Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na otoku večne pomladi in čudovitega cvetja

    Prosti časnovember '21

    Ko se jesen premika proti zimi in zapiha prvi hladni veter, ki gre vse do kosti, se tudi v meni vzbudi želja po toplejših dnevih. Tenerife je največji in najbolj poseljen otok izmed sedmih Kanarskih otokov in vse leto obiskovalce razvaja s čudovitim blagim podnebjem. Ta zanimivi otok je na severu pravi raj za ljubitelje tropskega cvetja.

    Pod pokritimi polji se skrivajo nasadi bananovcev s plodovi, ki so v primerjavi z bananami, ki prihajajo iz Afrike, manjši, zato pa po okusu slajši. Najbolj so me navdušile rastline na severu, ki jih doma gojimo kot sobne lončnice, na Tenerifu pa jih lahko občudujemo kar na vsakem koraku. 

  • Zamorček

    Prosti časnovember '21

     Spomin iz otroških dni

    Spomini mi velikokrat bežijo v otroštvo. Pravijo, da je tako na stara leta, in še kako imajo prav. Spominov je veliko in so lepi. No, niso čisto vsi prijetni, ampak neprijetne poskušam pozabiti ali jih odriniti daleč tja v tisto »kamrico srca«, ki je skrita in zaprta in je ne želim prevečkrat odpreti. In ne želim je deliti z drugimi, mogoče le z nekaterimi, a zelo poredko.

    Med lepimi spomini pa je prav gotovo ZAMORČEK. To je bil en luštkan črnček, majhen keramični kipec, vsaj mislim tako. Postavljen je bil na klečalniku spredaj pred »ograjo« na desni strani glavnega oltarja in pod Marijinim kipom na zidu v naši cerkvi. Takrat oltar še ni bil obrnjen k ljudem. In ta kipec tudi ni bil čisto navaden zamorček. Bil je nekaj posebnega. Če si vrgel vanj kovanec, takrat so bili to dinarji, je pokimal. To je bilo nam otrokom zelo lepo, zato smo mu z velikim veseljem nosili drobiž. In vsakokrat se je zahvalil.

  • ZGODILO SE JE NOVEMBRA

    Prosti časnovember '21

    Prvega novembra 1993 je začel veljati maastrichtski sporazum o ustanovitvi Evropske unije, ki ga je že februarja 1992 podpisalo 12 držav.

    Psička Lajka je bila prva žival, ki je 3. novembra 1957 s Sputnikom 2 »poletela« vesolje. Žal poleta ni preživela.

    Sigmund Freud je 4. novembra 1899 objavil knjigo Interpretacija sanj. O analizi sanj je menil, da je »kraljevska pot do nezavednega«.

    Mednarodna okoljevarstvena organizacija Greenpeace je bila ustanovljena leta 1971 v Kanadi in 6. novembra istega leta je izvedla svojo prvo akcijo na Aleutih.

  • Obujanje dediščine

    Prosti časnovember '21

    V Podsredi vsako leto pripravijo prireditev Praznik kozjanskega jabolka in tudi razstavo jabolk, ki jih marsikdo ne pozna več. Letošnja letina sicer zaradi pozebe ni bila dobra.

    Stare sorte visokodebelnih jablan, ki jih dandanes bolj poredko najdemo celo v odročnih okoliških kozjanskih vaseh, ohranja Kozjanski park, ki tudi skrbi, da ne bi šle v pozabo. V svojih vrstah imajo izvrstne strokovnjake, ki vzgajajo sadike, jih cepijo in razmnožujejo in tako omogočajo nakup sadik vsem, ki želijo stare sorte ohraniti tudi za svoje potomstvo.

  • Naj naprave krožijo

    Prosti časnovember '21

    Izdelava in uporaba električnih in elektronskih naprav se iz leta v leto povečuje, zato nastaja tudi vse več odpadne elektronike oziroma e-odpadkov. Z nenehnim kupovanjem novejših naprav skrajšamo njihovo življenjsko dobo, tako pa prispevamo tudi k večji porabi in onesnaževanju naravnih virov.

    Veliko bolje je, da vsak električni aparat ali e-napravo uporabljamo čim dlje, če pa jo že zamenjamo, poskrbimo, da bo pravilno reciklirana ali da jo bo lahko namesto nas uporabljal kdo drug. Električne in elektronske odpadke lahko oddamo v ulične zbiralnike na ekoloških otokih in drugih lokacijah, v zbirne centre izvajalcev služb ravnanja z odpadki, v zbiralnice Zeos in mobilne zbiralnice (ob akcijah zbiranja e-odpadkov in odpadnih baterij). Odnesemo jih lahko tudi v trgovine z električno in elektronsko opremo, vendar le majhne naprave, katerih zunanja velikost ne presega 25 centimetrov, in le v tiste trgovine, ki imajo prodajno površino večjo od 400 kvadratnih metrov, odpadne plinske sijalke in baterije pa v trgovine, kjer jih prodajajo. Običajno so označeni »zeleni koti«, kamor oddamo aparate.

  • Uredimo poslednje vrtove

    Prosti časoktober '21

    Tisti, ki smo izgubili ljubljeno osebo, se še posebej skrbno ukvarjamo z urejanjem grobov. Dokazano je, da je cvetje balzam za dušo in srce, zato je mogoče na tak način tudi izražati žalost in ohranjati spomin na nam ljubo osebo.

    Saditev cvetlic na grobu je hkrati tudi izziv, saj želimo, da bi bil grob urejen v vseh letnih časih. Prav tako kot na okrasnih gredicah tudi na pokopališču upoštevamo, na kateri legi je grob. Ali je v senci ali bo ves dan obsijan z močnim soncem? Izbiramo odporne rastline, ki prenašajo nizke temperature in so enostavne za vzgojo.

  • Mandarine z domačega vrta

    Prosti časoktober '21

    V Sloveniji plodove mandarinovcev obiramo v prvi polovici oktobra in začetku novembra. V ta namen gojimo zgodnje sorte, ki nas na sončni legi in ob primerni oskrbi razveselijo z okusnimi plodovi. V celinskem delu Slovenije jih vzgajamo kot posodovke.

    V Sloveniji gojimo predvsem zelo zgodnje sorte mandarin, da lahko dozorijo tudi v hladnejšem podnebju. Najprej rodi sorta zorica rana in za njo še sorta chahara. Mandarine sorte zorica rana v Sloveniji obiramo v prvi polovici oktobra. To velja za osrednjo Slovenijo. Na obalnih območjih jih obiramo v septembru. Ta sorta mandarin ima srednje velik plod ploščato okrogle oblike, ki je brez semen in zelo sočen in okusen. Kožica je tanka in oranžne barve.

  • Ohranimo spomin in varujmo okolje

    Prosti časoktober '21

    Slovenci se svojih pokojnih zelo radi spominjamo s prižiganjem sveč na grobovih in ob spominskih obeležjih. Vsako leto jih prižgemo več kot 16 milijonov in tako ustvarimo na tone odpadkov. Vendar pa lahko spomin nanje dostojno počastimo tudi na drugačen način, saj se ozaveščanje o varovanju okolja počasi seli tudi na pokopališča.

    Mnoge družine se dogovorijo, da ob dnevu spomina na mrtve na grob postavijo omejeno število sveč. Velikokrat so to elektronske in solarne sveče, ki imajo sicer daljšo življenjsko dobo, a je njihove sestavne dele pogosto težje reciklirati. Lahko se odločimo za nakup biorazgradljive (kompostilne) nagrobne sveče iz rastlinskega voska, ki jo po uporabi odvržemo v zabojnik za biološke odpadke, papirnate sveče, narejene iz negorljivega in vodoodpornega papirja, ali sveče iz voska, recikliranega iz odpadnega olja.

  • S psom lahko tudi plešete!

    Prosti časoktober '21

    Ples s psom (dog dancing) je ena izmed gibalnih dejavnosti, ki jih lahko izvajamo s psom vse do visoke starosti tako nas kot psa. Pri tem se pes ne giblje v ritmu glasbe, ker bi želel plesati, temveč za umetniški vtis skrbi vodnik, ki psa vodi tako, da skupaj ustvarita plesno predstavo. Nastop je lahko podoben baletu, drugič muzikalu ali pa atraktivni cirkuški predstavi.

    Nastopanje psov ob glasbi se je začelo pred tridesetimi leti. Ljubitelji psov so po vzoru nastopov dresiranih konj ob glasbi začeli izvajati nov kinološki šport v Združenih državah Amerike, Kanadi in Veliki Britaniji, nato se je pasji ples razširil po svetu. Prvo svetovno prvenstvo so organizirali leta 2010 na Danskem. Tekmovanja potekajo v dveh disciplinah. Heelwork (gibanje ob nogah) imenujemo nastope, pri katerih je pes večino časa ob vodniku, izvajati pa mora čim večje število od osmih priznanih načinov gibanja. Freestyle (prosti slog) pa je bolj sproščeno tekmovanje brez strogih pravil. Zato je privlačnejši za gledalce, ki lahko uživajo v pravih umetniških in akrobatskih nastopih. 

  • Černobil, mrtvo mesto še živih atomov

    Prosti časoktober '21

    »Umazana« nafta in »umazana« fosilna goriva se poslavljajo, vse več se sliši, da je le jedrska energija najbolj čista in količinsko neomejena energija prihodnosti. Černobil, razvpito mesto jedrskih duhov, še vedno meče svojo grozečo senco opustošenja na navdušenje nad jedrsko energijo. Tam se je leta 1986 zgodila največja jedrska nesreča do zdaj. Vtisi z območja, velikega nekaj manj kot je naša Gorenjska, so še vedno pretresljivi.

     Občasno povišan ton Geigerjevih števcev koncentracije radioaktivnega sevanja, ki smo ga dobili ob vstopu na varovano širše območje nekdanje jedrske elektrarne, opozori, da ni modro stopiti s poti, po katerih nas je vodila naša vodnica. Na še vedno kontaminiranem območju omejenega gibanja sta bili – poleg načrtovane največje elektrarne v Evropi in okoli 40 vasi – tudi mesti Černobil in Pripjat. Danes je tu opustošeno zaraščeno ozemlje s črnimi debli dreves in zemljo zasutih kontaminiranih vasi.

  • 1
  • …
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov