-
V 82. letu starosti je umrl Vinko Gobec, častni član Zveze društev upokojencev Slovenije. Kar dvanajst let, od leta 1995 do 2007, je vodil upokojensko organizacijo, pri čemer se je zavzemal zlasti zato, da bi se glas upokojencev odločno in daleč slišal.
Rodil se je leta 1934 v vasi Svetina nad Štorami. Najprej se je zaposlil v Rudniku kaolina Črna, kasneje pa je bil direktor tovarne pohištva Stol v Kamniku, svetovalec predsednika Gospodarske zbornice za sodelovanje z drugimi republikami in direktor ljubljanske območne enote Gospodarske zbornice. Med drugim je bil dva mandata tudi predsednik občinske skupščine Kamnik, kasneje pa poslanec Zvezne skupščine Jugoslavije.
-
Med zaščitenimi kmetijskimi izdelki na ravni Evropske unije sta tudi istarski pršut/istrski pršut, ki sta ga skupaj zaščitili Slovenija in Hrvaška. To je šele drugi izdelek z zaščiteno označbo porekla iz več kot ene države članice EU.
Istarski pršut/istrski pršut je iz svinjskega stegna brez nogice, kože in podkožnega mastnega tkiva z medeničnimi kostmi, suho obdelan z razsolom, morsko soljo in začimbami, s procesoma sušenja in zorenja, ki trajata najmanj eno leto, in sušen na zraku brez dimljenja. Prašiči so rejeni v določenih delih Istre.
Prižgite svečko manj in darujte
Ob prvem novembru se na slovenskih grobovih tare rož in sveč. Tradicijo velja spoštovati in ohranjati, a zakaj ne bi letos prižgali samo ene sveče, spomin na preminule pa počastili drugače - z dejanjem, ki bo komu olajšalo bolezen ali celo rešilo življenje?
Skupina iz Zasavja je pred šestimi leti zastavila dobrodelno in okoljevarstveno akcijo Manj svečk za manj grobov, ki se nezadržno širi po vsej Sloveniji. Bistvo akcije je zbiranje sredstev za dobrodelno pomoč zdravstvenim ustanovam ter ljudem z zdravstvenimi težavami, hkrati pa javnost osveščajo o prekomernem krašenju grobov ob 1. novembru. Z zbranimi sredstvi so do zdaj kupili že za več kot 90.000 evrov zdravstvenih naprav in pripomočkov. Iz tod izvirata ideja in ime akcije: Prižgite svečko manj in darujte za reševanje življenj.
Aktivno in kvalitetno staranje v domačem okolju
V Ljubljani v okviru Zavoda za oskrbo na domu (ZOD) poteka projekt Aktivno in kvalitetno staranje v domačem okolju A-Qu-A. Njegov namen je starejšim nuditi pomoč, svetovanje, izobraževanje in rekreacijo za kakovostnejše življenje v domačem okolju.
Uporabniki storitev in drugi starejši od 65. let, ki sodelujejo v projektu, brezplačno koristijo dodatne storitve na domu in sicer fizioterapijo, delovno terapijo, dietetiko, zdravstveno nego, logopedijo, meritve psihofizičnih sposobnosti, prilagoditev bivalnega okolja svojim potrebam ter programe gibalne vadbe.
Gibanje preprečuje nastanek krvnih strdkov
Krvni strdki oziroma tromboza predstavljajo enega glavnih vzrokov za srčni infarkt in možgansko kap. Gre za tiho, vendar življenjsko nevarno motnjo, o kateri pa premalo vemo, so opozorili strokovnjaki ob včerajšnjem svetovnem dnevu tromboze. Nastajanje strdkov v venah najučinkoviteje preprečuje gibanje.
Če krvni strdek delno ali povsem zapre dotok krvi v arterije ali vene, je lahko ogroženo naše življenje. Krvni strdek se oblikuje v globokih venah – najpogosteje v nogi (globoka venska tromboza). Da nekaj ni v redu lahko posumimo, če čutimo topo bolečino ali če nam noga oteče in oteklina čez noč ne uplahne. Zdravnik bo z analizo krvi in ultrazvokom preveril stanje ven in nam po potrebi predpisal zdravila za redčenje krvi, ki preprečujejo nastanek strdkov. Sodobna zdravila so bolj učinkovita in varna, kot so bila še pred leti.
-
Na osrednjem ljubljanskem pokopališču Žale je okoli 45 tisoč grobov, zato je izjemno težko najti tistega, ki bi ga radi obiskali prvič. Tu pride na pomoč sodobna tehnologija, in sicer iskalnik grobov, ki deluje v spletni in mobilni različici (za pametne telefone). Obe imata isto bazo podatkov o pokojnikih na Žalah in drugih 17 pokopališčih, ki jih upravljata (če svojci niso prepovedali objave). Na spletni strani www.zale.si/ je treba vpisati ime in priimek pokojnika ter letnico rojstva ali letnico smrti, če ju poznate. S klikom na ime iskalnik izriše pot od najbližjega vhoda do oddelka in označi grob, omogoča spreminjanje velikosti načrta in tiskanje. S klikom na okence »slavni« pa lahko poiščete grobove znamenitih osebnosti in izveste kaj več o njih.
Začenja se cepljenje proti gripi
Gripa je zelo nalezljiva bolezen in vsako leto zboli vsaj deset odstotkov prebivalstva. Virus se hitro širi, pri marsikaterem bolniku lahko nastanejo zapleti in v nekaterih primerih pride celo do smrti. Najučinkovitejše "zdravilo" proti gripi je cepljenje, ki se v ambulantah po vsej Sloveniji začenja ta teden.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) cepljenje priporoča vsem prebivalcem, še zlasti pa ogroženim skupinam. To so starejši od 65 let, kronični bolniki in njihovi družinski člani, majhni otroci in njihovi družinski člani, nosečnice, posamezniki, ki čakajo na sprejem na bolnišnično zdravljenje, ter osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene nevarnosti okužbe ali prenesejo okužbo na druge osebe (zdravstveni delavci in delavci v drugih nujnih službah).
Se vidimo na prihodnjem festivalu
Na mednarodni dan starejših, 1. oktobra, se je v ljubljanskem Cankarjevem domu zaključil 15. Festival za tretje življenjsko obdobje. V treh dneh ga je obiskalo nekaj več kot 15.000 obiskovalcev, ki so poslušali okrogle mize in predavanja na temo vseživljenjskega učenja ter zdravega in aktivnega staranja ter se sprehodili med stojnicami kar 160 razstavljavcev.
Zvrstilo se je več kot 120 plesnih, pevskih in glasbenih nastopov, na katerih se je pokazala dobra volja in neizmerna energija, ki jo pripadniki tretje generacije radi delijo z mlajšimi.
Postani prostovoljec in sešij punčko
Muzej novejše zgodovine Celje vabi vse, ki bi se želeli naučiti izdelave punčk iz blaga, da se jim pridružijo v četrtek, 8. oktobra, ob 17. uri na Prešernovi ulici 17.
Predstavniki Unicefa jim bodo predstavili projekt Punčke iz cunj, s katerim so rešili že marsikatero otroško življenje. Udeležence bodo tudi naučili šivanja punčk. Število udeležencev je omejeno, zato svojo udeležbo sporočite po elektronski pošti na naslov: jozica.trateski@mnzc.si
-
Katero obletnico letos praznuje Kobilarna Lipica?
A. 435 let B. 250 let C. 300 let
Odgovor pošljite do 15. oktobra v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz septembrske številke: Med 45 slovenskimi avtocestnimi predori je najdaljši dvocevni predor Trojane, ki meri 2.931 metrov.