Starejši
-
GORNJA TEŽKA VODA
Predstavniki Pokrajinske zveze društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine so na nedavnem občnem zboru predstavili, kaj vse so lani naredili. Še posebej so se izkazali športniki, ki so že tretje leto zapored osvojili prvo mesto na pokrajinskih igrah. Zelo aktivni so bili tudi na kulturnem in rokodelskem področju. V programu Starejši za starejše sodeluje 14 od 36 društev, njihovi prostovoljci pa so opravili skoraj 8000 obiskov in organizirali okrog 2000 pomoči ter obiskali več kot 700 vrstnikov.
Usposabljanje voditeljev skupin starejših ljudi
V neformalno mrežo skupin za kakovostno starost se pod okriljem Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje združuje 150 skupin in veliko število družabniških parov v društvih in sekcijah po vsej Sloveniji. Njihov osnovni namen je krepitev socialnega zdravja in osebna rast. Inštitut zdaj vabi nove in že dejavne prostovoljce ter organizacije na usposabljanje za vodenje teh skupin. Usposabljanje bo potekalo po priročniku z naslovom Zdrava, zrela leta s temami s področja skrbi za telesno, duševno in socialno zdravje. Srečanja po metodi skupinskega socialnega učenja bodo najprej na 14 dni, kasneje enkrat mesečno. Predviden začetek usposabljanja je druga polovica aprila v Ljubljani. Glede na zanimanje in število prijav pa so mogoče še druge lokacije.
Ministrstvo deluje brez podpore stroke
Še naprej ostaja neuresničena zaveza ministrstva za solidarno prihodnost, da bo v oblikovanje novega sistema dolgotrajne oskrbe, ki bi vsem uporabnikom tudi v praksi prinesel boljše in dostopnejše storitve, vključilo strokovno in zainteresirano javnost, opozarjajo strokovne organizacije s področja socialnega in zdravstvenega varstva.
V skupni izjavi za javnost dodajajo še, da se ob postopnem uveljavljanju zakona o dolgotrajni oskrbi že pojavljajo številne težave, hkrati pa je ministrstvo brez podpore stroke pripravilo več pravilnikov, vendar uporabnikom ne zagotavljajo storitev, ki jih ti nujno potrebujejo. Ministrstvo je ustanovilo posvetovalno skupino, ki ni bila vključena v pripravo pravilnikov, je pa vseskozi opozarjala na pomanjkljivosti in težave pri njihovem izvajanju.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
-
Dnevni centri aktivnosti vabijo
Dnevni centri aktivnosti za starejše (DCA), ki v Ljubljani delujejo pod okriljem Mestne zveze upokojencev Ljubljana, so pomembna srečevališča starejših, kjer imajo možnost aktivnega staranja, vseživljenjskega učenja, medgeneracijskega sodelovanja in širjenja socialne mreže. Članom je na osmih lokacijah na voljo pestra izbira različnih aktivnosti, kot so telovadba, joga, ples, učenje tujih jezikov, slikarstvo, petje, pohodništvo, sprostitvene delavnice in še marsikaj. Podrobnejši program najdete na spletni strani www.dca-ljubljana.org. Vabijo vas, da jih obiščete kot udeleženci dejavnosti, še posebej pa kot prostovoljci, ki bi lahko obogatili programe, kajti nova znanja so vedno dobrodošla. Za več informacij lahko pišete na e-naslov: dcatrzaska@gmail.com ali kličete na telefonsko številko: 051 664 842.
Preudarno izberimo prihodnost Evrope
Dobro je vedetimarec '24Starejši
Zdusove strani
V zadnjih tednih se je na milijone Nemcev zbralo na ulicah, da bi protestiralo proti načrtom nemške skrajno desničarske stranke za deportacijo oseb, za katere menijo, da niso nemškega porekla. Pri platformi AGE menijo, da so demonstracije opomin, da moč demokracije temelji na angažiranosti državljanov in tudi da se je treba zanjo ves čas zavzemati. V času pred evropskimi volitvami opozarjajo na odgovornost vsakega od nas, da se združimo in zgradimo Evropo za vse!
Čeprav se morda zdi, da so te demonstracije le nemška zadeva, pa odsevajo politični razvoj, ki je v različnih stopnjah prisoten v večini naših demokracij: dvomi o verodostojnosti ugotovljenih dejstev, legitimnosti volitev, dobri volji naših sosedov, osnovnih pravicah, na katerih smo postavili svoje temelje.
V medgeneracijski center na prijetno druženje
Druženjemarec '24Starejši Gibanje
Aktualno
Svetli in dovolj veliki prostori Medgeneracijskega centra Izola, ki deluje pod okriljem izolskega doma upokojencev, so ravno pravšnji za druženje in kakovostno izvajanje različnih brezplačnih dejavnosti, kar ima v današnji družbi res velik socialni pomen.
Ob našem obisku je bilo vzdušje v centru prijetno in živahno, uporabnike pa smo dopoldne »zmotili« pri igranju namiznega tenisa in vadbi za stabilnost in moč s kineziologom. »Na voljo imamo kar štiri igralne mize. Ta dejavnost je dobro obiskana, večinoma se srečamo domačini pa tudi stanovalci iz oskrbovanih stanovanj in drugih bližnjih krajev. Eni pridejo zaradi terapij, drugi z namiznim tenisom kljubujejo parkinsonovi bolezni, saj je v pomoč pri koordinaciji gibov,« pojasni prostovoljec Zorislav Toth. »Ta center je res dobrodošel. Kdor želi narediti nekaj zase, bo tukaj zagotovo našel kakšno dejavnost, ki mu ustreza,« ocenjuje.
-
ANKETA
Kako so si uredili življenje po upokojitvi, smo povprašali nekaj sogovornikov.
Dr. Ana Plemenitaš, upokojena univerzitetna profesorica biokemije, Ljubljana: »Moji načrti za čas po upokojitvi so bili napisati učbenik, potovati in se učiti. Ob delni upokojitvi sem se posvetila pisanju učbenika, s kolegico sva ga izdali leta 2022. Na spoznavanje daljnih dežel s popotovanj Alme Karlin je vplivala pandemija. Zdaj potujem na krajše razdalje, predvsem po Evropi. Po polni upokojitvi sem se vpisala na italijanščino in umetnostno zgodovino na univerzi za tretje življenjsko obdobje. Oboje mi je v veliko veselje.«
V predsobi se udobno preobujmo
Prosti časmarec '24Dom Ljudje Starejši
Stanovanje
Predsoba je kot ogledalo stanovanja, ko vstopimo skozi vhodna vrata. Biti mora prostorna in prijetno urejena, da ne daje vtisa natrpanega odlagališča. Potrebujemo občutek, da smo prišli domov v prijetno okolje brez navlake.
Res pa je, da kadar drugje ni prostora, v njej najde prostor mnogo stvari, ki polnijo obešalnike ali omare in bi spadale drugam. Starejši težje pospravljajo in morda tudi zato postane prostor preveč natrpan. Za starejšo osebo mora biti premišljeno in udobno urejena, da je vse dosegljivo brez truda. To so čevlji, copati, površniki, palica, dežnik in drugi nujni predmeti. Nerodno je, če so želena oblačila in čevlji pospravljeni previsoko ali nekje zadaj in je tako temno, da ničesar ne najdemo. To že povzroča slabo voljo. Tudi ključi, telefon, torbica morajo biti vedno na vidnem mestu.
-
aktualno
Starost je enako modrost. Ali to drži? Kako razumemo modrost v današnji družbi? Ali je povezana le s starostjo in življenjskimi izkušnjami ali pa morda ne. Kako je opredeljena v psihologiji? Ali jo je mogoče izmeriti in kako lahko modrost povežemo z zdravjem?
To je le nekaj vprašanj, ki jih je zastavila dr. Marlena Plavšić, psihologinja iz Pulja, na predavanju iz cikla O fenomenu starosti, ki ga je pripravilo Znanstveno-raziskovalno središče Koper. Razprave o modrosti so se v psihologiji v večji meri pojavile šele v zadnjih tridesetih letih. Po mnenju predavateljice tako pozno zato, ker živimo v vse bolj dinamičnem času, ko smo zasuti s številnimi različnimi informacijami in se moramo vse hitreje in pogosteje odločati o številnih zadevah, ki so včasih skorajda nepomembne.