Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Osvežimo vsakdanji videz

    Dobro počutjemarec '17

    Za dan žena si vzemite čas in poudarite svojo ženstvenost z ličenjem. Naj vaša podoba odseva notranjo lepoto z nekaj preprostimi potezami kozmetičnega čopiča. Ličenje je lahko prava sprostitev, če niste preobremenjeni s prekrivanjem nepravilnosti. Gube so v zrelih letih nekaj naravnega, a vseeno jih lahko omilite s pravilno izbiro negovalne kozmetike, ki bo kožo naredila sijočo in bolj napeto.

    Ko se lotite ličenja, se držite načela: manj je več. Namesto močno poudarjenih potez z izbranimi izdelki raje osvežite naravno podobo. Osnova naj bo tekoča podlaga; četudi ne naredite ničesar drugega, boste z njo dosegli enakomerno polt. Z leti nastanejo pege, rdečica in pigmentni madeži, ki jih lahko v veliki meri zakrijete in tako dobite bolj svežo polt. Izberite tekočo ali kremno podlago, ki naj bo lahka, vlažilna in srednje prekrivna, da ne boste po nepotrebnem ustvarili videza maske ali poudarili gubic in teksture kože.

  • Visceralna terapija – zdravljenje organov v trebušni votlini

    Dobro počutjefebruar '17

    »Visceralno terapijo, ki jo imenujejo tudi visceralna kiropraktika, lahko na hitro opišemo kot masažo notranjih organov skozi sprednjo trebušno steno. Metoda temelji na enem izmed univerzalnih naravnih načinov za obnavljanje človekovega organizma, ki so jo razvili že starodavni prebivalci Sibirije,« pojasnjujeta zdravnika Galina Yatsko in Oleg Mihalachi. K nam sta prišla iz Rusije in v Ljubljani odprla svojo ordinacijo, kjer ljudem pomagata s to metodo. Po študiju medicine sta želela delati po sistemu, ki je bliže tradicionalni obravnavi pacienta, zato sta se odločila še za dodatno specializacijo iz visceralne medicine.

  • Pust mastnih ust

    Dobro počutjefebruar '17

    Ocvrte slaščice – krofi, kvašeni in krhki flancati ter miške – niso le slovenska pustna značilnost. Kot naše miške so na primer fritule in fritulice v Istri, navadno jih pripravijo iz tekočega jogurtovega testa z dodanim pecilnim praškom. To testo ne dovoljuje veliko dodatkov, morda le rozine, vendar v manjši količini, saj je testo tekoče in zelo lahko. V vroče olje jih vstavljamo z mastno žličko, na podoben način delamo tudi pri kvašenih miškah, kot jih poznamo pri nas.

    Razni dodatki, recimo naribana jabolka in skuta, morda na prvi pogled res povečajo sočnost, vendar se med cvrenjem voda v njih zamenja z oljem, zaradi česar je to pecivo vedno precej mastno. A miške iz skutnega testa, tako kvašenega kot umešanega, so tako prijetno kiselkasto-sladkega okusa, da gotovo najdejo mesto na pustno obloženi mizi.

  • Tudi nerazumevanje boli

    Dobro počutjefebruar '17

    Že samo nerazložljiva bolečina po vsem telesu in huda utrujenost marsikoga spravita v obup. A poleg te sindrom fibromialgije za marsikoga pomeni še nespečnost, jutranjo okorelost, vzdražljivo črevo, težave s sečili, kožne spremembe, žal pa se seznam kar ne konča. Bolečine so resnične, a ker jih bolnik ne more dokazati, pogosto naleti na še bolj boleče nerazumevanje okolice.

    Sindrom fibromialgije ima v Sloveniji okoli 20.000 prebivalcev, predvsem žensk, ki zbolijo kar sedemkrat pogosteje kot moški, nam je povedala prim. Mojca Kos Golja, dr. med., upokojena specialistka interne medicine in revmatologije, ki bolnikom v okviru Društva za fibromialgijo še vedno priskoči na pomoč tudi s pisnimi odgovori na vprašanja, ki jih pestijo.

  • Brin – aromatičen, razkužilen in zdravilen

    Dobro počutjefebruar '17

    Ob omembi brina se vedno spomnim na Kras, čeprav brin uspeva tudi drugje na revnih apnenčastih tleh in prisojnih legah. Spomnim se tudi svoje mladosti. Otroci smo v pozni jeseni nabirali brin in brinove vejice. Kako prijetno so mi potem dišale roke! Danes vem – po eteričnih oljih. Mama je doma zažigala brinove vejice, da se je dimilo in prijetno dišalo po vsej hiši. Tako je razkuževala omare in prostore ter uničevala molje.

    Brin (lat. Juniperus communis) je namreč naravni razkuževalec. Po navadi uspeva kot nizko olesenelo grmičevje, vendar lahko zraste v pravo drevo, visoko tudi nekaj metrov. Brin uspeva v Evropi, osrednjih delih Azije in Severni Ameriki. Na tako obsežnem ozemlju so se razvile številne različice in vrste brina. Pri nas in v alpskem svetu je najbolj razširjen nizek alpski brin (lat. Juniperus communis-alpina), ki spada v družino cipresovk (lat. Cupressaceae). Les je predroban, da bi ga lahko uporabljali za komercialne namene, na Finskem pa iz brinovega lesa izdelujejo drobne okrasne predmete, lesene nože za mazanje masla in drugih namazov ali škatlice za nakit.

  • Toplo perilo

    Dobro počutjefebruar '17

     Dobro počutje, pravilno ogreto telo in tudi oblika postave pod vrhnjimi oblačili so odvisni od pravilno izbranega kakovostnega spodnjega perila.

    Moškim običajne spodnjice in majica iz bombaža v tem mrazu ne bodo dovolj, boljše so boksarice. Najbolj priljubljene so tiste, ki se lepo prilegajo telesu, saj se pod vrhnjimi oblačili najmanj vidijo. Manj priljubljene so dolge spodnjice, saj se slabše prilegajo in se po večkratnem nošenju tudi raztegnejo.

    Več ponudbe toplih spodnjih oblačil ponujajo proizvajalci športnih oblačil, nosite jih lahko vsak dan, če le izberete pravo sestavo. Perilo iz umetnih vlaken, ki odvaja vlago na zunanjo površino, ohranja kožo suho. V zimskem času vas ne bo dovolj ogrelo, če ne boste dovolj aktivni. Posebnost so ploski šivi, ki nikjer ne tiščijo. Tkanina je tudi antibakterijsko obdelana, in tudi če oblačila peremo pri nižji temperaturi, nimajo vonja.

  • Zdravo črevo, srečno telo

    Dobro počutjefebruar '17

    Ali se vam kdaj zgodi, da se po hrani počutite napihnjene ali težke? Imate težave s prebavo, a jih kar ne znate urediti? Potem morate imeti na svojem vsakdanjem jedilniku nujno več vlaknin. V nasprotnem primeru vam jo lahko črevesje zagode na mnoge načine, ki jih morda sploh ne boste povezali z njim.

    Ob ponavljajočih se zdravstvenih težavah, kot so utrujenost, razdražljivost, glavobol, le redki pomislijo, da je to lahko posledica slabo delujočega črevesja. Pa vendar je ravno to pogosto vzrok za zdravstvene tegobe. Neurejena prebava pa slabi celotno telo, opozarjajo prehranski strokovnjaki. Iz črevesja se zaradi upočasnjene peristaltike strupi ne izločajo v dovolj veliki meri, pač pa se v obliki zasušenih oblog nalagajo na črevesne stene. Hkrati pa telo ne more iz hrane dovolj učinkovito vsrkavati vitaminov in mineralov ter jih seveda ne more uporabiti za dobro delovanje. To se po navadi dogaja mesece, lahko tudi leta. Tako se telo počasi zastruplja, prebavne težave se stopnjujejo, kar se kaže v obliki številnih bolezni.

  • Vstajanje s tal kot vaja

    Dobro počutjefebruar '17

      

    Malokdo razmišlja o tem, da je običajno vsakdanje gibanje pravi športni trening. Seveda le, če se povezave gibov lotimo zavestno in pravilno ter jih sproti prilagajamo svojim sposobnostim. Navadno vstajanje s tal ob pravilnem dihanju telo ogreje, razgiba in okrepi ter popravlja skrivenčeno hrbtenico.

    Vaja je primerna tudi za tiste, ki ne morejo sedeti na tleh. Predvsem pa poudarjam, da večkratno ponavljanje vstajanja in sedanja koristno vpliva na krepitev pljuč, srca in obtočnega sistema.

    Pravilen sed kot izhodiščni položaj (1) …

  • Zmote o utrujenih nogah

    Dobro počutjefebruar '17

    Kadar so naše noge boleče in utrujene, si pomagamo na različne načine, pri tem pa lahko v dobri veri, da nam bo bolje, delamo tudi napake. Poglejmo nekaj mitov, ali držijo.

    Če pečejo podplati, jih ohladim v kadi.

    Resnica: Hlajenje v kadi predstavlja le trenutno rešitev, pravo olajšanje poznajo venerologi.

    Prvi bolezenski znaki kronične venske bolezni so pekoča stopala in težke noge, pri napredovanju bolezni pa pride do vidnih in izstopajočih žil. Pekoča stopala so poleg tega, da vodijo do krčnih žil, tudi resna omejitev v našem vsakdanu, ker se moramo izogibati daljših potovanj v avtu, izbirati ortopedska obuvala in omejiti čas stanja na nogah. Venerologi in dermatologi za preprečevanje in zdravljenje že nastalih krčnih žil in venskih bolezni svetujejo učinkovino trokserutin. Hitro in učinkovito sprosti podplate, stopala in daje občutek lahkih nog.

  • Kako upočasniti staranje

    Dobro počutjefebruar '17

    Človeštvo si že dolga stoletja želi ugotoviti, kako bi lahko zaustavili procese staranja. Tega še vedno ne znamo, vemo pa, da ga lahko upočasnimo. Znanstveniki ocenjujejo, da na proces staranja vpliva dednost (nekje 25 odstotkov), vse drugo pa je odvisno od okolja in našega načina življenja.

    Dejstvo je, da ljudje danes živimo dlje kot kdaj koli prej, na to, kako visoko starost bomo dočakali, pa zelo vpliva naš življenjski slog. Staranje lahko jemljemo kot neizogibno usodo in gledamo, kako telo počasi usiha. Ali pa ukrepamo in si pomagamo, da se bomo čim dalj časa dobro počutili. Staranje je pravzaprav neke vrste napredujoča bolezen, ki temelji na pomanjkanju nekaterih snovi. Začne se v zreli dobi in po petdesetem letu pospeši. Lahko pa jo zavirate in ohranjate čilost v pozna leta.

  • 1
  • …
  • 124
  • 125
  • 126
  • 127
  • 128
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov