Ljudje
-
Prosti časjulij '21Ljudje Starejši Dom
Starejši ko smo, bolj potrebujemo varno, udobno stanovanje in primeren dostop do njega, zato bomo sčasoma v stanovanju zagotovo potrebovali večje ali manjše prilagoditve, ki nam bodo olajšale življenje. Stanovanja in hiše so lahko preveliki ter neekonomični za starejše, ki živijo sami ali v paru. Stroški ogrevanja in vzdrževanja lahko postanejo praktično nerešljiva težava.
Pri nas je bivanje v prevelikih stanovanjih in hišah pogosto, skoraj običajno. Zaradi tega se pojavljajo tudi s tem povezane težave v starosti: neekonomičnost ogrevanja, nujno potrebno vzdrževanje, neprimerna tlorisna zasnova, ovire, nevarna mesta, dotrajanost, slabša dostopnost, upokojenci imajo manj dohodkov kot prej. Ljudje pogosto nočejo niti pomisliti, da bi si življenje olajšali s selitvijo ali morebitno predelavo, raje vztrajajo, kakovost bivanja pa se slabša. To je velik problem, ki bi ga morali upoštevati tudi pri gradnji stanovanj za trg ali najem, da bi bila vsa stanovanja primerna in dostopna. Težava pa so stara stanovanja in hiše. Odločitev, da gremo iz hiše ali večjega stanovanja v manjše, je gotovo velika življenjska sprememba. Predvsem pa je priprava na samo selitev brez prave pomoči in organizacije utrujajoča in stresna, in to je ena od stvari, ki se je bojimo.
-
Bunker za milijarderja
Zaradi korone je pred dobrim letom večino ljudi grabil strah. Strah, ki je pri nekaterih mejil na paniko, je bil osnovni strah pred smrtjo in takoj po tem pred pomanjkanjem. Posebno starejši, ki so enkrat že preživeli lakoto, imajo v dobrem spominu, da se je treba založiti z nujno potrebnimi stvarmi. Nakupovanje na veliko, na primer po več zavojev toaletnega papirja, je najboljši dokaz, za kaj je šlo.
Strahu pred smrtjo in pomanjkanjem niso ušli niti redki superbogati milijarderji. Ta strah jih grabi že dolgo in kar naprej.
-
Stare igrače
Možiček kopitljaček, figurica iz lesa ali kartona, je prastara igrača. Ko potegnemo za vrvico, možiček smešno pomiga z rokami in nogami. Zdi se, kot da bi drobna figurica nenadoma oživela.
Zagotovo je bil možiček kopitljaček igrača, ki so jo poznali že v starem Egiptu, saj so arheologi izkopali kar nekaj takšnih figuric. V srednjeveški Evropi možički kopitljački niso bili razširjeni, sredi 18. stoletja pa je ta igrača postala zelo priljubljena na francoskem dvoru in med plemstvom. Le da to niso bile igrače, ampak drobna zabava za odrasle. Največkrat so prikazovale figure eksotičnih plesalcev – Kitajcev, Turkov, Italijanov ... Moški so si na skrivaj ogledovali tudi erotične ženske kopitljačke, dame pa so se smejale smešnemu poplesavanju kopitljačka v podobi moškega, ki je bil žrtev mode.
Uživajmo na terasi ali balkonu
Prosti časjunij '21Ljudje Starejši Dom
Če živimo sami, v dvoje ali pa se radi družimo s širšo družino in prijatelji, si lahko pripravimo kosilo na prostem. Ali pa ob večerih posedimo v družbi nam ljube glasbe ali knjige s svečkami v stekleni čaši in mehko blazino pod hrbtom. In kaj lahko storimo, da nam bo na terasi ali balkonu udobno in prijetno?
Vrtno pohištvo občasno potrebuje nekaj vzdrževanja, odvisno, iz kakšnega materiala je. Za to sicer poskrbimo že prej, ne šele takrat, ko bi radi sedli za mizo. Plastični ali iz plastičnega protja pleteni stoli in miza potrebujejo za čiščenje krpo in nekaj tople milnice. Lesenega pohištva ne puščamo na dežju, snegu ter zmrzali, kadar pa ga nimamo kam pospraviti, je dobro, da je prekrito s posebnim pregrinjalom. Pokrijemo ga tudi pred vsakim daljšim dežnim obdobjem.
-
Dihanje skozi črevesje?
Pandemija je spodbudila raziskovalce, ki se ukvarjajo z alternativnimi možnostmi dihanja, da so v reviji MedCell/press v začetku maja objavili ugotovitve raziskave o možnostih drugačnega zdravljenja odpovedi dihanja. Raziskavo so delali na miših in prašičih. Skozi anus so jim dovajali kisik v obliki plina ali tekočine in obrnili simptome odpovedi dihanja. Njihova študija je dokazala, da lahko glodavci in prašiči učinkovito dihajo skozi črevesje.
»Umetna dihalna podpora ima ključno vlogo pri kliničnem obvladovanju odpovedi dihanja zaradi hudih bolezni, kot sta pljučnica ali sindrom akutne dihalne stiske,« pravi avtor študije dr. Takanori Takebe s tokijske medicinske in zobozdravstvene univerze ter Medicinskega pediatričnega centra v Cincinnatiju. Študijo so zasnovali na ugotovitvah o nekaterih vodnih organizmih, ki so se prilagodili okolju z nizko vsebnostjo kisika. Poleg pljuč in škrg so razvili alternativne dihalne mehanizme, na primer nekateri sladkovodni somi, pajki ali morske kumare za dihanje uporabljajo spodnje črevesje. Do zdaj pa še nihče ni preizkusil, ali imajo podobne lastnosti, ki se razvijejo v pomanjkanju kisika, lahko tudi sesalci.
-
Z VNUKI
»Glej, kuža,« navdušeno kažemo psa že dojenčku in on ga z zanimanjem opazuje. Ko shodi, se skuša približati vsakemu psu, ki ga zagleda, če le ne laja. Pa ve, kako se mora vesti do psov, še posebno do tistih, s katerimi ne odrašča? Ali se zaveda, da pes ni igrača?
Vnuka je treba naučiti, kako naj vzpostavi stik s psom, česa ne sme storiti in kaj pomeni značilno pasje vedenje. Stari starši mu pri tem lahko veliko pomagamo, če mu z lastnim vedenjem in besedami pokažemo, kako je treba ravnati.
Priljubljena igrača mestnih otrok - kolebnica
Nekoč so kolebnico preskakovale deklice pred vsakim blokom, zdaj pa le še redko vidimo otroka s kolebnico. Zato pa je postala športni pripomoček za trening.
Kdo je izumil kolebnico, ne vemo. Vemo pa, da je bila igra »stotih poskokov z vrvjo« sestavni del praznovanja novega leta že v stari kitajski civilizaciji. Kolebnice so bile razširjene tudi v feničanski kulturi, stari Grčiji in starem Egiptu. Evropski slikarji 16. stoletja so upodabljali otroke s kolebnico, razširjena je bila predvsem v severni Evropi. Z nizozemskimi priseljenci je preskakovanje kolebnice prišlo tudi v ZDA. Skoraj do začetka 19. stoletja je bila igra s kolebnico namenjena predvsem revnim otrokom iz predmestij, saj je bila zelo poceni. Še posebno se je priljubila deklicam, ki so jih sicer odvračali od gibalnih iger. Med premožnejše otroke je prodrla zelo počasi, zanje so začeli izdelovati kolebnice z lepimi barvnimi lesenimi ročaji.
-
Prosti časmaj '21Ljudje Starejši Dom
Vsakih nekaj let je čas, da stanovanje ali posamezne prostore prepleskamo. Včasih pa si želimo barve sten tudi spremeniti, saj bomo zamenjali pohištvo ali spremenili dodatke. Ali bo drugačna barva na eni ali vseh stenah v prostoru? Morda pa bi se raje odločili za tapete ali katero drugo stensko dekoracijo.
Tapete so spet postale zanimive in zaželene. Na voljo je veliko najrazličnejših vzorcev in obdelav površine, vzorci so lahko zelo veliki, tapete so kompaktnejše kot nekoč in lažje snemljive. Odstranjevanje ali zamenjava starih tapet je bilo namreč včasih zamudno opravilo, ki sta mu sledila še brušenje in glajenje sten pred novim posegom – barvanjem ali novimi tapetami. Zato je dobro, da se pred nakupom pri prodajalcu pozanimamo, kako jih lepimo in odstranjujemo. Po pravilu bi bilo dovolj, da jih najprej dobro namočimo in potem počasi odlepimo v enem kosu.
Vplivi pandemije na življenje starejših
SVET IN MI
Na tej strani pogosto omenjamo Francijo, saj je za Slovenijo primer drugačne politike, ki najstarejših in najrevnejših ne odriva med krhke in nemočne, zaradi česar životarijo na robu družbe. Obiski patronaže ali socialne delavke so pri nas več kot redki, in sicer z izgovorom, da ni dovolj ljudi, ki bi opravljali to delo redno in raziskovalno. Vendar je povsod premalo strokovnih delavcev, ki so v času pandemije preobremenjeni. V Franciji rešujejo kadrovsko zagato s pomočjo prostovoljnih združenj in organizacij, ki so več med ljudmi kot v pisarnah.
-
Vlakec velja za igračo za očete in sinove, toda v resnici obstajata dve vrsti izdelkov: prvi so v razmerju pomanjšani posnetki lokomotiv in vlakov, ki so lahko zelo dragi in so namenjeni odraslim zbiralcem, igračka vlakec pa je prilagojena otrokovim potrebam.
Prvi vlakci so bili narejeni v 19. stoletju, ko se je »železna cesta« začela širiti po Evropi in ZDA, kar so proslavili tudi z modelčki vlaka. Narejeni so bili iz litega železa in se niso premikali. Kmalu so izdelali modelček lokomotive, ki je zmogla vleči vagončke, saj jo je poganjal motor na paro ali pa na mehanizem na navitje. Pravi razmah je igrača dosegla, ko ga je začela izdelovati nemška tovarna Märklin, kjer so izdelovali hišice za punčke, že nekaj časa pa so iskali igračo za dečke. Otroci so lahko sestavili cel sistem železnice s kretnicami, predori, mostovi in železniškimi postajami. Prvi električni vlakec je prišel na trg šele leta 1925. Električni vlakci so kmalu postali zelo priljubljeni, igrača pa je postajala vedno bolj zapletena. Vlakci so lahko menjali smer, se ustavili in spet speljali, prižigale so se luči in signalizacija na vlakcu, slišal se je zvočni signal …