-
Vabila v Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki, bodo po novem dobivali ženske in moški med 50. in 74. letom starosti in ne le do 69. leta, kot je veljalo doslej. S podaljšanjem obdobja testiranja na prikrito kri v blatu bodo vsako leto presejali kar 55 tisoč oseb več in s tem odkrili veliko več rakov v tako zgodnji fazi, da se lahko učinkovito pozdravijo ali pa z odstranitvijo predrakavih sprememb preprečili razvoj bolezni. Zdaj namreč vsako leto na novo zboli več kot 1600 Slovencev, približno 700 pa jih umre.
-
Tudi med poletnimi meseci se lahko od Celja do Podčetrtka zapeljete z muzejskim vlakom. Vlak vozi vsako soboto, s celjske železniške postaje krene dopoldne ob 9.35 ter popoldne ob 16.45. Med vožnjo ustavlja na postajah Šentjur, Grobelno, Šmarje pri Jelšah in Imeno.
Pri nakupu vozovnice lahko uveljavljate popuste (na primer vikend popust, za skupine ipd …), popust pa imate tudi pri nakupu kopalnih kart v Termah Olimia ter vstopnic za obisk gradu in muzejev v Celju.. Več informacij na: www.celeia.info.
-
"Bela Ljubljana" je tudi uradno dobila svojo vrtnico. Belo, seveda.
V rozariju parka Tivoli so meščani pretekli teden lahko izbirali med petimi bolj ali manj belimi lepoticami. Te so posadili lani, dobili pa so jih od vzgojiteljev vrtnic iz Italije, Nemčije in Belgije, ki so se prijavili na razpis Turizma Ljubljana. Tako kot strokovna komisija so Ljubljančani največ glasov podelili mnogocvetni vrtnici, belo krem barve, ki bo krasila mestne parke in druge javne površine.
-
Ob 10. obletnici delovanja Mreže evropskih potrošniških centrov so se sodelavci Evropskega potrošniškega centar (EPC) za teden dni odpravili po Sloveniji, in svetujejo potrošnikom pri kakršnihkoli težavah. V akciji Kje vas čevelj žuli? so se jim pridružili še člani mreže Evropske komisije SOLVIT (pomoč pri čezmejnih sporih), predstavniki Tržnega inšpektorata RS; lokalnih informacijskih točk Evropske unije Europe Direct ter sodelavci centra SI-CERT (nasveti o varni rabi spletnih storitev).
Dvonadstropni avtobus se je danes ustavil v Kranju, od 14. ure dalje so svetovalci na Glavnem trgu. V naslednjih dneh pa so na vrsti kraji: Nova Gorica (Bevkov trg, 6. junij, dopoldan); Postojna (Rdeči trg, 6. junij, po 14. uri); Koper (Planet Tuš, 7. junij, dopoldan in Ukmarjev trg, po 14. uri); Ljubljana ( Breg 2, 8. junij, od 9. do 14. ure, in BTC pred halo A, od 15. do 21. ure); Maribor (Trg svobode, 9. junij, od 9. do 14. ure in letališče Maribor, od 15. do18. ure); Ptuj (Glavni trg 9. junij, od 19. do 21. ure) Novo mesto (TC Qlandia, 10. junij, od 9. do 19. ure).
-
Konferenca Alzheimer Europe v Ljubljani
Slovensko združenje za pomoč pri demenci Spominčica je letos gostiteljica in soorganizatorka jubilejne 25. konference Alzheimer Europe, ki bo od 2. do 4. septembra v slovenski prestolnici. V Ljubljano bo prišlo več kot petsto strokovnjakov iz Evrope pa tudi z Japonskega, Kitajskega, iz ZDA, Avstralije, Kanade itd. Glavna tema konference je Demenca: prenos strategij in raziskav v prakso.
Ne pozabimo, da v Sloveniji trenutno živi že okoli 32 tisoč bolnikov z demenco, v svetu pa približno 44 milijonov. Njihovo število se bo pri nas v naslednjih dvajsetih letih povečalo na približno 65 tisoč, v svetu pa na okoli 90 milijonov.
-
Nagradno vprašanje se glasi: S katerimi rastlinskimi izvlečki si lahko pomagamo pri razstrupljanju telesa?
Prek našega prebavnega sistema potuje dnevno približno 11 litrov hrane in tekočin, z njimi pa po nekaterih ocenah po telesu kroži tudi več sto toksinov, ki jih mora telo čim hitreje izločiti. To mu omogoča učinkovit razstrupljevalni sistem, v katerem igrajo ključno vlogo ledvice, prebavni trakt in jetra. Pri celovitem čiščenju telesa si lahko pomagamo s prehranskim dopolnilom, ki ga uživamo 30 dni. Kapsule Detox vsebujejo izvlečke breze, rmana in pegastega badlja, ki vplivajo na delovanje ledvic, prebavnega trakta in jeter. Odmerke stopnjujemo, s čimer se izognemo neprijetnim učinkom, ki lahko spremljajo razstrupljanje (npr. glavobol, omotičnost, padec energije …).
-
Marica Plavčak, dekliško Klanšek, iz Rogatca se je z drugimi otroki padlih borcev udeleževala kolonij v Kostanjevici na Krki (stoji na sredini v zadnji vrsti) in na Otočcu, na taborjenju v Rovinju jih je obiskal tudi jugoslovanski predsednik Tito. Kdor se prepozna na sliki, naj jo pokliče na tel. št.: 03 582 73 95.
Nekdaj so mešali beton za gradnjo kar na roke. Med delavci je prvi z leve Jože Lampič iz Podmolnika, ki je leta 1935 pomagal tudi pri gradnji ljubljanskega Nebotičnika. Fotografijo hrani njegova hči Helena Svetina.
-
Ecollagen, dnevni zaščitni fluid, je kombinacija izpopolnjene zaščite s faktorjem 30 in revolucionarne moči proti staranju s patentirano tehnologijo Tri-Peptide. Zelo lahkoten fluid vam pomaga napolniti gubice od znotraj navzven ter varuje pred staranjem in škodljivimi okoljskimi dejavniki.
Med tistimi, ki boste odgovorili na vprašanje, kateri zaščitni faktor vsebuje dnevni fluid Ecollagen, bomo izžrebali šest nagrajencev in jim po pošti poslali predstavljeni izdelek podjetja Oriflame.
-
Kako dolgo stoji na vrhu Triglava stolp in kdo ga je postavil?
Odgovor pošljite do 17. maja v uredništvo in ga označite s pripisom »Miselni oreh« ali pa ga sporočite po elektronski pošti na naslov: narocnine@vzajemnost.si.
Enemu izmed vas bomo podarili copate Vzajemnosti.
Rešitev iz majske številke: Živali, ki so slovenske avtohtone pasme, je kar nekaj: bovška ovca, drežniška koza, kraški ovčar, štajerska kokoš, lipicanski konj, posavski konj, cikasto govedo, krškopoljski prašič, soška postrv, kranjska čebela idr.
-
Prelestna spomladanska barvitost v parku. V katerem?
Odgovor pošljite do 17. junija na dopisnici na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz majske številke: Na sliki je gorniški center Dava Krničarja v Ravenski Kočni na Jezerskem.
Copate prejme: Elizabeta Justin, Vrhnika.
Čestitamo!