V stanovanje ne spuščajte neznanih ljudi
Policija svetuje
Čeprav število ropov starejših v zadnjih letih upada, policija ugotavlja, da postajajo posamezniki vse bolj drzni. Zaznali so več primerov, ko po naselju hodijo neznanci, pogosto sta to ena ali dve ženski oziroma par, zvonijo na vrata sredi dne in želijo pod kakršno koli pretvezo vstopiti v stanovanje.
Naj ponovimo nekaj nasvetov za samozaščito. Neznancev ne spuščajte v stanovanje, sploh če ste sami doma. Vhod naj bo razsvetljen, po možnosti s senzorsko lučjo, še bolje je, če namestite domofon ali videofon. Vhodna vrata naj bodo vedno zaprta in zaklenjena. Koristno je, da so opremljena s kukalom ter ključavnico z varovalom ali varnostno verigo, ki omogoča odpiranje vrat le za nekaj centimetrov. Tako boste lažje preverili, kdo stoji pred vrati. Če želi kdor koli na silo vstopiti v vaše stanovanje, kličite na pomoč oziroma pokličite na številko 113.
-
Prosti časoktober '23Ročna dela
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Kupila sem novo belo visečo kopalniško omarico, ki ima dvoje vratc in ogledalo na sredini. Ne le zato, da bo nadomestila staro, temveč bo sivim stenskim ploščicam z vzorcem marmorja nadela nekaj žlahtne, drugačne bleščavosti. Tokrat brez sicer meni običajno ljubih intenzivnih barv.
Prilagoditev kopalnice, (1. del)
Prosti časoktober '23Ljudje Starejši Dom
Pred mnogimi so težki časi, ko bodo na tak ali drugačen način začeli na novo ustvarjati dom. Dom bo treba na hitro prenoviti ali celo zgraditi in marsikateri bi rekli, naj ne kompliciramo. A ravno zdaj je priložnost, da sami ali še bolje s pomočjo strokovnjaka premislimo, kaj lahko storimo bolje, drugače in s tem marsikaj dobrega pridobimo. Ne ponavljajmo starih napak in si vzemimo trenutek, da nanizamo tisto, kar bi spremenili in popravili v novih prostorih.
Prostor, ki je lahko poln pasti in ni primeren za vsakogar, še posebej pa za starejše in ljudi z raznimi oviranostmi, je ravno kopalnica. Zato naj prenovljena ali nova kopalnica prinese predvsem zadovoljivo rešitev.
-
Kultura
V sklopu tradicionalne prireditve Mesto žensk, ki bo v Ljubljani potekala od 3. do 14. oktobra, bo mogoče videti tudi plesno-gibalno predstavo Nihče več ne žvižga. Predstava, ki povezuje enajst nastopajočih v starosti od 27 do 74 let, je del mednarodnega projekta, njena posebnost pa je prav starostni razpon nastopajočih.
Predstava je premiero sicer že doživela maja v Španskih borcih v Ljubljani, nastala pa je v okviru triletnega evropskega projekta Performing Gender/Uprizarjati spol – Ples v tvojih čevljih. Avtorje je vodila misel, da se je z jezikom plesa mogoče postaviti v čevlje drugega in razumeti različne spolne identitete. In seveda, kako isto idejo ali obred dojamejo ljudje različnih generacij.
-
Domnevajo, da je križni vbod nastal s pojavom prvega vboda pri šivanju oblačil iz živalskih kož. Najstarejše vzorce križnega vboda so našli v egiptovskih grobnicah, zahvaljujoč suhemu podnebju so zelo dobro ohranjeni. Po mnenju strokovnjakov so bila ta dela ustvarjena okoli 600 do 700 let pr. n. št., kar dokazuje, da je križni vbod star več kot 2500 let. V srednjem veku tehnika križnega vboda začne svojo pravo zgodovino, v vsaki državi se je razvijala na svoj način. Slog in barve so se med državami razlikovali. Praviloma so izdelki odražali njihove nacionalne tradicije, verske obrede kot tudi tisto, kar je človek sam označil za lepo.
-
Vrt
Gojenje dišavnic in zelišč na terasi je odličen način, da jih imamo vedno pri roki. V poletnih dneh si iz njih pripravljamo osvežujoče napitke, v hladnih nas prijetno ogrejejo v čaju ali pa sprostijo v dišeči topli kopeli.
V cvetličnih koritih na balkonu poleg rož gojimo veliko drugih rastlin: jagode, solato, balkonsko zelenjavo, vse več pa tudi zelišč. Dišavnice in zelišča so priljubljeni v zasaditvah, ker jih lahko gojimo in uporabljamo v vseh letnih časih in spadajo med zasaditve z zelo malo smetenja.
-
Z mojega okna
Že ko se je zbudila, je bila prva misel težka, pa tudi noge so bile težke. Pravzaprav jo je vse bolelo. Joj, da nisem kaj zbolela zdaj, ko letajo virusi okoli ...
Počasi in previdno, da je ne zagrabi kakšen krč, je poskusila čim bolj po tihem zlesti iz postelje. Njen dragi je še spal spanje pravičnega in utrujenega upokojenca, ki mu počitek po napornem življenju seveda pripada. Joj, kaj je danes z mano, da so moje misli že navsezgodaj temne in hudobne?
Odtihoplazila se je v kopalnico in odsev v ogledalu je sprožil tretji joj: Joj, kakšna pa sem, poglej te podočnjake! Spomnila se je napisa, ki ga je nekoč našla na ogledalu pri sinu: Staranje je za pogumne! Pha, lahko je to napisala njena lepa snaha, stara niti pol milijarde let! Takrat se ji je to zdelo domiselno in tudi res pogumno od mlade žene, danes pa je jezna na ogledalo, saj njej kaže zgubano in visečo kožo. Starost! Te spremembe, ki te opozarjajo, da čas teče, in veš, da bo podoba samo vsak dan slabša. Hitro je odšla izpred ogledala, tega ji res ni treba gledati.
Verjamem v dobro in slabo energijo
Drago Potočnjak poznamo kot dramsko in filmsko igralko, dramsko pisateljico, gledališko pedagoginjo in dramsko terapevtko. Konec letošnje gledališke sezone se je po 41 letih dela v Slovenskem mladinskem gledališču, kjer je soustvarila več kultnih predstav, upokojila. Igrala je v nekaj filmih in televizijskih dramah. Je avtorica več kot petnajstih igranih dram, več deset radijskih iger in prva ženska prejemnica Grumove nagrade ter številnih drugih. Aprila naslednje leto bodo v Mestnem gledališču ljubljanskem uprizorili njeno novo dramo Teci, Maša, teci. Ostaja aktivna upokojenka. »Časa imam vedno premalo. Zamujam,« prizna.
-
GLEDALIŠČE
Predsednice v Prešernovem gledališču Kranj
Direktor in umetniški vodja gledališča Jure Novak je razkril, da bo v nasprotju s preteklo sezono, ko so ponudili »zahtevne predstave, ki se niso ognile težkim temam in so se spoprijemale z izzivi sodobnosti«, v tej sezoni »večji fokus na intimnem, osebnem, na notranjih svetovih«. Taka je oktobrska predstava črne komedije Wernerja Schwaba v režiji Jureta Novaka. Avtor drame skozi duhovite in iskrive dialoge dveh upokojenih čistilk Erne in Grete ter še aktivne Maričke (igrajo jih Vesna Jevnikar, Darja Reichman in Vesna Slapar) mojstrsko razgrinja banalno in na krščanskih stereotipih temelječo plat družbe. Gre tudi za zgodbo o tem, kako se spopadamo z nemočjo.
-
V hladnih jesenskih jutrih je kratek pončo udobna dopolnitev tanke prehodne jakne. Pogreje nas čez rame, hkrati pa nas ne ovira pri raznih opravilih, kot je vožnja avta ali kolesa. Zelo uporaben pa je tudi v notranjih prostorih, preden se začne kurilna sezona ali pa tudi kasneje, če želimo prihraniti kakšen evro pri kurjavi.
Potrebujemo: 200 g preje Supertreccia, krožne pletilke številka 4 (60 cm) in številka 5 (80 cm).
Navodilo: S pletilkami številka 4 nasnujemo 152 petelj in pletemo 12 vrst patenta 2 desni, 2 levi petlji. V zadnji vrsti enakomerno dodamo 18 petelj = 170 petelj. Eno vrsto pletemo leve petlje, potem začnemo plesti vzorec po shemi. Število petelj mora biti deljivo s 17. Pletemo po shemi do konca, na koncu sheme imamo skupaj 290 petelj. Še trikrat ponovimo zadnjih 6 vrst po shemi (A2), da porabimo celo klobko. Zaključimo s štirimi vrstami kodrastega vzorca (1 vrsta desne, 1 vrsta leve petlje). Na rahlo zazankamo.