Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Ugibaj, ugibajva, ugibajmo

    Prosti časdecember '23Razvedrilo

    RAZGIBAJMO MOŽGANE

    Z vnukinjami in vnuki, nečakinjami in nečaki ali sosedovimi otroki tekmujte, kdo bo prej našel rešitve. Uganke so iz zbirke Ugibanica Ambroža Kvartiča.

    Tesno zvit posladek zlati,

    poln orehov in rozin,

    je najlepši opomin,

    da so prazniki pred vrati.

    Nanizane sledijo

    na žici si razpeti.

    Ko daš jim energijo,

    vse mesto se zasveti.

    Glej škatlico zavito

    s pentljo čudovito –

    pod smrečico počiva.

    Le kaj v njej se skriva?

    Majhna vrečka v vodi vroči

    temeljito se namoči,

    da nato, po tej kopeli,

    mi bi se s pijačo greli.

  • Tri desetletja dolenjskega ljudskega radia

    Prosti časdecember '23Zgodovina Razvedrilo

    Večina slovenskih radijskih postaj je povezanih v radijske mreže, Radio Sraka pa vztraja na svoji poti. Ponaša se z dobro poslušanostjo in je še vedno v družinski lasti. Je dolenjski ljudski radio, ki ga radi poslušajo tudi drugje po Sloveniji, zahvaljujoč internetu, pa je priljubljen tudi med rojaki in zdomci po svetu. Prvega decembra 1993 ga je ustanovil Novomeščan Drago Vovk, ki je v prizidku družinske hiše uredil studio in od tam oddaja še danes.

    Leta 1988 je v domači hiši na Valantičevem najprej odprl snemalni studio Sraka, kjer so snemali mnogi ustvarjalci rock, pop ter narodnozabavne glasbe in tudi ljudski godci in pevci: od citrarja Karlija Gradišnika, harmonikarja Tineta Lesjaka do godca na bršljanov list Tončka Pluta. Sraka je bila tudi založniška hiša, ki je izdala številne kasete in CD-je.

  • Kaj je kompostiranje bokashi?

    Prosti časdecember '23Vrt

    Tako se imenuje inovativni japonski sistem fermentacije, ki je v Sloveniji vse bolj priljubljen. Omogoča hitro in učinkovito pretvorbo kuhinjskih odpadkov v bogato gnojilo za rastline v samo štirih do šestih tednih.

    Fermentacija bokashi je idealna za hitro pridelavo vrhunskega komposta za vrt ali visoke grede. Med fermentacijo se izloči tudi visoko koncentrirana tekočina, ki je uporabna za gnojenje sobnih in balkonskih rastlin. Redčimo jo tako, da deciliter tekočine dodamo 20 litrom vode. Nerazredčeno jo lahko uporabimo kot škropivo proti plevelu, dodamo v odtoke in stranišča, da odpravimo neprijetne vonjave in odmašimo odtoke.

  • Bukovica nad Grižami

    Prosti časdecember '23Razvedrilo

    Izlet

    Griže so naselje na robu Spodnje Savinjske doline, na desnem bregu Savinje, ki je razdeljeno na več manjših gručastih zaselkov: Zabukovica, Griže, Pongrac in Migojnice. Več kot polovico ozemlja pokriva gozd.

    Kraj je prvič omenjen že leta 1241. Med najstarejšimi ohranjenimi stavbami je župna cerkev sv. Pankracija. Zgrajena je bila v 13. ali 14. stoletju (prvi pisni viri jo navajajo leta 1545). Nato je doživela več prezidav in obnov, današnjo podobo pa nosi od leta 1884. Najprej jo je poslikal Giacomo Brollo, žal pa so kasnejši posegi na stavbi njegove freske poškodovali.

  • Električne naprave lahko zagorijo

    Prosti časdecember '23

    Stanovanje 

    Že ob majhni nepazljivosti lahko v stanovanju pride do požara. Posebej pogosto se to dogaja v kuhinji, saj lahko nekaj žlic olja v ponvi na plinskem štedilniku zagori v desetih minutah. A požar lahko nastane celo zaradi polnjenja mobilnega telefona ali električnega kolesa.

    Kuharski mojster Luka Jezeršek ugotavlja, da večina požarov v kuhinji nastane zaradi nepazljivosti pri segrevanju olj in maščob, zato svetuje, da ponev pokrijemo s pokrovko in med kuhanjem ne odhajamo v druge prostore. Pomembno je tudi, da imamo pospravljene delovne površine, da kuhinjskih krp ali papirnatih brisač ne shranjujemo blizu štedilnika ter da redno čistimo in pravilno uporabljamo kuhinjske aparate. »Ker nesreča nikoli ne počiva, je pametno imeti na dosegu roke gasilni aparat ali odejo za gašenje požara. Dobro je, da tudi otroke naučite, kako jih uporabljati,« še svetuje Jezeršek.

  • V Verono

    Prosti časdecember '23Razvedrilo

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 10. februarja 2024

    Vstopna mesta: Ljubljana, počivališči Lom in Ravbarkomanda, Sežana

    V jutranjih urah se bomo iz Ljubljane odpeljali proti Italiji – v Verono. Od 10. do 14. februarja v središču romantičnega mesta Romea in Julije tradicionalno poteka festival Verona in Love. V mestu si bomo najprej ogledali trg Bra z Areno, enim največjih ohranjenih rimskih amfiteatrov, se sprehodili do trga Erbe s tradicionalno tržnico, trga Seniorjev in seveda do Julijine hiše z znamenitim balkonom, kjer se je dogajala najbolj nesrečna ljubezenska zgodba vseh časov. Popoldne priporočamo obisk prireditve na enem izmed mestnih trgov, kjer bo potekal bogat glasbeni in kulturni program, posvečen ljubezni. V poznih popoldanskih urah se bomo odpravili proti Sloveniji. Domov bomo prišli v večernih urah.

  • Jaslice so simbol družine 

    Prosti časdecember '23Zgodovina

    Reportaža

    Letos mineva 800 let, odkar je sv. Frančišek Asiški v votlini v italijanskem kraju Greccio postavil prve jaslice. Navada se je razširila po vsem svetu in jaslice so sčasoma postale najbolj prepoznan simbol božičnega praznovanja. V muzeju jaslic na Brezjah jih je na ogled več kot petsto z vseh celin. 

    Uprizarjanje Jezusovega rojstva se je začelo s freskami v srednjem veku, figure se pojavijo šele mnogo kasneje. Na Slovenskem se je postavljanje jaslic razmahnilo s prihodom jezuitov po letu 1604, sprva v cerkvah in mestnih središčih, na podeželje pa se je razširilo v začetku 19. stoletja. »Ločimo orientalske jaslice s podobo Betlehema in alpske, ki so bolj značilne za naše kraje,« pove dr. Andreja Eržen Firšt, direktorica Romarskega urada Brezje, moja vodnica po muzeju, ki je urejen v nekdanjem samostanskem hlevu. Prostori, v katerih so ohranili prave jasli, ustvarjajo posebno vzdušje, ko se sprehajamo med jaslicami iz kar 80 držav sveta. Nekatere so lastniki ali avtorji podarili, druge so narejene po naročilu, mnoge so prinesli misijonarji ali predstavniki tujih držav. »Jaslice so simbol družine, ki je vrednota za vsakega izmed nas, verujočega ali neverujočega. So nekaj lepega, kar govori samo po sebi, in mnogi obiskovalci so po ogledu prav ganjeni.«

  • V iskanju poslednjega raja in odraslosti

    Prosti časnovember '23

    Reportaža: Kambodža

    Priznam, ko sem devetnajstletno hčer pustil na neki železniški postaji v Vietnamu, me je rahlo stiskalo pri srcu. A če sem tam zapustil svojega najstniško raztresenega otroka, me je čez tri mesece, ko sem jo obiskal v Kambodži, k sebi stisnila samozavestna mlada ženska.

    Ob koncu srednje šole si je vzela leto časa, da še malo odraste, dodela svojo samostojnost in dobro premisli, v katero smer se bo v življenju usmerila. Tako smo se spet odpravili v jugovzhodno Azijo, kjer smo po različnih državah že leta preživljali zimske počitnice. Tu je namreč v tem času toplo vreme, popotovanje in življenje tam pa sta cenovno lahko zelo prijazna. Z dobrodušnim barantanjem, ki je v Aziji običajen dialog med ponudnikom česar koli in kupcem, lahko za najem sobe za dve do tri osebe odštejemo že okoli deset evrov, za hiško na plaži v senci palm pa približno 15. Če tričlanska družina ne pretirava s pivi, sladoledi, sladkarijami in drugimi manj pomembnimi življenjskimi dobrinami, se lahko pošteno nahrani in odžeja že za deset evrov na dan.

  • Veščina, ki še ni povsem izginila v pozabo

    Prosti časnovember '23

    Od letošnje pomladi je izdelovanje prunel vpisano v register nesnovne kulturne dediščine. Pa veste, za katero veščino pravzaprav gre? Prunele so posušene slive, ki so jih v preteklosti predvsem v Goriških brdih olupili in jih nato sušili na soncu. Veščina v tem delu Slovenije še ni povsem izginila v pozabo, čeprav bi na prste ene roke lahko našteli domačine, ki se s tovrstno dejavnostjo še ukvarjajo. Med njimi je Vanda Cukjati s Ceglega.

    Po besedah etnologinje Katje Kogej iz Šmartnega, ki je bilo nekoč eno od središč te dejavnosti v Goriških brdih, se je izdelovanje prunel začelo v prvih letih 19. stoletja – okoli leta 1810. Takrat so dejavnost v te kraje menda zanesli Francozi, domačini pa so se z njo ukvarjali še vse do konca petdesetih let preteklega stoletja. Sezona izdelovanja prunel v Brdih se je običajno začela približno 15. avgusta, trajala pa je do 10. oktobra. Slive so lupili v več briških vaseh, središče lupljenja sta bili vasi Šmartno in Medana.

  • Vezenje assisi

    Prosti časnovember '23

    Italija ima dolgo tradicijo vezenja. V 13. stoletju je v samostanih nastal slog, ki je postal osnova za asiško vezenje.

    Kasneje je to vezenje postalo zelo priljubljeno, razširilo se je zunaj samostanskih zidov po vsej Italiji, evropskih državah in drugje po svetu.

    Zgodnji motivi so bile poenostavljene podobe ptic, zveri, cvetja, listja, kasneje so začeli uporabljati širši spekter motivov – od renesančnih podob satirov, demonov in starodavnih mitskih ptic in živali.

    Asiško vezenje je zelo prefinjena pravilna in geometrijska tehnika vezenja, ki združuje križni vbod in vbod holbein. Veze se na platno iz naravnega materiala, enakomerno tkanega. Za asiško vezenje je primerna tkanina aida. Tehnika vezenja temelji na starodavni italijanski tradiciji šivanja v dveh barvah: ena barva za ozadje motiva, vezena s križnim vbodom, največkrat v rdeči, modri ali zeleni, in druga barva za oris motiva z vbodom holbein, navadno črna, rjava ali zlata, notranjost motiva je prazna. Sodobno vezenje dopušča veliko različnih barv, motivi pa so izjemno raznoliki. Za oris motiva se lahko uporablja enaka barva kot za vezenje ozadja, le v temnejšem tonu, ali različni barvi. Delamo lahko na dva načina: prvi način je, da najprej izvezemo oris motiva z vbodom holbein in nato ozadje s križci; drugi način je, da najprej naredimo ozadje in nato oris motiva.  

  • 1
  • …
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov