Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Brez računalnika mi živeti ni

    Prosti časjunij '16

    Nekaj naključno izbranih sogovornikov smo povprašali, ali je računalnik njihov prijatelj ali sovražnik.

     

    Borut Razpotnik, upokojeni strojni tehnik, Ljubljana: »Sem ljubitelj elektronike in na spletu prek blogov in forumov dobim informacije in nasvete o tem, kaj in kako je treba reševati različne tehnične težave in kako popraviti aparate. Dobre izkušnje imam z naročanjem računalniških elementov in elektronskih komponent, kar je cenovno veliko ugodneje. Po Skypu se zastonj pogovarjam s prijatelji in sorodniki, dostopnost glasbe na Youtubu pa je zelo dobra tako za poslušanje kot informacije o njej.«

  • Z MOJEGA OKNA

    Prosti časjunij '16

    Kar je bilo, kar je, kar ni in kar nikoli ne bo ...

    Včasih je mislil, da bi kar obupal. Še vedno toliko lesa, pa čisti že ves čas od zmrzali naprej, on sam in s pomočjo. Seveda, marsikdo bi mu rad pomagal, pa si težko pomaga z neprivajenimi rokami, še nevarno je, kar poglej, koliko nesreč se je zgodilo v gozdovih, odkar čistijo ostanke polomljenih dreves.

    Ampak tale lubadar, to pa je, da bi jokal!

    Tako lepo je pogozdil to brežino, tako dobro je kazalo vsa leta, lep gozdiček je nastajal – zdaj pa je vsega konec, samo prekle še lahko naredi iz teh sušic. Kakor je bil vesel, da se mlade smreke niso polomile v tistih groznih trenutkih, ko je vse pokalo v gozdu, tako je zdaj jezen na vse, ki niso naredili dovolj, in je nad ves hrib prišel lubadar! Človek sploh ne ve, zakaj naj bi še delal, ko se mu takole pred očmi vse podira! In ko se je letos že sprijaznil s to nesrečo, sta mu potem aprilski in majski sneg pobrala še vso letošnjo trgatev – je že opravljeno, letos ne bo v našem vinogradu kaj trgati!

  • Razmislek o strupenih lepoticah

    Prosti časjunij '16

    Najprej v naravi ali na vrtu opazimo njihovo cvetje ali zaznamo prijeten vonj. To je prvi vtis, v resnici pa so to morda zelo strupene rastline. To niso le šmarnica, podlesek in preobjeda skupaj z volčinom. Še cela vrsta jih je, a kljub temu jih hote naseljujemo v svoji bližini kot okrasne rastline. Nekatere med njimi so lahko ob zaužitju celo smrtno nevarne, drugih se ni dobro dotikati. Znanja o njih ni nikoli dovolj, samoizobraževanje je tudi tu za zdravje koristno, predvsem pa moramo o nevarnih rastlinah poučiti otroke. Potem je strah odveč, zato je vredno uživati tudi v lepoti strupenjač.

  • Ko zadonijo slovenske pesmi v narečju

    Prosti časjunij '16

    Ljubitelji narodno-zabavne glasbe in pristne slovenske besede se bodo 10. junija spet podali v Škofjo Loko. Na Loški grad namreč prihaja že 16. večer slovenskih viž v narečju, edini slovenski glasbeni festival, ki predstavlja tekmovanje narodno-zabavnih ansamblov z besedili v slovenskih narečjih. Mirno lahko zapišemo, da prireditev rešuje čast domačih festivalov, saj gre za prikaz barvitosti in raznolikosti bogastva slovenskih narečij, ki so jih pesniki in dobri pisci besedil znali odlično ubesediti v pesmi in viže.

  • Junijska opravila na zelenjavnem vrtu

    Prosti časjunij '16

    Junija že sadimo in sejemo na gredice, ki so ostale prazne po spravilu solate, redkvice, nadzemne kolerabice, zgodnjega krompirja in drugih vrtnin. Če upoštevamo kolobar in dobro vrtnarsko prakso, že v zgodnjem poletju poskrbimo za jesenski in zimski pridelek sveže domače zelenjave. Bodimo skrbni tudi pri namakanju vrtnin.

    Najboljši termini za setev radiča in endivije so v mesecu juniju. Ta mesec sadimo ali sejemo   tudi brstični ohrovt in listnati ohrovt. Tako si že v poletnem času zagotovimo vitamine in svežo zelenjavo za hladne zimske dni. Začetek junija je primeren čas za setev  črne redkve. Konec junija, začetek julija in ves julij pa je primeren čas za setev repe za kisanje. Posejemo lahko tudi belo redkev in podzemno kolerabo, ki ju sejemo od konca junija do začetka avgusta.

  • Z ljubljenčkom na počitnice 

    Prosti časjunij '16

    Če razmišljate o tem, da bi psa vzeli s seboj na počitnice v tujino, prej preverite (pri svojem veterinarju ali na spletni strani veterinarske uprave), ali imate za žival vse potrebne dokumente, cepljenja in ustrezna potrdila. Kadar se odpravimo s psom na morje ali na jug, je dobro pravočasno poskrbeti tudi za preprečevanje nekaterih bolezni (babesioza, leishmanioza, dirofilarioza), ki se prenašajo s klopi, komarji ali peščenimi muhami.

     Včasih, sploh v poletni vročini, je bolje žival pustiti doma kot jemati s seboj. Težave nastopijo, če nimamo nikogar, ki žival pozna in jo je pripravljen v tem času čuvati. V tem primeru je edina možnost pustiti psa ali muco v pasjem hotelu. Izberite ga pravočasno (vsaj nekaj tednov ali celo mesecev prej, kajti v času počitnic bo že vse polno), pozanimajte se pri prijateljih, kje so imeli dobre izkušnje, hotel si prej oglejte.

  • Na Gorenjsko in Svete Višarje

    Prosti časjunij '16

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 16. julija 2016

    Vstopna mesta: Ljubljana, Kranj, Lesce, Jesenice; Novo mesto, Maribor, Celje in Nova Gorica (če bo najmanj 15 potnikov)

    Peljali se bomo mimo Jesenic in Kranjske Gore skozi Rateče do Belopeških jezer, kjer bomo imeli postanek za sprehod ob jezerih in kavo. Nadaljevali bomo skozi Trbiž do Žabnice. Na Svete Višarje se bomo vzpeli z gondolsko žičnico. Tam bomo obiskali romarske Marijine cerkve in se sprehodili po vasici. Po vrnitvi v dolino se bomo zapeljali nazaj proti Sloveniji. V dolini Planice si bomo ogledali do nedavnega največjo letalnico na svetu in občudovali okoliške vršace. Nasproti skakalnic je Olimpijski športni center, kjer si bomo ogledali film o zgodovini planiških poletov. Sledi postanek pri jezeru Jasna v Kranjski Gori, kjer se boste lahko osvežili in se fotografirali z znamenitim kozorogom. Ogledali si bomo še Bled z otočkom in srednjeveški grad nad jezerom. Pred odhodom proti domu se bomo ustavili na poznem kosilu. Vračali se bomo predvidoma v večernih urah.

  • Poskrbimo za brezhibnost avtomobila

    Prosti časjunij '16

    Čeprav potujemo veliko več, kot so potovali včasih, nam vsaka pot prinese novo vznemirjenje, pa četudi se vozimo k že poznanemu cilju. Zato se prej dobro pripravimo. Za brezhibnost svojega avtomobila moramo skrbeti vse leto, je pa priporočljivo, da mu malo več pozornosti namenimo tudi pred daljšo potjo. Predvsem pa se od doma odpravimo pravočasno in spočiti, na cesti bodimo pozorni.

    Kaj lahko naredimo sami? Preverimo nivo motornega olja, pogledamo, ali delujejo vse luči, in jih nastavimo v pravo lego, in sicer glede na to, koliko prtljage bomo naložili v prtljažnik. Preverimo lahko količino čistila za steklo in tlak v pnevmatikah. Vrednosti tlaka v pnevmatikah so navadno napisane na notranji strani vrat, pametno pa je upoštevati višje vrednosti, še posebej če nameravamo avto polno obremeniti. Pri tem temeljitejšem pregledu vozila velja pogledati tudi rezervno pnevmatiko in komplet za menjavo, oba morata biti v brezhibnem stanju. Sodobni avtomobili nam priprave na pot močno olajšajo, saj nam sami javijo padec tlaka v pnevmatikah, merijo pa tudi nivo vseh tekočin.

  • Polži, nedolžna ali huda nadloga?

    Prosti časjunij '16

    Našemu pridelku na vrtu venomer preti nevarnost. Od največjih škodljivcev, kot so bramor, strune, uši, do polžev, ki lahko na hitro izničijo ves vloženi trud, saj pojedo vse, kar jim pride pred oči. Če se ne bomo borili proti njim, je pridelek že vnaprej izgubljen.

    Polži predstavljajo pomembne gospodarske škodljivce na vrtu, polju, sadovnjakih itd., še posebno v razmerah, ki so zanje zelo ugodne. To pa so mile zime in daljša deževna obdobja. Prav je, da takoj začnemo ukrepati.

    Največ škode naredijo polži brez hišic iz družine slinarjev (lat. Limacidae) in lazarjev (lat. Arinoidae). Uvrščamo jih med vsejede živali, so tudi mrhovinarji, saj se hranijo z mrtvimi živalmi pa tudi svojimi mrtvimi vrstniki. Dejavni so v glavnem ponoči in v oblačnem deževnem vremenu. Hranijo se z odmrlimi rastlinskimi ostanki in sadikami, nato preidejo na mlade rastlinice, liste, mlade poganjke na steblih dreves, razna semena ipd. Torej v nevarnosti so vse vrtnine, poljščine, sadno drevje, grmovnice, trava, zelišča, okrasne rastline pa tudi razna semena na vrtovih in njivah. Tudi če jih ne vidimo, zaznamo njihovo prisotnost v obliki večjih ali manjših luknjic na rastlinah, najedenih listih, pregriznjenih steblih sadik, objedenih plodovih pa tudi po golih njivah in gredah, kjer so polži pojedli seme ali pa celo že nakaljeno seme in mlade rastlinice. Nekatere sadike preprosto izginejo. Mi pa po navadi dolžimo za to slabo kakovost semen.

  • Slavko Krušnik – heroj dobre volje 

    Prosti časmaj '16

    Težko si je predstavljati, da živi v Sloveniji, ki je v svetu bolj znana po dobrih skakalcih kot po dobrem humorju, mož, ki vse življenje zbira šale. In ker je star 92 let ter izjemno delaven, jih je zbral ogromno. Objavil je 26 knjig, naslednja je že napisana. Izdal je tudi knjige o bontonu, medsebojnih odnosih, iz francoščine prevedel »Knjigo o sreči«, ki je postala prava uspešnica, in številne druge. Bil je partizan, ki se je boril za pravičnejši svet, potem tiskar, v prostem času nogometni sodnik, planinec, prizadeven sindikalist in kulturno-družbeni delavec, ki še danes sanja lepši svet brez socialnih krivic. Je oče treh otrok in dedek štirim vnukom. Vse to je Slavko Krušnik. Z zbranimi šalami nam že dolgo lepša življenje, razkril pa je tudi, kako si jih je najlažje zapomniti in povedati tako, da bodo dobro zvenele.

  • 1
  • …
  • 182
  • 183
  • 184
  • 185
  • 186
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov