-
Pogosto obiskovanje stranišča ali celo nočno vstajanje zaradi tiščanja na malo potrebo vse preveč starejših moških jemlje kot značilne znake staranja. V resnici pa so vzroki v nenevarnem povečanju prostate, na kar pa res vplivajo leta.
Vzrok naj bi bil zmanjševanje koncentracije moškega spolnega hormona testosterona, ki se pojavlja s starostjo. Večja kot je, bolj pritiska na sečnico, kar povzroči težave pri odvajanju urina. Po abrahamu ima težave z benigno hiperplazijo prostate ali BHP najmanj polovica moških, pri 80. letu pa že skoraj vsi.
Nagradna igra Memories Daydreaming in a Hammock
Po uporabi te cvetlično-vodne dišave boste imeli občutek, da se sproščate na sončni tropski plaži. Objela vas bo čutna sapica cvetice frangipani z dodatkom vonja oceana in razkošnim, toplim objemom svežega kokosovega mleka.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, katero mleko vsebuje dišava, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
Odgovor na vprašanje nam skupaj s svojimi podatki pošljite do 15. novembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Za nagrado«.
-
Nagradno vprašanje se glasi: Katero olje vsebuje nočna krema Eucerin ELASTICITY+FILLER?
Ko se koža stara, izgublja prožnost, čvrstost, sijaj in odpornost, pojavljajo se gube. Linija Eucerin ELASTICITY+FILLER je bila posebej razvita za odpravljanje teh težav in zagotavlja številne učinke proti staranju. Dnevna in nočna krema iz linije vsebujeta arctiin, aktivno sestavino, ki dokazano pospeši obnavljanje kolagena v kožnih celicah, in silimarin, močan antioksidant, ki ščiti kolagen in elastin pred razkrojem ter izboljša prekrvitev kože na celični ravni. Formula vsebuje tudi hialuronsko kislino, ki vidno zapolni gube. Nočna krema vsebuje še arganovo olje. Ker je bogato z negovalnimi lipidi, ponoči pomaga pri regeneraciji in zgladi površino kože. Negovalna izdelka dopolnjuje oljni serum za gladko kožo obraza, ki je obogaten z eteričnimi olji.
-
Marsikdo zmotno misli, da imamo težave z nogami lahko samo poleti. Ogrevani prostori namreč slabijo mikrocirkulacijo, kar pa neugodno vpliva na žile na nogah. Pozimi se veliko zadržujemo v toplih prostorih, nosimo tesna oblačila in zaprta obuvala, zato noge še hitreje postanejo težke in utrujene, zunaj na mrazu pa nas hitro zazebe v stopala. Težke noge in mrzla stopala so lahko znak slabe mikrocirkulacije, ki kasneje privede do oteklih nog, venskih bolezni in krčnih žil.
V lekarnah je na voljo izdelek s trokserutinom, katerega učinkovitost pri preprečevanju venskih bolezni in oteklih nog potrjuje več dolgoletnih študij. Ta učinkovina v kombinaciji z bodečo lobodiko, borovnico in divjim kostanjem blagodejno deluje na noge, odpravlja utrujenost, občutek mrzlih stopal in težkih nog ter pospeši mikrocirkulacijo. Ta flavonoid ima tudi druge učinke, med drugim izboljša stanje žilnih sten, odpravlja utrujenost in oteklost nog, pomaga pri pospešitvi krvnega obtoka ter ščiti pred nastankom vidnih žil ne glede na zunanjo temperaturo. Nemške raziskave dermatološke klinike Univerze v Frieburgu dokazujejo, da je ljudem z venskim popuščanjem med otekanjem nog trokserutin ob redni uporabi vidno zmanjšal oteklino.
POISKALI SMO ODGOVOR: KAKO MED PROSTOVOLJCE?
Spomladi nas je klicala bralka, ki je razmišljala o tem, da bi se vključila v prostovoljsko delo. Ni vedela, kaj bi pravzaprav želela početi in na koga naj se obrne, zato smo jo usmerili na Slovensko filantropijo. Pred kratkim se je spet oglasila s samimi lepimi izkušnjami in predlogom, naj za prostovoljstvo navdušimo še koga. Z veseljem posredujemo nekaj informacij.
Najprej presodite, ali bi vam ustrezalo delo z živalmi, druženje s starejšimi, pomoč otrokom pri šolskih nalogah, pomoč tujcem pri učenju slovenščine ali kaj drugega. Že vnaprej premislite, koliko časa bi namenili za prostovoljsko dejavnost, ste se pripravljeni kam peljati ali ne bi želeli za uro ali dve iz domačega kraja. Tako boste lažje našli primerno dejavnost. Prostovoljce vedno potrebujejo tudi pri humanitarnih organizacijah, kot so Rdeči križ, Slovenska karitas, Zveza prijateljev mladine Slovenije, Unicef, v zavetiščih za živali, dobrodošli so v domovih za starejše ali drugih socialnih zavodih, pri združenjih bolnikov ali invalidov ipd.
V obljubljeno deželo – Slovenke v ZDA
V Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani je odprta zanimiva razstava, posvečena izseljenkam, ki so se pred davnimi desetletji odpravile v Združene države Amerike.
Štirinajst zgodb govori o pogumu, želji po boljšem življenju in slovenski srčnosti, saj so izseljenke tudi tam, tako kot tiste doma, vzdrževale »ognjišče« in skrbele za to, da se je družina zbirala in ohranjala slovenski jezik in kulturo. Prve tri Slovenke so odšle v ZDA po zaslugi svojih bratov misijonarjev sredi 19. stoletja. To so bile Antonija pl. Baraga, poročena Höffern, Polona Pirc, poročena Noč ter Marija Trobec.
-
V Medgeneracijskem središču Ljubljana, ki deluje v sklopu Javnega zavoda Cene Štupar vse leto potekajo brezplačne aktivnosti, namenjene vsem generacijam, še posebej pa starejšim, upokojencem, socialno ogroženim in delovno aktivnim, ki se želijo naučiti česa novega ali prenesti svoje znanje na druge. V prostorih na Linhartovi 13 v Ljubljani lahko:
- okrepite in umirite telo in duha na gibalnih aktivnostih in jogi,
- urite svoj spomin in odziv s šolo spomina,
- izživite svoj kreativni duh in aktivirajte ročne spretnosti s pomočjo kreativnih delavnic,
- pridobite nove informacije o zdravem načinu življenja, financah, demenci in pravu,
- učite se tujih jezikov (jezikovni tečaji) in ključnih popotnih izrazov (popotni jezik),
- postanite računalniško pismeni in seznanjeni z novimi spletnimi orodji,
- preizkusite se v različnih družabnih igrah,
- prenašajte svoje znanje in izkušnje na druge uporabnike, družite se in se tekom medgeneracijskih srečanj srečujte tudi z drugimi generacijami,
- imate pa tudi možnost individualnega telefonskega in osebnega svetovanja o socialnovarstvenih vprašanjih in zaposlovanju.
Brezplačna izobraževanja za starejše delavce
Za delavce, ki so starejši od 45 let, bo po novem, na voljo brezplačno svetovanje in izobraževanje. Namen projekta Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc je povečati vključenost starejših zaposlenih v vseživljenjsko učenje in izboljšati kompetence za potrebe trga dela, so povedali predstavniki ustanov, združenih v konzorcij.V ljubljanski urbani regiji projekt izvaja 11 organizacij: CDI Univerzum, BIC Ljubljana, Glotta Nova, Agora in Center za poklicno usposabljanje, Javni zavod Cene Štupar, B2, Micro Team, Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, Srednja ekonomska šola Ljubljana in Mednarodni center za prenos znanja.
Manj svečk za manj grobov tudi letos
Med 29. oktobrom in 1. novembrom bo po več krajih po Sloveniji že osmo leto zapored potekala ekološko humanitarna akcija Manj svečk za manj grobov. Njen namen je, da namesto pretiranega okraševanja grobov s svečami, ki predstavljajo tudi veliko obremenitev za okolje, sredstva raje namenimo za nakup medicinskih pripomočkov ter zdravljenje bolnih in življenjsko ogroženih. Geslo akcije je: »Pomagajmo tistim, ki še živijo, če nismo mogli vsem, ki se jih te dni spominjamo.«
Stojnice bodo postavljene na pokopališčih v Zagorju, Trbovljah, Hrastniku, Litiji, Grosuplju, Celju, Domžalah, Dobrepolju, Mariboru, Velenju, Šmartnu ob Paki in Savi. V zameno za prostovoljni dar bodo darovalci prejeli zastavico sočutja, s katero se bodo lahko brez pretirane obremenitve za okolje poklonili spominu na preminule. Letošnja novost so SMS svečke, takšno virtualno svečko prižgemo, če pošljemo SMS s ključno besedo SVECKA na 1919 in prispevamo en evro v dober namen.
Z električnimi vozili po Žalah
V času pred Dnevom spomina na mrtve je ob pokopališčih vedno gneča. V Ljubljani zato upravljavci pokopališč priporočajo, da se pripeljete z avtobusi mestnega potniškega prometa, ki bodo vozili pogosteje. Pozorni bodite le v nedeljo, 30. oktobra, ko bodo zaradi maratona zapore cest v okolici Žal vse do 16. ure.
Sicer pa v dneh do 1. oktobra na starem in novem delu pokopališča Žale invalidom in starejšim, ki težko hodijo omogočajo brezplačne prevoze z električnim vozilom. Vozi med 9. in 17. uro , s 1. postaje krene ob polni uri, z 8. postaje pa na pol ure. Vmes se ustavlja na osmih postajališčih, poleg katerih so postavljene klopi: