Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Ko praznuje Evropa

    8. maj 2018

     Ob dnevu Evrope, 9. maju, bo tudi v Sloveniji veliko različnih - in brezplačnih - dogodkov, od filmskih projekcij do koncertov, nagradnih iger,  poskušanja kulinaričnih dobrot ...

    Tradicionalni Filmski teden Evrope se je razširil na 14 slovenskih krajev, kjer bodo med 9. in 27. majem zavrteli 22 evropskih sodobnih filmov. Uradno odprtje bo 10. maja v Hiši EU na Dunajski 20 v Ljubljani ob 18. uri s filmom  Belgijski kralj, ki ga v slovenskih kinematografih še ni bilo.

    K praznovanju sodi glasba. Začelo se bo že ob 10. uri dopoldne, ko bo v Hiši EU v Ljubljani  mednarodna mladinska zasedba Europe Sings Together izvedla evropsko himno, Beethovnovo Odo radosti. Zvečer pa bo glasbeno, pevsko in plesno obarvan  koncert na Kongresnem trgu v Ljubljani. Od 21. ure dalje bodo tam nastopili Maja Keuc / Amaya, Eva Pavli, Toni Petrovič, Agencija Selected, Flipping Art, Nadiya Bychkova, Miha Vodičar, Vokalna akademija Ljubljana, Mažoretke in drugi. Posebna gostja bo švedska pevka Loreen , zmagovalka Pesmi Evrovizije 2012 s skladbo EUphoria. Koncert je brezplačen, v živo ga bodo prenašali TV Slovenija 2 in Radio Slovenija ter Evropska komisija v Sloveniji  na #FBlive.

  • Če ne moremo preprečiti kapi, vsaj hitro ukrepajmo! 

    7. maj 2018

     V Sloveniji  na leto več  kot 4.000 ljudi doživi možgansko kap. Precej jih umre, od preživelih pa se jih le 40 odstotkov ponovno vključi v delo (vsaj deloma), saj so posledice lahko hude. Možganska kap prizadene govor, razumevanje, pisanje, branje, spremeni osebnost, ukrade spomin, povzroči težave z vidom, sluhom, hranjenjem, odvajanjem, hudo utrudljivost in pogosto depresijo. A tudi možganska kap je premagljiva, spodbujajo bolnike in svojce v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije in Združenju bolnikov s  cerebrovaskularno boleznijo (CVB).

  •  Čiste roke - zdravo telo

    5. maj 2018

     Higiena rok je eden izmed najučinkovitejših ukrepov preprečevanja in obvladovanja okužb tako v domačem okolju kot v vrtcih, šolah, podjetjih in v zdravstvenih ustanovah. Skrb za čiste roke je tako pomembna, da ima higiena rok svoj mednarodni dan, to je 5. maj.

     Pogosto in temeljito umivanje rok je nujno že za preprečevanje širjenja prehladnih obolenj. Roke umivajmo pogosto in temeljito, vedno po uporabi stranišča, po kihanju in kašljanju, pred pripravo hrane in pred jedjo, potem ko smo prijemali živali ali živalske izločke, po vožnji z javnimi prevoznimi sredstvi, pred obiskom v bolnišnici in po njem, po previjanju dojenčkov, pred nego bolnika in po njej ... Ne pozabite: največ bacilov je na ročajih nakupovalnih vozičkov in na kljukah vrat trgovin, javnih ustanov, stanovanjskih blokov, pa tudi na denarju in telefonskih aparatih.

  • Več zdrave pameti, pa bo manj sporov

    maj '18

     V sedemdesetih letih delovanja smo prešli od bolj represivnih začetkov do sedanjega načina dela, ki temelji na načelu spoštovanja urejenosti trga, je ob sedemdeseti obletnici delovanja Tržnega inšpektorata RS povedala glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić. Na inšpektoratu je zaposlena 21 let, dvanajst let in pol ga vodi. Opaža, da je vsako leto manj kršitev potrošniške zakonodaje, a kljub temu opozarja potrošnike, da ne nasedajo brezpogojno obljubam v časopisnih in spletnih oglasih ter pred nakupi preverijo verodostojnost prodajalcev.

  • OD VSEPOVSOD

    maj '18

    Osmisliti starost

    Sodobna podoba starosti temelji na vseživljenjskem učenju in vseživljenjskem delu – to je bil glavni poudarek mednarodnega posveta Izzivi in perspektive globalnega povezovanja za razvoj nove podobe starosti, ki ga je pripravila Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje. Kot je povedala njena predsednica prof. dr. Ana Krajnc, je »v 21. stoletju naše glavno delo izobraževanje, ki nam mora biti radost, ne v breme«. Posveta so se udeležili tudi predstavniki organizacij izobraževanja starejših iz Avstrije, Francije in Hrvaške.

  • ZDRAVJE NA KRATKO

    Dobro počutjemaj '18

    Poslušajte svoje srce

    Poslušajte svoje srce je glavno sporočilo kampanje ob evropskem dnevu srčnega popuščanja, ki ga bomo zaznamovali v maju. Pripravlja jo Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije v sodelovanju z družbo Novartis. Srčno popuščanje najpogosteje prizadene ljudi, starejše od 65 let. Kot opozarja primarij dr. Matija Cevc, gre za eno izmed bolezni, ki hudo prizadene bolnika in njegovo družino, predstavlja pa tudi obremenitev za celotno družbo. Srčno popuščanje je bolezensko stanje, pri katerem okvarjeno srce ob normalnih polnilnih tlakih ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo presnovnim potrebam drugih organov in tkiv. Do bolezni lahko pride zaradi poškodbe srčne mišice, ki pa jo lahko povzročijo povišan krvni tlak, bolezni srčnih zaklopk, srčni infarkt, vnetje srčne mišice ali druge bolezni. Ključno za pojav srčnega popuščanja je zmanjšanje črpalne sposobnosti srca in omejitev količine krvi, ki napolni levi prekat srca ob vsakem srčnem utripu.

  • Nagradna igra Sun Zone

    maj '18

    Lahkotna matirana krema Sun Zone za zaščito pred soncem in prezgodnjim staranjem je vodoodporna in se hitro vpije. S tehnologijo Cellular Protection, ki kožo zaščiti pred opeklinami in posledicami izpostavljenosti soncu, in koencimom Q-10, ki pomaga preprečevati izgubo kolagena in elastina.

    Med tistimi, ki boste navedli, kateri zaščitni faktor vsebuje krema, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.

  • Druženje maj

    Druženjemaj '18

    LJUBLJANA – POSAVJE

    Društvo upokojencev Posavje praznuje sedemdeset let delovanja, zato so občni zbor v marcu nadaljevali bolj slovesno. Nastopili so Moški pevski zbor Posavje in Ljubljanske mažoretke, odprli so razstavo likovnih del članov Marije in Andrije Majtana, predsednik društva Zvonko Milković pa je ob jubileju podelil društvena priznanja sedemindvajsetim članom ter osmim družbam in ustanovam. Dolgoletni članici Božislavi Hromec pa je izročil priznanje Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS).

  •  Previsok sladkor škoduje 

    Dobro počutjemaj '18

    Nezdrava prehrana ter pomanjkanje gibanja sta glavna krivca za povišan sladkor v krvi. Predelana živila in hrana z umetnimi dodatki vsebuje velike količine sladkorja, s čimer v telo vnesemo preveliko količino glukoze. Ta je sicer glavni vir energije, a če je je preveč, lahko povzroči škodo zlasti na očeh, ledvicah in živčevju, hkrati pa pripomore k hitrejšemu staranju.

    Zdrava odrasla oseba ima na tešče krvni sladkor od 3,8 do 6,1 m mol/L. Kar je več, že pomeni začetek sladkorne bolezni. A še preden se ta razvije, nam telo z določenimi znaki sporoča, da je sladkor previsok in da mu to ne ustreza. 

  • IZBRSKANO IZ SPOMINA

    Zgodbemaj '18

    Sedemnajst otrok iz vasi Soča in Lepena v Zgornji Soški dolini se je junija leta 1937 po svetem obhajilu skupaj z duhovnikom Hermanom Sreberničem fotografiralo pred vhodom v cerkev sv. Jožefa. Peta z leve je Marija Gasperčič, zdaj 87-letna Mimica Domevšček.

    Na fotografiji, ki naj bi nastala okoli leta 1912, so po vsej verjetnosti udeleženci šole za trgovske pomočnike, ki je bila v Celju. Med udeleženci je tudi dedek Tineta Goleža, ki nam je posredoval fotografijo.

  • 1
  • …
  • 147
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov