-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ustvarjalne ideje iz mojega koška
Bliža se novo leto, čas prazničnega okraševanja stanovanj. Z malo ročne spretnosti si lahko prehod v novo leto popestrimo z doma izdelano novoletno jelko iz borovih češarkov. Postavimo jo na vidno mesto ali pa uporabimo kot namizni aranžma.
Potrebujemo: posušene borove češarke različnih velikosti, podstavek za stojalo, leseno palico za oporo, tanko žičko, koničaste klešče za pripravo obešanke ter lepilno pištolo, lepilo, akrilne barve in čopič.
Iz tanke žičke ali sponke pripravimo s koničastimi kleščami obešanke, ki jih na delu, ki bo pritrjen na gornji del češarka, zvijemo v krog in ga z lepilno pištolo pritrdimo na češarek.
-
RAZSTAVE
Rekonstruirani keltski bojni voz
V Posavskem muzeju Brežice je na ogled arheološka razstava s predmeti, ki so rezultat zadnjih raziskav na brežiškem Sejmišču. Med najpomembnejšimi je v naravni velikosti rekonstruirani keltski bojni voz iz sredine 3. stoletja pred našim štetjem, ki je zmožen tudi dejanske terenske vožnje. Za obnovo so angažirali tri mojstre – kolarja, kovača in usnjarja. Po besedah avtorice razstave, arheologinje in višje kustosinje brežiškega muzeja Jane Puhar so pri nas vozovi, ki jih poznamo iz obdobja mlajše železne dobe, prava redkost. Na slovenskih tleh so do zdaj odkrili le tri takšne, vse te pa prav na območju Sejmišča, kjer je bilo do zdaj odkritih več kot 160 žganih keltskih grobov. Razstava bo odprta še nekaj mesecev.
-
Kultura
Mišo Molk je za prvo damo slovenske televizije proglasil oster kritiški zapisovalec, Miša pa je odgovorila, da je to postala s trdim delom, nekaj talenta in predvsem z disciplino. Dvainštirideset let nas je razveseljevala s svojo prodornostjo, vedrino in eleganco, uspešno in poglobljeno je vodila pogovore z gosti, njen glas in stas sta gledalce praviloma očarala. Prejela je viktorja popularnosti za najboljšo televizijsko osebnost in strokovnega viktorja za najboljšega televizijskega voditelja. Spominjamo se oddaj, v katerih je sodelovala, kot so Križ kraž, Res je, kot voditeljico Slovenske popevke in izborov za pesem Evrovizije. Čeprav se je upokojila julija letos, jo že pogrešamo.
Pomanjkljivosti in ovire pomožnih prostorov
Prosti časdecember '23Ljudje Starejši Dom
Stanovanje
V starosti manj pozornosti posvečamo prostorom, ki niso nujni pri bivanju in vsakodnevnih ali prostočasnih opravilih. Še posebej tisti starejši, ki se težko gibljejo, ne hodijo veliko v pomožne prostore, ki so namenjeni shranjevanju, kurjavi in namestitvi naprav, prostočasnim dejavnostim ...
To so lahko shramba, kurilnica, športna soba, garaža, kolesarnica, ropotarnica, klet, podstrešje. Drvarnica ali garaža je lahko tudi ločena stavba. Garaža je sicer lahko v pritličju, kleti ali ločenem objektu ali pa so garažni prostori v kleti večstanovanjske stavbe. Vsi ti prostori tako predstavljajo starejši osebi potencialno nevarnost. Ne uporablja jih sicer vsak dan, a ker je pogosto v te prostore težji dostop, so slabše osvetljeni in večkrat polni odvečnih stvari, ima lahko težave ali pa je izpostavljen nevarnostim. Kolesarnice so v starejših stanovanjskih blokih na primer najpogosteje v kleti, tja vodi strma klančina, kar tudi sicer morda vitalni starejši osebi onemogoča uporabo kolesa.
-
Vrt in dom
Božična zvezda prav gotovo spada med najbolj priljubljene sobne rastline v zimskem času. V decembru rastlino prekrijejo živo rdeči cvetovi, ki so videti kot zvezde in prinašajo praznično vzdušje v vsak prostor.
Njena domovina je Mehika, kjer raste kot zimzeleni grm, ki zraste tudi več metrov v višino in širino. V Sloveniji jih vrtnarji že od meseca junija vzgajamo v toplih rastlinjakih. Ko se začnejo barvati ovršni listi, je pogled nanje neprecenljiv.
Poleg občudovanja te čudovite rastline je za ljubitelje največji izziv, kako jo pravilno negovati, da ne bo takoj odvrgla listov. Vse se začne s pravilnim nakupom rastline. Ko rastlino izberemo v cvetličarni ali vrtnem centru, je ne smemo prenašati brez zaščite. Vedno mora biti dobro zavita v ovojni papir, ki je dober toplotni izolator. Čeprav se sliši smešno, ji škoduje kratek klepet s prijateljem na mrazu, ki ga boste srečali pred trgovino. Torej po opravljenem nakupu čim prej z njo na toplo.
-
Prosti časdecember '23Razvedrilo
Avtomobilizem
So trenutki, ko lahko tudi moški ob lepih blatnikih malo sanjamo. Če so pri roki prihranki in je želja živa, je danes zadnji trenutek kupiti si igračo, kot jo hoče srce. Da gre za mirno starost, to bi ja morali vsi razumeti. Zlahka se človeku zgodi, da odpove telo, recimo. Ali pa oblast uveljavi kakšno prepoved vožnje starejših vozil z izgovorom, da tako ultimativno varujemo okolje.
Kajti tudi moški ima vsaj moralno pravico v penzionu odživeti še kakšno dolgo zatajevano mladostno željo. Saj vemo, kako je bilo recimo s kupovanjem prvega, drugega, tretjega … družinskega avtomobila. Odločitve za nakup ni nikoli poganjalo srce, pač pa gola potreba po številu sedežev in prtljažnem prostoru.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Vezenje v tehniki rišelje je najbolj znano vezenje iz skupine izrezanec in je izredna vrsta običajno belega vezenja, ki vključuje obšivanje motivov z vbodi odeja. Nekateri to vrsto vezenja imenujejo tudi zračna čipka. V to skupino spadata tudi madeira in angleško luknjičasto vezenje.
Prvi znani primeri izrezovanja prihajajo iz samostanov v Italiji iz časa srednjega veka, ko so nune izdelovale razne prte za cerkvene potrebe. Ker je izdelovanje šivanih čipk trajalo zelo dolgo in so bile posledično tudi zelo drage, so jih zamenjali s čipkami rišelje. Namesto da bi odstranile posamezne niti (kot pri ažurju), so iz tkanine izrezale večje površine. Nastalo luknjo so obšile in jo zapolnile z raznimi vbodi vezenja ali vstavitvijo čipk. V času vladanja Elizabete I. je tako vezenje postalo del mode. Kardinalu Richelieuju, slavnemu mecenu umetnosti, je bila taka dekoracija tako všeč, da so umetniki zanj ustvarili posebne vzorce, ki jih danes poznamo kot vezenje rišelje.
-
Prosti časdecember '23Zgodovina
Dobre stare viže
Ljudske pevke Vesele Ribnčanke delujejo pod okriljem Društva podeželskih žena Ribnica, začetek njihovega delovanja pa sega v leto 2002, ko so prvič pripravile velikonočno razstavo s kulturnim programom. Prvi pevski nastop jih je spodbudil, da so društveno dejavnost – poleg peke in različnih izobraževalnih tečajev – nadgradile še s pesmijo. Začele so redno vaditi in se poimenovale Vesele Ribnčanke.
Marinka Vesel, ki vodi tako Društvo podeželskih žena Ribnica kot tudi Vesele Ribnčanke, se rada pošali, da jim je bilo ime pred 20 leti v vseh pogledih pisano na kožo, še posebej njej, ki je rada vedno dvakrat »vesela« – tako s priimkom kot z dejanji. Pove, da rade prepevajo stare ribniške ljudske in narodne pesmi, s katerimi si polnijo dušo in srce. Prepevajo po spominu, po posluhu in brez not, tako kot so nekoč prepevale njihove mame in babice ob delu doma ali na polju ter na drugih družabnih srečanjih. Pesmi, ki jih pojejo, so zbirale po ustnem izročilu in so se pogosto učile druga od druge. Najraje prepevajo pesmi, ki opevajo nekdanje kmečko življenje in življenje preprostih ljudi na vasi, njihovo delo in medsebojno ljubezen do rodne zemlje in domovine. Skupino z igranjem na citre spremlja Tanja Zalokar iz Šentjerneja, rade pa sodelujejo tudi z violinisti ribniške glasbene šole.
-
Uroš Ahčan: Skalpel
Plastični in estetski kirurg prof. dr. Ahčan iskreno in ganljivo piše o ljudeh za zidovi bolnišnic, strokovnih dilemah in posegih, ki so se ga v dolgoletni karieri najbolj dotaknili. Predvsem pa o hudo bolnih ali poškodovanih pacientih. Prizna, da je ob njihovih preizkušnjah postal bolj preudaren in boljši človek, a je zaradi njegove predanosti poklicu pogosto trpela družina. Vsebino dopolnjujejo ilustracije Mitje Bokuna in QR kode, ki vodijo do videoposnetkov nekaterih pretresljivih zgodb. (Založba Mladinska knjiga, 34,99 evra)
Brezrokavnik iz moherja z luknjicami
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ko se ohladi, je prijetno obleči brezrokavnik. Še topleje nas greje, če si ga spletemo sami. Lahko je iz moherja, kot je na sliki.
Velikost: 38/40, za velikost 42 veljajo številke v oklepaju
Potrebujemo: 150 g moherja Tweed haze in pletilke št. 6.
Navodilo
Hrbtni del: nasnujemo 67 (71) petelj in pletemo 12 vrst patenta ena leva, ena desna petlja. Potem pletemo eno vrsto same leve petlje, naprej pa luknjičast vzorec po shemi. Na shemi so označene samo lihe vrste, nazaj pletemo same leve petlje. Za velikost 42 dodamo na obeh straneh po 2 desni petlji pred vzorcem po shemi. Do rokavnega izreza pletemo 58 vrst, kar je približno 35 cm.