Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Šopki z domačega vrta

    Prosti časmarec '25Vrt

    VRT

    Skoraj ni lepšega občutka kot stopiti na vrt, odrezati cvetove, ki smo jih sami vzgojili, in jih razporediti v preprost, a čudovit svež ali trajen šopek. Mnoge cvetlice, ki jih gojimo za rezano cvetje, zahtevajo daljše obdobje rasti, zato je smiselno že zdaj razmisliti, katere vrste bomo posejali sami ali kupili sadike.

    Za rezano cvetje lahko uporabimo številne rastline, ki jih že dobro poznamo. Večino je enostavno gojiti in jih lahko posadimo na cvetlično gredico ali v atraktivne velike lonce. Pri vzgoji so žlahtnitelji upoštevali obstojnost v vazi, kar zagotavlja, da lahko vrtnarski navdušenci uživamo v njihovem cvetenju tako na prostem kot v notranjih prostorih.

  • Kuhinja naj bo uporabna  

    Prosti časmarec '25Dom

    STANOVANJE

    Kuhinja naj ne bo samo lepa na pogled in uporabna, mora biti tudi dostopna in uporaba aparatov jasno razumljiva, še posebej v starosti. Ni potrebno, da bi morali kuhinjo, ki je še dovolj nova in lepa, menjati le zato, ker so nekatere rešitve v njej manj primerne, nepraktične ali ovirajo starejšega človeka. Z manjšimi posegi, ki niso nujno dragi, in pravilno izbiro naprav jo prilagodimo svojim sposobnostim in spremenjenim zmožnostim.

    Kadar menjamo kuhinjske aparate, predvsem kuhalno ploščo ali pečico, smo ob vsem napredku pogosto v zadregi, kaj izbrati in čigav nasvet upoštevati. Ali je to nasvet družinskega člana, ki meni, da je vse tehnično njegova domena, a sam ne kuha, ali je to nasvet prodajalca, ki trži novosti, ali nasvet prijateljice, ki govori iz izkušenj. Verjetno se mora nazadnje odločiti le tisti, ki dejansko kuha, in povedati, kaj od aparatov pričakuje. Neprijetno je, ko vešča kuharica dobi pečico s kopico prednastavljenih programov za konkretne jedi in ne more hitro in preprosto upravljati časa ali temperature. Tako pečico bi namreč potreboval nekdo, ki ne pozna peke in peče le občasno. Neustrezna naprava lahko namesto prednosti, ki jih prinaša, povzroča stres. 
    Za parno pečico ali kombinirano pečico z mikrovalovno pečico se odločimo le, če to potrebujemo in vemo, kaj dobimo.

  • KULTURA KRATKE

    Prosti časmarec '25Kultura

    GLASBA IN PLES

    Dirigentka Hyonah Song v Slovenski filharmoniji
    Zborovska glasba Daljnega vzhoda na naših koncertnih odrih ni pogosto izvajana, zato se v zboru Slovenske filharmonije veselijo sodelovanja z mlado dirigentko iz Južne Koreje, ki bo skladbe slovenskih skladateljev Mateja Kastelica, Tineta Bitenca, Ambroža Čopija prepletla z izbranimi deli južnokorejskih ustvarjalcev. 16. marec, dvorana Marjana Kozine.

    Mednarodni baletni gala
    Večer v Cankarjevem domu, v katerem bo ustvarjalna energija čudovitih baletnih koreografij pripovedovala govorico giba v plesu, ki bo prava poslastica tako za poznavalce kot ljubitelje baletne umetnosti. Spored bo nanizal priljubljene umetnike priznanih mednarodnih odrov v interpretacijah solov in pas de deuxov iz zgodovinske zakladnice ter tudi sodobnih koreografij, ki navdihujejo z novo izvirnostjo. Med nastopajočimi bo 15. marca tudi Maria Khoreva, baletna zvezda nove generacije in prva solistka Marijinega gledališča iz Sankt Peterburga. 

  • Kvačkane rože, rožice

    Prosti časmarec '25Ročna dela

    S kvačkanimi rožami lahko popestrimo torbice, jopice, puloverje in še kaj. Velikost rože je odvisna od debeline preje in dolžine traku, ki ga nakvačkamo.

    Dober učinek dosežemo, če osnovni preji dodamo še nit tankega moherja, na primer kid silk. Rožo lahko prišijemo na izdelek ali pa ji na zadnji strani vstavimo varnostno sponko in jo potem lahko uporabimo na več mestih.

    Potrebujemo: ostanke preje, lahko bombažne, volnene ali mešane (za eno rožo zadostuje 30 do 50 g preje), večjo varnostno sponko, ki jo prišijemo na zadnjo stran rože, in kvačko velikosti od 3 do 5, odvisno od debeline preje.

  • Zaščita pred škodljivci

    Prosti časmarec '25Vrt

    VRT

    V sadovnjaku pravočasno opravimo obrezovanje, da bo učinkovitejše škropljenje, ki pa mora slediti razvojnim fazam rastline ali drevesa.

    Poznozimsko ali spomladansko škropljenje proti breskovi kodravosti opravljamo s fungicidi, kot so bakrovi pripravki (cuprablav, cupropin, bordojska brozga). V marcu pa obvezno škropimo z insekticidom z belim oljem, ki učinkuje tako, da naredi film prek škodljivcev, jim s tem odvzame kisik, zato se zadušijo. Še boljši učinek dosežemo, če dodamo žvepleno apneno brozgo v 10-odstotni koncentraciji, oziroma če brsti še niso odprti, tudi do 20-odstotni. Škropivo uniči kaparja in druge škodljivce. Primerno je za biološko pridelavo in uporabno tudi za jagodičevje, kot so sibirske borovnice, ki zorijo že v maju.

  • Krompir potrebuje hranila

    Prosti časmarec '25Vrt

    Vsi imamo na domačem vrtu vsaj eno vrsto krompirja. Tistega, zgodnjega. Številni pa ga za celo leto pridelajo na domači njivi. Za dober pridelek ne hitimo s sajenjem in prav tako ne pozabimo na gnojenje.

    Kdaj sadimo

    Pred sajenjem krompirja je treba spremljati temperaturo zemlje. Saditi začnemo, ko je temperatura tal vsaj osem stopinj Celzija, kar pomeni temperaturo zraka 12 stopinj Celzija. V celinski Sloveniji je to šele aprila. Globina sajenja je odvisna od tipa domače vrtne zemlje in kakovosti semena. Plitvo sajenje je priporočljivo na zelo vlažnih, težkih tleh. Krompir na bolj sušnih legah in plitvejših tleh sadimo srednje globoko, tj. dva do pet centimetrov.

  • Od mladih nog na odru 

    Prosti časmarec '25Ljudje

    DOBRE STARE VIŽE

    »Res se je na moji življenjski poti do danes nabralo veliko let in veliko raznolike glasbe, glasba mi je bila položena v zibelko. Moj oči je bil odličen trobentač, igral je v različnih ansamblih in spremljal najbolj znane pevce. In tudi jaz sem v svet glasbe prišla še rosno mlada,« nas z nasmehom popelje na njeno glasbeno pot Romana Krajnčan.

    Hodila je v glasbeno šolo, pri šestih letih se je začela učiti igrati na klavir, ker pa se je želela spremljati pri petju, se je začela učiti še igranja na kitaro. »Kmalu sem napisala svoje prve pesmi in začela nastopati na različnih prireditvah v svojem rojstnem Tržiču. Tako se je moje delo na glasbenem področju začelo zelo zgodaj.« Po končani osnovni šoli je že zapela na festivalu Kar znaš, to veljaš in še na nekaterih drugih. Petnajst let je imela, ko je dobila ponudbo ansambla Sibila, in kmalu je zapela v priredbi velike svetovne...

  • Košarica za kruh s tulipani

    Prosti časmarec '25Ročna dela

    ROČNA DELA

    Tulipani bodo kmalu krasili cvetlične gredice, prav tako pa predstavljajo lep motiv za vezenje. Z vezenino polepšamo uporabno košarico za kruh, ki bo lep okras mize tudi v prazničnih dneh.

    Marčevski ustvarjalni izziv bo kombinacija šivanja s šivalnim strojem in vezenja, pri čemer sem se odločila za svoje najljubše pomladno cvetje – tulipane. Uporabili bomo tri različne vbode, ki jih seveda lahko zamenjate s katerimi drugimi. Dodajam še angleška poimenovanja vbodov za lažje iskanje po literaturi ali na svetovnem spletu. Izdelamo lahko košarico poljubne velikosti ali pa kar vse tri. Uporabne niso le za kruh, ampak za shranjevanje različnih stvari.

  • Zakaj so ruske vile tako priljubljene med starejšimi?

    Prosti časmarec '25Vrt

    VRT

    Ruske vile omogočajo hitro in enostavno pripravo vrtnih gredic. Pozabite na lopato, običajne vile in bolečine v križu, saj lahko delate v pokončni drži in povsem brez napora.

    Vrtičkarji največkrat uporabljajo ruske vile za rahljanje tal v marcu in aprilu. Orodje je še posebej primerno za ženske, upokojence in starejše vrtičkarje, saj ga ni treba dvigati in tako lahko delajo v pokončni drži. So prava rešitev za vse, ki imate težave s hrbtenico, križem ali rokami. Orodje preprosto vlečete po tleh, saj združuje funkcijo vil, motike in grabelj (3 v 1). Edini napor je, da vile prinesete ali pripeljete na vrt. Vse drugo opravi vzvod, ki omogoča delo brez večjega napora. Te inovativne vile so primerne za obdelavo manjših, srednjih in večjih vrtov. V Sloveniji jih uporablja že več kot 25.000 vrtičkarjev, med njimi so celo starejši od 85 let. Čas je, da jih preizkusite še vi. Tako vam ni treba čakati na sina, vnuka, moža ali koga drugega, ki vam običajno pomaga pri najtežjem vrtnem opravilu.

  • Radmirska zakladnica

    Prosti časmarec '25Potovanja

    IZLET

    Radmirje je kraj, ki leži na rečni terasi v nekoliko razširjenem delu Zgornje Savinjske doline. Poznan je po zakladnici s številnimi dragocenimi mašnimi plašči.

    Sredi vasi je cerkev sv. Mihaela, na Stražah, zgornjem delu naselja, pa stoji romanska cerkev sv. Frančiška Ksaverja. Na njenem mestu je stala kapela sv. Barbare z začetka 16. stoletja. Leta 1715, v času kuge, je v njej gornjegrajski dekan dal postaviti oltar s sliko smrti sv. Frančiška Ksaverja, h kateri so se začeli zgrinjati romarji. Čez čas so postavili novo, prostornejšo, a slogovno skromno baročno stavbo. Nov kult, ki se je v Radmirju razvil v zelo obiskano božjo pot, je še pospeševal pesnik in jezuit Ahacij Stržinar, dekan v Gornjem...

  • 1
  • …
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov