Naj prostofer 2015 je Boris Prejac
Vseslovenski prostovoljski projekt za mobilnost starejših t. i. PRoSToFER povezuje starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov, s starejšimi aktivnimi vozniki. Zlata mreža, ki izvaja projekt, je pod častnim pokroviteljstvom ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja in župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankoviča že tretjič podelila naziv 'naj prostofer'. Pripadel je Mariborčanu Borisu Prejacu.
Prostoferstvo je del njegovega vsakdana že tri leta in letos je s svojim avtomobilom na lastne stroške opravil več kot 6100 kilometrov. »Nismo zgolj vozniki, temveč neke vrste asistenti, ki pomagamo starejšim in invalidnim pri nakupih, dostavi na dom, pri spremstvu k zdravniku ...« je povedal Boris Prejac. Uporabniki storitev so najbolje ocenili Edvarda Kužnerja, nagrado za več kot 5000 prevoženih prostoferskih kilometrov pa je prejel Rajko Primc.
Matilda Serec in njenih 107 let
Pomurci so brez dvoma ponosni na svojo najstarejšo krajanko Matildo Serec iz Satahovcev, ki je praznovala 107. rojstni dan. Na življenje še vedno gleda z veliko mero optimizma ter humorja. Kot pravi, je njen recept za tako lepo starost: živeti umirjeno, brez jeze in stresa, uživati domačo hrano, biti veliko na svežem zraku, se veliko gibati, biti dobre volje in vsakemu nameniti prijazne besede.
Matilda je bila rojena 22. oktobra 1909 v Kraščih na Goričkem, še v času Avstro - Ogrske države. Teh je v svojem življenju kar nekaj zamenjala, kakor tudi valut in političnih ureditev … Odraščala je v kmečki družini, nekaj časa je hodila na sezonsko delo v Avstrijo. Pred 84 leti se je poročila v Satahovce, z možem Jožefom sta imela majhno kmetijo in obdelovala polja in redila živino. Že vrsto let je vdova. Ko je bila mlajša, je za preživetje družine hodila pomagat kmetom po vasi. Ob Muri je nabirala zelišča, bezeg in cvetje, kar je vse prodajala kmetijski zadrugi. Šivala je vreče za moko, da so pšenično zrnje vozili v bližnji mlin, ob tem pa je še čistila šibje za pletenje košar.
Terapija z avtomobilčki na daljinsko vodenje
V negovalnem domu Baumgarten na Dunaju so si terapevti domislili nenavadne terapije za spodbujanje fine motorike pri svojih pacientih. Oskrbovanci s pomočjo avtomobilčkov na daljinsko vodenje na zabaven način razvijajo svojo prostorsko orientacijo, koordinacijo, fino motoriko in koncentracijo.
Mnogo pacientov negovalnega doma Baumgarten že leta trpi za hudimi obolenji. Ker so številni že naveličani dolgoletnih klasičnih terapij, terapevti iščejo vedno nove načine, kako bi pacientom pomagali ohraniti oziroma ponovno pridobiti samostojnost. Ena izmed rešitev za razvijanje fine motorike je terapija z upravljanjem avtomobilčkov na daljinsko vodenje, pri čemer urijo tudi koordinacijo, koncentracijo in pozornost, pa tudi deljeno pozornost, ko delajo več stvari hkrati, spodbujajo pa še prostorsko orientacijo in budnost.
-
Po izkušnjah zdravstvenega osebja lahko že v prihodnjih tednih pričakujemo prve obolele za gripo, običajno pa je vrh sezone gripe konec januarja oziroma februarja. Gripa je zelo nalezljiva bolezen in virus se z lahkoto širi med prebivalci. Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati enostavni pravili: ostati doma, če zbolimo in bi lahko imeli gripo; temeljito in pogosto si umivamo roke, kihamo ali kašljamo v rokav ali si usta pokrijemo s papirnatim robčkom za enkratno uporabo. Najučinkovitejša zaščita pred gripo pa je vsakoletno cepljenje.
-
Krvni strdki (tromboza) so glavni vzrok srčno-žilnih zapletov, med katerimi so najnevarnejši srčni infarkt, možganska kap in venska trombembolija. Vsako leto zaradi težav, ki jih povzročijo krvni strdki po svetu umre ena od štirih oseb. Zato zdravniki na današnji svetovni dan tromboze še posebej osveščajo o tej bolezni, ki sodi med vodilne vzroke za prezgodnjo smrt.
Pri trombozi pride do zamašitve arterije (arterijska tromboza) ali vene (venska tromboza) s krvnim strdkom. Srčni infarkt in možganska kap, ki sta v javnosti dokaj dobro prepoznana, nastaneta kot posledica arterijske tromboze. Venska tromboza in pljučna embolija (s skupnim imenom venska trombembolija) pa nastaneta zaradi krvnih strdkov v venskem žilnem sistemu. Žal pa sta med ljudmi premalo poznani, čeprav so krvni strdki v nogah ali pljučih tretja najpogostejša srčno-žilna bolezen na svetu.
Ne čakajmo vedno na tujo pomoč
Zdi se, da je zadnje čase ob vsakem večjem nalivu v pripravljenosti pol Slovenije, poleti trepetamo pred točo in požari, pred dvema letoma nas je pozimi temeljito ohromil žled. In medtem ko večina z grozo spremlja divjanje narave od daleč ali po televiziji, se številni gasilci in drugi reševalci spopadajo z ognjem ali deročo vodo, pri čemer celo tvegajo svoja življenja. O delu pripadnikov sil za zaščito, reševanje in pomoč (ZRP), kot se uradno imenujejo, pa tudi o dolžnostih prebivalcev smo se pogovarjali s poveljnikom Civilne zaščite. Srečko Šestan je zaposlen v Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje kot vodja Sektorja za sistemske, organizacijske in pravne zadeve, naloge poveljnika Civilne zaščite pa opravlja od junija 2012. Tudi sam je gasilec že več kot 40 let.
-
Topla voda prija našim kostem in notranje spiranje tudi. Kje sem dobil oboje?
Odgovor pošljite do 17. oktobra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz septembrske številke: Pogled z Vogarja na Bohinjsko jezero.
Copate prejme: Jože Kozamernik, Ljubljana Polje.
-
VELENJE
Šaleška pokrajinska zveza Velenje (ŠPZDU) je vsakoletno družabno srečanje članstva na začetku poletja izvedla v dveh delih. Prvi dan so povabili na srečanje zakonske pare, ki so preživeli v sožitju pet ali šest desetletij. Kar šestdeset jih je prišlo na slovesnost, pet parov je praznovalo že šestdeseto obletnico, t. i. biserno poroko. Vsak par je prejel šopek in spominsko diplomo.
Predsednik zveze Jože Rebernak je v nagovoru povedal, da je več kot 600 članov zveze velik potencial, ki s skrbnim delom vodstva in sodelovanjem z občinami, centrom za socialno delo, OZRKS Velenje in drugimi pomembno vpliva na življenje upokojenih občanov vseh treh občin (Šmartno ob Paki, Šoštanj in Velenje) in skrbi za zastopanje njihovih interesov.
-
Manfred Spitzer: Digitalna demenca
Mohorjeva založba Celovec, 29,90 evra
Zdravniki pri mlajših odraslih vedno pogosteje opažajo motnje spomina, pozornosti in koncentracije ter čustveno in splošno otopelost. To stanje so v Južni Koreji prvi poimenovali digitalna demenca. Avtor predstavlja raziskave in strokovna dognanja, ki dokazujejo, kako pretirano uporabljanje pametnih telefonov, računalnika, tabličnega računalnika ter drugih digitalnih medijev zlasti pri otrocih slabi sposobnost možganov, prihaja do govornih in učnih motenj, pomanjkanja pozornosti, stresa, depresij in vse večje nagnjenosti k nasilju.
-
Večnamenska in globinsko negovalna krema za roke z zaščitnim faktorjem pomaga izenačiti polt, roke pa naredi mehke in gladke. V kombinaciji z močjo vitamina E in kompleksom Evenrenew spodbuja celično obnovo in ustavi prezgodnje staranje kože.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, kateri vitamin vsebuje krema za roke, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 16. septembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.