Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Gorski  reševalci pozivajo k izbiri primernih poti

    28. junij 2018

    Predstavniki Gorske reševalne zveze Slovenije svarijo, da je ob vse večjem obisku gora tudi nesreč iz leta v leto več.  Letos se jih je še pred pričetkom poletne sezone zgodilo že skoraj 200. V gorah je letos umrlo že 18 ljudi, od tega deset pri planinski dejavnosti in osem pri drugih dejavnostih, največ pri delu v gozdu.

    Glavni razlog za porast nesreč je, da je vsako leto v gorah več ljudi, ti pa se v gore ne odpravljajo le poleti temveč vse leto,  so poudarili na novinarski konferenci. Med njimi so tudi turisti, ki planinskih terenov sploh ne poznajo. Gorski reševalci ljudi pozivajo, naj izberejo svojim sposobnostim primerne poti.

  • Previdno ob vračanju klicev na neznane številke

    27. junij 2018

     Policisti so opozorili na pojav t. i. Wangiri klicev. Gre za klic, ki se po prvem zvonjenju prekine. Uporabnik misleč, da gre za običajen zgrešen klic, tega vrne, s tem pa se vzpostavi mednarodni klic, ki se obračuna po mednarodni tarifi. Pri vračanju klicev na tuje številke ljubljanski policisti svetujejo skrajno previdnost.

    Klici so bili iz mednarodnega telefonskega sistema in aplikacije Viber usmerjeni na končnega uporabnika slovenskega mobilnega omrežja, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana, saj jih je na to opozoril eden izmed slovenskih operaterjev.

  •  Donacija podjetja Lek za program Starejši za starejše

    22. junij 2018

     Podjetje Lek, farmacevtska družba, d.d. je Zvezi društev upokojencev Slovenije darovala sredstva za program Starejši za starejše.

    V programu, ki ga Zdus izvaja že 14. leto sodeluje 3.500 prostovoljcev, ki na domu obiskujejo starejše od 69. let in jim pomagajo glede na njihove potrebe (pomoč pri hišnih opravilih, sprehod, druženje, branje, prevozi do zdravnika in drugo). Prostovoljci se pri svojem delu srečujejo z revščino starejših, zanemarjenostjo, nasiljem, zlorabami in hudimi zdravstvenimi težavami ter se v takih primerih povežejo s strokovnimi javnimi in nevladnimi organizacijami.

  • Petje pod vaško lipo

    22. junij 2018

     Društvo za ohranjanje dediščine z Gradeža pri Turjaku (v občini Velike Lašče ) v soboto, 23. junija, ob 20. uri vabi na zborovsko petje in veselo druženje pod vaško lipo na Gradežu pri Turjaku.

    To bo že tradicionalni Večer na vasi, eden od običajev, ki jih v društvu obujajo že vrsto let.

  • Znane in neznane slike Ivane Kobilca 

    21. junij 2018

     V Narodni galeriji v Ljubljani so sinoči slovesno odprli pregledno razstav o življenju in delu slovenske slikarke Ivane Kobilca (1861–1926) z naslovom “Slikarija je vendar nekaj lepega ...” Na ogled bo okoli 140 del iz vseh slogovnih obdobij in vseh žanrov. Med njimi bo kar nekaj umetnin iz zasebnih zbirk, ki so skoraj neznane širši javnosti.

    Ivana Kobilca je bila pridružena članica Salona francoske Société nationale des beaux-arts in trikrat uvrščena na njeno razstavo. Razstavljala je po celotni Evropi, med drugim s Ferdom Veselom kot prva Slovenka na beneškem bienalu. Kot edina Slovenka je redno in od blizu spremljala razstave treh glavnih secesij (na Dunaju, v Münchnu in v Berlinu).

  • Spoznajmo Japonsko!

    21. junij 2018

    Na Muzejski ploščadi na Metelkovi v Ljubljani bo to soboto, 23. junija, priložnost za spoznavanje Japonske, njenih običajev, kulture, zgodovine in kulinarike. Vstop na prireditev Dan Japonske je brezplačen. 

    Na več kot petdesetih stojnicah, odrskih nastopih, predavanjih, delavnicah in demonstracijah bodo obiskovalci med 10. in 17. uro spoznavali tradicionalno in sodobno japonsko kulturo, kulinariko, borilne veščine, avtomobilizem, glasbo in raznovrstne izdelke. Za otroke bodo pripravili ustvarjalne delavnice, animacije in celo mini olimpijado s številnimi športnimi in zabavnimi aktivnostmi, saj bodo v Tokiu leta 2020 potekale olimpijske igre.

  • Visoke temperature lahko poslabšajo zdravstveno stanje

    21. junij 2018

     Visoke temperature so pogost razlog za resno poslabšanje zdravstvenega in funkcionalnega stanja starejših ljudi, opozarjajo zdravniki Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani.

     Bolj ogroženi bodo posamezniki, ki prejemajo zdravila za nižanje krvnega tlaka ali odvajanje vode oziroma morajo upoštevati omejitev vnosa tekočine. Izjemno ogroženi bodo onemogli stari ljudje, ki so pri zagotavljanju termalnega ugodja in vnosa tekočine odvisni od drugih oseb. Ne pozabimo večkrat preveriti počutja starostnikov, ki sicer živijo sami.

  • Proti morju več kot deset avtobusov dnevno

    20. junij 2018

     Avtobusni prevozniki v poletno sezono vstopajo z okrepljenimi dnevnimi avtobusnimi linijami v Ljubljani, so sporočili iz Avtobusne postaje Ljubljana. Z več kot desetimi avtobusi na dan se lahko potniki med drugim peljejo do Kopra, Portoroža, Pirana, pa tudi do Izole, Strunjana in Lucije ter do večjih mest Istre, Kvarnerja in Dalmacije.

    Avtobusi bodo v času poletne sezone vozili tudi v Umag, Poreč, Rovinj in Pulj, Opatijo, na Reko, v Crikvenico ter na Krk in Veliki Lošinj. V Dalmaciji se bodo avtobusni prevozniki ustavili v Zadru, Šibeniku, Splitu in Dubrovniku. Razvit trg in močna konkurenca rednih avtobusnih linij potnikom omogočata tudi nizke cene, tako je Krk iz Ljubljane dostopen za 10 evrov, so še zapisali. 

  • Preprečevanje nasilja nad starejšimi zahteva sistematičen pristop

    15. junij 2018

    Organizacije starejših po vsem svetu ob današnjem mednarodnem dnevu osveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. juniju, opozarjajo na pravico do življenja brez nasilja. V Društvu SOS telefon pa poudarjajo, da bi se morali problematike lotiti sistematično.

    "Nasilje nad starejšimi je problem, ki zahteva posebno občutljivost in obravnavo," je dejala Špela Veselič iz Društva SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja. Pri tem bi bilo treba po njenih besedah bolj dejavno vključiti tudi zdravstvo, ker bi morale biti patronažne službe bolj vključene v obravnavo problematike. Prad tako bi se morali po njenem mnenju bolj sistematično in intenzivno lotiti problematike nasilja nad starejšimi v ustanovah, ki je še popolnoma nepokrita. S takim pristopom bi lahko prišli do ustreznih podatkov o obsegu in vrstah takšnega nasilja in razvili specializirane storitve.

  • Poletna noč v muzejih

    15. junij 2018

    Vsako tretjo soboto v juniju slovenski muzeji in galerije svoja vrata odprejo tudi ponoči. Letos bo poletna muzejska noč jutri, 16. junija, ko bo od 18. do 24. ure brezplačni vstop v kulturne hrame, večina bo pripravila še dodatne programe.

    Tako Pokrajinski muzej Celje vabi na vodeni ogled razstave Steklo na Celjskem od 18. stoletja do danes v Stari grofiji. V Ljubljani bodo v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) pripravili vodene oglede po razstavah, kulinarično druženje, športno razgibavanje ter nočno raziskovanje gradu Fužine. V Slovenskem etnografskem muzeju bo muzejska noč ubrana na temo čebelarstva (ob novoodprti razstavi Kjer so čebele doma). Povezali so se tudi s Slovensko veteransko avto moto zvezo, ki v parku Tabor (12.00 - 20.00) pripravlja razstavo in ocenjevanje okoli 30 starodobnih vozil, pred Kavarno SEM pa bo predstavljeno vozilo Piaggio Ape (it. čebela) ter nekaj skuterjev Vesp (it. osa). V Narodni galeriji bodo vsake pol ure potekala kratka javna vodstva za odrasle in otroke.

  • 1
  • …
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • 146
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov