Starejši
Preudarno izberimo prihodnost Evrope
Dobro je vedetimarec '24Starejši
Zdusove strani
V zadnjih tednih se je na milijone Nemcev zbralo na ulicah, da bi protestiralo proti načrtom nemške skrajno desničarske stranke za deportacijo oseb, za katere menijo, da niso nemškega porekla. Pri platformi AGE menijo, da so demonstracije opomin, da moč demokracije temelji na angažiranosti državljanov in tudi da se je treba zanjo ves čas zavzemati. V času pred evropskimi volitvami opozarjajo na odgovornost vsakega od nas, da se združimo in zgradimo Evropo za vse!
Čeprav se morda zdi, da so te demonstracije le nemška zadeva, pa odsevajo politični razvoj, ki je v različnih stopnjah prisoten v večini naših demokracij: dvomi o verodostojnosti ugotovljenih dejstev, legitimnosti volitev, dobri volji naših sosedov, osnovnih pravicah, na katerih smo postavili svoje temelje.
V medgeneracijski center na prijetno druženje
Druženjemarec '24Starejši Gibanje
Aktualno
Svetli in dovolj veliki prostori Medgeneracijskega centra Izola, ki deluje pod okriljem izolskega doma upokojencev, so ravno pravšnji za druženje in kakovostno izvajanje različnih brezplačnih dejavnosti, kar ima v današnji družbi res velik socialni pomen.
Ob našem obisku je bilo vzdušje v centru prijetno in živahno, uporabnike pa smo dopoldne »zmotili« pri igranju namiznega tenisa in vadbi za stabilnost in moč s kineziologom. »Na voljo imamo kar štiri igralne mize. Ta dejavnost je dobro obiskana, večinoma se srečamo domačini pa tudi stanovalci iz oskrbovanih stanovanj in drugih bližnjih krajev. Eni pridejo zaradi terapij, drugi z namiznim tenisom kljubujejo parkinsonovi bolezni, saj je v pomoč pri koordinaciji gibov,« pojasni prostovoljec Zorislav Toth. »Ta center je res dobrodošel. Kdor želi narediti nekaj zase, bo tukaj zagotovo našel kakšno dejavnost, ki mu ustreza,« ocenjuje.
-
ANKETA
Kako so si uredili življenje po upokojitvi, smo povprašali nekaj sogovornikov.
Dr. Ana Plemenitaš, upokojena univerzitetna profesorica biokemije, Ljubljana: »Moji načrti za čas po upokojitvi so bili napisati učbenik, potovati in se učiti. Ob delni upokojitvi sem se posvetila pisanju učbenika, s kolegico sva ga izdali leta 2022. Na spoznavanje daljnih dežel s popotovanj Alme Karlin je vplivala pandemija. Zdaj potujem na krajše razdalje, predvsem po Evropi. Po polni upokojitvi sem se vpisala na italijanščino in umetnostno zgodovino na univerzi za tretje življenjsko obdobje. Oboje mi je v veliko veselje.«
V predsobi se udobno preobujmo
Prosti časmarec '24Dom Ljudje Starejši
Stanovanje
Predsoba je kot ogledalo stanovanja, ko vstopimo skozi vhodna vrata. Biti mora prostorna in prijetno urejena, da ne daje vtisa natrpanega odlagališča. Potrebujemo občutek, da smo prišli domov v prijetno okolje brez navlake.
Res pa je, da kadar drugje ni prostora, v njej najde prostor mnogo stvari, ki polnijo obešalnike ali omare in bi spadale drugam. Starejši težje pospravljajo in morda tudi zato postane prostor preveč natrpan. Za starejšo osebo mora biti premišljeno in udobno urejena, da je vse dosegljivo brez truda. To so čevlji, copati, površniki, palica, dežnik in drugi nujni predmeti. Nerodno je, če so želena oblačila in čevlji pospravljeni previsoko ali nekje zadaj in je tako temno, da ničesar ne najdemo. To že povzroča slabo voljo. Tudi ključi, telefon, torbica morajo biti vedno na vidnem mestu.
-
aktualno
Starost je enako modrost. Ali to drži? Kako razumemo modrost v današnji družbi? Ali je povezana le s starostjo in življenjskimi izkušnjami ali pa morda ne. Kako je opredeljena v psihologiji? Ali jo je mogoče izmeriti in kako lahko modrost povežemo z zdravjem?
To je le nekaj vprašanj, ki jih je zastavila dr. Marlena Plavšić, psihologinja iz Pulja, na predavanju iz cikla O fenomenu starosti, ki ga je pripravilo Znanstveno-raziskovalno središče Koper. Razprave o modrosti so se v psihologiji v večji meri pojavile šele v zadnjih tridesetih letih. Po mnenju predavateljice tako pozno zato, ker živimo v vse bolj dinamičnem času, ko smo zasuti s številnimi različnimi informacijami in se moramo vse hitreje in pogosteje odločati o številnih zadevah, ki so včasih skorajda nepomembne.
Z dobro voljo sprejemajmo drug drugega
Aktualno
Prizadevanja Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje, ki deluje kot del Univerze v Mariboru, so usmerjena v aktivno vključevanje upokojenih visokošolskih delavcev, v aktivno družbeno dogajanje in njihov prispevek k razvoju trajnostne družbe.
Tako se upokojeni profesorji še naprej umsko in družabno razvijajo, uživajo dostop do ugodnosti, virov in storitev univerze, dobivajo podporo in so cenjeni zaradi svojih akademskih in drugih prispevkov. Mariborska univerza na tem področju orje ledino, odpravlja medgeneracijsko vrzel in je starosti in staranju prijazna univerza. Prva te vrste v Sloveniji.
-
Za slovenske zmage
Če se odločimo, da bomo na vrtu posadili drevo, nam v drevesnici svetujejo, da z žičnim zavojem zavarujemo korenine, da jih ne požre voluhar. Prav tako moramo druge rastline z različnimi zaščitnimi sredstvi zavarovati pred škodljivci.
Tudi v družbi in državi bi morali imeti učinkovito zaščito pred svojevrstnimi »voluharji«, ki nam kradejo »pridelek« (javni denar). Za to skrb so v prvi vrsti zadolženi organi pregona, ki bi morali preprečiti prisvajanje denarja, ki ga država in družba namenjata za pokrivanje skupnih potreb. Gre za financiranje zdravstva, šolstva, javne infrastrukture …, skratka za vse tisto, kar država plačuje iz proračuna. Ta denar pa mika predvsem tiste, ki želijo obogateti z izigravanjem pravil.
-
LOŠKI POTOK
Decembra lani je minilo 70 let, odkar je bila v okviru občinskega odbora DU Ribnica ustanovljena podružnica upokojenskega društva za Loški Potok, ki se je 22 let kasneje reorganizirala v samostojno Društvo upokojencev Loški Potok. Ob jubileju je društvo pripravilo slavnostno prireditev, na kateri so sodelovali učenci Osnovne šole dr. Antona Debeljaka in njihovi vrstniki, ki obiskujejo glasbeni pouk v okviru Glasbene šole Ribnica. Ob tej priložnosti so izdali zbornik o delovanju društva, v katerem je bilo v prvem letu delovanja devet članov, zdaj jih je pa več kot 200. V zborniku so podrobneje predstavili člane, ki s svojim talentom in delom posegajo na področje ljubiteljske umetnosti, in aktivnosti s področij kulture, etnologije, kulinarike in medgeneracijske solidarnosti, v katere so člani vložili veliko prostovoljnih ur, kar je tudi širše vplivalo na lokalno skupnost. (Besedilo in fotografija: Vlado Mohar)
Zdravniki morajo za starejše med stavko izvajati vse storitve
Ministrstvo za zdravje na opozorilo skupnosti socialnih zavodov, da imajo stanovalci v domovih za starejše in svojci zaradi zdravniške stavke otežen dostop do zdravstvenih informacij in dokumentacije, odgovarja, da morajo zdravniki za starejše od 65 let tudi med stavko izvajati vse storitve. Tako določa zakon o zdravniški službi. Stanovalcem v domovih in svojcem pa svetujejo, naj se v primeru težav ali vprašanj glede zdravstvenih informacij in dokumentacije obrnejo neposredno na vodstva zdravstvenih zavodov ali na zdravstveni inšpektorat.
Starejši so pogosto tarče prevarantov
februar '24Pravni nasvet Starejši
Aktualno
Pred kratkim sta našo 80-letno znanko »akviziterja« pošteno ogoljufala. Moški in ženska srednjih let sta ji že na pragu ponudila vsestranski prehranski dodatek, pravzaprav »čudežni pripravek«, ki zdravi praktično vse. Ko ju je gospa povabila v dnevno sobo, sta ji zaupala, da te enkratne tablete delujejo proti visokemu krvnemu tlaku, holesterolu, sladkorni bolezni, revmi pa še bolečine lajšajo. Gospa, ki je imela več zdravstvenih težav, se je odločila, da bo to »zdravilo« kupila, čeprav so bile tablete zelo drage.