Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Po kojniško-žbevniškem pogorju

    Prosti časmarec '23

    Čičarija spada med prezrte in pozabljene predele Slovenije. Kraška pokrajina je v severovzhodnem delu Istre. Na severu meji s Podgrajskim podoljem, na jugu na Podgorski kras. Celotna Čičarija se vleče od Kozine do Reke na Hrvaškem.

    Kojniško-žbevniško pogorje v slovenskem delu doseže višino od 802 (Kojnik) do 890 metrov, kolikor meri Golič, kamor vas vabim tokrat. V celoti je to pusta pokrajina z veliko sredozemskega grmičevja, nad 800 metri prevladujeta bukev in jesen, pod to višino pa tudi drugi listavci (hrast, črni in beli gaber, leska). Za to območje je značilno, da so poletja razmeroma hladna, zime pa ostre, saj je vse od oktobra do marca burja tu zelo pogosta. Padavin je razmeroma veliko, ponekod na jugozahodnih pobočjih do 2000 mm letno, toda v kraških tleh voda...

  • V čarobnem svetu konjev in jezdecev

    Prosti časmarec '23

    Skoraj v vsakem muzeju v Sloveniji najdemo kakšno vsebino, povezano s konji, saj je ta izjemna žival v družbi s človekom ustvarila obsežno in dragoceno kulturno zapuščino. Svojevrsten pogled na sobivanje konjev z ljudmi prikazuje trenutna razstava v Slovenskem etnografskem muzeju, ki nas s čudovitimi eksponati popelje v nevidno duhovno kraljestvo svetih konjev in nebesnih jezdecev.

    Obiskovalci vstopijo v razstavni prostor po hodniku, kjer je na eni strani predstavljena mogočna Pozejdonova čreda veličastnih morskih konjev hipokampov, na drugi strani hodnika pa so se v dir pognali prelepi lipicanci. Uvod s Pozejdonom je logičen, saj je kot gospodar svetovnega vodovja hkrati tudi stvarnik konja in hibridnih bitij, kot so vodni konji, ki imajo namesto kopit plavuti, in krilati konji, med katerimi je najbolj znan Pegaz. Kot lahko vidimo na razstavi, je po zapisih iz 17. stoletja obstajala zanimiva pripoved, da je Pegaz iz grškega sveta priletel celo na območje današnjega Rogatca. S sprednjimi nogami je zakopal v tla in iz zemeljskih globin je na površje pritekla zdravilna mineralna voda. Danes na Pegaza spominja njegova upodobitev v grbu Rogaške Slatine.

  • Vse jih vsako jutro poboža

    Prosti časmarec '23

    Literarno ustvarjanje

    Bil je praznik in iz nekakšnega starega občutka se je oblekla praznično, malo omahovala, potem pa vzela tudi ogrlico in si jo nadela. Bila je njena najljubša, čeprav so bili biseri umetni in ni bila veliko vredna, če merimo v denarju. Toda ona ni mogla meriti drugače kot z ljubeznijo, s katero je bila obdana tistega davnega dne, ko jo je dobila v dar.

    »Ni imel denarja, da bi mi kupil prave bisere,« ga je v srcu ljubeče opravičevala. Tudi takrat je bil praznik in šla sta na koncert, da ne bi na kakšni praznični prireditvi kakšne slovesne besede boleče zadele v njeno rano. Ni bil samo ljubeč in sočuten, bil je tudi pameten, ta njen mož.

  • Cvetje kot okrasne blazine na domači zofi

    Prosti časmarec '23

    Ustvarjalnica

    Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.

    Tudi naše bivalno okolje si s prihajajočimi meseci želi malce spremembe, si nadeti novo podobo ali sveže pomladne barve. Domača sedežna garnitura je sicer bela, vendar se ji nekaj let in krempeljcev domačega mucka že pozna. Rešitev za osvežitev? Nežne in ljubke okrasne blazine v obliki spomladanskega cvetja.

  • Uredimo varen dostop do stanovanja

    Prosti časmarec '23Ljudje Starejši Dom

    Dom in vrt

    Varen dostop do vhoda v stavbo ali stanovanje potrebujemo vedno, ne le v starosti ali če smo gibalno ovirani. Kadar je dostop do vhodnih vrat poln ovir in so še vhodna vrata težka, smo najbrž prisiljeni prositi za pomoč ob prihodu ali odhodu, lahko pa zaradi tega tudi ne zapuščamo doma in se izogibamo opravkom. 

    Ovire pred večstanovanjsko ali družinsko hišo so lahko najrazličnejše, a nanje nismo pozorni. To so lahko neprimerna dostopna pot, stopnice, ograja, premajhen prostor pred vrati, preozka vrata, v stavbi pa majhen vetrolov, predprostor. Morda dvigala sploh ni, omenimo še klančino, ki je lahko popolnoma neprimerna ali je preprosto ni. Stopnice, zunanje ali notranje, pa so prestrme, brez vmesnega podesta, z neprimerno ograjo, lahko tudi prestrme. Če ob stopnicah do vhoda ni ograje, jo je treba nujno namestiti, tudi če je samo nekaj stopnic.

  • Naj jim bo toplo

    Prosti časmarec '23

    Rokodelci

    Lovrenc na Pohorju leži sredi čudovitih pohorskih gozdov. Tu ni vsega tistega dogajanja, ki ga ponuja mesto, zato je morda med upokojenci občutiti večjo željo po druženju in aktivnostih. To predvidevanje potrjujejo številne dejavnosti, s katerimi si krajšajo čas v društvu upokojencev.

    Že vrsto let, predvsem ob Jezernikovih dnevih, organiziramo razne kulturne prireditve, na katere povabimo tudi druga društva upokojencev. Naša najmočnejša dejavnost pa so ročna dela, kot so kvačkanje, šivanje in pletenje v različnih tehnikah. Članice krožka ročnih del Pikapolonice izdelke, ki jih ustvarimo čez leto, predstavimo na dveh ali treh internih razstavah. Sodelujemo pa tudi na razstavah, ki jih organizira Zgornjepodravska pokrajinska zveza društev upokojencev Maribor. Eno takih razstav je pred časom pripravilo tudi naše društvo. Ker sami nimamo primernih prostorov, nam je krajevna osnovna šola prijazno dala na razpolago avlo in učilnice, v katerih je osemnajst društev lahko nazorno predstavilo svoja ročna dela.

  • Stebričasta in pritlikava drevesa

    Prosti časmarec '23

    Vrt 

    Ali ste vedeli, da lahko iz stebričastih sadnih dreves ustvarimo živo mejo? Rez praktično ni potrebna ali pa je zelo enostavna. Druga posebnost so pritlikave sorte sadja, ki še posebej navdušujejo otroke in lastnike manjših vrtov, atrijev, sončnih balkonov in teras.

    Stebričasta sadna drevesa nam omogočajo sajenje rastlin na malem prostoru. Na domačem vrtu si tako lahko ustvarimo lepo in uporabno sadno živo mejo, saj vemo, da se ciprese ali ameriški kleki v zadnjih letih sušijo in propadajo po vsej Sloveniji. Stebričaste sadne vrste, zlasti jablane, dosežejo višino od dveh do štirih metrov in širino okrog 60 centimetrov. Višina je odvisna predvsem od podlage, na katero je cepljena žlahtna sorta jablane.

  • Vasovalci so kot tavžentroža 

    Prosti časmarec '23

    Dobre stare viže

    »Skupaj smo že šestindvajseto leto. Leta 1997, ko smo začeli igrati, smo v skupino povabili dolenjskega harmonikarja Jožeta Umeka, ki je tudi skladal zelo lepe napeve. Še istega leta smo se udeležili festivalov domače glasbe na Vurberku in v zamejskem Števerjanu, na obeh smo prejeli lepe nagrade in tako se je začelo naše vandranje,« opiše začetke delovanja skupine Vasovalci basist, pevec in vodja zasedbe Pavel Golobič.                                             

  • Kronično obolenje sklepov

    Prosti časmarec '23

    Osteoartritis ali degenerativni artritis je najpogosteje diagnosticirana bolezen sklepov pri psih in mačkah ter eden najpogostejših vzrokov njihovega šepanja. Bolezen vsekakor slabo vpliva na kakovost njihovega življenja, vendar je lahko s pravilno prehrano, prehranskimi dodatki in ustrezno telesno težo živali pod nadzorom.

    Značilna je razgradnja sklepnega hrustanca, nepravilno brstenje, kar povzroči še večje vnetne procese ter nastanek koščenih izrastkov oziroma razjed na sklepih. Če bolezni ne odkrijemo in lajšamo pravočasno, preide v kronični potek. Pri mlajših aktivnih živalih so mogoči tudi operativni posegi, kar je odvisno od resnosti in stopnje bolezni ter zdravstvenega stanja živali, pri starejših živalih pa uporabljamo čim manj agresivnih metod, poleg fizioterapije, pravilne prehrane in prilagojenega gibanja živali še na primer prehranske dodatke oziroma sredstva proti vnetju in bolečinam.

  • KULTURA KRATKE

    Prosti časmarec '23

    120 let Pokrajinskega muzeja Maribor

    Ob praznovanju predstavljajo zgodbe o 120 predmetih z območij, ki jih pokriva muzej. Muzej na leto obišče okrog 170.000 ljudi. Ta mesec se je začel projekt Gremo mi po svoje, pri katerem sodeluje šest mariborskih javnih zavodov, ki bodo ovrednotili pomen le-teh v kulturnem življenju Podravja. Že zdaj pa vzbujata pozornost projekt Mesec mode v muzeju in instalacija Grajski vas gledajo, ki predstavlja najeminentnejše kose iz zbirke oblačilne kulture. To je ena najpomembnejših zbirk muzeja, saj obsega 10.000 kosov. Dogodki ob častitljivi obletnici bodo sledili do konca leta. Že aprila pa bo koncert skladb Franza Liszta, s katerim muzej zaznamuje osrednji glasbeni dogodek Maribora v 19. stoletju.

  • 1
  • …
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov