-
Duša Hlade Zore že deveto leto pomaga ljudem, ki so nezadovoljni z obravnavo v zdravstveni ustanovi (javni ustanovi ali pri zasebnikih) ali odnosom zdravstvenega osebja. Je ena izmed trinajstih zastopnikov pacientovih pravic, ki delujejo po Sloveniji, in prav vsi imajo dovolj dela. Tudi spisek pritožb je skoraj povsod enak. Najpogosteje so kršene: pravica do primerne, kakovostne in varne zdravstvene oskrbe, pravica do spoštovanja pacientovega časa ter pravica do obveščenosti in sodelovanja. Najbolj pa, kot pravi sogovornica, sicer upokojena zdravnica, ljudi bolijo neprimeren odnos osebja, osornost, nevljudnost in vtis, da nikomur ni mar zanje.
-
Privoščite predah svojim jetrom
Ali vas zbada pod desnim rebrnim lokom, se vam nabira maščoba okrog trebuha, ste pogosto utrujeni, vas napihuje, srbi koža? Mastna hrana, alkohol, tobak in zdravila močno izčrpavajo delovanje jeter. Razbremenite jih z najučinkovitejšim izvlečkom iz pegastega badlja. Dovolj je le ena kapsula na dan, saj se pegasti badelj iz SiliFita petkrat bolje vsrka v celice kot pri drugih izvlečkih, dokazujejo raziskave. Na voljo v lekarnah in www.naturamedica.si, tel. št.: 03 56 30 022, 040 214 620.
-
Darja Kocjan Ačko, Andrej Goljat: Krompir
Andrej Goljat: Jedi s perutnino
Andrej Goljat: Ribe in morski čudeži
Založba Kmečki glas, vsaka knjiga: 12,50 evra
Tri priročne in zelo uporabne kuharske knjige bodo prišle prav kuharjem z različnim znanjem. Poleg receptov za pripravo manj znanih, tudi zahtevnejših krompirjevih jedi boste izvedeli še marsikatero zanimivost o krompirju, njegovo zgodovino in uporabnost posameznih sort krompirja za kulinarične namene.
-
Višji nekateri socialni prejemki
1. junija se je zvišala denarna socialna pomoč in za samsko osebo zdaj znaša 385,05 evra, od januarja leta 2019 pa se bo znesek znižal na 331,26 evra. Zvišal se je tudi cenzus za varstveni dodatek, za samsko osebo odslej znaša največ 566,02 evra (do zdaj 484,97 evra).
Vendar dvig ne bo avtomatičen, zato morajo tisti, ki že imajo veljavno odločbo o denarni socialni pomoči oziroma varstvenem dodatku, za uveljavljanje višjega zneska oddati novo vlogo na center za socialno delo, in sicer najpozneje do konca julija. Denarno socialno pomoč in varstveni dodatek bodo namreč odmerjali na novo, pri čemer bodo kot do zdaj upoštevali: višino dohodkov (iz zadnjih 3 mesecev pred mesecem vložitve vloge), število družinskih članov, premoženje, prihranke, zagotovljeno oskrbo (ali ima zagotovljeno bivanje/prehrano) ipd.
Doma pridelano je najbolj zdravo
Lokalno pridelana hrana, ki je kakovostna, sveža in varna za potrošnika, je pot do našega zdravja in trajnostne prihodnosti, je temeljna misel okrogle mize »Zdravje in hrana na razpotju – kakšna bo naša prihodnost?«. Pripravil jo je evropski poslanec dr. Igor Šoltes, ki si prizadeva za to, da bi v vrtcih, šolah, bolnišnicah in domovih za starejše pripravljali kakovostno hrano iz sestavin domačih pridelovalcev.
Lokalno pridelana hrana je sveža, saj kratka pot od proizvajalca do potrošnika ne zahteva uporabe konzervansov ali aditivov. Pridelava je pod nadzorom, zato ni obdelana s kemikalijami, ne vsebuje fitofarmacevtskih sredstev in hormonskih motilcev. Seveda so tudi pri domačih pridelovalcih izjeme, a kot je poudaril dr. Jože Podgoršek, varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano, lahko glede na različne kazalnike trdimo, da jemo kakovostnejšo hrano kot marsikje drugje. Vsebnost antibiotikov na enoto prirasta v živinoreji je v Sloveniji zelo nizka v primerjavi z drugimi državami. Slovenski kmet v živinoreji porabi okoli 22 miligramov antibiotikov na populacijsko enoto, v Avstriji jih porabijo nekaj čez 50 miligramov, v Italiji pa celo 300 miligramov.
-
MIKLAVŽ PRI ORMOŽU
Društvo upokojencev Miklavž pri Ormožu je junija letos praznovalo 70. obletnico delovanja, ob tej priložnosti so izdali posebno številko biltena. Delovanje društva temelji na dveh ciljih, to je izboljšanje kakovosti življenja starejših krajanov ter preprečevanje njihove socialne izključenosti. Člani so aktivni na kulturnem, športnem, rekreacijskem in drugih področjih ter sodelujejo pri različnih prireditvah v občini in zunaj nje. Posebno skrb posvečajo tudi zdravju starejših. S pomočjo krajevne skupnosti in občine so uredili društvene prostore. Še posebno so ponosni na športni park s tremi kegljišči za kegljanje s kroglo na vrvici. Že leta 2009 je društvo, katerega predsednica je Slavica Mihorič, pristopilo k projektu Starejši za starejše. (Besedilo in fotografija: S. M.)
Visoke temperature poslabšajo zdravstveno stanje
Visoke temperature so pogost razlog za resno poslabšanje zdravstvenega in funkcionalnega stanja starejših ljudi, opozarjajo zdravniki. Zato velja upoštevati splošna priporočila.
- Zadržujte se v osenčenih in ohlajenih prostorih (to so tudi trgovski centri, knjižnice …). Bivališče zračite v nočnem času, čez dan imejte okna zaprta.
- Uporabljajte ventilator, ki pa v ekstremni vročini ne zadošča, večkrat na dan se hladite s prhanjem ali kopanjem.
- Pijte več vode, še preden začutite žejo. Izogibajte se mrzlim tekočinam, ker lahko dražijo prebavila. Ne uživajte pijač, ki vsebujejo alkohol, kofein ali teofilin (pravi čaj), saj povečajo izločanje vode. Zaužijte toliko tekočine, da boste dnevno izločili običajno količino seča, ki ne sme biti temen.
Pa smo spet nabrali nekaj lepih spominov …
Za nami je 14. srečanje bralcev in prijateljev revije Vzajemnost, ki bo marsikomu – na Mali Lošinj smo se peljali kar z osmimi avtobusi – pustilo lepe spomine. Sončno vreme, prijetno toplo morje, lepo urejen hotel s prijaznim osebjem in odlično hrano … vse to je pripomoglo k dobremu razpoloženju. Simpatični Kompasovi vodniki in vodnice, animatorji ter animatorke pa so skrbeli, da nam ni ničesar manjkalo.
V hotelu Vespera v zalivu Sunčana uvala so nam plesalci folklorne skupine Manfrina iz Malega Lošinja pripravili lepo dobrodošlico. V slikovitih nošah so nam tri generacije plesalcev prikazale plese s Suska, Lošinja in Cresa. Mag. Jožica Dorniž, odgovorna urednica Vzajemnosti, ter Marijan Papež, generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, sta udeležencem zaželela prijetno bivanje. Potem so se nekateri odpravili na prvi sprehod ob morju, drugi že na večerjo, da so si nabrali moči za večerno zabavo s plesom, najbolj neučakani pa so zaplavali v morju, ki je bilo prijetno toplo.
-
Slikarko Nado Marijo Golob Pignatari iz Ljubljane smo v Vzajemnosti že predstavili. Ker pa je v zadnjem času naredila serijo slik z morskimi motivi in smo si v uredništvu zaželeli nekoliko morskega vzdušja, smo jo vnovič povabili v svojo hišno galerijo. Na tokratni razstavi je serija slik iz Benetk pa Izole, ki ji je tako ljuba, in še drugih obmorskih krajev. Tokrat je uporabila le dve tehniki, in sicer olje na platno in akril na platno, ter močne kromatične barve, ki so tako ali tako njen prepoznavni znak.
-
Pohodi po hribih v okolici Ljubljane pod vodstvom izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije Janeza Alberta bodo tudi v poletnih mesecih. Povabite še znance, prijatelje, sorodnike …
V nedeljo, 8. julija, sta cilja kar dva: Grmada (893 m) ter Tošč (1021 m). Zbor udeležencev je ob 7. uri na končni postaji mestnega avtobusa št. 5. v Podutiku.
V nedeljo, 5. avgusta, pa se boste skupaj odpravili na Krim. Zbor udeležencev je ob 7. 30 pred knjigarno Konzorcij na Slovenski cesti.