Veljavni sistem ne spodbuja dela
Upokojeni samostojni podjetniki, ki morajo vrniti izplačane pokojnine in za nazaj poravnati prispevke iz dejavnosti, že nekaj časa bijejo plat zvona. Na okrogli mizi, ki jo je pripravila Obrtna zbornica Slovenije (OZS) na 47. sejmu MOS v Celju so bili razpravljavci enotnega stališča, da je pokojnina pridobljena pravica in ne socialna kategorija ter da veljavna pokojninska zakonodaja ne spodbuja dela.
Konec leta se namreč izteče prehodno obdobje, ko se morajo samostojni podjetniki odločiti bodisi za najmanj polovično zaposlitev, pri čemer bi plačevali polovične prispevke in prejemali polovično pokojnino, bodisi za prenos podjetja na drugo osebo ali za prenehanje dejavnosti. Praksa pa kaže, da se za delno upokojitev odloča le malo podjetnikov. OZS se zavzema za ustavitev postopkov (ZPIZ je namreč uvedel 658 postopkov, 99 je že izdanih odločb, 140 pa jih še čaka), za podaljšanje prehodnega obdobja za najmanj eno leto in za spremembo...
-
Vrisk zadovoljstva — Kot smo napovedali v prejšnji Vzajemnosti smo eni od bralk omogočili brezplačno friziranje in ličenje. Prva srečna izžrebanka je Gorenjka Cirila Šimon iz Hraš pri Smledniku.
Gospa Cirila je že nekaj let je naša zadovoljna naročnica, sicer pa Vzajemnost že dolgo pozna, saj je bila nanjo naročena tudi njena mama. Prebere skoraj vse, najraje pa ima članke o modi in vrtu; revija pa ji je všeč tudi zato, ker v njej ni politike. Povedala je, da je bila vso delovno dobo prodajalka z dušo in srcem, zadnjih 15 let pred upokojitvijo je delala v trgovini Mass v ljubljanskem BTC. S sodelavkami se občasno še vedno družijo.