Ljudje
-
Anketa
Naše zvesto bralstvo smo ob 50. obletnici povprašali za mnenje o reviji Vzajemnost.
Helena Murgelj, upokojena učiteljica, Otočec: »Naročnica sem že dobrih petnajst let. Najprej obvezno preberem besedo urednice, ker izvem, kakšna je tematika tekoče številke. Pritegnejo me številne rubrike, preberem strani z družabnimi dogodki, pisma bralcev pa prispevke o zdravju in prehrani, intervjuje z zanimivimi osebnostmi. Zanimajo me novice s pokojninskega področja. Preberem tudi rubriko Svetujemo vam. Rada rešujem križanke, sudoku, odgovarjam na nagradna vprašanja in miselne orehe. Znance in prijatelje sem navdušila za to revijo in marsikateri so jo tudi naročili.«
Pesnica, ki piše v svojem jeziku srca
Prosti časjanuar '24Ljudje Kultura
Kultura
Le predstavljate si lahko, kako praznično je bilo, ko je bilo lani novembra v rimskem senatu slišati Pesem o gugalnici Andreine Trusgnach, saj je šlo za eno redkih priložnosti, ko je tam zazvenela beseda iz Beneške Slovenije. Takrat so tam na pobudo senatorke Tatjane Rojc pripravili posvet z naslovom Poezija duše med lokalnimi jeziki, mejami in svobodo, Andreino pa počastili s posebnim priznanjem za ohranitev zapuščenih pokrajin. Za velikokrat nagrajeno pesnico in pripadnico slovenske narodne manjšine v deželi Furlaniji - Julijski krajini ter njene prebivalce je bila to velika čast. Slovenska beneška beseda je vstopila v italijanski senat skozi glavna vrata.
NOVOLETNI POSLANICI USTANOVITELJEV ZAVODA VZAJEMNOST
Drage upokojenke, dragi upokojenci,
na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja je bilo leto 2023 v smislu sprememb zakonodaje oziroma dela pri reformi bolj umirjeno, kot smo pričakovali. Pri delu zavoda pa smo se tudi zaradi sprememb v preteklih letih srečevali s povečanim obsegom dela.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je julija socialnim partnerjem predstavilo dolgo pričakovana izhodišča za pripravo sprememb pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Sloveniji. Predstavljeni cilji sprememb so: dostojnost pokojnin, vzdržnost sistema, transparentnost sistema in izboljšanje zaupanja.
Uredimo si prijeten dnevni kotiček
Prosti časjanuar '24Dom Ljudje Starejši
Stanovanje
Pozimi se več zadržujemo v stanovanju, zato je res pomembno, da je dnevni prostor urejen tako, da se počutimo dobro in domače. Kaj lahko storimo, da bo tako in bo prostor prostoren in prijetnega videza?
Novejša stanovanja in hiše imajo običajno dnevno sobo zasnovano kot velik večnamenski prostor z dobro naravno osvetlitvijo, da se povezuje z vrtom in pogledi v naravo. Kadar lepih pogledov ni, se bolj usmerimo na prijetnost notranje ureditve. Tako v veliki dnevni sobi z jedilnico in kuhinjo kot v ločeni manjši dnevni sobi naredimo zanimiv in skladen prostor za bivanje in druženje.
-
Toplejše podnebje, bolj začinjena hrana?
Jedi v krajih s toplejšim podnebjem so bolj začinjene kot v hladnejših krajih. So tudi izjeme, v veliki večini primerov pa to drži. A zakaj? Raziskovalci so na podlagi pregleda več kot 30.000 receptov, 70 nacionalnih in regionalnih kuhinj in jedi z več kot 90 različnimi začimbami nedvoumno ugotovili, da obstaja med povprečno temperaturo v okolju in začinjenostjo jedi močna povezava. Med razlogi navajajo predvsem dva: zaradi močnih pekočih začimb se hrana v vročini ne pokvari tako hitro, prebivalci pa so se navadili na ta okus, ker jim pomaga...
-
Kam nas pelje življenje
V letošnjem za Vzajemnost jubilejnem letu bomo v reviji več prostora namenili našim naročnikom. Tokrat vam predstavljamo Zlato Vidovič, upokojeno profesorico geografije in pedagogike iz Ljubljane. Tistim, ki radi prebirate potopisne reportaže, je ime verjetno znano. Zelo mladostna in vsestransko dejavna gospa namreč izredno rada potuje in svoje vtise z veseljem deli.
Ob moji pripombi, da verjetno hoja po strmih stopnicah do stanovanja pripomore k njeni kondiciji in mladostnemu videzu, se nasmeji: »Saj tudi zdravniki ne verjamejo moji letnici rojstva, če že grem kdaj na pregled. Nimam nobenih zdravstvenih težav. Res pa se veliko gibam, vrtnarim, imamo trideset sadnih dreves na Logu pri Brezovici. Od nekdaj jemo vse domače. Ko sta bila otroka v gimnaziji, sem šest let vstajala ob pol petih, da sem jima pred službo skuhala kosilo.«
-
Ko ugasnemo novoletne luči, se znova srečamo s krutim vsakdanom. Če smo bili v božično-novoletnem času preveč razsipni, bomo s težavami »krpali« družinski proračun. Najmanj, kar moramo storiti, je, da prilagodimo svojo potrošnjo glede na svoje dejanske zmožnosti. Obdobje, v katero vstopamo, bo polno preizkušenj.
O razmerah doma in po svetu je spregovorila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Ni slepomišila, povedala je naravnost. Svet je na veliki preizkušnji: ali bomo ustavili brezglavo hlastanje po dobičku in se resno spopadli s podnebnimi spremembami. Brez tega osnovnega spoznanja smo ljudje obsojeni na izumrtje. Svetovna podnebna konferenca v Dubaju je bila priložnost za pravi korak k odpravi vzrokov za segrevanje ozračja. Vendar je izplen bolj piškav. Res je, da so v sklepni dokument zapisali, kako se segrevanje ozračja ne sme povečati za več kot 1,5 stopinje, a so se hkrati izognili zavezi, da se preneha uporaba fosilnih goriv. Ampak tega realisti niti niso pričakovali, saj je konferenca potekala v eni izmed največjih proizvajalk nafte na svetu.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.
Srečanje mladih kot poziv k miru, spravi in solidarnosti
Ljubljano je v teh dneh preplavila množica mladih iz vse Evrope. Od 28. decembra 2023 do 1. januarja 2024 namreč pri nas poteka 46. Evropsko srečanje mladih.
Priljubljena srečanja verne mladine v večjih evropskih mestih že desetletja organizira Taizéjska skupnost iz Francije, z namenom spodbujati mlade, da bi poglobili svoje duhovno življenje, srečanja mladih pa so s svojo drugačnostjo tudi poziv družbi k miru, spravi in solidarnosti.
Udeležuje se ga okoli 5000 mladih od 18. do 35, leta, ki prihajajo iz kar 48 različnih držav, pri organizaciji pa sodeluje 300 domačih in 380 mednarodnih prostovoljcev. Sprejeli so jih na 48 župnijah v Ljubljani in okolici, nastanjeni so tudi pri domačinih, ki jim nudijo prenočišče in zajtrk, kosilo in toplo večerjo pa dobijo v Dvorani Stožice, kjer dan zaključijo z molitvami, ki se jih lahko udeležijo vsi, ki si to želijo.
Praznik naj le odstopa od vsakdana
december '23Ljudje Zgodovina Kultura
Naš pogovor
Obredno življenje utrjuje, potrjuje in na novo vzpostavlja skupnosti in odnose znotraj nje. In čeprav se je pomen marsikatere šege ali obreda izgubil v zgodovini, bodo rituali – v taki ali drugačni obliki – vedno obstajali, zatrjuje Ambrož Kvartič, doktor etnologije in kulturne antropologije ter raziskovalec sodobne pripovedne folklore. V obsežni knjigi z naslovom Od imena do spomina, ki je pred kratkim izšla pri Založbi Mladinska knjiga, predstavlja šege, navade in obrede, kot s(m)o jih poznali nekdaj, in tiste, ki nastajajo v sodobnem času. Knjiga je bila nominirana za knjigo leta na nedavnem Slovenskem knjižnem sejmu.