Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Brez zadreg pri sporazumevanju  z invalidi

    2. december 2017

    Založba Beletrina je ob mednarodnem dnevu invalidov, 3. decembru,  izdala prvo brošuro, namenjeno informiranju javnosti o dostopnosti in načinih sporazumevanja z osebami z različnimi oblikami oviranosti.

    Osebe z oviranostjo so še pogosto zapostavljene, bodisi zaradi nedostopnosti fizičnega ali spletnega okolja bodisi zaradi pomanjkanja informacij javnosti, kako vzpostaviti stik z njimi in kako se sporazumevati. K večji osveščenosti naj bi pripomogla brošura Premagovanje ovir v komunikaciji, ki je izšla v knjižni obliki, najdete pa jo tudi na spletnem naslovu: http://www.skrito.si/files/premagovanje_ovir_v_komunikaciji.pdf.

  • Ta veseli dan kulture vabi v nedeljo

    1. december 2017

    Na rojstni dan Franceta Prešerna, 3 decembra, že nekaj let praznujemo Ta veseli dan kulture, ko je omogočen prost vstop v različne kulturne ustanove: muzeje, galerije, gledališča ...  V 56 krajih po Sloveniji 145 organizatorjev pripravlja skupno več kot 320 dogodkov namenjenih vsem starostnim skupinam, podrobnejše informacije najdete na spletni strani ministrstva za kulturo:  www.mk.gov.si/si/ta_veseli_dan_kulture_2017/seznam_prireditev_2017. Letos bo še posebej slovesno, saj se začenja Evropsko leto kulturne dediščine.

  • Dobrodelni SILA Bazar 2017

    1. december 2017

     Mednarodno združenje žensk Ljubljana SILA – IWCL prireja že 24. dobrodelni bazar. Letos zbirajo sredstva za avtistične otroke in otroke, ki živijo v hudi finančni in socialni stiski.

    V nedeljo, 3. decembra,  od 10. ure dalje vabijo v veliko dvorano Granda Hotela Union Ljubljana vse, ki jih zanimajo tuje kulture. Obiskovalci boste imeli priložnost nakupovati različne izdelke, spominke, darilca in še marsikaj na stojnicah kar 36 držav. Izdelki so izvirni, saj jih pripeljejo iz tujih držav, veliko pa jih naredijo članice same. 

  • Alkohol med vsemi drogami povzroči največ škode

    30. november 2017

     Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ugotavljajo, da Slovenci od vseh psihoaktivnih snovi najpogosteje posegamo po alkoholu. Slovenija je po porabi alkohola in zdravstvenih posledicah zaradi škodljive rabe alkohola nad povprečjem držav Evropske unije. Poleg tega alkohol povečuje kriminaliteto, usodno vpliva na odnose v v družini in skupnosti ter povzroča ekonomske stroške.

    V Sloveniji je bila registrirana poraba alkohola v letu 2016 10,5 l litra čistega alkohola na vsakega prebivalca, starejšega od 15 let, kar je manj kot zadnji dve leti. Kljub temu pa še vedno presegamo mejo 5 litrov čistega alkohola na prebivalca, kar za državo pomeni, da finančna škoda zaradi posledic presega koristi od prodaje alkohola. Po raziskavi NIJZ 150 tisoč prebivalcev od 25 do 74 let čezmerno uživa alkoholne pijače, moški trikrat več kot ženske.

  • Pomoč za moško moč

    28. november 2017

    Zadovoljujoča spolnost izboljšuje kakovost življenja, krepi zdravje in zadovoljstvo, zvišuje samopodobo posameznika in utrjuje partnerski odnos. Po nekaterih podatkih naj bi imel že vsak peti Slovenec občasno motnje erekcije, oziroma že vsak drugi po 40. letu. Veliko starejših že po nekaj neuspešnih poskusih spolnost sploh opusti. Vendar se s temi težavami ni treba kar sprijazniti.

    Včasih moški ne doseže dovolj dobre otrdelosti spolnega uda, da bi lahko začel in končal spolni odnos ali pa gre za trajno nezmožnost doseganja erekcije. Kot pravi urolog asist. Bojan Štrus, dr. med., so za več kot 80 odstotkov težav krivi organski vzroki: visok krvni tlak, sladkorna bolezen, visoka telesna teža z metabolnim sindromom, težave s srcem ali ožiljem ter stres. Ob tem poudarja, da je motnja erekcije lahko opozorilni znak za sladkorno bolezen in srčno-žilne bolezni, ki morda pozneje povzročijo srčni infarkt ali možgansko kap. Zato morebitne težave pri spolnih odnosih le zaupajte osebnemu zdravniku, ta pa vas bo po potrebi napotil k specialistu.

  • Teden Karitasa za tople domove

    27. november 2017

    Teden Karitas, ki se začenja danes, poteka pod geslom Kje sem doma?. Z njim želijo v Slovenski karitas spodbuditi k razmisleku o domu - kjer je "naše srce, tam se počutimo doma, kjer so ljudje, ki nas imajo radi, tam je naš dom". Mnoge družine v Sloveniji so v velikih stiskah, še posebej tiste, kjer je zaposlen eden od staršev z nizko plačo ali v družinah, kjer starši prejemajo minimalno ali neredno plačo ter živijo v podnajemniških stanovanjih.

    V tem tednu bo več dogodkov po vsej Sloveniji. Največ pa se bo dogajalo v sredo, tako se bodo na Ponikvi, v rojstnem kraju Antona Martina Slomška, srečali sodelavci in prostovoljci Karitas iz vse Slovenije. Zvečer pa bo v Celju že tradicionalni koncert Klic dobrote, ki ga Slovenska karitas pripravlja v sodelovanju z Radiotelevizijo Slovenija. V času koncerta in še ves mesec zbirajo denar za družine v stiski. Prav tako bodo dobrodelne koncerte po različnih krajih prirejale tudi škofijske in župnijske Karitas.  Lani so s koncertom zbrali 134.903 evrov. Z zbranimi sredstvi dopolnjujejo tudi materialno pomoč v hrani in higienskih pripomočkih na 457 župnijskih Karitas, ki jo prejema več kot 20.000 družin po vsej Sloveniji.

  • Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami

    24. november 2017

    Pri spolnem nadlegovanju ne gre za nedolžno izkazovanje pozornosti, dajanje komplimentov ali ustvarjanje prijateljskega vzdušja na delovnem mestu. Spolno nadlegovanje pomeni zlorabo družbene moči enega spola nad drugim. In je nezakonito, je ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami (25. november) dejala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak.

    Gre za trdovratno in hudo kršitev človekovih pravic, ki ženske spremlja tako v zasebnem, delovnem kot širšem javnem okolju. Mednarodni dnevi akcij proti nasilju nad ženskami so priložnost, da namenimo dodatno pozornost psihičnemu, fizičnemu, ekonomskemu in spolnemu nasilju, zalezovanju, spolnemu nadlegovanju, spletnemu nasilju nad ženskami in dekleti. Obstajajo tudi številne druge pojavne oblike, na primer obrezovanje deklic, prisilne poroke, ki so pri nas morda res manj pogoste, zato pa so jim izpostavljeni milijoni žensk drugod po svetu,  poudarja ministrica.

  • Subvencije za čistejši zrak 

    23. november 2017

     Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad od 24. novembra dalje nudi stoodstotno subvencijo socialno šibkim občanom za zamenjavo starih kurilnih naprav na trdna goriva na degradiranih območjih z novimi, okolju prijaznejšimi kurilnimi napravami na lesno biomaso. Poleg izboljšanja kakovosti zraka ta ukrep prispeva k zmanjševanju energetske revščine.

    Lastnikom nepremičnin, ki so prejemniki redne denarne socialne pomoči in živijo na degradiranih območjih, povrne sklad celoten strošek zamenjave starih peči, vendar ne več kot: 8.000 evrov za malo kurilno napravo na lesno biomaso na polena, sekance in kombinirano kurjavo, ki ni enosobna kurilna naprava, osnovna peč ali odprti kamin; 6.000 evrov za malo kurilno napravo na lesno biomaso na pelete, ki ni enosobna, kurilna naprava, osnovna peč ali odprti kamin; 4.000 evrov za peletno peč z vodnim toplotnim prenosnikom (kamin) in 2.000 evrov za enosobno kurilno napravo.

  • Martin Krpan v knjigi in s knjigo

    22. november 2017

      V Cankarjevem domu v Ljubljani ob devetih na široko odpira vrata obiskovalcem vseh starosti 33. Slovenski knjižni sejem. Simbolizira ga samozavestni Martin Krpan, ki na svoji kobilici poleg kija in mesarice drži še eno orožje – knjigo. Letos namreč praznujemo stoletnico prve slovenske slikanice, Levstikovega Martina Krpana s Smrekarjevimi ilustracijami. Na sejmu, ki se bo zaključil v nedeljo,  sodeluje 115 razstavljavcev, potekalo pa bo okoli 300 spremljevalnih dogodkov, od Debatnih kavarn, Založniške akademije, Pisateljskega odra do Cicifesta za najmlajše in programa za najstnike. 

  • Preprečevanje zasvojenosti 

    21. november 2017

    V Sloveniji vsako leto umre 3600 oseb zaradi bolezni, ki jih zdravniki pripisujejo kajenju in 800 oseb zaradi bolezni, poškodb in zastrupitev, ki so posledica pretiranega uživanja alkohola.  Še 30 smrti beležijo zaradi uživanja prepovedanih drog.

    Zato so se štiri velike mreže nevladnih organizacij, ki delujejo na področju preventive in zagovorništva na področju zasvojenosti, to so: Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije z Mrežo NVO 25x25, Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija z istoimensko mrežo, Inštitut za raziskave in razvoj UTRIP z mrežo Preventivna platforma in Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo povezale v  z mrežo NVO za preprečevanja zasvojenosti.

  • 1
  • …
  • 165
  • 166
  • 167
  • 168
  • 169
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov