-
Prosti časfebruar '22Ljudje Zgodovina Starejši
Robotek iz pločevine je igrača iz časa po letu 1950. Odraža strahove in želje časa, ko se je med velesilama ZDA in Sovjetsko zvezo odvijala zagrizena tekma za vesolje.
V današnjem času si težko predstavljamo, kako je bilo v letih po drugi svetovni vojni, ko ni bilo hladilnikov, ko je bilo treba ročne ure redno navijati, perilo pa kuhati in prati na roke. Zato težko razumemo, kako zelo so ljudi navduševale tehnične novosti, ki so v samo dveh desetletjih po drugi svetovni vojni precej spremenile vsakdanje življenje ljudi. Sanje o robotu, ki bo kmalu namesto nas opravljal naše vsakdanje naloge, so se zdele resničnost bližnje prihodnosti. Zdelo se je, da bodo roboti prevzeli dolgočasne naloge, mi pa bomo zato postali ustvarjalnejši, produktivnejši in bogatejši na drugih področjih.
-
Kam zdaj?
Za trenutek sem obstala med vrati, malo zaradi zadrege, malo pa me je zmedel pogled na prostor, ves temačen in mrk, kot da bi se svetloba umaknila iz njega.
Tudi Miha je obstal, s cigareto v levici in vžigalnikom v desnici ter odprtimi usti, odrevenel, začuden. Zavrtal je vame s pogledom, polnim osuplosti. Zdaj zdaj mu bo cigareta padla iz rok, sem pomislila. Ni mu.
Seveda me je spoznal. »Tebe pa res nisem pričakoval,« mu je presenečeno zdrsnilo z ustnic.
Je bilo treba poudariti TEBE? Jasno, da me ni pričakoval. Toda ali je sploh koga pričakoval v tem zatohlem, zanikrnem brlogu, prežetim z dimom in vonjem po starem?
-
Oh, ti naši vnuki …
Bila sem na letovanju z bolniki in invalidi in moj vnuk, star štiri leta, me je menda zelo pogrešal. Saj sem tudi jaz njega zelo zelo pogrešala. In neko popoldne, ko smo imeli popoldanski počitek in je bilo v hiši vse tiho in mirno, sem si vzela čas in zavrtela telefon.
Imela sem srečo, oglasil se je prav on, saj zelo rad telefonira. Oba sva bila vesela, da se slišiva. Najprej sem morala odgovoriti na veliko njegovih radovednih vprašanj. Kje si? Kaj delaš? Koga čuvaš? Je tvoja gospa na vozičku ali hodi? Zakaj ne hodi? Jo bolijo nogice? Ali je padla? Ali jo je povozil avto? Zakaj se je takšna rodila? Ali je prijazna? Kako ji je ime? Koliko je stara? Ali ona mene pozna? Ali so vsi tvoji prijatelji na vozičkih? Jih je težko peljati? Bom jaz lahko enkrat poskusil? Kaj ste jedli za kosilo? Kaj pa za zajtrk? Kaj pa za večerjo? Ali si vse pojedla? Je tvoja gospa tudi vse pojedla? Kje je zdaj? Ali gre počivat tako kot jaz? Ali imaš tudi ti posteljo? Kakšno sobico imaš? Kdaj boš prišla? Ali tudi ti mene pogrešaš? Kaj mi boš prinesla? Bom lahko takoj prišel k tebi?
-
Mačja kuga in mačja levkoza sta nevarni nalezljivi bolezni, ki ju lahko preprečimo s preventivnim cepljenjem, medtem ko za mačji aids cepiva še ne poznamo. Okužbe lahko preprečimo s preprečevanjem stikov med živalmi.
Mačja kuga je nevarna za necepljene živali, in to ne glede na starost, zagotovo pa so muce, stare manj kot pol leta, občutljivejše za okužbo. Virus je zelo dolgo odporen, v naravi je možnost preživetja več let, ob zatiranju bolezni uporabljamo razkužila, ki jih dobimo pri veterinarju.
Rad bi bil pisatelj, ki skuša razumeti človeško dušo
Drago Jančar je najbolj prevajan in nagrajevan slovenski avtor. Je tudi angažiran intelektualec, ki je zaznamoval prelomne dogodke slovenskega osamosvajanja. Pred enajstimi leti je postal redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Nekateri novinarji so ga laskavo poimenovali Cankar naših dni. Jančarjev opus romanov, zbirk kratkih proz, dram in esejev je izjemen. Zanj je prejel veliko slovenskih in mednarodnih nagrad. Njegova dela bralcev ne puščajo hladnih. Tudi v slovenskih knjižnicah je izposoja njegovih knjig dobra. To pomeni, da je postal zelo viden ter bran pisatelj. Predstavili smo lahko le nekaj njegovih del in misli, da bi ga lahko še bolje spoznali.
Turistični vodniki so male enciklopedije znanja
Združenje turističnih vodnikov Slovenije (ZTVS) ob mednarodnem dnevu turističnih vodnikov, ki je 21. februarja, že vrsto let organizira brezplačna vodenja po vsej Sloveniji. Če vodenja zaradi koronavirusa tako kot lani ne bodo mogoča v živo, jih bodo izpeljali prek videopovezave.
Izzive tega dinamičnega poklica nam je predstavila predsednica združenja Dunja Bohorič. Ko je leta 2020 kot dolgoletna turistična vodnica prevzela predsedovanje ZTVS, se je zavedala, da je za uspešno delo potrebnega veliko osebnega angažiranja: »Vodniki za to nimajo dovolj časa in moči, saj so zaposleni z vodenjem, sama pa imam zdaj kot upokojenka več časa.« Turistično vodenje ji je v veselje, hkrati pa ji prinese dodatni zaslužek, ki ji omogoči kakšno daljše potovanje, pove sogovornica.
Oblegana prestolnica umetnosti
Toskana, ena izmed najbolj priljubljenih italijanskih dežel med turisti, je po velikosti primerljiva s Slovenijo, razdalje med posameznimi mesteci so majhne. Kraje so v zgodovini zaznamovali nenehni boji za premoč med Sieno in Firencami, kar kaže, da so v tej mili pokrajini živeli bojeviti ljudje. Firence so danes deželna prestolnica in hkrati najbolj poseljeno toskansko mesto.
Ta del spada med najmanj deževna italijanska območja, pa vendar smo doživeli tudi dež. Zato se takrat, ko smo prispeli v Firence, nismo najprej odpravili na ploščad Piazza Michelangelo (Michelangelov trg), od koder je najlepša mestna panorama in kamor po navadi najprej romajo vsi obiskovalci. Avtobus smo pustili na parkirišču daleč v predmestju, sicer bi šofer za vstop v center mesta plačal 400 evrov. Odpravili smo se na tramvaj T2, ki nas je za 3,5 evra popeljal 13 postaj do mestnega središča. Peščica Slovencev in Italijanov ter množica Južnih Korejcev smo se stiskali kot sardine. Vsi smo izstopili na glavni postaji Alamani.
Iz tunike in dolgega krila – dve obleki
USTVARJALNICA
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Ko se tunika brez rokavov spremeni v obleko z rokavi
Februar že diši po pomladi in tudi v garderobo se bodo začela vabiti lahkotnejša oblačila. Barvita, cvetoča, optimistična. Stara tunika brez rokavov v pikastem vzorcu, ki smo jo morda nosili ali smo jo še nameravali nositi s hlačami in praktičnimi puliji oziroma bluzami, lahko le z malo šiviljskega znanja zablesti v povsem novi podobi. Kot romantična obleka. Dokupimo blago ustrezne debeline in kakovosti z vselej priljubljenim drobnim cvetličnim vzorcem, ki se barvno sklada s tuniko. Ukrojimo rokave, tuniko pa podaljšamo in jo spremenimo v obleko z naborkom, toliko širokim, kolikor pač želite, da bo obleka dolga. Seveda lahko tudi pod to obleko, ki sega sicer do kolen ali do sredine meč, nosite pajkice, kar je letos še posebej modna naveza.
-
»Poglej, Lojze spet nekaj pametuje na Facebooku,« je slišala glas svojega dragega iz dnevne sobe. Pripravljala je malico – točno ob času kot je treba – in ni hotela komentirati tega o prijateljevi dejavnosti na družbenih omrežjih, saj sta imela z Alešem že brez drugih sama dovolj težav. No, ona je imela težave s prenašanjem njegovega načina življenja.
Prej se nista kaj preveč ukvarjala z mislijo, kako bo na stara leta. Ko ne bo treba v službo, ko ne bo nobenih obveznosti, ko se ne bo nobenemu od njiju nikamor mudilo, ko bosta končno imela čas in mir zase. Ho, na to nista nikoli zares pomislila ... Kaj je to »zase«?
-
ZAKLADI SLOVENSKIH MUZEJEV
V šestem stoletju je bila podoba Dolenjske dokaj nenavadna in spremenljiva. Po propadu zahodnega dela rimskega cesarstva je Bizanc, vzhodni, še preostali del nekoč močnega imperija, poskušal razširiti svoje meje tudi na ozemlje nekdanjega zahodnega dela cesarstva. Z različnimi germanskimi ljudstvi, ki so iz Podonavja prodirala proti zahodu, je sklepal zavezništva, s katerimi so v imenu Bizanca tako Vzhodni Goti kot kasneje Langobardi zasedli tudi nekatere predele slovenskega ozemlja.