupin, ki sta jih skupaj izdala NIJZ in Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.

    Glavni cilji priporočil so zmanjšanje umrljivosti zaradi covida-19, izboljšanje zdravja prebivalstva s preprečevanjem težkega poteka bolezni pri posameznikih in razbremenitev zdravstvenega sistema ter tudi ponovni zagon gospodarstva ter vzpostavitev normalnih pogojev za izobraževanje, promet, dejavnosti v kulturi ter socialno življenje kot tudi vseh drugih dejavnosti, ki so bile pred koronakrizo povsem običajne.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijanuar '21

    KAKO POTEKAJO ZOBOZDRAVSTVENE STORITVE

    Bralka je slišala, da zobozdravniki sicer delajo, ampak da se je treba pred obiskom testirati na okužbo z virusom SARS-CoV-2. Zanima jo, ali to drži in ali zobozdravniki obravnavajo samo nujne primere.

    Zobozdravniki že nekaj časa normalno sprejemajo paciente. Ne drži, da se je treba za obisk zobozdravstvene ambulante testirati na okužbo z virusom SARS-CoV-2, tako testiranje je obvezno le, če pacienti kažejo znake okužbe z virusom (vročina, trdovraten kašelj, slabo počutje, izguba vonja ali okusa ipd.). V tem primeru jih lahko na testiranje naroči tudi zobozdravnik.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetidecember '20

    POSLEDICE MALOMARNEGA RAVNANJA MED EPIDEMIJO

    Bralec pravi, da je večina državljanov že dobro seznanjena z obveznimi zaščitnimi ukrepi med epidemijo covida-19. Ne glede na to pa opaža, da nekateri ljudje, med njimi tudi starejši, še vedno ne nosijo mask ali pa jih nosijo površno, se ne držijo pravil socialnega distanciranja ipd. Zanima ga, kakšne sankcije lahko take ljudi doletijo. 

    Za nekatere posameznike je denarna kazen edini ukrep, ki lahko spremeni njihovo nerazumno in nevarno obnašanje. Namreč zavedanje, da jih lahko nespoštovanje pravil občutno udari po žepu.

  • Na vprašanje s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetinovember '20

    KJE SO MASKE OBVEZNE

    Bralec pravi, da so starejši ljudje ob pogostih spremembah predpisov zmedeni glede tega, kdaj in kje je zdaj nošenje zaščitnih mask obvezno. Zanima ga, ali mora masko nositi tudi pri obisku zdravnika in zobozdravnika (v čakalnici).

    Zaradi lastne varnosti vam svetujem, da čim pogosteje nosite zaščitno masko, saj pripadniki starejše generacije spadate v ranljivo skupino državljanov, pri kateri je tveganje za resnejšo obliko razvoja bolezni covid-19 večje. 

    Kar zadeva uporabo zaščitnih mask (ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela obraza), je ta obvezna pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih. To vključuje tudi čakalnice pri zdravniku ali zobozdravniku in tudi vse oblike javnega potniškega prometa (na primer avtobuse, vlake). 

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetioktober '20

    REKLAMACIJA ZDRAVILA, KUPLJENEGA NA SPLETU

    Bralka je na spletu kupila naravno zdravilo, za katero pa se je izkazalo, da ji ne ustreza. Ko je na spletno lekarno naslovila dopis, da želi izdelek vrniti, so ji sporočili, da to za zdravila ne velja. Zanima jo, ali to drži oziroma kakšne ima možnosti, če ji zdravilo ne ustreza.

    Najprej splošen nasvet glede spletnega nakupovanja zdravil: tako nakupovanje ni najbolj priporočljivo, saj gre pri zdravilih za zelo specifičen izdelek in je zato pred njihovim nakupom pametno pridobiti še dodatno mnenje ali pojasnilo ustreznega farmacevta – po možnosti »v živo«.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetiseptember '20

    PRESTAVLJANJE TERMINA ZA ZDRAVSTVENI PREGLED

    Bralka je bila naročena na specialistični pregled (ni šlo za nujno storitev), za katerega je bila že tako precej dolga čakalna doba. Pred kratkim pa so jo obvestili, da zaradi objektivnih razlogov pregled v začetku avgusta ni mogoč, in termin prestavili na oktober. Razume, da je zdravstvo v teh časih še posebej obremenjeno, ampak jo vseeno zanima, ali lahko v nedogled prestavljajo termine.

    Najdaljše čakalne dobe so pri nas predpisane v Pravilniku o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah, pri čemer se upoštevajo kriteriji stopnje nujnosti (nujno, zelo hitro, hitro in redno). Upoštevajoč te kriterije, najdaljše dopustne čakalne dobe trajajo od 24 ur od predložitve napotne listine za stopnjo nujnosti nujno pa do 6 mesecev od predložitve napotne listine za stopnjo nujnosti redno.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijulij '20

    PRITOŽBA NAD RAVNANJEM ZDRAVNICE

    Bralka je zelo razočarana zaradi obnašanja njene osebne zdravnice. Ko je bilo najhujše obdobje epidemije že za nami, jo je večkrat poklicala, da ji svetuje glede zdravil, a ni imela nikoli časa zanjo. Sprašuje, kam se lahko pritoži nad njenim ravnanjem.

    Številni zdravniki so v zadnjih treh mesecih delali pod hudo obremenitvijo, a to še ne opravičuje obnašanja, ki ste ga opisali. Gre namreč za kršitev osnovnega bontona, temeljnih poklicnih standardov in tudi zakona.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetijunij '20

    SAMOIZOLACIJA

    Bralkinemu možu je zdravnica zaradi suma, da je zbolel za boleznijo covid-19, odredila izolacijo. Zanima jo, kaj to pravzaprav pomeni. Ali mora biti mož popolnoma sam v stanovanju? Koliko časa taka izolacija traja? Ali se mora javljati svoji zdravnici? Katere ukrepe mora pri tem upoštevati?

    Izolacija je ukrep, ki ga osebni zdravnik odredi bodisi osebi, ki je zbolela za covidom-19, bodisi osebi, ki ima akutno okužbo dihal, a še nima potrjene okužbe s to boleznijo.

    Izolacija se odredi za najmanj 14 dni, lahko pa tudi za več, če je potek bolezni težji ali daljši. Če bolnik bolezen preživlja v blagi obliki (ko ne potrebuje hospitalizacije), se zaključi v 14 dneh od začetka simptomov oziroma pri bolniku z vročino v 14 dneh, odkar nima več vročine.

  •  Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetimaj '20

    OPERATIVNI POSEGI IN ZOBOZDRAVSTVENE STORITVE

    Bralka je stara nekaj čez 70 let in ni več najboljšega zdravja. Konec aprila so ji določili termin za operacijo kolka, vendar je slišala, da bodo zaradi epidemije COVID-19 prenehali izvajati vse operacije, ki niso nujne. Ali to drži? Prav tako jo zanima, ali zobozdravniki še delajo.

    Hvala za aktualno vprašanje. Pred kratkim je začel veljati Odlok Vlade RS o začasnih ukrepih na področju zdravstvene dejavnosti zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19, ki omejuje opravljanje nekaterih zdravstvenih storitev.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan J. Turk

    Dobro je vedetiapril '20

    PRAVICA DO POGREBNINE IN POSMRTNINE

    Bralki je pred kratkim umrl mož in poskrbela je za njegov pogreb. Znanka ji je omenila, da ima v določenih primerih pravico do pridobitve pogrebnine. Zanima jo, ali to drži, kateri pogoji morajo biti za to izpolnjeni, koliko znaša in ali ji morda pripada tudi pravica do posmrtnine.

    To pod določenimi pogoji drži. Če vam umre družinski član, lahko zaprosite za pogrebnino (prav tako pa tudi za posmrtnino). Zato morajo biti izpolnjeni določeni (splošni in posebni) pogoji, in sicer morate biti državljanka Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Sloveniji ali pa tujka, ki ima dovoljenje za stalno prebivanje v Sloveniji in stalno prebivališče v Sloveniji.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 13
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov