Festival o zdravju in za zdravje
V Cankarjevem domu se danes popoldne odpira četrti festival celostnega zdravja, na katerem strokovnjaki z različnih področij predstavljajo tradicionalne zdravilne tehnike, od kitajske in indijske (ajurvedska) medicine do homeopatije. Pester program bo potekal tri dni in sicer v petek od 16. do 20. ure ter v soboto in nedeljo od 9. do 20. ure.
Med drugim bodo predstavili homeoterapijo za živali, zdravilno moč gob, apiterapijo, terapije prosti stresu in še marsikaj drugega. Veliko pozornosti pa bo namenjene pomenu hrane kot hranilu in zdravilu – kako hrana vpliva na zdravje in kako lahko tudi povzroči bolezen (o tem bodo predavali: Biljana Dušić, dr. med., svetovalka ajurvedske medicine, mag. Petar Papuga, dr. med., specialist za akupunkturo, dr. Maruša Hribar, mag. farm, strokovnjakinja za homeopatijo, Sanja Lončar in drugi).
Dolgotrajna oskrba še vedno le na papirju
Na posvetu o novostih, ki jih prinaša zdravstvena reforma in sta ga včeraj pripravila Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) in ministrstvo za zdravje, so udeleženci znova razpravljali o stališčih zakonov o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) ter dolgotrajni oskrbi.
Mag. Rosvita Svenšek, predsednica Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje, je predstavila stališča Zveze društev upokojencev Slovenije, o katerih smo že nekajkrat pisali, zato jih le nekaj povzemamo. Pripombe se v večini nanašajo na preveč splošno opredelitev pravic, pričakovali so namreč, da bo povsem jasno opredelil pravice in obveznosti zavarovanih oseb, občin, delodajalcev in države.
-
Ob mednarodnem dnevu glasnega branja so po zamisli skupine društva upokojenih pedagoških delavk v Vodnikovi domačiji v Ljubljani prvič pripravili uro glasnega branja. Geslo letošnjega dneva je: Beri glasno, spremeni svet, obeležili pa ga bodo v vsaj stotih državah sveta.
Glasno branje nas bogati in zdravi, ohranja jezik, zbuja domišljijo, krepi samozaupanje, prevetri možgane in nas spravi v dobro voljo, sporočajo iz Vodnikove domačije, kjer poudarjajo, da je branje v skupini tudi bolj zabavno. Zato se bodo ob glasnem branju proznih besedilih, poezije in dramatike, ob domačih in prevedenih tekstih, srečevali vsak prvi četrtek v mesecu ob 10. uri v prostorih vodnikove domačije, na Vodnikovi cesti 65 v Šiški.
Ptujske ulice bodo preplavile maškare
S tradicionalnim kuretovim/korantovim skokom 2. februarja opolnoči se bo začelo 58. kurentovanje na Ptuju, zagotovo največje pustovanje na Slovenskem. Letos bo praznovanje še posebej razigrano, saj so obhodi kurentov razglašeni za Unescovo nesnovno kulturno dediščino človeštva. Poleg kurentov, ki se jih na pustno nedelje zbere vsaj 600, pridejo na Ptuj še druge etnografske maske, slovenske in tuje.
Pester program bo vse do 13. februarja, ko bodo pusta pokopali. Čez dan se bodo maškare vseh starosti zabavale na prostem, zvečer bodo plesi v maskah na različnih prizoriščih, vsak večer bodo goste v karnevalski dvorani zabavali domači in tuji glasbeniki, seveda pa ne bo manjkalo tradicionalnih prireditev in povork. Na ogled bodo različne razstave (filatelistična, o haloškem pustu ...) , delavnice priprave pustnih kostumov, na Murkovi ulici bo odprta srednjeveška tiskarna in kovnica denarja ...
-
Novela zakona o pacientovih pravicah in pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov, ki sta začela veljati 21. januarja, prinašata kar nekaj novosti tako za paciente kot tudi izvajalce zdravstvenih storitev. Dobro jih je poznati, da ne bo kasneje prihajalo do nesporazumov.
Na ministrstvu za zdravje ugotavljajo, da so najpogostejši vzroki za predolge čakalne dobe (poleg pomanjkanja zdravstvenih kadrov): želja pacienta, da storitev opravi točno določeni zdravnik, večkratna odklonitev pacienta (še ne želi na operacijo, si je premislil …) ter pacienti, ki zaradi slabega zdravstvenega stanja sploh niso sposobni za poseg, pa so vseeno na čakalni listi. Zato pričakujejo, da se bodo ravno z brisanjem teh pacientov s seznamov najbolj skrajšale čakalne vrste za operacije. Posameznike bodo poklicali na poseg, ko bodo zanj ustrezno telesno pripravljeni.
-
Aleksi Jercog: Slavko Avsenik
Življenje za glasbo
Mladinska knjiga Založba, 39,90 evra
Ime Slavka Avsenika zagotovo pozna večina Slovencev pa tudi številni oboževalci njegove glasbe po vsem svetu. A ob prebiranju obširne monografije bralec izve marsikaj novega o legendarnih bratih Slavku in Vilku, njunem otroštvu, družinskem življenju, predvsem pa o njunem glasbenem ustvarjanju, nastopih doma in v tujini, o glasbenikih, ki so izvajali njuno glasbo ... Napisal jo je zamejski glasbeni urednik, publicist in glasbenik, zlasti pa velik ljubitelj in poznavalec Avsenikove glasbe. Monografija ima več kot tristo strani s številnimi fotografijami, nekatere so prvič objavljene, besedili skladb in reprodukcijami Slavkovega srednjega sina, akademskega slikarja Martina.
Cepljenje prepreči raka na materničnem vratu
Rak na materničnem vratu je tretji najpogostejši rak pri ženskah (za rakom na dojki in kožnim rakom). Po mnenju medicinske stroke pa bi ga lahko zanesljivo preprečili z ustrezno zaščito pri spolnih odnosih, rednimi pregledi pri ginekologu oziroma udeležbo v presejalnem programu Zora in cepljenjem proti virusu HPV.
Za to vrsto raka vsako leto zboli okoli 120 Slovenk, med njimi so najpogosteje ženske, starejše od 50 let, ki se niso redno udeleževale programa Zora, zato bolezen pogosto odkrijejo, ko so rakave celice že razsejane po telesu.
-
Da bodo sklepi kot podmazani
Kapsule KurkuFit vsebujejo kurkumin iz indijske rastline kurkume. Kurkumin zmanjšuje vnetni odziv telesa, zato je priporočljiv za dobro gibljivost sklepov. Samo v kapsulah KurkuFit je oblika vezanega kurkumina, ki ga telo 29-krat bolje izrabi kot druge oblike kurkumina. Poleg tega ne povzroča težav z želodcem, je brez GSO in primeren za vegetarijance.
Zdravju koristne lastnosti KurkuFita: za izboljšano gibljivost sklepov, prečiščevanje telesa, zdrava jetra in žolč, normalno prebavo, kožo, možgane in živčevje in ščiti telo pred prostimi radikali. Na voljo v lekarnah in na www.naturamedica.si, tel. št.: 03 56 30 022, 040 214 620.
-
Kurentovanje bo dolgo in razigrano
S tradicionalnim korantovim skokom 2. februarja opolnoči se bo začelo 58. kurentovanje na Ptuju. Letos bo praznovanje še posebej razigrano, saj so obhodi kurentov razglašeni za Unescovo nesnovno kulturno dediščino človeštva. Tudi letos bo pester program vse do 13. februarja, ko bodo pusta pokopali. Čez dan se bodo zabavale maškare vseh starosti, vsak večer bodo goste v karnevalski dvorani zabavali domači in tuji glasbeniki, seveda pa ne bo manjkalo tradicionalnih prireditev in povork.
-
Demenca je ena najtežjih bolezni, saj traja dolga leta, bolnik se v tem času tudi osebnostno močno spremeni, svojci, ki skrbijo zanj, pa so izpostavljeni hudim obremenitvam. Zato je ključno, da se že takoj po postavitvi diagnoze poučijo o bolezni in poiščejo strokovno pomoč. Prvi naslov je zagotovo Spominčica – Alzheimer Slovenija, slovensko združenje za pomoč pri demenci.
Na sedežu Spominčice na Linhartovi cesti 13 v Ljubljani vsak delavnik med 9. in 15. uro deluje Posvetovalnica, kamor lahko pridejo osebe z demenco in njihovi svojci po nasvet, pogovor in tolažbo. Pogovori so zaupni. Za osebno svetovanje se dogovorite po telefonu na telefonski številki: 01 25 65 111 ali pišite na info@spomincica.si. Vsak delavnik med 9. in 15. uro, v ponedeljek do 18. ure, deluje še Svetovalni telefon na številki: 059 305 555. Trikrat na leto izide tudi glasilo Spominčica.