Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Čistilniki zraka

    Prosti časjanuar '22Ljudje Starejši Dom

    Včasih jeseni in pozimi dneve, celo tedne dolgo ne moremo zares prezračiti stanovanja in prostorov. Zunaj so umazan zrak, megla in slabo vreme. Če smo v onesnaženem mestnem okolju, se pozimi dejansko izogibamo zračenju. Postajamo bolj ozaveščeni o kakovosti zraka in kako je le-ta povezana z raznimi zdravstvenimi težavami. Obenem pa imamo z novimi okni, ki bolje tesnijo, tudi manjši dotok svežega zraka. V prostorih je zrak postan, nasičen z vlago in raznimi delci. Mnogo ljudi ima težave tudi z raznimi nesezonskimi alergijami, nagajajo trdni delci PM2, prašni delci, živalska dlaka, prhljaj in še mnogo stvari. Čist zrak je v domačem okolju pomemben, saj vpliva na naše dobro počutje. Če nam lahko naprava, kot je čistilnik zraka, omili zdravstvene težave, bomo gotovo želeli vedeti o njej kaj več.

  • Še bo lepo na svetu

    Prosti časjanuar '22

    Po praznikih so imeli navado, da so se srečali in skupaj pojedli ostanke sarm in pečenk – včasih so ženske za velike družine nakuhale veliko hrane in je je vedno tudi veliko ostalo. Zdaj so bili zmernejši, niso več potrebovali takih pojedin, saj staremu človeku preveč hrane obleži v želodcu. Navada pripovedovanja načrtov za leto, ki prihaja, pa je med njimi ostala. Dobro se še spomni časov, ko so tako zelo delali, načrtovali, urejali ... ja, včasih tudi tekmovali, kdo bo prej in bolje poskrbel za dom, za otroke, za vse ...

  • Rabljen avtomobil kupujmo preudarno

    Prosti časjanuar '22

    Avtomobilizem

    Gledano s treznimi očmi, je nakup rabljenega avtomobila prav soliden izhod v sili ali pa dobra naložba, kot pač gledaš na zadevo. Lahko pa se izkaže za mačka v žaklju, če ima človek smolo pri odločitvi. Prvo pravilo pa je: ne kupujte avtomobila, če nima preverljive zgodovine.

    Končno ceno novega avtomobila zadnja leta pomembno kroji dodatna oprema. Po drugi strani pa vsaka nova komponenta na avtomobilu poveča možnost, da gre nekaj narobe. Na ekologijo vezane komponente so ena bolj nezanesljivih stvari. Avtomobil, ki sredi vožnje preklopi na zasilni program, je za promet nevaren. Ko se recimo v avtomobilu na dizelski pogon zapolni filter za »trde delce« (ker vozi na kratkih razdaljah in deluje neogret), je sitnost velika. Vsako polovično popravilo je le podaljševanje agonije, novi deli pa so nerazumno dragi.

  • Pepel je odlično naravno gnojilo

    Prosti časjanuar '22

    Ali vas zanima, katere vrtnine imajo najraje lesni pepel in koliko ga uporabimo na posameznih gredicah? Pepel vsebuje koristna hranila in najlažje ga dodajamo tako, da ga potresemo po površini tal in vdelamo v tla, dodamo ga lahko tudi kompostu. 

    Pepel je odlično naravno gnojilo, ki še posebno ustreza zelju, cvetači, brokoliju, ohrovtu, brstičnemu ohrovtu in drugim kapusnicam. Vsebuje največ kalija, ki ga te vrtnine potrebujejo. Najkoristnejši je za kapusnice in čebulnice. Uporabljamo ga še na gredicah s krompirjem, česnom in čebulo. To odlično domače gnojilo je primerno tudi za paradižnik, papriko, kumare, jajčevce in druge plodovke. Pri gnojenju s pepelom ne pretiravamo, saj vsebuje veliko kalija. Zadostuje, če v enem letu porabimo največ kilogram lesnega pepela na deset kvadratnih metrov. Če ga potresamo v prevelikih količinah, je ovirana dostopnost dušika, ki je pomemben za rast rastlin. Preden začnete gnojiti s pepelom, priporočamo, da ga stehtate.

  •  Globok vdih haloškega zraka je zdravilo za pljuča

    Prosti časdecember '21

    Neokrnjena narava, slikovita pokrajina severozahodnega dela Haloz, rahle meglice nad hudourniško reko Dravinjo, skrivnosten šepet podzemne kraške jame … Vse to in še veliko drugega lahko doživimo na potepu od Križnega Vrha po robu Dravinjskih goric do razgledne vzpetine na Ptujski Gori in skozi osrčje haloške pokrajine do Rogatca.

    Pohod začnemo v Slovenski Bistrici, točneje na dvorišču hiše na Križnem Vrhu, v kateri si ogledamo tretjo največjo znano zasebno zbirko šivalnih strojev v Evropi. V njej so stroji za domačo uporabo, krojaški, industrijski in tudi pletilni stroji, ki jih vse od leta 1997 zbira Marjan Babič. Do danes se je v muzeju nabralo kar 270 šivalnih strojev 75 različnih proizvajalcev, med njimi Singer, Pfaff, Howe, Dürkopp, Wertheim, Rast Gasser, Adler … Vsak stroj je skrbno restavriran in konservatorsko strokovno obdelan. Okoli 130 jih tudi deluje.

  • »Kaj vse bom dala človeštvu!«

    Prosti časdecember '21

    ZAKLADI SLOVENSKIH MUZEJEV

    Osupljiva in navdihujoča, a tudi presunljiva je življenjska zgodba Alme M. Karlin (12. 10. 1889–14. 1. 1950), pisateljice in novinarke, svetovne popotnice in ljubiteljske raziskovalke. Zelo mlada je že začrtala svojo pot in ji nato z neverjetno odločnostjo sledila. V letih od 1919 do 1927 je prepotovala svet kot še nihče pred njo. V začetku tridesetih let prejšnjega stoletja je doživela velik uspeh kot pisateljica. 

    Celjanka Alma M. Karlin je že pri šestnajstih letih spoznala, da se skrajno negativnega vpliva svoje mame in okolja, ki jo duši, lahko reši z znanjem. Z znanjem, ki ga je mogoče unovčiti in si tako zagotoviti neodvisnost. Takrat se je začela učiti tujih jezikov. Pri osemnajstih se je podala v »prostovoljno izgnanstvo« v London, kjer je leta 1914 zelo uspešno opravila izpite iz angleščine, francoščine, italijanščine, španščine, danščine, švedščine, norveščine in ruščine. Leto pozneje, ko je bivala na Norveškem, je spoznala svoje življenjsko poslanstvo: pisateljevanje.

  • Iz opere k domačim vižam

    Prosti časdecember '21

    Dobre stare viže

    »Imel sem veliko srečo, da sem v ansamblu imel tako izjemno pevko, kot je Majda Renko, ki se piše tudi Petrič. Zahteval sem, da se njen dekliški priimek ne izgubi, saj mi zveni strašno lepo,« z nasmeškom pove harmonikar Vili Petrič o prvih skupnih glasbenih korakih s svojo ženo in pevko v ansamblu.

    Rodila se je sredi poletja leta 1944 v Ormožu. Že v otroških letih je v sebi začutila ljubezen do glasbe in prepevanja. Prirojeno nadarjenost je s trdim delom tudi hitro odmevno nadgradila, saj je že v času študija solopetja nastopala v Operi SNG Maribor, končala je učiteljišče ter poučevala v Mariboru in Ljubljani. Njen mož Vili je tudi akademsko izobražen glasbenik, dolga leta je igral trobento v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija, oba pa seveda druži ljubezen do narodnozabavne glasbe. Majda Renko Petrič je bila mezzosopranistka in dolgoletna članica Ansambla Vilija Petriča.

  • O posteljnini in dodatkih za prijetno spanje

    Prosti časdecember '21Ljudje Starejši Dom

    Še posebej v hladnih dneh mora spalnica dajati občutek udobja in topline. Dnevi so kratki in pusti in morda se pogosteje umaknemo v spalnico k popoldanskemu počitku. Uporabimo prijetne barve in mehke materiale za dodatke na postelji, prostor naj bo pospravljen in urejen. Poletne barve in pisane rožaste prevleke pospravimo, saj v zimskem času ne spadajo v spalnico, uporabimo raje pastelne, enobarvne tone ali primerne barvne kombinacije za ta čas. Tudi belina je lahko privlačna, če jo kombiniramo z mehkimi toplimi plišastimi ali volnenimi odejami.

  • Hrastovlje, duša Rižanske doline

    Prosti časdecember '21

    Vandramo po Sloveniji

    December po izletiščih rad razgrinja mraz, dež ali sneg, neubranljivo pa tudi zgodnjo temo. Vandranju po Sloveniji se upira. Virusna kriza nam zapira veselišča, tu in tam pa le odpira prostore duhovnosti, kjer se tesnobni človek lahko okrepča z izročili lepote in zgodovine, ki je, kot je rekel Thomas Mann, vodnjak, ki mu ne vidiš dna. Romanska cerkvica Svete Trojice v vasi Hrastovlje, 17 kilometrov oddaljena od Kopra ali devet kilometrov od odcepa z avtoceste pri Črnem Kalu pod Kraškim robom, je pravi cilj za romanje k lepoti in skrivnostim zgodovine.

  • Igralka, ki se ne stara

    Prosti časdecember '21

    Po srečnem naključju sovpadata visoki življenjski jubilej prvakinje Mestnega gledališča ljubljanskega Jožice Avbelj in 70. obletnica te gledališke hiše, zato jo je direktorica Barbara Hieng Samobor povabila, da sama stopi na gledališki oder v monodrami Le en smaragd, ki jo je posebej zanjo napisal Jaka Smerkolj Simoneti in si jo lahko ogledate na Mali sceni MGL. Sicer pa je gledališka in filmska igralka ter profesorica na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v svoji dolgoletni karieri nanizala veliko nepozabnih vlog.

  • 1
  • …
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov