Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Skrbeti je treba tudi za analno zdravje

    Dobro počutjedecember '24Zdravje

    Zdravje

    Skrb za zdravje anusa (zadnjika, ritnika) oziroma zadnjične odprtine bi morala postati tako pomembna, kot je skrb za zdravje ustne votline. Spodnja ali zadnja vrata našega telesa si namreč ne zaslužijo nič manjše pozornosti in obravnave kot zgornja ali vhodna vrata, je prepričan dr. Boštjan Mlakar, dr. med., specialist kirurgije, dolgoletni promotor analnega zdravja.

    Dr. Boštjan Mlakar se proktologiji (veja medicine, ki se ukvarja z boleznimi zadnjika in danke) posveča že več kot 25 let, zadnja leta v zasebni kliniki Zdrav splet. Ta ima tudi koncesijo za abdominalne preglede, proktološke preglede, operacije kile in operacije anusa. Konec lanskega leta je pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije izšla brošura Skrbimo za analno zdravje, v kateri razumljivo predstavi navodila za samopregledovanje. Za bralce Vzajemnosti je med drugim povedal, da bi marsikatero bolezensko dogajanje lahko pravočasno sami...

  • Bolečina ima tisoč obrazov

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Zdravje

    Bolečina je bio-psiho-socialni fenomen, je čutna in čustvena izkušnja, ki jo vsak človek doživlja po svoje. Akutne bolečine (glavoboli, bolečine po poškodbi, operaciji …) prej ali slej izginejo, trdovratne kronične bolečine, ki zaradi degenerativnih sprememb pogosto pestijo starejše, pa ne izginejo, vendar jih je mogoče blažiti.

    O sprejemanju in obvladovanju bolečine smo se pogovarjali z anesteziologinjo prim. doc. dr. Neli Vintar,  zdravnico, raziskovalko in pisateljico. Zaposlena je v UKC Ljubljana na Kliničnem oddelku za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok in deluje na dveh lokacijah, in sicer v glavni stavbi UKC in na Oddelku za terapijo bolečine v protibolečinski ambulanti v Bolnišnici dr. Petra Držaja. »V bolečino je vtkano celotno življenje posameznika – travme iz otroštva, slabe izkušnje v šoli, izguba ljubljene osebe, različni strahovi,...

  • Ko se žile mašijo

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    ZDRAVJE

    V Sloveniji zaradi bolezni srca in ožilja doleti nenadna smrt vsako leto okrog 4000 ljudi. Za mnoge smrti, ki so največkrat prezgodnje, je kriva predvsem ateroskleroza (mašenje, poapnevanje, brazgotinjenje žil), ki lahko povzroči možgansko, srčno kap ali periferne arterijske bolezni itd. Ateroskleroza je še posebej nevarna za tiste, ki živijo nezdravo, imajo povečan holesterol, krvni tlak in sladkor, so pretežki, kadijo, se premalo gibljejo in živijo preveč stresno.

    O aterosklerozi smo se pogovarjali z zdravnico Marto Dobnikar, dr. med., ki vodi ambulanto splošne družinske medicine v Ljubljani. Že takoj na začetku je povedala, da je ateroskleroza kronična bolezen, pri kateri se v notranjosti žil kopičijo maščobe, holesterol, kalcij in druge snovi, kar vodi do nastanka oblog oziroma plakov. Žile se zato zožijo, kar povzroča manjšanje pretoka krvi do telesnih organov in organskih sistemov. K razvoju ateroskleroze poleg povišanega holesterola prispevajo še:

  • Kuhamo po francosko

    Dobro počutjenovember '24Prehrana

    Prehrana 

    Ni napak, če poskusimo skuhati kdaj kaj drugačnega, da pokukamo tudi v druge kuhinje, prej je vznemirljivo. Tokrat si privoščimo jedi po francosko. Naj vas navdušijo okusi in oblike, ki so posebnost francoske kulinarike.

    Quiche ali slana pita z brokolijem

    Potrebujemo:

    za testo: 250 g moke, 125 g masla, ščep soli, jajce, 1 do 2 žlici hladne vode po potrebi

    za nadev:

    srednje velik brokoli
    50 do 100 g poltrdega sira
    3 jajca, 2 dl sladke smetane
    muškatni orešček, sol, poper
    po želji kot dodatek 100 g slanine in strok česna (nekaj vejic drobnjaka, pora ...)

  • Boleče in moteče vnetje mehurja

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Vnetje mehurja spada med najpogostejše težave, zaradi katerih obiščemo zdravnika. Običajno se pojavi kot posledica bakterijske okužbe, pogostejše pa je pri ženskah.

    Govorimo o okužbah urinarnega trakta, ki lahko prizadenejo kateri koli del – ledvice, sečevod, mehur in sečnico. Med najpogostejšimi sta vnetje mehurja in vnetje sečnice. Zlasti vnetje mehurja – pogosto zanj laično uporabljamo izraz prehlajen mehur ali pa strokovno cistitis – je lahko boleče in zelo moteče. Vnetje povzroča bakterija E. coli, sicer ena najpogostejših bakterij, ki živijo tudi na naši koži in v črevesju ter praviloma ne povzročajo težav.

  •  Težave s povečano prostato

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Težave pri uriniranju in praznjenju mehurja so prvi opozorilni znaki za težave s prostato, ki se pojavijo pri vsakem drugem moškem po 50. letu starosti, ne glede na pogostnost pa jih je treba vzeti resno.

    Prostata je žleza v velikosti oreha, ki obdaja moško sečnico. Njena glavna naloga je, da tvori del semenske tekočine, v kateri so semenčice, nadzira pa tudi iztekanje urina iz mehurja. Znaki težav s prostato so zato tako motnje spolne funkcije kot tudi motnje uriniranja. Težave se pojavijo kot posledica povečanja prostate (benigna hiperplazija prostate), akutnega ali kroničnega vnetja (bakterijska okužba) ali raka prostate, ki je četrta najpogostejša bolezen pri moških. Prav zato je v primeru težav najprej potreben pregled pri zdravniku, ki bo opravil potrebne telesne preiskave ter preiskavo krvi, s katero merijo raven antigena (PSA), specifičnega za prostato, ter priporočil nadaljnje zdravljenje ali lajšanje težav.

  • Vse v življenju se zgodi z razlogom

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Psihologija

    Življenje je za marsikatere zanimivo potovanje, polno presenečenj in spoznanj, po drugi strani pa tudi krutih in nepričakovanih udarcev. Pravijo, da šele ko pademo in nas boli, lahko cenimo trenutke sreče in radosti, doživetij brez bolečine. Ste se kdaj vprašali, zakaj so se določene stvari v vašem življenju zgodile? Za nekatere ste bili verjetno hvaležni, zaradi nekaterih ste jokali in besneli, mogoče ste za druge po nekaj letih ugotovili, da je bilo prav, da so se takrat zgodile …

    Naše življenje je preplet dogodkov, odločitev in ljudi, ki nas obkrožajo. Vsak korak, ki ga naredimo, vsaka odločitev, ki jo sprejmemo, nas usmerja po poti, ki je pogosto sprva ne razumemo. Večkrat se šele kasneje zavemo, da so bili določeni dogodki nujni, da bi se razvili v smeri, ki je bila za nas prava. Zelo živo se spomnim besed starejše gospe: »Zamudila sem vlak, nisem si upala domov, naprej pa tudi nisem mogla. Kaj bodo rekli domači in kako naj pridem do strica, ki naj bi mu pomagala obirati jabolka? Sedela sem na pločniku in solze so mi tekle po licih. Takrat pa se je pripeljal mimo s starim avtom, čeprav s strahom, sem iztegnila prst in je ustavil ter rekel, da me bo peljal. Z njim sem vozila nadaljnjih 40 let. Postal je moj mož.« Lahko se nam zgodi, da spoznamo osebo ravno v trenutku, ko jo najbolj potrebujemo. Ali pa nam življenje prinese dogodek, ki bo popolnoma spremenil našo smer. Vsi ti trenutki, ki se nam sprva zdijo kot naključja, imajo pogosto globlji pomen.

  • Zdravilni učinki ognjiča so izjemni

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Ognjič velja za eno najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. Že stoletja ga cenijo zaradi protivnetnega delovanja ter učinkovitosti pri hitrem celjenju kože in sluznic. Ognjičevo mazilo je zelo učinkovito pri negi in zdravljenju suhe in razdražene kože, pomaga pa tudi pri odrgninah, površinskih ranah, opeklinah in vnetjih.

    Zdravilni učinki ognjiča (lat. Callendula officinalis) so že dolgo znani – vsaj od časov starih Egipčanov in Rimljanov, ki so verjeli tudi v njegov pomlajevalni učinek. Raste v Sredozemlju, kot okrasno in zdravilno rastlino pa ga gojijo tudi drugje po Evropi in v Ameriki. Zraste do 60 centimetrov v višino in ima razvejano, kosmato in nekoliko oglato steblo, na koncu vsake vejice je socvetje s cevastimi cvetovi v sredini in jezičastimi na robu. V Sloveniji ga v glavnem gojijo, včasih se v naravi zaseje tudi sam.

  • Zaščita kože pred mrazom

    Dobro počutjenovember '24Zdravje

    Vprašajte dermatologinjo

    Bralka Marija sprašuje, kako naj v hladnem delu leta zaščiti kožo na obrazu in rokah pred mrazom in vetrom.

    Mraz in veter kožo izsušujeta in poškodujeta zaščitno lipidno dvoslojno plast v povrhnjici, zato je občutljivejša za zunanje vplive in mikrobe. Suha koža se navadno tudi drobno lušči in srbi, neredko nastanejo boleče razpoke, še posebej na rokah in konicah prstov na rokah. Poleg tega ogrevanje prostorov še dodatno izsušuje kožo.

    Zaščita kože pozimi ni zahtevna, je pa potrebna doslednost. Svetujem redno uporabo mastnih krem za obraz, ki obnavljajo zaščitno lipidno plast v povrhnjici s kakovostnimi maščobami. Tako zmanjšajo izhlapevanje vode iz kože in jo vzdržujejo primerno vlažno in odporno proti zunanjim dražljajem, mrazu, vetru in mikrobom. Roke po vsakem umivanju namažite z zaščitno kremo in zunaj nosite tople rokavice. S pokrivali ali kremami za obraz zaščitite uhlje, ker tudi tam lahko nastanejo razpoke in ranice.

  • Kombinirano in z dobro voljo

    Dobro počutjenovember '24Gibanje

    Gibanje

    Naslednja dva meseca bodo izbrane vaje posvečene enostavni in intenzivni nadgradnji, za katero ne boste potrebovali veliko časa. Ob sprehodih, s katerimi se ohranja osnovna kondicija, bodo omenjene vaje drugačna in predvsem hitra popestritev. Kot smetana na tortici pa je tretja vaja, ki bo z nadgradnjo v decembrski Vzajemnosti trd oreh tudi za predane rekreativce. 

    O ogrevanju ne bomo izgubljali veliko besed, saj verjamem, da ob hoji, teku, nežnih poskokih in kroženjih s sklepi že sami dodajate različne vaje v svojem izbranem slogu. In verjamem tudi, da zdaj že dodobra obvladate in usklajujete izvedbo vaj z dihanjem skozi nos.

  • 1
  • …
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • …
  • 232
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov