Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Zajtrk je zdrav začetek uspešnega dne

    24. januar 2018

     Izpuščanje prvega jutranjega obroka v dobri veri, da zaradi manjšega vnosa kalorij ohranjamo zdravo telesno težo, ni dobra rešitev, je povedala Mojca Cepuš, certificirana nutricionistka, ob predstavitvi Natur aktiv BIO zajtrka. Za naš organizem je najbolje, da jemo več manjših obrokov na dan, predvsem pa se moramo držati dveh pravil: ne zajtrkujemo sladkarij (ne jemo sadnih jogurtov ali sladkih kosmičev), večerja pa naj bo pol manjša od zajtrka. Zjutraj je dobro pojesti kos kruha z namazom (sirni, zelenjavni, humus …), ki mu dodamo košček...

  • Cepljenje prepreči raka materničnega vratu

    22. januar 2018

      Rak materničnega vratu je tretji najpogostejši rak pri ženskah (za rakom dojk in kožnim rakom). Od leta 2003, ko so smo uvedli državni presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb Zora, se je pojavnost skoraj prepolovila. Z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV, pa lahko bolezen v celoti preprečimo, je povedala Urška Ivanuš, dr. med., epidemiologinje v državnem programu Zora z Onkološkega inštituta Ljubljana ob začetku enajstega evropskega tedna  boja proti raku na materničnem vratu.

  • Pravice in dolžnosti pacientov po novem

    19. januar 2018

    V nedeljo, 21. januarja, začneta veljati novela zakona o pacientovih pravicah in pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov. Tako za paciente kot tudi za izvajalce zdravstvenih storitev določata kar nekaj novosti. Navajamo nekatere spremembe.

     Med drugim zakonodaja uvaja novo kategorijo nujnosti napotitve k specialistu. Še vedno veljajo na napotnicah oznake redno (najdaljša dopustna čakalna doba je šest mesecev z izjemo ortodontije, ortopedije in zobne protetike kjer je daljša), hitro (tri mesece) in nujno (obravnava v 24 urah). Nova kategorija zelo hitro pa pomeni, da lahko pacient čaka najdlje 14 dni. Uporablja se predvsem pri sumu na rakava obolenja  in za bolezenska stanja, ki so resna, a niso nujna.

  • Uporaba telefona med vožnjo se povečuje

    15. januar 2018

     Policija je skupaj z agencijo za varnost prometa začela nacionalno akcijo, v sklopu katere bodo opozarjali na nevarnost uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. Policija opozarja, da se uporaba telefona med vozniki povečuje, saj so leta 2016 zaznali 15.000 kršitev, lani pa že skoraj 30.000.

     Vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun je pojasnil, da želijo s 14-dnevno vseslovensko akcijo ljudi opozarjati, kako je lahko uporaba telefona med vožnjo nevarna, saj zmanjša pozornost človeka na okoliščine na cesti in na nepredvidljive situacije. Tako lahko spregleda udeležence v prometu ali prometno signalizacijo, to pa lahko pripelje do tragičnega dogodka.

  • Brez provizije za plačilo s karticami

    13. januar 2018

    Danes začne veljati  spremenjena direktiva o plačilnih storitvah, ki bo evropskim potrošnikom in podjetjem olajšala spletno plačevanje blaga in storitev.  Z novimi pravili, kakor so jih države članice prenesle v svoje nacionalno pravo, bodo elektronska plačila postala cenejša, enostavnejša in varnejša. Podjetja ne bodo smela več zaračunavati provizije pri plačevanju z debetnimi in kreditnimi karticami.

    Z  novo uredbo naj bi evropski potrošniki po ocenah na leto prihranili več kot 550 milijonov evrov. 

  • Fotografski natečaj na temo podob iz močvirja

    12. januar 2018

    Letos mineva 20 let, odkar je Škocjanski zatok v Kopru zavarovan kot naravni rezervat. Ob tej priložnosti je Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, ki zatok upravlja, razpisalo fotografski natečaj z naslovom »Naravni rezervat Škocjanski zatok – podobe iz močvirja 2018«. Fotografije zbirajo vse do do 20. novembra, najboljše pa bodo objavljene v koledarju za leto 2019.

     Udeležba na natečaju je brezplačna, brez starostnih omejitev, nanj se lahko prijavijo vsi ljubiteljski in poklicni fotografi iz Slovenije in tujine.

  • Cepiva proti gripi je dovolj 

    11. januar 2018

    Predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Eva Grilc je pojasnila, da so v letošnji sezoni porabili že okoli 97.000 odmerkov cepiv proti gripi, medtem ko se je lani cepilo okoli 62.000 ljudi, kar so trije odstotki prebivalstva. Nekoliko višji odstotek precepljenih je bil lani v starostni skupini starejših od 65 let, v kateri se je cepilo 10,5 odstotka ljudi.

    Zaradi višje precepljenosti letos so nekaterim izvajalcem že pošle zaloge cepiva in so pri NIJZ naročili nove. Tisti, ki so jih naročili do srede, jih danes že imajo, je pojasnila Grilčeva. Tistim, ki so jih naročili danes, pa bo NIJZ zagotovil cepiva v najkrajšem možnem času. Danes zjutraj so na NIJZ imeli na zalogi 2300 cepiv. V zadnjih dneh so jih izdali 1300 na dan. Grilčeva meni, da imajo dovolj cepiv, da bodo v prihodnjih dneh zadostili novim naročilom. Poleg tega pa na NIJZ preučujejo možnost naročila dodatnih odmerkov cepiva pri dobavitelju. 

  •  Brezplačni zdravstveni telefon vedno na voljo

    11. januar 2018

    Od lanskega aprila, ko so na Dunaju uvedli brezplačni zdravstveni telefon, na katerem lahko uporabniki kadarkoli dobijo nasvet glede zdravstvenih težav, so zabeležili že 20.000 klicev. Največ uporabnikov je potrebovalo nasvet zaradi glavobolov, bolečin v hrbtu, vrtoglavice, izpuščajev ali bruhanja. Skoraj tisoč klicateljev so napotili na urgenco, v 700 primerih so jih po telefonu povezali z zdravniki. Šestim odstotkom uporabnikov pa so zdravstveni delavci po telefonu svetovali, kako si lahko pri manjših težavah pomagajo sami.  

  • Cenejši nakupi, manj odpadkov

    9. januar 2018

     Da bi čim manj dobre hrane končalo v smeteh obenem pa bi potrošniki lahko kupovali cenejše izdelke, sta najpomembnejša cilja, ki ju zagovarjajo v  podjetju Smart Futuristic, kjer so  zasnovali so zasnovali blagovno znamko Robin Food. V Mariboru in Ljubljani sta odprti dve trgovini, kjer lahko prehrambene izdelke ter izdelke za nego, higieno ter druge stvari kupujete po znatno nižjih cenah.

     Vse je naprodaj po vsaj  za 50 do 80 odstotkov nižjih cenah kot v drugih trgovinah. Pri tem je potrebno poudariti, da je hrana povsem neoporečna, le s krajšim rokom trajanja. Drugi izdelki imajo morda poškodovano embalažo ali so jo proizvajalci spremenili, pa so izdelke v stari podobi umaknili s polic. Ponudba ni vedno enaka, pač pa se spreminja v skladu s tistim, kar po nizkih cenah odkupijo od dobaviteljev ali prodajalcev, ki bi sicer vse skupaj zavrgli.

  •  Obisk parlamenta

    5. januar 2018

    Štirinadstropno poslopje slovenskega parlamenta na Šubičevi ulici ob Trgu republike v Ljubljani je bilo po načrtih arhitekta Vinka Glanza in njegovih sodelavcev zgrajeno leta 1959. Figure na vhodnem portalu sta zasnovala kiparja Karel Putrih in Zdenko Kalin. Večjo obnovo notranjih prostor so opravili leta 2000.

     Vsako drugo soboto v mesecu, razen avgusta, si imamo državljani priložnost ogledati notranjost parlamenta, ki jo sicer poznamo zgolj iz televizijskih prenosov. V državnem zboru namreč redno organizirajo Dan odprtih vrat.

  • 1
  • …
  • 160
  • 161
  • 162
  • 163
  • 164
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov