-
V okviru Tavčarjevega leta se v Poljanski dolini že vse leto vrstijo različni dogodki pod skupnim naslovom V poklon visoškemu gospodu. V avgustu so v ospredju filmski večeri na prostem, ki jih bodo popestrili glasbeni nastopi.
Vsak četrtek bodo ob 20. uri pred dvorcem Visoko predvajali filme in posnete predstave, ki so jih v poljanskem narečju uprizorili člani Kulturnega društva dr. Ivan Tavčar Poljane, vsem pa je skupno, da so nastali na podlagi del pisatelja Ivana Tavčarja. Tako bo 3. avgusta filmska predstava Ravbarski cesar, sledila bosta filma Ljubezen nam je vsem v pogubo in Cvetje v jeseni ter še posneti predstavi Visoška kronika in Cvetje v jeseni. Zadnji avgustovski četrtkov filmski večer bo še posebej zanimiv, saj bo pred projekcijo pogovor z igralko v vlogi Mete - Mileno Zupančič, sicer tudi ambasadorko Tavčarjevega leta. V primeru dežja bodo filme predvajali pod kozolcem ob dvorcu.
Nova Gorica bo gostila svetovni čipkarski kongres
Ljubiteljice in ljubitelji klekljanih čipk se bodo proti koncu tedna zagotovo odpravili proti Novi Gorici, kjer bo od četrtka do nedelje potekal 20. svetovni čipkarski kongres Mednarodne organizacije za klekljano in šivano čipko (OIDFA). Ta največji in najpomembnejši čipkarski dogodek na svetu poteka na dve leti. Slovenija ga je že gostila leta 2016 v Ljubljani.
Na kongresu pričakujejo okoli 800 udeležencev iz različnih evropskih držav. Osrednji del letošnjega kongresa se bo odvijal v športni dvorani OŠ Milojke Štrukelj v Novi Gorici med 4. in 6. avgustom. Že v četrtek bodo tam tečaji klekljanja, sicer pa bodo na stojnicah med 12. in 18. uro (v nedeljo do 17. ure) na prodaj čipkarski pripomočki, material in literatura, predstavilo se bo 22 čipkarskih šol, društev, sekcij in skupin iz Francije, Italije, Slovenije in Španije.
Letna stopnja inflacije 6,1 odstotka
Letna stopnja inflacije v Sloveniji je julija dosegla 6,1 odstotka, potem ko je bila junija pri 6,9 odstotka. Nanjo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, je objavil državni statistični urad. Upočasnila se je tudi rast cen na mesečni ravni, in sicer je bila 0,2-odstotna.
Cene storitev so se v zadnjem letu dni v povprečju zvišale za 8,3 odstotka, cene blaga pa za pet odstotkov. Za hrano in brezalkoholne pijače je bilo treba letošnjega julija odšteti 11,1 odstotka več kot julija lani.
Plačevanje obveznosti brez dodatnih stroškov
Obvezne dajatve, ki jih državljani plačujemo bodisi občinam bodisi državi - to so davek na dodano vrednost, prihodki od premoženja, dohodnina, prispevki za socialno varnost, nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, letna dajatev za uporabo vozil v cestnem prometu, takse, globe ipd., lahko poravnamo brez stroškov, ki jih običajno zaračunajo pri plačilu prek spletnih bank ali na poštnih oziroma bančnih okencih.
S plačilno kartico lahko dajatve poravnamo na negotovinskih plačilnih mestih Uprave RS za javna plačila (UJM). Označena so z UJPlačam, odprta pa so na osmih območnih enotah UJM (Koper – Pristaniška ulica 10, Kranj – Slovenski trg 2, Ljubljana – Dunajska cesta 25, Murska Sobota – Slovenska ulica 2, Novo mesto – Kočevarjeva ulica 1, Postojna – Ljubljanska cesta 5, Slovenska Bistrica – Ljubljanska cesta 11 in Žalec – Šlandrov trg 22) ter na dislociranih enotah UJM v Celju (Aškerčeva ulica 12), Novi Gorici (Ul. Gradnikove brigade 2), Mariboru (Titova cesta 10), Ljubljani (Davčna ulica 1) in Novem mestu (Kandijska cesta 2). Pisarne UJPlačam so običajno odprte med delovnikih od 8. do 15. ure, ob sredah do 17. ure.
-
V poletnih tednih je promet po naših cestah precej povečan, zato Agencija za varnost prometa (AVP) vse udeležence poziva k previdnosti in strpnosti in prilagajanju vožnje razmeram na cesti.
Na agenciji opozarjajo, naj vozniki dosledno upoštevajo pravilno prehitevanje kolesarjev z minimalno bočno razdaljo 1,5 metra! Voznik si mora za prehitevanje vzeti dovolj razdalje tudi pred in po prehitevanju, tako da ne ogroža kolesarja in se lahko varno vključi nazaj v prometni tok. Pri zavijanju desno naj bodo vozniki motornih vozil še posebej pozorni. Prilagodijo naj hitrost vožnje in upoštevajo pravila glede smeri vožnje. Vrata avtomobila iz notranjosti naj odpirajo z desno roko, tako bodo videli kolesarja.
-
Jetra so zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov, opozarjajo infektologi ob današnjem svetovnem dnevu hepatitisa, ki poteka pod sloganom Eno življenje, ena jetra.
Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki lahko povzročita nastanek raka jeter.
Rak jeter je tretji najpogostejši povzročitelj smrti zaradi rakave bolezni, šesta najpogostejša rakava bolezen in edini rak, katerega obolevnost v zadnjih 10 letih narašča, je v izjavi za medije pojasnila vodja Nacionalne ekspertne skupine za virusne hepatitise in infektologinja na ljubljanski infekcijski kliniki Mojca Matičič. V zadnjih 30 letih je število obolelih za rakom jeter naraslo kar za 70 odstotkov. Okužbo z virusom hepatitis B uspešno preprečimo s cepljenjem, ki pri nas poteka od leta 1992, vendar pa se Slovenija se z 79,9 odstotno precepljenostjo v šolskem letu 2020/21 uvršča med najslabše precepljene generacije otrok v Evropi.
Zdravilo za upočasnitev alzheimerjeve bolezni
Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je v začetku julija dokončno odobrila prvo zdravilo, ki upočasnjuje alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi. To je po več kot dvajsetih letih novo zdravilo, ki sicer demence ne zdravi, raziskave pa so dokazale, da zdravilo leqembi (lekanemab) za več kot tretjino upočasni upadanje kognitivnih sposobnosti bolnikov, ki ga jemljejo enkrat na dva tedna v obliki infuzije.
Zdravilo, ki ga je razvilo japonsko farmacevtsko podjetje Eisai skupaj z ameriškim biotehnološkim podjetjem Biogen, je namenjeno bolnikom, pri katerih alzheimerjeva bolezen še ni močno napredovala. Iz možganov odstranjuje amiloidne obloge, ki so povezane z boleznijo. Odobreno je le za ljudi z zgodnjimi oblikami alzheimerjeve bolezni - tiste z blago kognitivno motnjo ali blago demenco, pri katerih je bilo potrjeno, da imajo v možganih amiloidne obloge.
Začasne nastanitve v Portorožu
Junija je začel v Portorožu delovati dnevni in začasni nastanitveni center v okviru Doma upokojencev Izola. Uredili so ga v vili na Senčni poti 9, ki jo je domu že leta 1951 v oporoki zapustila Virginija Viezzoli. Želela je, da se v njej izvajajo aktivnosti za starejše, v čast njene mame pa so vilo poimenovali Vila Anna Bonifacio Viezzoli. Prijetno urejene sončne sobe v vili, ki je med temeljito obnovo dobila tudi dvigalo, so namenjene starejšim od 65 let, primarno občanom Pirana in Izole, ki imajo sicer zagotovljeno oskrbo zunaj institucionalnega varstva in jo potrebujejo samo začasno, in tistim, ki potrebujejo storitev zaradi akutnega poslabšanja zdravja in bi ob ustrezni pomoči lahko dosegli vsaj delno samostojnost. Kratkotrajna nastanitev predvidoma traja tri mesece. Za ta namen je na voljo šest postelj v več sobah, za dnevno varstvo pa je predvidenih dvanajst mest. Vloge sprejema socialna služba izolskega doma upokojencev.
-
Podatki kažejo, da kar 60.000 starejših prebivalcev Slovenije doživlja nasilje. Največ nasilja nad starejšimi se zgodi v domačem okolju, svojci pa ga lahko tudi najučinkoviteje preprečijo. Prositi za pomoč, kadar jo potrebujemo, poveča našo varnost in da drugemu človeku priložnost, da nam lažje in bolje pomaga. In obratno, ko v osamljenosti, stiski, bolezni, invalidnosti ali starostni onemoglosti pomagamo svojemu ostarelemu možu, ženi, materi, očetu, tastu, tašči, prijatelju ali celo neznancu, ki potrebuje pomoč, naredimo njihovo življenje lepše in varnejše.
-
Visoke temperature povzročajo povečano znojenje in širjenje krvnih žil, kar pa obremenjuje srce. Zato morajo biti v poletnih mesecih še posebej previdni starejši ljudje in srčno-žilni bolniki, da se jim zdravstveno stanje ne poslabša.
Najpomembneje je piti dovolj tekočine. Tudi bolniki s srčnim popuščanjem, ki morajo sicer omejevati vnos tekočine, naj poleti pijejo nekoliko več, saj se več potijo. Redno si merite srčni tlak, saj se ta lahko zniža zaradi prekomernega potenja in posledične izgube telesnih tekočin. Zgodaj zjutraj stanovanje dobro prezračite, čez dan naj bodo okna zaprta in zatemnjena. Prostore hladite s klimatsko napravo ali ventilatorji, vendar naj hladen zrak ne piha neposredno v telo. Hrana naj bo lahka, jejte več solat in sadja.