-
Košarka se je začela s copati all star. Naredimo jih za male nadobudneže.
Dolžina podplata: od 9,5 do 10 cm (če želite manjši copatek, nasnujte manj verižnih petelj za podplat).
Potrebujemo: belo in rdečo bombažno prejo (merceriziran bombaž je najboljši), črno bombažno nitko za vezenje, šivanko za vezenje, škarjice, kvačko št. 2, škrob v pršilu ali pa v običajni obliki.
- PODPLAT: nasnujemo 13 + 2 verižni petlji, vbodemo v predzadnjo petljo in delamo same šibične petlje. Glejte načrt v prilogi. Na začetku in koncu vrste v eno spodnjo petljo vbodemo po dvakrat, v prvem krogu na dveh skrajnih petljah, nato pa na štirih skrajnih petljah.
Po zdravje v naravo, a po pameti
Uporaba rastlin je stara kot človeštvo. Kljub naglemu in velikemu razvoju farmacevtske industrije uporabe naravnih zdravilnih rastlin niso zanemarili. V veliko primerih je naravno zdravilo vsaj toliko cenjeno kot sintetično. Vendar uporaba zdravilnih rastlin velikokrat ne more nadomestiti uporabe zdravil, zato je vedno potreben posvet z zdravnikom.
Če se odločimo za nabiranje zdravilnih rastlin, moramo rastline poznati in vedeti, kateri del je zdravilen, kdaj in kje jih nabirati, kako jih sušiti in shranjevati ter kako jih pripraviti. Nabiralci zdravilnih zelišč morajo poznati šest zlatih pravil.
Kitajsko zelje je lahko prebavljivo
Kitajski kapus je pri nas že uveljavljena zelenjadnica, ki jo sicer bolj poznamo kot kitajsko zelje. Uživamo presnega v svežih solatah, zelenjavnih juhah in omakah.
V primerjavi z drugimi vrstami zelja je kitajsko zelje lahko prebavljivo. Primerno je tudi v dietni prehrani. Kitajski kapus ne napenja in je odličen za urejanje prebave. To je vrtnina kratkega dne, sejemo ga julija in prva dva tedna avgusta. Presajamo pa ga lahko julija in še do prvega tedna septembra. Sejemo ga lahko neposredno na stalno mesto, lahko pa vzgojimo sadike s koreninsko grudo.
-
Iz babičine skrinje
V stari babičini skrinji se je skrival prelep cvetlični vzorec. Uporabimo ga za vezenje čudovite obrobe na prtu, prtiču, zavesi.
Potrebujemo belo blago, na katerem lahko štejemo nitke, za vezenje pa prejice v rumeni, rdeči, temno rdeči, zeleni, temno zeleni, svetlo vijoličasti in vijoličasti barvi.
Križce vezemo z dvema ali tremi nitkami deljive prejice čez 3 x 3 nitke (ali 2 x 2 – odvisno od tega, kako velik vzorec želimo) na blagu. Vesti začnemo na levem robu in približno 8 cm od spodnjega roba. Ponavljamo vzorčno enoto, ki je na vzorčni risbi označena z debelejšima črtama.
Svobodno potovanje z avtodomom
Popotniki, še posebej tisti z izkušnjami kampiranja, slej ko prej pomislijo na avtodom. Najprej sanjajo o nakupu, nato željo premišljeno omejijo na najem. A naj gre za najem ali nakup, v obeh primerih pričakujemo svobodo na potovanju, neodvisnost od turističnih kapacitet. In res je lepo potovati z avtodomom, še posebej če se prilagodimo določenim situacijam in omejitvam.
Začnimo z dejstvom številka ena. Avtodomi so prestiž! To se po eni strani kaže v tem, da je cena najema tolikšna, da pogosto za isti denar potujete z avtomobilom, spite v hotelih in jeste v restavracijah. Smiselno je dopust z avtodomom načrtovati zunaj sezone, ko se cena najema včasih celo prepolovi.
-
Ha, ne pojejo Kekčeve pesmi samo otroci na izletih, tudi ona jo poje, kadar se prepriča, da daleč naokoli ni nikogar, ki bi ga kap od njenega pomanjkanja posluha in glasu. Ta njena ljubezen do petja! »Ti tam zadaj pa kar tiho bodi!« je rekel učitelj glasbe. Ali še huje: »Ti pa samo usta odpiraj!« In to davno takrat, ko so v šoli kar vsi stali na odru, kadar je bila kakšna proslava z zanosnimi pesmimi. Kako bi vendar tudi ona rada pela in kako je edino ona znala vsa besedila na pamet, da je lahko malo podprla tiste z lepim dobrim glasom in popolnim posluhom – prišepnila jim je naslednjo vrstico, da so jo umetelno zapeli – še najbolje je bilo, če je igrala vlogo šepetalke, da le pela ni.
Z gobarji o dobri beri in pravi meri
Spomladi, ko se otopli in je dovolj vlage, poženejo tudi gobe. Takrat oživijo tudi gobarji, tako nabiralci kot tudi ljubitelji, ki gobji svet raziskujejo in skrbijo za njegovo varovanje. Najdemo jih v gobarskih društvih, po vsej Sloveniji jih je kar 27. Obiskali smo novomeško društvo, ki sicer ni najstarejše, letos praznuje že 38 let delovanja, spada pa med najdejavnejše pri nas, še posebej na področju popisovanja gob.
Gobarjenje je pri nas priljubljen konjiček, po nekaterih podatkih povprečen slovenski gobar nabere 5 do 15 kilogramov gob na leto. Začetki raziskovanja gob pri nas segajo v 16. stoletje, vendar je vse do 19. stoletja bolj malo zapisov v slovenskem jeziku. Prvo knjigo o gobah v slovenščini je leta 1923 napisal Ante Beg, učitelj in publicist, toda prva gobarska sekcija je bila ustanovljena šele leta 1961 v Ljubljani, potem so sledile še drugje po Sloveniji.
Vnučki so njena največja ljubezen
DOBRE STARE VIŽE
Stanke Kovačič zaradi njene čudovite glasbe ne poznajo le starejši, temveč tudi mlajši, ki jim je všeč domača glasba in slovenske popevke. S prvimi leti njenega nastopanja so povezane mnoge nepozabne skladbe: Hitro, hitro mine čas, Hvala ti, Mislim na dneve sreče, Prinesi mi rože, Na mojo pot ne trosi rož rdečih, Kitara, Rekel mi je, Žametno nebo in V daljni kraj, če zapišem samo nekaj naslovov. Kako pa se sama spominja tistih starih in za mnoge Slovence zagotovo lepih časov?
-
Neverjetno je, s kakšno vnemo so otroci po vsem svetu sprejeli lego kocke. Ustvarjati, kombinirati, sestavljati, graditi, po svoje oblikovati … Za otroka je vse to igra, v resnici pa so to naravne danosti, ki jih ima otrok v veliko večji meri kot odrasli. Poskusimo v ta naravni tok otrokovih sposobnosti vključiti tudi učenje tujega jezika, obenem pa te spretnosti razširiti na vseživljenjsko učenje.
Metoda »mavrične bližnjice« kaže bližnjico do znanja angleščine in si prizadeva učenje jezika približati poti, po kateri mati narava čudodelno nauči otroka materinščine. Triletni Japonček govori japonsko, Indijanček indijansko in naš malček neustavljivo čeblja v slovenščini. Učiteljici materi naravi to uspe na prijazen, prijeten način, brez otrokovega napora in brez strahu pred napako. Otroka vodi po samozavestni in ustvarjalni poti do vedno višjega znanja – od »ibe« do »libe« in naprej do »ribe«.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 13. avgusta
Vstopna mesta: Ljubljana, Kranj, Lesce, Jesenice; Novo mesto, Maribor, Celje in Nova Gorica (če bo najmanj 15 potnikov).
Odhod s parkirišča Dolgi most v Ljubljani bo ob 5.30 zjutraj. Peljali se bomo skozi predor Karavanke mimo Spittala in po Lurnskem polju. Preden se začnemo dvigati proti Velikemu Kleku, se bomo po želji ustavili na bogatem zajtrku »Speck und Snaps«. Nadaljevali bomo po dolini reke Möll-Bele do znane gorske vasice Heiligenblut in si ogledali gotsko farno cerkev in poznogotski krilni oltar, delo Michaela Pacherja. Vožnjo bomo nadaljevali po sloviti grossglocknerski in ledeniški cesti do razgledne ploščadi Franca Jožefa (2.369 m) pod Velikim Klekom, od koder je lep pogled na najvišji vrh Avstrije. Sledi ogled filma in nekaterih zanimivih zbirk, energetskih točk, po želji spust do ledenika Pasterica. Popoldne pa se bomo zapeljali do jezera Zell in mesteca Zell am See, ki je v zimskih mesecih svetovno znano smučarsko središče.Sledi še pozno kosilo. Domov se bomo vrnili v večernih urah.