Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Druženje junij 2015

    Druženjejunij '15

    Tolmin

    Pohodniki iz Tolmina in okolice so sredi aprila preživeli čudovit dan v Beli krajini. V svojo rodno pokrajino jih je popeljal njihov legendarni vodnik Rudi Rauch, ki je teden dni prej praznoval 80. rojstni dan. Zbralo se jih je rekordno število, kar 147. Ko so hodili po gozdnih poteh, mimo belih brez, med steljniki in vinogradi in skozi prijazne vasi, so bili navdušeni nad belokranjskim gostoljubjem, saj je v kraju Boldraž domačin Jože Nemanič kar nehal žagati drva in jih povabil na kozarec vina. Na Krašnjem Vrhu pa so jih pogostili člani PD Metlika. Po povratku so se ustavili še pri Rudijevi kašči na Črešnjevcu in se mu oddolžili z brošuro, v kateri so zbrali svoje spomine in vtise z več kot 200 pohodov. Njegovi prijatelji vodniki pa so mu podarili dve torti – eno za 80. rojstni dan in drugo za 40 let vodenja. (Besedilo in fotografija: Senka Krapež)

  • NA KNJIŽNI POLICI

    junij '15

    Urh Erjavec: Tarok – miselna igra

    Samozaložba, 30 evrov

    Tarok je igra, ki jo pozna malodane vsak Slovenec, kar ni čudno, saj je to ena najstarejših iger s kartami, ime naj bi bilo hebrejskega izvora, kjer torah pomeni znanost, je zapisal Rudi Janhuba v eni izmed redkih povojnih slovenskih knjig o igrah. Tarok, ki sta ga nekoč prepovedali cerkev in oblast, so po vojni igrali povsod. Na skrivaj v šolskih klopeh in med počitnicami pod šotorskim platnom. O pravilih so se takrat igralci marsikdaj prepirali, a dokončno je pred dobrim desetletjem temu naredila konec Tarok zveza Slovenije (TARZS).

  • Ne pozabite na noge

    Dobro počutjejunij '15

    Vidne kapilare, razširjene vene in krčne žile na nogah niso moteče le na pogled. Težke, utrujene in boleče noge zagotovo vplivajo na kakovost življenja in nas ovirajo pri vsakdanjih opravkih. Težave se z leti le še stopnjujejo, če se pravočasno ne odpravimo k zdravniku.

    Kronična venska bolezen velja za najbolj razširjeno kronično nenalezljivo bolezen. Mednarodna raziskava iz leta 2012, v katero je bila vključena tudi Slovenija, je pokazala, da ima že vidne spremembe (razširjene vene ali že kar krčne žile) kar 60 odstotkov odraslih.

  • ZDRAVJE KRATKE

    Dobro počutjejunij '15

    Najbolj cenjene lekarne

    Po mnenju obiskovalcev lekarn in bralcev revije Moje zdravje so najbolj cenjene lekarne 2015 v Šentjerneju, Vojniku in Domžalah. Uporabniki so v akciji, ki je trajala dobre tri mesece, ocenjevali urejenost in založenost lekarne ter prijaznost, strokovnost in dostopnost farmacevtov; najboljše pa so razglasili na simpoziju Slovenskega farmacevtskega društva.

    Poskrbite za svoje možgane

    Možgani se z leti spreminjajo. Zmanjša se njihova prekrvitev, s tem pa dotok kisika in hranljivih snovi do možganskih celic. Prizadenejo jih tudi škodljivi prosti radikali, zaradi tega postanemo pozabljivi in raztreseni. Spomin je dobro krepiti z različnimi tehnikami in vajami, miselnimi igrami, koristni so tudi učenje tujih jezikov, kuharske delavnice, igranje glasbil. Strokovnjaki pa priporočajo tudi uživanje pripravkov z izvlečkom iz ginka (240 mg na dan), ki izboljša prekrvitev možganov in izboljša obnavljanje živčnih celic. Vsebuje ga tudi bilobil, s katerim številni slovenski uporabniki že 25 let ohranjajo svoj um v dobri formi.

  • S kemikalijami previdno 

    28. maj 2015

     Kemikalije se v našem življenju pojavljajo v mnogih oblikah in so vse bolj nepogrešljive. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ob Dnevu kemijske varnosti (29. maj) opozarjajo, da je treba s kemikalijami ravnati previdno in pravilno, sicer nam škodujejo.

    Zlasti so nevarne kemikalije, ki se zaradi človekove neprevidnosti sproščajo v naravno okolje, ter posredno škodljivo vplivajo na zdravje ljudi. Pogosto gre za neustrezno ravnanje z odpadnimi zdravili (za zdravljenje živali in ljudi) ter izločkov, pri čemer je še posebej potrebna previdnost.

  • Punčke iz cunj rešujejo življenja

    26. maj 2015

    UNICEF Slovenija že dvanajst let zbira denar za pomoč otrokom s prodajo punčk iz cunj. Izdelujejo jih prostovoljci z vse Slovenije, med njimi je veliko otrok iz vrtcev in starejših ljudje. Doslej so na ta način omogočil cepljenje več kot 17.500 otrok v državah v razvoju proti šestim otroškim nalezljivim boleznim (davica, ošpice, oslovski kašelj, otroška paraliza, tuberkuloza in tetanus).

    Ostaja pa žalostno dejstvo, da zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili s cepljenjem, vsako leto umre približno 1,5 milijona otrok. Da bo rešenih otrok čim več, pomagajte tudi vi. V desnem atriju ljubljanske mestne hiše je namreč do 2. junija odprta razstava punčk iz cunj. Vsaka je unikatna, narejena s skrbnimi rokami in ljubeznijo, ima tudi svoje ime in dnevnik, zato je ne kupite, pač pa le posvojite,  za donacijo 20 evrov pa izbranko odnesete domov.

  • Vodeni ogledi po pokopališču Žale

    25. maj 2015

    Ljubljansko pokopališče Žale so kulturni spomenik državnega pomena, hkrati so edino pokopališče v Evropi z znakom Evropska dediščina, potekajo pa tudi postopki za njihov vpis na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine. Poleg tega so Žale drugi največji mestni park in ena najpomembnejših turističnih znamenitosti.

    Če želite  o tem svojevrstnem muzeju na prostem izvedeti še več, se lahko od 25. do vključno 31. maja 2015 - v tem tednu namreč potekajo Dnevi dediščine evropskih pokopališč - udeležite brezplačnih vodenih ogledov. Vsak dan ob 10. in 17. uri vodnik pričaka udeležence pred upravno stavbo in jih popelje po Plečnikovih Žalah - Vrtu vseh svetih, med grobove znanih Slovencev (književnikov, kiparjev, slikarjev, skladateljev, arhitektov, igralcev, inženirjev, politikov, športnikov …) ter jim razkaže dela znanih kiparjev in še druge zanimivosti pokopališča.

  • Vse generacije, vse barve, vsa znanja

    19. maj 2015

    Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, v tednu od 18. do 24. maja že šestnajstič organizira Nacionalni teden prostovoljstva. Slogan prireditve, ki je pretekla leta potekala kot Festival prostovoljstva je: Vse generacije, vse barve, vsa znanja.

    Prostovoljstvo ima ta teden glavno besedo v  Mariboru, Novi Gorici, Murski Soboti, na Visokem pri Šenčurju, v Hrpeljah, Laškem, Izoli in v Ljubljani, kjer bo tudi osrednji dogodek, Veseli dan prostovoljstva in sicer  v torek, 9. junija. od 13. do 17. ure. Na Prešernovem trgu se bo predstavilo več kot 90 prostovoljskih organizacij.

  • Priznanja medicinskim sestram

    13. maj 2015

    Na slovesni akademiji ob mednarodnem dnevu medicinskih sester je Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije desetim najzaslužnejšim članicam podelila priznanja. Zlati znak so prejele Majda Cotič Anderle, Karmen Janežič, Stanka Košir, Slavica Mankoč, Nataša Medved, Zdenka Mrak, Judita Slak, Mira Slak, Majda Topler in Ivanka Videčnik. Priznanje Angele Boškin za življenjsko delo pa je iz rok ministrice za zdravje Milojke Kolar prejela Majda Gorše (na fotografiji).

  • Naredite nekaj za svoje noge

    7. maj 2015

    V času od 12. maja do 6 junija 2015 bo po v zdravstvenih domovih, v večjih trgovskih centrih ali na mestnih trgih potekala preventivna akcija Mesec zdravih nog. Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije želi na ta način pripomoči k preprečevanju in zgodnejšemu odkrivanju venske bolezni.

    Kronična venska bolezen je najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen pri nas in v svetu (po raziskavi iz leta 2012 ima vidne spremembe na venah kar 60 odstotkov odraslih), a jo tako bolniki kot zdravniki pogosto spregledajo. Zlasti prvim znakom: občutek težki, nemirnih in bolečih nog, pogosti krči v mišicah, posebej ponoči, zatekanje nog  …ne posvečajo dovolj pozornosti. Tudi tanke, rdeče-modre majhne žilice (mrežaste vene) marsikoga še ne motijo. Ko bolezen napreduje, pa se žile vse bolj širijo, izstopajo, tudi bolijo, tako nastanejo varice ali krčne žile, v skrajnem primeru so vene tako poškodovane, da nastanejo tudi rane. Tako napredovala bolezen pa močno zmanjšuje kakovost življenja, zdravljenje je doživljenjsko, pa tudi drago, saj morajo bolniki vse  pripomočke: elastične povoje, kompresijske nogavice, posebne obloge ter tudi zdravila, plačati sami.

  • 1
  • …
  • 243
  • 244
  • 245
  • 246
  • 247
  • …
  • 253
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov