-
Anketa
Sogovornike smo vprašali, ali so že kdaj nasedli prevarantom.
Frane Zupančič, ekonomist, Škofljica: »Z neznane številke sem prejel telefonsko sporočilo z logotipom Pošte Slovenije, da mi ne morejo dostaviti paketa, ker nimajo naslova, ter naj svoje podatke posodobim prek njihove povezave. Sledil sem tej povezavi, kjer so od mene zahtevali dodatno minimalno doplačilo in številko bančne kartice. Takoj sem pomislil na možnost spletne goljufije in o tem obvestil Pošto Slovenije. Napotili so me na njihovo spletno stran, kjer so natančna navodila, kako ukrepati v tovrstnih primerih.«
Odnos do starejših je ogledalo družbe
AKTUALNO
V začetku oktobra se je zaključil 23. festival za tretje življenjsko obdobje. Nekatere so pritegnili pevski in plesni nastopi in pogovori z znanimi Slovenkami in Slovenci, druge predavanja in delavnice o zdravem življenjskem slogu in aktivnem staranju, tretje strokovne razprave o temah, ki zadevajo starejše. Iz obilice pogovorov smo povzeli nekaj najbolj aktualnih tem.
Mnoge starejše je na festivalu razveselila napoved ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca, da bodo status oskrbovalca družinskega člana lahko dobili tudi upokojenci, saj že zdaj mnogi skrbijo za svojega zakonca ali partnerja. Morali pa bodo dokazati, da so psihofizično sposobni opravljati to delo in opraviti usposabljanje. Na ministrstvu predlagajo ureditev, po kateri bi bili upokojenci enako kot drugi oskrbovalci upravičeni do 1,2-kratnika minimalne plače, hkrati pa tudi do 40 odstotkov starostne pokojnine.
-
Spoštovane bralke in bralci, kot ste verjetno že opazili, je pred vami naša spletna stran v novi podobi.
Prenovili smo jo v želji, da bo bolj pregledna in berljiva.Še naprej boste lahko prebirali vaše priljubljene rubrike. Vsebino v zavihku Koristne informacije pa smo osvežili in dopolnili. Tam najdete kontaktne podatke nevladnih in humanitarnih organizacij, varuhov pacientovih pravic in številnih društev, predvsem društev bolnikov, ki so lahko v pomoč, ko zbolimo ali nekoga negujemo, območnih enot Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, centrov za socialno delo, izvajalcev dolgotrajne oskrbe in pomoči na domu ter ponudnike različnih tehničnih rešitev.
Za vas smo pripravili še eno novost, in sicer bo poslej na voljo tudi elektronska naročnina na Vzajemnost v PDF obliki. Polletna naročnina bo 13 evrov, celoletna 26 evrov. Če želite revijo prejemati v elektronski obliki, kliknite na naročilnico na desni strani in vpišite svoje podatke.
Naročniki tiskane revije bodo še naprej lahko dostopali do vseh vsebin na spletni strani ob zaprosilu za posebno kodo.
Vabljeni k prebiranju Vzajemnosti na papirju in spletu. Odgovornost se začne pri vsakem od nas
Fundacija Svečka že 15. leto izvaja ekološko-humanitarno akcijo Manj svečk za manj grobov, tokrat z geslom Odgovornost se začne pri meni. Geslo letošnje akcije izpostavlja, kako vsakodnevne odločitve vplivajo na okolje in družbo. Raziskave kažejo, da v povprečju Slovenci uporabimo okoli sedem sveč letno na osebo, kar predstavlja več kot 16 milijonov sveč letno in prinese 4000 ton odpadkov, predvsem plastike. Racionalna potrošnja je ključna za zmanjševanje tega vpliva.
Zato prostovoljci obiskovalce pokopališč v 27 krajih po Sloveniji osveščajo o pomenu premišljene uporabe sveč, cvetja in drugih izdelkov, v zameno za donacijo za zdravstvene in druge pripomočke pa ponuja zastavice sočutja, kamenčke ali druge simbolične predmete.
Zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine možno oddati le še do konca decembra
Iz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje opozarjajo, da se bliža presečni datum 31. december 2024, do katerega je še možno vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N.
Uživalci pokojnine, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N, to je 28. decembra 2023, že izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do vdovske pokojnine in lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine, njihovi prejemki iz naslova pokojnin, v katere se všteva tudi morebitna pokojnina iz tujine, pa so nižji od zneska zagotovljene pokojnine, ki v letu 2024 znaša 748,27 evra, morajo najkasneje do 31. decembra 2024 vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine morajo do tega datuma vložiti tudi vdove ali vdovci, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi zakona o varstvenem dodatku vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska.
-
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani se začenja že 54. sejem Narava-zdravje. Odprt je do nedelje popoldne, ob obisku pa boste izvedeli številne koristne informacije o zdravem načinu življenja, dobili rešitve za lajšanje bolezenskih težav ter spoznali različne tehnike za doseganje duševnega zdravja. Prav tako boste lahko odkrivali aromaterapijo in naravi prijazne izdelke za nego kože ter opravili brezplačne zdravstvene meritve.
Predstavili se bodo ponudniki domačih mlečnih izdelkov, medu, sadja in zelenjave, različnih olj ter izdelkov s čilija. Zanimiv bo tudi spremljevalni program z različnimi delavnicami, predavanji in predstavitvami. Izvedeli boste lahko več o krajinskih parkih Radensko polje, Strunjan, Logarska dolina, Debeli rtič in Pivška presihajoča jezera, Kozjanski regijski park, Notranjski regijski park, Triglavski narodni park, Naravni rezervat Škocjanski zatok in Park Škocjanske jame.
Kje poiskati pomoč pri depresivnih motnjah
Depresija je najpogostejša duševna bolezen in lahko doleti vsakega izmed nas, še posebej, če se soočamo s hujšimi stresnimi dogodki ali izgubo, hudo boleznijo, revščino, nezaposlenostjo, odvisnostjo od alkohola ali drog. Posebno ogroženi so mladostniki in starejši ljudje, opozarjajo strokovnjaki ob svetovnem dnevu duševnega zdravja, ki ga zaznamujemo 10. oktobra.
A duševno zdravje ni samo problem posameznika, ampak vpliva na celotno družbo. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje se iz leta v leto viša tako število predpisanih receptov za antidepresive kot tudi število izgubljenih delovnih dni zaradi bolniških staležev, ki jih povzročajo duševne motnje.Mednarodni svetovalni dan s hrvaškimi strokovnjaki
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju s hrvaškim nosilcem pokojninskega zavarovanja (HZMO) organizira mednarodni svetovalni dan. Njihovi strokovnjaki vam bodo na voljo 17. oktobra od 9. do 13. ure v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani.
Nanje se lahko obrnete, če ste bili zaposleni na Hrvaškem in želite izvedeti, kdaj boste lahko uveljavili pokojnino. Prav tako jih lahko za nasvet vprašate tisti, ki že prejemate hrvaško pokojnino in želite dodatna pojasnila glede svojih pravic.
-
NAŠ POGOVOR
Naša prehrana se je v zadnjih desetletjih precej spremenila. Vse manj jedi si pripravimo sami in tudi kuhamo manj iz osnovnih živil. Kaže, da se premalo zavedamo, kako imata prehrana in življenjski slog velik vpliv na naše zdravje. Na Inštitutu za nutricionistiko, ki je neprofitni raziskovalni zavod, se že 15 let z različnimi raziskavami in programi trudijo prispevati k izboljšanju prehranskih navad in krepitvi zdravega življenjskega sloga, podpirajo pa tudi razvoj in proizvodnjo kakovostnejših živil. Pogovarjali smo se z njihovo raziskovalko doc. dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živilske tehnologije, ki deluje v skupini Prehrana in javno zdravje, vodila pa je tudi prvo nacionalno raziskavo o prehranski preskrbljenosti stanovalcev domov za starejše, imenovano NutriCare.
Ljubeča skrb za drugega je najgloblja človeška sila
oktober '24Oskrba Starejši Aktualno
Letošnji evropski dan družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev, ki je 6. oktobra, poteka pod geslom Neformalni oskrbovalci so partnerji v oskrbi – za pravično ureditev položaja družinskih oskrbovalcev! Usmerja nas v uspešnejše reševanje enega najbolj perečih izzivov današnje Evrope – razviti humano, finančno in kadrovsko vzdržno dolgotrajno oskrbo.
To je mogoče samo s partnerstvom med vsemi deležniki: državo in njenim uzakonjenim sistemom, zdravstveno, socialno in drugimi strokami ter samimi družinskimi in drugimi neformalnimi oskrbovalci. Dejstva so jasna. Vsak deseti Evropejec nekaj ur tedensko ali celo dnevno skrbi za svojega bolnega, starostno onemoglega ali invalidnega svojca, soseda ali prijatelja. Še vsaj toliko žena, mož, snah, zetov, hčera, sinov, vnukov, sester, bratov, staršev in drugih družinskih članov, sosedov in prijateljev je pri tem udeleženih bolj od daleč. V Sloveniji neposredno oskrbuje nad dvesto tisoč ljudi, v Evropi čez 44 milijonov. Družinski in drugi neformalni oskrbovalci s svojim delom zagotavljamo kar 80 odstotkov oskrbe.