Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Nekatere pokojnine bodo višje

    23. december 2016

    Vlada je  na včerajšnji seji sprejela predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim upokojencem s polno delovno dobo zagotavlja zvišanje pokojnine na 500 evrov mesečno. Spremembe pa bodo začele veljati šele poleti 2017. 

    Kdor je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa let, ima torej pravico do starostne ali invalidske pokojnine, ki ne more biti nižja od 500 evrov. Vlada je tudi zagotovila najnižje zneske za zavarovance, ki imajo kakšno leto manj pokojninske dobe. Tako starostna oziroma invalidska pokojnina za tistega, ki ima 39 let pokojninske dobe brez dokupa, ne more biti nižja od 490 evrov. Za tiste, ki imajo 38 let pokojninske dobe brez dokupa, je najnižji znesek pokojnine 480 evrov, za 37 let delovne dobe pa 470 evrov. Nova ureditev naj bi veljala od julija 2017. Zaradi načela vzajemnosti in solidarnosti, na katerih temelji slovenski pokojninski sistem,  se na ta način posameznikom, ki so štiri desetletja vplačevali v sistem, vendar so imeli zelo nizke plače, zagotavlja višje pravice, kot bi jim pripadale glede na pokojninsko dobo in višino plačanih prispevkov.

  • Božične zgodbe v živo

    21. december 2016

     Ob božično-novoletnih praznikih marsikje pripravijo žive jaslice ali zaigrajo kak prizor iz svetopisemske zgodbe o rojstvu Jezusa  Vzdušje ob petju ter v soju sveč in bakel je enkratno, zato vas vabimo, da si ogledate katero od predstav. Izpostavljamo le tri. 

     Žive jaslice v Tuhinju

    Turistično društvo Tuhinjska dolina in Terme Snovik že enajstič zapored pripravljata posebno božično predstavo. Božična zgodba z živimi jaslicami bo v petek, 23. decembra 2016, ob 18. uri v Bizjakovih dolinah pri Termah Snovik. K božičnemu vtdušju bo zagotovo pripomoglo petje Nuše Derenda.

  • Dobri ljudje so še med nami

    16. december 2016

    Na srečo tradicija še nekaj velja, bi lahko rekli za akcijo Ljudje odprtih rok. Leta 1994 so jo prvič izpeljali pri reviji Naša žena, z njo pa tudi po preimenovanju nadaljuje revija Ženska. Tako so že triindvajsetič zapored izbrali srčne posameznike, skupine in podjetja, ki si zaslužijo vsaj simbolno priznanje za svojo dobrodelno, človekoljubno in naravnovarstveno dejavnost.

    Zaključno slovesnost v Narodni galeriji sta popestrila Fredi Ponudič z ruskimi baladami in 15-letna pevka Lara s prekrasnim glasom. Odgovorna urednica revije Ženska Marta Krpič in v. d. generalne direktorice direktorata za socialne zadeve ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Tanja Amon pa sta podelili zahvalne listine vsem predlaganim. To so bili: družina Žižek Lipič iz Dokležovja, Zavod Mačja hiša iz Celja, Primož Mihelič in Novega mesta, Tončka Pisnik iz Lovrenca na Pohorju, Projekt Zlate mreže Prostofer, Jelka Verbič iz Postojne, Klemen Grašič iz Križ pri Tržiču, podjetje OMV Slovenija, Nuša Rustja iz Novega mesta, Jana  Dular iz Jurke vasi, Marija Snežna Paulin Košir z Golnika, prim. Jasna Čuk Rupnik iz Ljubljane, dr. Eva Stergar iz Ljubljane, dr. Marinka Vovk iz Slovenskih Konjic ter Vesna Žist iz Drašičev pri Metliki.

  • Sramotno nizka minimalna pokojnina

    12. december 2016

    Za 40 let pokojninske dobe bi morali ženske in moški prejemati vsaj 500 evrov pokojnine, je na novinarski konferenci Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) povedal Janez Sušnik, ki zvezo vodi do izvolitve novega predsednika. Volitve pa bodo sredi tega tedna.

     Najnižja pokojnina za 40 let dela namreč znaša le 444 evrov, kar je sramotno nizko, poudarjajo na Zdus,  saj celo tisti starejši, ki so upravičeni do dolgotrajne socialne pomoči in varstvenega dodatka, dobijo več, in sicer 470 evrov. Še ta mesec se bo Zdus začel pogovarjati s strankami, ki bi takšen predlog vložile v zakonodajni postopek. V zvezi predlagajo, da bi začeli zviševati pokojnino že tistim z najnižjo pokojnino, ki imajo 37 let pokojninske dobe. Tako bi bilo skupno blizu 10.000 prejemnikov, zanje pa bi potrebovali iz proračuna 10,2 milijona evrov.

  • Dobro jutro nekoliko drugače

    9. december 2016

     Kdor je petkovo jutro preživel pred televizijskim sprejemnikom ob spremljanju oddaje Dobro jutro, je izvedel marsikaj koristnega tudi o zdravi prehrani. Marija Merljak, strokovnjakinja za zdravo prehrano, ki že nekaj let piše prispevke za Vzajemnost in sodeluje na srečanjih bralcev, je z novinarko Katjo Tratnik tokrat delila nasvete o hrani za izboljšanje mišične mase. Pri tem so ji pomagali številni gosti. Pa tudi uredništvo Vzajemnosti je bilo na snemanju, saj smo bili pokrovitelji oddaje.

     Pred gostiščem Livada v Ljubljani je že ob osmi uri zjutraj dišalo po kisli juhi, obari, ričetu in drugih enolončnicah, ki so po Marijinih besedah zelo primerna hrana za ta letni čas. Seveda pa na mizah ni manjkalo klobas, zelja, repe in sladkih jedi, od piškotov do potic z različnimi nadevi.

  • Dobro jutro s hrano za več mišične mase

    7. december 2016

     V petek, 9. decembra, vas od osme ure dalje vabimo pred televizijske sprejemnike. Verjetno poznate oddajo Dobro jutro, ki jo vsako jutro med delovnikom pripravljajo na prvem programu Televiziji Slovenija? Veste tudi, da ima ob petkih svojo rubriko naša dolgoletna sodelavka in strokovnjakinja za zdravo prehrano Marija Merljak. Ta petek pa bo njena rubrika potekala pod pokroviteljstvom  revije Vzajemnost, zato vas še posebej vabimo k ogledu!

    Marija Merljak bo tokrat delila nasvete o hrani za izboljšanje mišične mase. Kar 40 odstotkov naše telesne teže predstavljajo skeletne mišice, ki skrbijo, da je naše telo čvrsto in v formi. Z leti izgubljamo mišičnino (veliko k temu pripomore tudi stres!) , zato potrebujemo poleg gibanja tudi ustrezno hrano, ki pomaga ohranjati zdrave mišice.

  • Razstave jaslic po Sloveniji

    6. december 2016

     Prvi zapisi o postavljanju jaslic, kakršne poznamo dandanes, so se pojavili leta 1252 v Nemčiji. Jaslice je prvi postavil Frančišek Asiški leta 1223, kasneje pa se je ta običaj razširil tudi drugod; za to so skrbeli v glavnem jezuiti. Tudi na Slovenskem so jih prvič postavili jezuiti in sicer leta 1644 v cerkvi sv. Jakoba. Šele v 19. stoletju se začnejo pojavljati po hišah, na podeželju so jih najpogosteje postavili  v bogkovem kotu na trikotni polici. Kako se je razvijala ljudska ustvarjalnost pri upodabljanju Jezusovega rojstva si lahko v času od adventa do svečnice ogledate na številnih razstavah. Nekatere so že na ogled, druge bodo odprli v dneh tik pred božičem. 

  • Lahkonočnice – zvočne pravljice

    2. december 2016

    Skoraj ga ni med nami, ki ne bi imel rad pravljic, starost pri tem ne igra nobene vloge. Popeljejo te v nek drug svet, razburkajo domišljijo, te česa naučijo. Pravljice tudi združujejo generacije, saj otroci še posebej uživajo, ko jim jih beremo odrasli. Žal tega ne počnemo tako pogosto, kot bi si malčki želeli, starši so velikokrat preveč zaposleni, babice in dedki pa ne živijo blizu ali jih ni več …  

     Pri podjetju Si.mobil so zato pripravili nekoliko drugačen medgeneracijski projekt Lahkonočnice, pri čemer so v zvočnih pravljicah združili tradicijo in sodobno tehnologijo. To pomeni, da pravljice berejo starejši, natančneje stanovalci Doma starejših občanov Fužine, otroci (in starši) pa lahko digitalni zvočni zapis poslušajo preko računalnika, tablice ali telefona. Kot je povedala Nina Šiler so pripravili 40 pravljic, vse so simpatične, iskrive, tudi duhovite. Ker jih berejo »dedki in babice« so še toliko bolj posebne. Deset pravljic že lahko poslušate na spletni strani www.lahkonocnice.si, do konca decembra bodo vsak dan po 18. uri dodali še eno novo. Projekt so v Si.mobilu še nadgradili, v domu so uredili bralni kotiček, v decembru pa bodo pripravili delavnice, na katerih bodo stanovalce seznanjali z uporabo računalnika. 

  • Ta veseli dan kulture

    2. december 2016

     Že vse od leta 2000 na rojstni dan pesnika Franceta Prešerna, 3. decembra, kulturne ustanove po vsej državi brezplačno odprejo vrata obiskovalcem in običajno pripravijo še dodatno ponudbo.

    Tokrat je Ta veseli dan kulture na soboto, zato ni izgovorov, da se ne bi udeležili katerega od številnih dogodkov, od plesnih in gledaliških predstav (za nekatere si je treba zagotoviti brezplačne vstopnice), razstav, koncertov, predavanj, vodenj in delavnic. Doživetij bo dovolj za vse starostne skupine, za velike ljubitelje kulture in za tiste, ki se z njo šele srečujejo. Kulturno praznovanje pa pripravljajo tudi zamejski Slovenci v Bazovici pri Trstu in na Opčinah.

  •  Z Urbanom po Ljubljani

    1. december 2016

     Praznično okrašena Ljubljana je gotovo (še) eden od povodov za decembrski obisk glavnega mesta. Najbolj udobno si središče mesta lahko ogledate med vožnjo z električnim vlakcem. Urban namreč vozi po turistični krožni poti, ki povezuje najpomembnejše mestne znamenitosti. Do konca decembra velja  promocijska cena voženj.

    Vožnja traja dobro uro, saj krožna pot povezuje glavne mestne znamenitosti od Mestne hiše do Ljubljanskega gradu, Špico z izhodiščem za Botanični vrt, Trnovski pristan, Plečnikovo hišo v Krakovem, rimski zid, Križanke, prenovljeno Slovensko cesto, Kongresni trg, Parlament in Prešernovo cesto. Potniki na poti vidijo  Opero, Moderno in Narodno galerijo, zapeljejo se po Cankarjevi cesti do Slovenske ceste in postajališča Ajdovščina ter nato po Dalmatinovi ulici in Miklošičevi cesti, čez Prešernov trg pa pot nadaljujejo do končne postaje pri Mestni hiši.

  • 1
  • …
  • 202
  • 203
  • 204
  • 205
  • 206
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov