Starejši
Vstopimo skupaj v svet sodobne tehnologije
Mala šola digitalizacije
V današnjem hitro spreminjajočem se svetu postaja digitalna pismenost pomembna spretnost za vse generacije, vključno s starejšimi. Tehnološki napredek odpira vrata do številnih priložnosti in ključno je, da razvijemo tudi te spretnosti in veščine.
Omogočijo nam namreč sodelovanje v sodobni družbi, izboljšujejo kakovost življenja, nam pomagajo pri ohranjanju socialnih vezi z družino in prijatelji, hkrati pa odpirajo tudi vrata v svet znanja. Usposabljanje vseh, ki si to želijo, je naložba za celotno družbo. Če je bilo nekoč merilo za razvitost družbe in kakovosti življenja njenih članov stopnja pismenosti, je to danes gotovo tudi stopnja e-pismenosti in digitalnih kompetenc.
-
V tem negotovem in stresnem času je težko zaupati. Največ negotovosti se človeku kopiči v starosti: po upokojitvi izgubi del svoje družbe, peša mu zdravje, marsikateri niso zadovoljni s tem, kar so dosegli … Brez zaupanja pa je življenje žalostno. To je zadosten razlog, da pogledamo, kje je stvaren izvir za vedro zaupanje. Dodatna razloga pa sta začetek novega leta in naš časopis Vzajemnost s svojo 50. obletnico prizadevanja za kakovostno življenje po upokojitvi.
Nagajivo vprašanje, ali je bilo prej jajce, iz katerega se je izvalila kokoš, ali kokoš, ki je znesla jajce, lahko uporabimo za vprašanje, ali je naše nezadovoljstvo posledica slabih razmer in odnosov ali so slabi odnosi posledica našega nezadovoljstva. To vprašanje je bilo znanstveno raziskano pred pol stoletja. Raziskali so ga Laing, Phillipson in sodelavci. Ugotovili so, da je odnos med ljudmi najbolj odvisen od tega, kako ti ljudje doživljajo drug drugega. Nadaljnja vzporednica z igrivim vprašanjem o kuri in jajcu pa ne drži – moje doživljanje drugih v družbi ni nujno odvisno od tega, kakšni so do mene. V slogu nagajive razprave o jajcu in kuri lahko rečemo, da je ta trditev napačna ravno toliko, kolikor se človek razlikuje od kure.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Naročniki lahko objavijo tri brezplačne oglase na leto. Posamezen oglas lahko vsebuje največ 30 besed, pošljite pa ga do 15. v mesecu, da bo objavljen v naslednji številki. Oglase lektoriramo. Oglaševalcem zagotavljamo anonimnost, zato njihovih naslovov ali telefonskih številk ne posredujemo nikomur.
- Če se javljate na oglas, na ovojnico pisma napišite naš naslov ter šifro in številko oglasa, da lahko vaše pismo posredujemo naprej. Odgovarjajte le na male oglase zadnjih dveh mesecev.
-
MAKOLE
Konec lanskega novembra je Društvo upokojencev Makole, ki ima 285 članov, praznovalo šestdeset let delovanja. Na praznovanju, ki je bilo medgeneracijsko obarvano, je sedanja predsednica društva Nada Šket predstavila njegovo delovanje. Od leta 1963 so društvo vodili Poldka Skerbiš, Stanko Šoba, Blaž Kropec, Franc Vantur, Jože Galun in Peter Kropec, ki je društvo vodil kar 24 let. Člane spodbujajo k aktivnemu življenju, spoznavanju lepot in znamenitosti, športnorekreativni in kulturni dejavnosti, so člani ZDUS, PZDU in MZDU in zelo dobro...
Kdaj bo preprečevanje nasilja nad starejšimi prednostna naloga?
Dobro je vedetijanuar '24Starejši
Zdusove strani
Zaradi več primerov nasilništva in izživljanja nad starejšimi je minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac septembra lani sklical prvi posvet o ukrepih za varnejšo starost in bivanje v domovih starejših občanov. Do novega leta so se zvrstili že trije.
Predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije, Varuha človekovih pravic, Skupnosti varstveno-delovnih centrov Slovenije, Skupnosti organizacij za usposabljanje Slovenije, Zbornice babiške in zdravstvene nege Slovenije, združenja Srebrna nit in Društva za nenasilno komunikacijo na posvetih iščejo učinkovite rešitve proti diskriminaciji in nasiljem nad starejšimi.
Čas je, da prisluhnemo starejšim
AKTUALNO
Vsi se ne staramo enako hitro. So ljudje, ki so mladostni, delavni in polni načrtov še v pozni starosti, in so posamezniki, ki so že pri štiridesetih ali še prej brezvoljni in zdolgočaseni. Sicer pa je znano, da obstajajo štiri vrste starosti: kronološka (naša dejanska starost – EMŠO), biološka (starost, odmerjena glede na zdravstveno stanje) in duševna, ki pove, kako dejavni so še naši možgani ter koliko stari se počutimo. Vendar imajo povprečni ljudje, zdravniki, birokrati in tudi politiki v glavah v glavnem le našo letnico rojstva. Starejši ko smo, bolj nas potiskajo v kot, manj pravic nam odmerjajo.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetidecember '23Starejši Pokojnine
DODATNI ODMERNI ODSTOTEK ZA OTROKE
Bralka navaja, da bo pogoje za starostno pokojnino izpolnila približno čez štiri leta pri starosti 61 let in 11 mesecev, ker bo takrat imela tudi 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Glede na to, da ima tri otroke, jo zanima, ali bi lahko otroke za dodatni odmerni odstotek uveljavil mož, ki se bo drugo leto starostno upokojil. Ima namreč pomislek, ali je ta odločitev res najboljša, čeprav bo imel mož kar precej višjo pokojnino, in sicer iz razloga, če se bo starostna meja za upokojitev v naslednjih letih povečala in bi takrat lahko uveljavila znižanje starostne meje zaradi otrok.
Pomanjkljivosti in ovire pomožnih prostorov
Prosti časdecember '23Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
V starosti manj pozornosti posvečamo prostorom, ki niso nujni pri bivanju in vsakodnevnih ali prostočasnih opravilih. Še posebej tisti starejši, ki se težko gibljejo, ne hodijo veliko v pomožne prostore, ki so namenjeni shranjevanju, kurjavi in namestitvi naprav, prostočasnim dejavnostim ...
To so lahko shramba, kurilnica, športna soba, garaža, kolesarnica, ropotarnica, klet, podstrešje. Drvarnica ali garaža je lahko tudi ločena stavba. Garaža je sicer lahko v pritličju, kleti ali ločenem objektu ali pa so garažni prostori v kleti večstanovanjske stavbe. Vsi ti prostori tako predstavljajo starejši osebi potencialno nevarnost. Ne uporablja jih sicer vsak dan, a ker je pogosto v te prostore težji dostop, so slabše osvetljeni in večkrat polni odvečnih stvari, ima lahko težave ali pa je izpostavljen nevarnostim. Kolesarnice so v starejših stanovanjskih blokih na primer najpogosteje v kleti, tja vodi strma klančina, kar tudi sicer morda vitalni starejši osebi onemogoča uporabo kolesa.
-
Dobro je vedetidecember '23Starejši
CELJE
V Društvu upokojencev Slavko Šlander v Celju pod vodstvom Petra Hribernika deluje tudi športna sekcija. Vanjo je vključenih vse več upokojencev, med katerimi je najstarejši 90-letni Franci Jonke. Športniki se redno srečujejo vsak ponedeljek in četrtek od 10. do 12. ure. Ob lepem vremenu se pomerijo v kegljanju na vrvici, ob slabem vremenu pa v prostorih mestne četrti tekmujejo v pikadu, dobro pa se je prijela tudi igra »štrbunk«. (Besedilo in fotografija: Marjan Vižin)
-
Dobro je vedetidecember '23Starejši
Zdusove strani
Predsednik vlade Robert Golob je 13. novembra sprejel predsednico Zveze društev upokojencev Slovenije Zdenko Jan in nekdanjega predsednika zveze Janeza Sušnika. Na krajšem srečanju so se pogovarjali o položaju upokojencev v Sloveniji in vladnih ukrepih na tem področju.
Ob tem so poudarili pomen dolgotrajne oskrbe in nadaljevanje projekta e-oskrbe, ki lajša težave starejših v domačem okolju. Nadaljevanje projekta omogoča, da e-oskrba ostane brezplačno dostopna za najmanj 5.500 upravičencev do 30. junija 2025, do uveljavitve pravice do e-oskrbe iz zakona o dolgotrajni oskrbi. Strinjali so se o pomembnosti uvedbe instituta zagotovljene vdovske pokojnine, ki bo začel predvidoma veljati 1. januarja 2024 in bo zajel približno 10.000 posameznic in posameznikov. Govorili so tudi o uskladitvi pokojnin, kar se bo po zagotovilu predsednika vlade zgodilo v začetku prihodnjega leta, in sicer za predvidoma 8,2 odstotka, sredstva za ta namen pa so rezervirana v proračunu.