Čisti gozdovi in dovolj kurjave
Po februarskem žledolomu gozd marsikje ponuja naravnost strašljive prizore. Podrta velika drevesa bo mogoče porabiti, deloma celo za visoko kakovostne izdelke. Večina poškodovanega, šibkejšega drevja pa je primerna le za kurjavo. Prizadete gozdove je vsekakor treba v doglednem času očistiti. Bi v tistih, ki so v javni lasti, lahko po svojih močeh pomagali tudi državljani, kot povračilo za svoje delo pa se brezplačno oskrbeli s kurjavo? Za mnoge namreč postajajo izdatki za ogrevanje čedalje teže rešljiv problem.
V obilju obljub ne pozabite: nič ni zastonj!
Bolj ko nas življenje tepe, bolj smo dovzetni za pravljice. Hočemo verjeti v čudeže; to je pravzaprav obrambni mehanizem, da preživimo krize vseh vrst. Starost pri tem ne igra velike vloge, dejstvo pa je, da je del populacije z nizkimi plačami in pokojninami ter z načetim zdravjem v težkih razmerah veliko bolj ranljiv in zato pogosteje tarča oglaševalcev in drugih ponudnikov blaga in storitev. V času krize industrija in trgovina pogosteje ubirata drugačne poti, da bi svoje izdelke spravila do kupca.
Jubilej izobraževanja odraslih
Ko sta pred tridesetimi leti profesorici in doktorici znanosti Ana Krajnc in Dušana Findeisen postavljali temelje univerzi za tretje življenjsko obdobje (UTŽO), so se jima mnogi muzali, češ, kaj pa počneta, saj »ta stari« potrebujejo vse kaj drugega kot učenje. Tedanji novi upokojenci so namreč v očeh javnosti vstopali v predverje smrti, ne pa tako kot današnji v novo, spodbudno obdobje življenja. Pa sta bili trmasti in imeli sta srečo, da so ju mnogi vendarle razumeli, ju podpirali in ju spodbujali.
-
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje (UTŽO je trideseto obletnico delovanja počastila s slovesnostjo v Cankarjevem domu, katere častno pokroviteljstvo je prevzel predsednik države Borut Pahor Slavnostni govornik, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je ob tej priložnosti poudaril, da je izobraževanje odraslih pomemben most med generacijami, ki znajo, in tistimi, ki si želijo znati. Vendar to ni starostno pogojeno.
Previdno pri nabiranju čemaža!
Če vam po obroku čemaža postane, bruhate in imate bolečine v trebuhu ter drisko, pojdite nemudoma k zdravniku, najbolje na urgenco. S sabo vzemite rastlino ali njene ostanke, saj bodo tako v bolnišnici lažje ustrezno ukrepali.
-
Na Slovenski filantropiji, Združenju za promocijo prostovoljstva že petič prirejajo dan za spremembe. V soboto, 5. aprila se bodo po različnih krajih zvrstile številne prostovoljske akcije, ki jih pripravljajo v sodelovanju z različnimi prostovoljskimi organizacijami in občinami. Prostovoljci se bodo tako družili s starejšimi, se sprehajali s semenskimi bombicami, sadili drevje, ustvarjali grafite po podhodih, gradili prazgodovinsko hiško, izmenjavali uporabne predmete, delili dobre misli ter nasmehe in še marsikaj.
Stojalo za bergle in sprehajalne palice
Stojalo tehta tri kilograme, postavimo ga lahko kamorkoli - v predsobo, spalnico ali kopalnico in vanj odložimo bergli. Tako ju lahko zlahka najdemo, ko ju potrebujemo. Več informacij na tel. št.: 02 821 76 71, e-pošta: matej@prislan.si.
-
Tekmovalci se bodo pomerili v 10 disciplinah (pomnjenje binarnih števil, naključnih števil, datumov iz zgodovine in prihodnosti, obrazov in imen, naključnih besed, abstraktnih slik, desetminutnih kart, govorjenih števil, polurnih števil in hitrostnih kart) po pravilih Svetovne organizacije miselnih športov (World Memory Sports Council). Merijo se le spominske sposobnosti tekmovalcev po starostnih skupinah, ne pa posameznikovo znanje z določenega področja.
Prijavi se lahko vsak, in sicer z elektronsko prijavnico na spletni strani www.memoriada.eu. Prijavnina je 10 evrov, vsak udeleženec pa prejme tudi praktično darilo. Več informacij: 02 234 21 30 ali 051 244 399, e-naslov: info@memoriada.eu. Ustvarjalni torkovi dopoldnevi
Vsi, ki radi ustvarjate, ste vsak torek med 9. in 14. uro vabljeni v Center Sobivanja vile Ob poti (v Ljubljani, Puhtejeva 15, na Viču, za Gostilno pri Žabarju). Z arhitektko Evo Razboršek boste ustvarjali, izmenjali zamisli, se seznanjali s krasilno umetnostjo, se družili ob čaju in razvijali svoje ročne spretnosti. Predznanje ni pogoj, zaželeno je le veselje do ustvarjalnega druženja in bogata domišljija. Informacije na facebook strani Centra Sobivanja ali na telefonski številki 040 957 452.
Tudi v Žalcu Hiša sadeži družbe
V hiši so dobrodošli vsi prebivalci, ki se lahko udeležujejo različnih delavnic: kuharske, računalniške, učne pomoči, delavnice o zdravem življenju in staranju, ustvarjalne delavnice, delavnice ročnih spretnosti, različna svetovalne delavnice (pravno svetovanje, svetovanje mladim), skupine za samopomoč … Udeležba na delavnicah, ki jih izvajajo glede na zanimanje udeležencev, je brezplačna.
V Žalcu so na otvoritvi sodelovali otroci iz Waldorfske šole Žalec, oktet Društva upokojencev Petrovče, prostovoljci Hiše Sadeži družbe Murska Sobota in Vipava ter citrarki Jasmina Levičar in Mateja Bobek. Hiša na Hmeljarski ulici 3 v Žalcu je odprta ob ponedeljkih, sredah in četrtkih od 9. do 19. ure, ob torkih in petkih od 10. do 19. ure ter ob sobotah od 9. do 12. ure.
Več informacij na:
01/200-99-44, 051/669-714,
e-naslov:hisa-zalec@filantropija.org, barbara.luzar@filantropija.org.