-
Smaragdna barva vode bi nas mimogrede zapeljala k reki Soči, a fotografija je nastala drugje. Kje?
Odgovor pošljite do 20. septembra na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«.
Med pravilnimi odgovori bomo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel copate Vzajemnosti.
Odgovor iz poletne številke: Na fotografiji je grad Snežnik.
Copate prejme: Saša Ogrizek, Ljubljana.
Čestitamo!
Kako do podatkov o obračunanih prispevkih
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sporočilu za javnost navaja informacije o aktivnostih zavoda za zagotovitev obračuna in plačila prispevkov ter vštevanja obdobij zavarovanja v pokojninsko dobo. Daljše poročilo povzemamo v nadaljevanju.
Po mnenju Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) napovedane aktivnosti Finančne uprave Republike Slovenije (FURS) o poostrenem nadzoru nad obračuni prispevkov za socialno varnost pomenijo korak k zmanjšanju števila nepredlagateljev obračunov davčnih odtegljajev oziroma obračunov prispevkov za socialno varnost, s tem pa tudi zmanjšanje kršitev temeljnih pravic delavcev.
-
Ta konec tedna, od 8. do 10. septembra bo na Gospodarskem razstavišču še posebej živahno, saj bo potekal že 12. Otroški bazar. To je pravzaprav sejem za družine, saj se otroci zabavajo ob različnih delavnicah, igrah, športnih dejavnostih, glasbenih, plesnih in gledaliških nastopih, spoznavajo poklice in še in še …, odrasli pa izvejo marsikaj novega ob spregledu sejemske ponudbe in predavanjih.
Bazar bo v petek uradno odprla ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost dr. Anja Kopač Mrak, vsak dan od 14. do 17. ure bo tudi na razstavnem prostoru ministrstva. Na bazar ste vabljeni seveda tudi babice in dedki, posebej petek bo namenjen medgeneracijskemu druženju. Dnevni centri aktivnosti za starejše (DCA) bodo pripravljali plesne delavnice za vse generacije, vsak si bo lahko izdelal družabno igro spomin, obiskovalci bodo razvijali in trenirali svojo pozornost ter koncentracijo.
-
V Kamniku bo od 8. do 10. septembra potekal največji etnološki festival pri nas – 47. dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine. Vse dni bo pester program za odrasle in otroke, na Glavnem trgu bo pozornost obiskovalcev zagotovo sejem domače in umetnostne obrti, zvečer pa se bodo zvrstili koncerti različnih glasbenikov, nastopi harmonikarjev ter domačih in tujih folklornih skupin.
Na ogled bodo tri razstave, in sicer: Oblačilna dediščina v upodobitvah Jane Dolenc (v občinski stavbi), Prišla je na kant, a je nosila gosposki gvant! (v Galeriji Dika) in Z zlato nitjo stkano (v galeriji Miha Maleš). -
Drage bralke in bralci, ravnokar smo dobili obvestilo, da je prireditev Čarobna jesen zaradi napovedanega slabega vremena prestavljena na nedeljo, 17. septembra 2017!
V soboto, 9. septembra, ste v Arboretum Volčji Potok še posebej vabljeni starejši od 50 let, tisti, ki to še boste ter vsi, ki se radi zabavate, se gibate in izobražujete. Na prireditvi Čarobna jesen boste lahko zaplesali, zapeli ali se udeležili številnih delavnic z izobraževalno, svetovalno in športno vsebino. Pa tudi kakšna nagrada, za katere bodo poskrbeli številni pokrovitelji, med katerimi je tudi Vzajemnost, vas čaka!
Otrok v avtu ne izpostavljajmo kajenju
Do 8. septembra policisti v sodelovanju z ministrstvom za zdravje na terenu izvajajo akcijo osveščanja javnosti o novi zakonodaji na področju kajenja v vozilih. Zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov namreč prepoveduje kajenje v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let.
Tuje raziskave kažejo, da v prisotnosti otrok kadi tretjina do dve tretjini staršev kadilcev, v Sloveniji pa je do 10.000 otrok izpostavljenih pasivnemu kajenju v vozilu. Kajenje v tako majhnem prostoru, kot je avtomobilska kabina, pripelje do zelo visokih koncentracij škodljivih snovi iz tobačnega dima, celo večjim kot v zelo zakajenih lokalih. Če so dimu izpostavljeni bolniki, otroci, nosečnice in druge ranljive skupine prebivalstva, so poledice še večje. Bolj občutljiva oseba ima, že ko se usede v zakajeno kabino avtomobila, hitro vzdražene oči, nos, začne kašljati, občuti lahko vrtoglavico ali glavobol. S prezračevanjem, odpiranjem oken ali držanjem cigarete skozi okno se tobačnega dima ne da v celoti odstraniti. Prav zato je v Sloveniji od letošnjega marca prepovedano kajenje oziroma uporaba tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov v vseh vozilih v navzočnosti mladoletnih oseb.Evropski dnevi judovske kulture
Z odprtjem razstave Judje na Goriškem so se začeli evropski dnevi judovske kulture po Sloveniji. Največ dogodkov bo 3. septembra v Mariboru, Ljubljani, Lendavi, Negovi in Murski Soboti.
Glavni cilj dnevov je spoznavanja judovske kulture in tradicije, letošnja tema je judovska diaspora, so sporočili iz Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.
Razstava Judje na Goriškem v bližini judovskega pokopališča v Rožni Dolini pri Novi Gorici predstavlja kratko zgodovino Judov in judovske skupnosti v Gorici, njihovo vpetost v kulturno-gospodarski razvoj mesta, preganjanje in uničenje skupnosti med holokavstom, poskus njene obnove po drugi svetovni vojni in priključitev k Judovski skupnosti v Trstu leta 1969. Posebno poglavje razstave je namenjeno nekdanjemu pokopališču goriške judovske skupnosti v Rožni Dolini, kjer bo na ogled do 19. septembra, nato pa jo bodo prestavili v Goriški muzej v gradu Kromberk.
-
Na Špici v Ljubljani so sodelavci projekta Navis, pa tudi mimoidoči, ki so to želeli poskusiti, zadnja dva meseca gradili rimskodobni deblak. V soboto se lahko z njim zapeljete po Ljubljanici.
V projektu Navis želijo Skupina STIK, Zavod za podvodno arheologijo in Arheofakt (Arheološki izkustveni center) s še drugimi partnerji rekonstruirati plovila, ki so nekoč plula po Ljubljanici. Prva je nared replika rimskodobnega deblaka s konca 2 stoletja pr. n. št., ki so ga vodni arheologi leta 2015 potegnili iz Ljubljanice na Vrhniki. V soboto, 2. septembra ob 11. uri ga bodo na špici Špice spustili na Ljubljanico. Prireditev se bo začela že uro prej z glasbeno pravljico Mali plac v izvedbi Sama Kutina, Ane Kravanje in Nine Peče Grilc (Zavod Škateljc). Ob 12. uri se bodo odpravili na dolgo plovbo do Vrhnike, z vmesnim postankom v Podpeči. Tja naj bi prispeli predvidoma ob 17h. Naslednji dan bodo vožnjo ponovili, na pot se bodo odpravili ob 9. uri in v centru Vrhnike prispeli, ob makadamskem parkirišču za bencinsko črpalko, pristali ob 14. uri, ko se bo začela zaključna prireditev.
-
Po podatkih državnega statističnega urada (Surs) je v prvem polletju letošnjega leta v Sloveniji živelo 221 ljudi, ki so dopolnili 100 ali več let. Med njimi je bilo kar 185 žensk in le 36 moških – a eden od njih, Niko Dragoš, je ravnokar praznoval 110 rojstni dan. In še zanimivost, največ ljudi z visoko starostjo živi v zahodni Sloveniji.
Najstarejša Slovenka doslej je bila Katarina Marinič, ki je umrla leta 2010 v 111. letu. Ob smrti je bila med približno osemdesetimi uradno potrjenimi najstarejšimi še živečimi ljudmi na svetu. Bila je uvrščena na seznam verificiranih superstoletnikov iz vsega sveta, ki ga pripravlja raziskovalna institucija Gerontology Research Group s sedežem v Los Angelesu.
Konjeniški spektakel ob odprtju prenovljenega hipodroma
Dan Kobilarne Lipica je najbolj priljubljena in najbolje obiskana prireditev v Lipici. Letos bo nekaj posebnega, saj bodo odprli prenovljen hipodrom in na njem pripravili izjemen konjeniški spektakel, v katerem bodo glavne zvezde beli lipicanci in temperamentni andaluzijski konji.
Lipiški hipodrom so prenavljali več mesecev, da bo nared za Svetovno prvenstvo v vožnji dvovpreg, na katerem bodo od 20. do 24. septembra nastopili najboljši vozniki sveta. Slovenska ekipa , v kateri so Miha Tavčar, Mitja Mahorčič in Klemen Turk, trenira pod vodstvom priznanega francoskega trenerja in tekmovalca v vožnji štirivpreg Benjamina Aillauda. Prvi dan bo na programu dresurna vožnja. Drugi dan bo zahtevna maratonska vožnja med ovirami, tretji dan pa se bodo ekipe pomerile v spretnostni vožnji med stožci.