Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kvačkan klobuk s školjčnim vzorcem

    Prosti časjulij '23

    Vroče poletje je tu. Pred močnimi sončnimi žarki nas lahko zaščiti klobuk, ki ga nakvačkamo sami. 

    Potrebujemo: 250 g preje Pop yarn – Paper in kvačko številka 3,5.

    Navodilo: V prvem krogu naredimo osem gostih petelj v nitno petljo in sklenemo krog s polgosto petljo. V drugem krogu sledi ena verižna petlja za preskok v novo vrsto, potem pa v vsako petljo iz prejšnje vrste naredimo dve gosti petlji. Tretji krog: ena verižna petlja za preskok v novo vrsto, ena gosta petlja, v naslednjo petljo iz prejšnje vrste naredimo dve gosti petlji, potem spet eno. Izmenično delamo po eno in po dve petlji. V četrtem krogu za preskok v novi krog vedno naredimo eno verižno petljo. V tem krogu naredimo po dve gosti petlji v vsako tretjo iz prejšnjega kroga, vmes pa po eno petljo v vsako. 1, 1, 2 … Peti krog: dve gosti petlji v vsako četrto petljo, vmes po eno. 1, 1, 1, 2 … Šesti krog: dve gosti petlji v vsako peto petljo, vmes po eno. Sedmi krog: dve gosti petlji v vsako šesto petljo, vmes po eno. Osmi krog: dve gosti petlji v vsako sedmo petljo, vmes po eno. In v devetem krogu naredimo dve gosti petlji v vsako osmo petljo, vmes pa po eno.

  • SPOMINI NA POLETJA

    Prosti časjulij '23

    Literarne strani

    Na povabilo, da nam opišete, kako ste preživljali poletja v otroštvu in mladosti, ste se odzvali v lepem številu. Da bi objavili kar največ vaših spominov, smo pisma skrajšali in priredili. Vsem hvala za odziv in lepo poletje vam želimo! Uredništvo

    Bilo je v petdesetih letih in dopust na morju se je veliki večini povprečnih ljudi zdel nepredstavljiv. Mislila sem, da mora biti morje nekaj veličastnega, gromozanskega, nepojmljivega. Zemlja, nebo, sonce, luna, zvezde, živali in rastline, vse to je bilo v mojem doživljajskem svetu, kaj pa je morje, si nisem znala predstavljati. Kar naprej sem spraševala mamo vse mogoče stvari o njem in bila sem osupla, ko mi je povedala, da je morje mnogo večje kot Šobčev bajer, v katerem sem se naučila plavati kot kužek, in tudi mnogo večje kot Blejsko jezero, po katerem sva se enkrat peljali s pletnjo. Nato pa naju je nekoč mama prijavila na dvodnevni izlet, ki ga je organiziral sindikat tovarne, v kateri je delala. Spominjam se, kako nama je še zadnji večer pred odhodom doma na šivalnem stroju šivala kopalke. Šli smo v Selce, počitniški dom tovarne je stal blizu kopališča.

  • Čutna pot – da lahko naravo »vidimo« tudi drugače

    Prosti časjulij '23

    Malo iz Novega mesta v smeri proti Prečni je v bližini novomeškega olimpijskega centra, kjer je sneg pozimi nesrečno podrl streho, tako rekoč sredi gozda konjeniški center Češča vas. Do nedavnega so tja zahajali predvsem ljubitelji konj, od lanske jeseni pa je v neposredni bližini urejen doživljajski park z igrali in posebno čutno gozdno potjo, ki je pri nas novost in je prilagojena slepim in slabovidnim.

    Če se v urbanih okoljih še nekako trudimo prilagoditi dostop tudi gibalno oviranim, pa tega prilagajanja v naravi še ni. V Novem mestu so se odločili to spremeniti. Skupaj z mestno občino, Društvom Est=etika, Zavodom Dostop in ob sodelovanju članov novomeškega medobčinskega društva slepih in slabovidnih so pri konjeniškem centru Češča vas uredili gozdno čutno učno pot s tipnim zemljevidom, da lahko gozd spoznavajo in v njem uživajo tudi slepi in slabovidni ter druge osebe s posebnimi potrebami. Denar za projekt Podkev za srečo je prispeval tudi evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Pot je zelo poučna tudi za druge, še posebej otroke, ki ob tem, ko spoznavajo gozd, vidijo, kako lahko naravo začutijo ljudje, ki imajo težave z vidom. Še vedno je preveč predsodkov do slepih in slabovidnih, ki so kljub invalidnosti kar se da samostojni in želijo tako kot drugi ljudje spoznavati svet okrog sebe, seveda na način, ki jim je prilagojen.

  • Cvetlična razstava v Tullnu

    Prosti časjulij '23

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 2. septembra

    Vstopna mesta: Ljubljana, Celje, Slovenska Bistrica, Maribor

    Odhod iz Ljubljane ob 3.30 zjutraj, v Celju bomo pobrali potnike ob 4.30, v Slovenski Bistrici ob 5. uri in ob 5.30 v Mariboru. Vožnja mimo Gradca proti Dunaju. Tulln je prijetno mirno naselje ob Donavi z vzorno urejenim mestnim središčem in okolico ter uspešnim sejmiščem. Ob njem je pred dobrim desetletjem zrasel projekt Vrtovi Tullna (Die Gärten Tulln). Vzorčne vrtove skrbno vzdržujejo ter jim dodajajo nove. Zanimivi so tako za poznavalce kot začetnike, ki lahko tam dobijo idejo, kako oblikovati svoj vrt.

  • Ognjič – preizkušena zdravilna rastlina

    Prosti časjulij '23

    Vedno več se nas zaveda, kako pomembno je za naše telo in zdravje, da uporabljamo mazila, kozmetiko iz naravnih sestavin, ki kožo zdravijo, hranijo, negujejo, pomlajujejo in varujejo pred izsušitvijo. Pri uporabi mazila je zelo pomembno, da je popolnoma naravno. Sama se držim načela: daj na kožo tisto, kar bi dal v usta.

    Ognjičeve zdravilne lastnosti so znane že od nekdaj, ognjičevo mazilo so že včasih uporabljali pri raku, še posebej na dojki in ženskih spolnih organih. Uporabljamo ga za zdravljenje tumorjev, nenormalnih bul, miomov, cist v prsih in vnete sluznice.

  • Po poteh Mete in Janeza

    Prosti časjulij '23

    Kultura

    V poletnih dneh si privoščite izlet v Poljansko dolino, naužijte se naravnih lepot, obenem pa obiščite še katerega od dogodkov v Tavčarjevem letu.

    Stoto obletnico smrti slavnega rojaka že vse leto praznujejo na Visokem pri Poljanah, kjer je Ivan Tavčar leta 1897 kupil Kalanovo posestvo. Na njem sta z ženo Franjo gospodarila kar 45 let. Stavbe so restavrirane, v njih so med drugim urejene štiri stalne muzejske zbirke in poročna dvorana.

    Tavčarja morda najbolj poznamo kot pisatelja, čeprav je bil odvetnik, politik, poslanec, ljubljanski župan in tudi športnik. Bil je predsednik prvega slovenskega biciklističnega kluba, rad je igral tenis, zato je ob dvorcu zgradil teniško igrišče, prvo na Slovenskem. Kako so nekoč odbijali žogice z lesenimi loparji, je bilo mogoče videti na teniškem turnirju dvojic, ki so ga na Visokem obudili sredi junija. Tradicionalno kulinariko in oblačilno dediščino iz Tavčarjevih časov pa bodo predstavili  14. julija na  prireditvi Visoški lonec.

  • Starinske lepotice z opojnim vonjem

    Prosti časjulij '23

    Vrt in dom

    Ali poznate damaščanke? Gre za zgodovinske vrtnice, ki naj bi jih v Sredozemlju gojili že v predkrščanskem obdobju. V Sloveniji je damaščank izjemno malo, razen na Goriškem, kjer je urejenih nekaj nasadov.

    Prvi naj bi to vrtnico opisal Vergil, prav Rimljani pa so bili najverjetneje tisti, ki so jo prenesli v svoje province, tj, današnjo Španijo, Francijo in Nemčijo. Kasneje se sled do 16. stoletja izgubi. O njej spet poročajo okoli leta 1500 iz Italije in Francije, kasneje pa še iz Anglije in Španije. Imenuje se po Damasku, mestu, kjer je vrtnica dobila svoj zgodovinski pečat, ki ji je ostal še danes – damaščanka je namreč vrtnica, iz katere pridobivajo dragoceno rožno olje.

  • Povabimo morje v svoj dom!

    Prosti časjulij '23

    Ustvarjalnica 

    Poletje ne pomeni vselej le popolnega izklopa in čofotanja v morju, počitnice so lahko tudi zabavno ustvarjalne. Čeprav jih preživljamo doma, lahko v svoj dom povabimo morsko vzdušje. Ne stane veliko, če vam ostaja več prostega časa, pa se lotite katere izmed predlaganih idej.

    Sploh če je v dveh najbolj vročih poletnih mesecih na vašem koledarju zapisano kakšno družinsko praznovanje ali vas prevzame žeja, da bi za prijatelje organizirali čisto posebno zabavo s konceptom. Morje, školjke, pesek in palme igrajo v teh zgodbah glavno vlogo.

  • Insekti prihajajo na naše krožnike

    Prosti časjulij '23

    Vrt in dom

    Že naši daljni predniki so brez predsodkov jedli kobilice, čričke, termite, mokarje in druge vrste gomazečih žuželk. Ne boste verjeli, a užitnih je več kot 1900 vrst. V nekaterih predelih sveta jih uživajo še danes. Eni zato, ker so insekti odličen vir beljakovin, drugi pa zato, ker so del tradicionalne kulinarike, predvsem v Aziji, Južni Ameriki in Afriki.

    Evropska komisija je že leta 2021 odobrila kobilice in velikega mokarja kot primerno hrano za ljudi. Letos januarja pa je vietnamski družbi Cricket One Co. dala dovoljenje za prodajo delno razmaščenega prahu hišnega murna (Acheta domesticus) ter ličink malega mokarja (Alphitobius diaperinus). To je hrošček, ki se najraje hrani z moko, otrobi, kosmiči, kruhom in zelenjavo. Dovoljenje za prodajo mokarjev v obliki paste, prahu (moke), v zamrznjeni in posušeni obliki je dobila francoska družba Ynsect B. V., ki je največja svetovna proizvajalka beljakovin iz mokarjev.

  • Domovanja ribičev in najbogatejše Slovenke

    Prosti časjulij '23

    Izleti 

    Dobrih deset kilometrov severozahodno od Trsta je zamejska vasica Križ, po italijansko Santa Croce, ki velja za najstarejšo slovensko ribiško vas. Leta 1911 je imela kar 198 poklicnih ribičev z 62 plovili.

    Vas je bila vso svojo zgodovino najtesneje povezana z ribištvom in pomorstvom, njene korenine segajo v srednji vek, ko je potekal hiter razvoj ribištva in pomorstva ob obali Trsta do izliva reke Timave. Danes v Križu živi okoli 1400 prebivalcev. Pohvalijo se lahko z zelo lepo urejenim Ribiškim muzejem tržaškega primorja, za katerega Franko Košuta, ladjedelski inženir, vodja in njegov ustanovitelj, pravi, da je »kulturni hram, kjer je shranjen del naše zgodovine in kulturne dediščine v trajen spomin za sedanje in prihodnje rodove«.

  • 1
  • …
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov