Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • IZ KOŠKA ROČNIH DEL 1

    Prosti časjanuar '00

    Moj ali tvoj brezrokavnik?

    Udoben in topel brezrokavnik imata rada mlajša sestrica in starejši brat. Da ne bo prepira, ga bo babica hitro spletla kar za oba.

    Velikosti: 128–140/8–10 let.

    Potrebujemo: 400 g melirane volne; pletilke št. 5; 5 gumbov.

    Vzorci. Patentni vzorec: krajna petlja, menjaje pletemo 1 desno in 1 levo petljo, krajna petlja. Kita A oziroma B (na 6 petljah) – 1., 3., 5. in 7. vrsta: desne petlje. 2., 4., 6. in 8. vrsta: leve petlje. 9. vrsta: 3 petlje odložimo na pomožno pletilko pred pletenje (kita A) – za pletenje (kita B), naslednje 3 petlje pletemo desno, odložene petlje popletemo desno. 10. vrsta: leve petlje. Ponavljamo od 3. do 10. vrste. Rebrasti vzorec – vrste na licu: *3 leve petlje, 1 petljo z ovojem prenesemo kot levo pleteno, od * ponavljamo. Vrste na narobni strani: 3 desne petlje, prenesene petlje z ovoji iz prejšnje vrste popletemo levo skupaj, od * ponavljamo.

  • Pravi godec se ne postara

    Prosti časseptember '16

    Franc Mihelič, harmonikar in kasneje vodja svojega ansambla, se je rodil v glasbeni družini. Že oče je bil muzikant, prav tako starejši brat. Oče je sicer menil, da sta dva glasbenika pri hiši dovolj, a je tudi najmlajši v družini hitro spoznal, da se bo njegovo življenje odvijalo okrog glasbe.

    »Ker pa me ni bilo mogoče ustaviti, sem vsepovsod iskal harmoniko. Prvo sem našel v sosednji vasi, ko sem imel kakšnih pet let in smo se tam igrali z žogo. Nekoč je žoga ušla do bližnje hiše pod okno, ki je bilo odprto, pobral sem žogo, skozi okno pa uzrl na omari majhno harmoniko. Žogo sem vrgel prijateljem, sam pa sem tam kar obstal. Iz hiše je prišla teta in me vprašala, zakaj se ne igram. Povedal sem ji, da vem za njihovo harmoniko, in ker je vedela, čigav sem, me je vprašala, ali tudi jaz že igram nanjo. Pritrdil sem, povabila me je v hišo in mi dala harmoniko. Bil sem v nebesih! Potem sem se tja hodil vsak dan 'žogat', dokler se nisem naučil igrati nanjo.«

  • Esperanto odpira svet

    Prosti časseptember '16

    V počastitev evropskega dneva jezikov, ki ga že petnajst let praznujemo 26. septembra kot praznik jezikovne različnosti, posvečamo ta zapis esperantistom in esperantu, ker je to jezik z najlepšim imenom – pomeni upanje, ima dolgoletno in razburljivo zgodovino, včasih so ga politiki podpirali, drugič zatirali, toda esperantisti niso nikoli obupali. Gibanje za mednarodni jezik esperanto je v svetu prisotno že 129 let, v Sloveniji pa okrog 116. Prvo esperantsko društvo je nastalo leta 1910 v Mariboru, 1921 v Ljubljani, leta 1937 jih je bilo že toliko, da je nastalo slovensko esperantsko združenje. Ves čas je to gibanje za mir in enakopravnost vseh ljudi in jezikov.

  • Samodejni menjalniki vse dostopnejši

    Prosti časseptember '16

    Pred dvema letoma smo pri Vzajemnosti izvedli delavnico, kjer smo starejšim voznikom predstavili moderne samodejne menjalnike. Z leti je namreč vse težje usklajevati pritiskanje na sklopko in menjati prestave, zraven pa še spremljati promet, zato je samodejni menjalnik za starejše voznike še toliko bolj priporočljiv nakup.

    Voziti avtomobil z ročnim menjalnikom na podlagi starih predsodkov je danes nesmiselno, saj postajajo samodejni menjalniki vse bolj dostopni, bistveno ne dvigajo porabe goriva, predvsem pa ne prestavljajo počasi. To velja splošno, pa čeprav tudi danes eni prestavljajo bolje kot drugi. Vožnja poteka tako: ročico prestavimo v D (drive) in avto pelje naprej. Prestavimo v R (reverse), da gremo nazaj, v N (neutral) prestavimo recimo v avtopralnici, v položaju P (park) pa avto miruje.

  • Nekaj utrinkov iz nove sezone v slovenskih gledališčih

    Prosti časseptember '16

    Mestno gledališče ljubljansko bo ponudilo enajst premier, od tega pet krstnih uprizoritev, sedem predstav bo komedij. Krovni naslov sezone je po besedah direktorice in umetniške vodje MGL Barbare Hieng Samobor: Iskanja sreče in esence namesto nadomestkov. Izpostavljamo oktobrsko premiero komedije Svetovalec: Katalog burlesknih prizorov, ker je dramski prvenec režiserja in profesorja Mileta Koruna, režirala ga bo mlada režiserka Nina Rajić Kranjac.

    Drama SNG Maribor ponuja žanrsko in tematsko pester repertoar. Uprizoritev Brezmadežna bo hommage Tomažu Pandurju, sledi koprodukcija z ljubljansko Dramo Disident Arnož in njegovi v režiji Diega de Bree. V prvi polovici leta 2017 pa se bodo trije uveljavljeni mojstri režijskih vizij spoprijeli s klasiki: Oliver Frljić z Medejo, Janus Kica z Letoviščarji Maksima Gorkega in Ivica Buljan s perečim aktualnim Strniševim besedilom Ljudožerci. V koprodukciji z MG Ptuj nastaja Staromodna komedija z najžlahtnejšima komikoma Milado Kalezić in Vladom Novakom. Novost bo Evropski abonma v sodelovanju s HNK Zagreb, šest predstav bo gledalce navdušilo z zanimivo zasnovo.

  • Motovilec sejemo tudi septembra

    Prosti časseptember '16

    Motovilec je zelo skromna rastlina, tudi septembra ga lahko sejemo na samostojno gredico ali med druge posevke na vrtu. Listi motovilca so odlična prehranska dopolnitev solatnega krožnika. Na organizem deluje pomirjevalno, vsebuje več vitamina C kot agrumi, je bogat vir železa in drugih mineralov.

    Ker je paradižnik praviloma močno pognojen, avgustovske setve motovilca pod njim ni treba dodatno dognojevati. Če je paradižnik zdrav, ga lahko pod njim sejete tudi v septembru. Tam, kjer je paradižnik uničila krompirjeva plesen, ga lahko odstranimo in na gredico posejemo motovilec. V tem primeru gredico samo plitvo zrahljamo. Pri zdravem paradižniku zastirko okrog paradižnika odmaknemo, tako da naredimo 10 cm prostora za vrstico motovilca. Motovilec ne potrebuje veliko gnojenja, gredice ob setvi rahlo pognojimo s kompostom (1 do 2 l komposta/m2) ali sodobnimi organskimi gnojili, ki jih kupite v trgovini. Dognojevanje ni potrebno, bolje je, da tla okrog njega samo zrahljamo.

  • Trgatev na Madžarskem

    Prosti časseptember '16

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 1. oktobra 2016 (2 dni)

    Vstopna mesta: Ljubljana, za odhode iz drugih krajev doplačilo: iz Kopra ali Nove Gorice 15 evrov, iz Kozine 14 evrov, iz Postojne 12 evrov, iz Kranja 10 evrov (če bo najmanj 20 potnikov). Vstopi so mogoči še v Celju, Slovenski Bistrici, Mariboru in Murski Soboti.

    Prvi dan: odhod iz Ljubljane bo ob 6. uri zjutraj, peljali se bomo do južne obale Blatnega jezera, največjega jezera v srednji Evropi. Nadaljevali bomo s trajektom na Tihanyski polotok, od koder je čudovit pogled na jezero in okolico. Po aperitivu in bograču se bomo odpravili v vinograd na trgatev z igrami in pokušnjo mošta ter starega vina. Potem bo nekaj prostega časa za nakup spominkov in madžarskih dobrot ali za ogled opatijske cerkve. Sledita večerja v čardi z glasbo in folklorni program s cigansko poroko.

  • IZ KOŠKA ROČNIH DEL

    Prosti časjanuar '00

    Pet vzorcev

    Pet različnih vzorcev se dovršeno sestavi v kvačkan prtiček prav posebne oblike.

    Velikost: približno 47 cm premera.

    Potrebujemo: 60 g belega bombaža, primernega za kvačko št. 1,25–1,50.

    Izdelava: skvačkamo 7 verižnih petelj in jih z 1 polgosto petljo sklenemo v krog. 1. krog: z eno verižno petljo nadomestimo 1. gosto petljo, nato kvačkamo še 15 gostih petelj. Krog sklenemo z l polgosto petljo v začetno verižno petljo. Nadaljujemo po vzorčni risbi. Narisana je polovica vzorca, ki ga smiselno ponavljamo tako, da ga sklenemo v celoto. Številke označujejo začetek kroga. Vsak krog začnemo z označenim številom verižnih petelj, končamo pa s polgosto petljo v začetno verižno petljo.

  • Želimlje – kjer je nastal Finžgarjev roman

    Prosti časseptember '16

    Kar težko sem si predstavljal, da je bila dokaj redko naseljena dolina, skozi katero danes vijuga ozka asfaltirana cesta, vse do leta 1877 glavna povezava med Ljubljano, Turjakom in Kočevjem. Edino večje naselje v dolini je bilo tako kot danes Želimlje. Domačinom je poleg kmetovanja zaslužek dajalo furmanstvo, saj so se morali prevozniki nekje okrepčati in s konji spočiti.

    Dolina tektonskega izvora leži v južnem delu ljubljanske kotline. V dobi mostiščarjev je njen spodnji del pokrivalo jezero. Od tod tudi najverjetnejša domneva za izvor imena, saj staroslovanska beseda »želin« pomeni naplavino, naplavljeno ravnico. To ime se prvič pojavi okoli leta 1300 v zvezi z dajatvami, ki so bile zapisane v urbarjih, sčasoma pa je dobilo današnjo obliko.

  • Burano, najlepši beneški otok

    Prosti časseptember '16

    Ko se človek z vaporetom približuje Buranu, je približno tako, kot da bo zdaj zdaj padel na slikarsko platno ilustratorja otroških pravljic. Nemudoma postane jasno, zakaj se Burano pojavlja na prav vseh lestvicah najslikovitejših mest na svetu. Tam oči kar bolijo od barv!

    »Kako lepo je pri vas! Mavrico imate 365 dni na leto! Od kdaj pa so hiške tako pisane?« vprašam starejšo gospo, ki skrbno zaliva edino pelargonijo na okenski polici. »Veste, kaj pravijo? Da so začeli hiše barvati ribiči, da bi jih v megli videli že od daleč. Ampak ... (gospa začne šepetati) mi rečemo, da so jih prebarvali zato, da bi pijani že od daleč prepoznali svoj dom!« Zdaj se glasno zasmeji, kot se pač smeji večina Italijank. Lepa je. Sicer v domači haljici, a naličena in z biseri okoli vratu stoji pred svojo hišico ob kanalu na glavni ulici. Le kakšna dva metra stran od fasade ima še nekaj korit, kot bi z njimi označila, do kje je še njena »parcela«, v koritih pa so pisane rože. Očitno jih je izbrala tako, da se kar najbolj ujemajo z barvo fasade.

  • 1
  • …
  • 178
  • 179
  • 180
  • 181
  • 182
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov