-
BREŽICE
Društvo upokojencev Brežice je eno večjih društev v državi, trenutno je vanj vključenih 1357 članov, ki med številnimi dejavnostmi zagotovo najdejo tisto, ki jih zanima, bodisi na kulturnem, športnem, socialnem, izobraževalnem, rekreativnem področju bodisi pri ročnih delih.
V začetku marca sta se občnega zbora med drugimi udeležila predsednik Pokrajinske zveze DU Posavje Jožef Žnidarič ter brežiški župan Ivan Molan. V kulturnem programu so sodelovali Elizabeta in Dragutin Križanić, pesnica Stanka Pernišek, folkloristka Gizela Novak in društvena folklorna skupina. Predsednica Jožica Sušin je v svojem poročilu podrobno razčlenila delo društva, posebej je pohvalila skupino Starejši za starejše, v katero je vključenih osemintrideset prostovoljk, vodi pa jo Ana Kalin.
-
Fotografija naraščaja hrastniškega telovadnega društva Sokol je nastala leta 1915. Ob Alojzu Hofbauerju, vaditelju društva in dolgoletnem ravnatelju osnovne šole Hrastnik, stoji Tine Pfeifer, oče Darinke Gošnjak, ki hrani fotografijo.
Tako so se leta 1960 pred fotografa postavili zadružni kosci, ki so vstali ob prvem svitu in se odpravili na košnjo po Malečniku. V zadnji vrsti desno s črnim klobukom je Jožef Hamer, oče Marije Krajnc, ki nam je poslala fotografijo.
Previdno z nakupi pri neznanih prodajalcih
Tržni inšpektorat RS opozarja na pojavljanje sumljivih oglasov na svetovnem spletu ter v dnevnem časopisju in revijah. Med temi so oglasi za ugoden nakup slušnega aparata, kapljic za ušesa in prehranskega dopolnila za zaščito pred arteriosklerozo.
Kot naročnik oglasa je – z zelo drobnimi črkami - navedeno podjetje Global Group Ltd, ki je registrirano na Komorskih otokih (gre za otoško državico v Indijskem oceanu). V oglasih je navedena na videz slovenska številka za naročanje (npr. 02 707 41 28), vendar pripada tujemu podjetju ali pa se številka nahaja tudi pri tujem operaterju.
Cenejše cepljenj proti klopnemu meningoencefalitisu
V Ljubljani, Celju, Mariboru in Slovenj Gradcu se začenja akcija Zdravo v naravo oziroma cenejše cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME). To je zelo resna virusna okužba centralnega živčnega sistema, ki lahko pusti hude posledice. Cepljenje poteka v zdravstvenih domovih, stane 20 evrov za odrasle in otroke (sicer je cena med 30 in 35 evri) , plačilo pa je možno samo z gotovino.
V Ljubljani cepljenje po ugodnejši ceni poteka do 26. aprila, pri vseh osebnih zdravnikih, ki delujejo v okviru Zdravstvenega doma Ljubljana. Za termin se naročite pri svojem izbranem zdravniku po telefonu, prek spletnega naročanja ali osebno v ordinacijskem času ambulante. Več informacij na: www.zd-lj.si.
-
V soboto, 31. marca, je v 111. letu starosti umrl najstarejši Slovenec Nikolaj Dragoš. Rojen je bil 27. avgusta 1907 v belokranjski vasi Griblje, do upokojitve je bil zaposlen pri ljudski milici, v okviru uprave za notranje zadeve. Bil je dolgoletni član Društva upokojencev Vižmarje Brod. Zadnjih deset let je živel v poljanski enoti Doma upokojencev Center v Ljubljani. Tam so mu lani, ob 110 rojstnem dnevu, pripravili lepo praznovanje, ki se ga je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor (na fotografiji ob slavljencu, desno ob njem direktorica doma Jera Grobelnik). Slavljenec je celo zaigral na tamburico skupaj s člani tamburaškega orkestra Bisernica. Dokler mu je zdravje dopuščalo, se je veliko sprehajal, do nedavnega je še pisal pesmi, že v stotem letu pa je napisal avtobiografijo.
-
Podjetje Hofer v sodelovanju z Lions klubom Trnovski zvon Ljubljana že šesto leto zapored zbira rabljena očala. V vsaki izmed njihovih 83 trgovin po Sloveniji so postavljene škatle, v katere oddajte navadna ali sončna korekcijska očala (za odrasle in otroke), ki jih ne potrebujete več. Ne zbirajo pa leč, etuijev brez očal ali okvirjev brez stekel.
Akcija traja do 6. maja, potem bodo vsa očala pregledali, očistili in označili z ustreznimi optičnimi parametri. Nato jih bodo posredovali slabovidnim iz gospodarsko manj razvitih držav, ki si ne morejo privoščiti okulistične oskrbe in ustreznih očal.
-
Velikonočni pirhi, pisanke ali pisanice, pisánke, remenice ali remenke, kakorkoli jih že imenujemo, so prave male umetnine. Občudujemo jih lahko na številnih priložnostnih razstavah. Vabimo vas, da si jih ogledate in morda boste dobili kakšno novo zamisel ...
Velikonočni pirhi so že 13. leto zapored na ogled v Frančiškanskem samostanu na Sveti Gori. Razstava bo odprta do 8. aprila , ogledate si jo lahko med tednom od 15. do 18. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih pa od 10. do 18. ure v Frančiškovi dvorani.
Marčevske pokojnine bodo izplačane že danes
Pokojninski zavod bo marčevske pokojnine izplačal že danes in ne šele v petek, ko bo zadnji delovni dan v mesecu. V petek namreč zaradi velikonočnih praznikov ne delujejo plačilni sistemi med izvajalci plačilnega prometa, so sporočili iz Zavoda za invalidsko in pokojninsko zavarovanje. .
Povprečna starostna neto pokojnina je februarja znašala 648 evrov, povprečna starostna neto pokojnina brez upoštevanja sorazmernih delov pokojnin in delnih pokojnin pa 727 evrov. Povprečna starostna neto pokojnina z dopolnjenimi 40 leti pokojninske dobe ali več brez upoštevanja sorazmernih delov pokojnin in delnih pokojnin je bila 840 evrov, je razvidno iz podatkov na spletni strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.-
Članice Društva kmetic Brežice - aktiva Bizeljsko so drugo leto zapored pripravile razstavo pirhov in velikonočnih aranžmajev. Do 8. aprila si jo lahko ogledate v tamkajšnjem župnišču, vsak dan uro pred ali po sveti maši.
Na razstavi sodeluje 30 odraslih razstavljavcev, otroci bizeljskega vrtca in učenci od 1. do 5. razreda OŠ Bizeljsko. Na ogled so pirhi, okrašeni s tradicionalnimi in inovativnimi tehnikami – od jajc, pobarvanih s kuhanjem v čebulnih olupkih in drugih barvah, pa tudi v modri frankinji in dornfelderju, do praskank, pirhov iz gline in čebeljega voska ter jajc, okrašenih z nitkami, s filcem, z okraski iz das in fimo mase, s suhim cvetjem, perlicami ...
Pri deljenju dobrobiti gospodarske rasti starejši pozabljeni
Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarja na predloge za razdelitev dodatnih sredstev v zdravstveni blagajni, ki zapostavljajo stanovalce v domovih za starejše in posebnih socialnih zavodih. Povzemamo njihovo sporočilo.
Skupnost socialnih zavodov Slovenije je že večkrat opozorila na problematiko plačil za zdravstvene storitve, ki se izvajajo v domovih za starejše in posebnih socialnih zavodih. Ta namreč ne pokrivajo več niti stroškov kadra, ki ga morajo izvajalci skladno s splošnim dogovorom zagotavljati. Stanje se je še dodatno zaostrilo lani, ko Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kljub jasnim zakonskim in pogodbenim določilom v ceni zdravstvenih storitev ni upošteval v povprečju 8-odstotne rasti stroškov dela v socialnovarstvenih zavodih. Ta rast je posledica aneksov h kolektivnim pogodbam, ki jih je v lanskemu letu s sindikati sklenila vlada – ne da bi za to zagotovila potrebna sredstva.