Kar 15 ton izdelkov za družine v stiski
V dvanajsti skupni dobrodelni akciji sta Slovenska karitas in Hofer zbrala 15 ton izdelkov za družine v stiski v skupni vrednosti 4500 evrov. V štirih dneh (zadnja dva konca tedna) v marcu so zbirali predvsem osnovna živila, otroško hrano in izdelke za higieno. Vsaka od 89 trgovin je k zbranim izdelkom kupcev dodala še poln nakupovalni voziček.
Kot so povedali pri Slovenske karitas so hvaležni za vsakogar, ki v teh težkih časih nameni prijazno gesto sočloveku, ki biva v neprijaznih razmerah. »Vedno znova se veselimo dobrodelnih akcij v trgovinah Hofer, saj je odziv kupcev zmeraj velikodušen in tako lahko pomagamo številnim družinam. Znova smo dokazali, da z majhnim darom lahko skupaj pričaramo veliko zadovoljstvo, zato se naj ob tej priložnosti zahvalimo vsem, ki so v košaro pristavili izdelke in podprli naš projekt.«
-
STARANJE V SLOVENIJI
Pomanjkanje kadra za oskrbovanje ljudi, ki ne morejo sami opravljati vsakdanjih opravil, je dejstvo. Zadnjič smo razčlenili vzroke za ta problem: to delo je težko, slabo plačano, ne uživa javnega ugleda, institucionalizirane ustanove ne izhajajo iz dejanskih potreb in zmožnosti oskrbovancev in oskrbovalcev, naša kultura odriva človeško nemoč stran od oči in iz zavesti. Vendar se kaže rešitev.
Izkušnje po Evropi kažejo, da je rešitev za kadrovsko pomanjkanje oskrbovalcev sodobna oskrba v lokalni skupnosti. Ko lokalna skupnost prevzame oskrbo svojih nemočnih ljudi in jo skupaj z državo in strokovnimi službami izvaja kot enovito, v celoto integrirano dejavnost, se v tem kraju rešuje tudi problem pomanjkanja dobrih oskrbovalcev.
-
Prehod na boljši jutri
V današnjem času se izrazito kaže, kako nemočno in nezadovoljno je ljudstvo. Beži s sklonjeno glavo iz države v državo, s celine na celino v upanju, da nekje najde boljše pogoje za življenje, česar pa na tak način ni mogoče najti. Čustveni naboji, kot so strah, plašnost, nemir, skrb, upanje, pričakovanje, hrepenenje, žalost, zavist, jeza, sovraštvo, sprožajo nagla in nepremišljena dejanja.
Za totalne spremembe, kar je nuja, moramo prisluhniti najprej sebi. Dokopati se moramo do stanja, kjer bomo mirno, dobronamerno in osredotočeno doživljali sedanjost. To je pristnost – srž človečnosti – je temelj naše biti.
-
Za slovenske zmage
Malodane vsak dan nas mediji in različne uradne ustanove seznanjajo z ukrepi, ki naj bi ustavili širjenje sodobne kuge, ki se prenaša z virusom SARS-CoV-2. Ne vemo, kakšne posledice bo imela ta zdravstvena kriza za svet in posameznika, z gotovostjo pa lahko rečemo, da se bomo z virusi ubadali še dolgo časa. Prav tako vemo, da se prizadevanja za omejitev širjenja okužb v posameznih državah razlikujejo in so v veliki meri odvisna od razvitosti zdravstvenega sistema ter kakovosti vodenja države.
Za ohranitev kakovostnega novinarstva
Današnji svetovni dan svobode medijev v ospredje postavlja informacije kot javno dobrino. V Sloveniji pa se začenja donatorska kampanja Za obSTAnek, da bi ohranili kredibilno novinarstvo in nacionalno tiskovno agencijo. STA je steber novinarstva, vlada ga hoče podreti, novinarji, mediji in javnost pa ga želimo za vsako ceno ohraniti, poudarjajo na Društvu novinarjev Slovenije.
Evropska unija in Svet Evrope ob svetovnem dnevu medijske svobode pozivata k zaščiti svobode in neodvisnosti medijev. Ob tem je Josep Borrell, visoki zunanjepolitični predstavnik EU, poudaril, da je svoboda medijev temelj demokratičnih družb, ki lahko uspevajo samo, če imajo državljani dostop do zanesljivih informacij in dovolj informacij za sprejemanje odločitev. Organizacija Združenih narodov v poslanici poudarja pomen negovanja informacij kot javne dobrine in vabi k razmisleku, kako okrepiti novinarstvo. Unesco pa izpostavlja, da je današnji dan priložnost za podporo medijem, ki so tarča omejevanja svobode, in za spomin na novinarje, ki so izgubili življenje v iskanju zgodbe.
-
Ob 1. maju tudi tisti, ki sicer radi poležijo, z veseljem navsezgodaj odprejo okna in prisluhnejo koračnicam, ki jih igrajo godbe na pihala. Mednarodni praznik dela bo sicer letos še potekal okrnjeno. Kresovanj na predvečer 1. maja ne bo, prav tako sindikati ne bodo organizirali tradicionalnih prazničnih prireditev. Bo pa zagotovo zadonela tradicionalna prvomajska budnica, ki jo organizirata Zveza slovenskih godb in Javni sklad RS za kulturne dejavnosti skupaj z Gasilsko zvezo Slovenije.
Prvi takti budnic bodo zadoneli med 4. in 6. uro v sobotnem jutru, godba pa se bo glasno razlegala do 10. ali 11. ure dopoldan. Okoli sto godb na pihala bo zaigralo v živo, a v manjših skupinah (do deset glasbenikov in glasbenic) in na različnih lokacijah. Po drugih krajih pa bodo s svojimi vozili krožili člani gasilskih društev in ob tem predvajali koračnice, ki so jih za to priložnost posnele lokalne godbe, ali posnetek koračnic Pihalnega orkestra Litostroj. Ta jih je posnel pet: Pokljuško koračnico, Budnico, Koračnico Zlatorog in Planinsko koračnico Vinka Štrucla in Tra-ta-ta Bojana Adamiča.
Skozi fotografski objektiv Bojana Adamiča
V Ljubljani je v parku pred Arhivom Republike Slovenije na ogled razstava fotografij Bojana Adamiča z naslovom »Moj konjiček je fotografija«.
Pripravili so jo iz zbirke 1556 diapozitivov, ki jih je arhivu lani podarila Alenka Adamič. Bojan Adamič (1912–1995) je javnosti sicer bolj znan kot vsestranski glasbeni ustvarjalec, predvsem na področju zabavne in filmske glasbe, manj pa je znan po svojem fotografskem in filmskem ustvarjanju.
Vendar je imel doma lepo zbirko diapozitivov, ki jih je zbiral več kot tri desetletja in iz katerih je razbrati pestrost in barvitost, ki jo je znalo mojstrovo oko ujeti v objektiv, in njegovo večno željo po odkrivanju novega.
Vse večji pomen medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja
Ob današnjem evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sporočilo, da namerava Slovenija ob predsedovanju Svetu EU organizirati tudi konferenco, ki se bo osredotočila na staranje prebivalstva. Pri tem bodo še posebej izpostavili pomen medgeneracijske solidarnosti, medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja.
V prihodnjih desetletjih projekcije napovedujejo Sloveniji mesto v skupini evropskih držav z najvišjim deležem starejšega prebivalstva. Zato bo organizirala konferenco z naslovom Vseživljenjski pristop k staranju in sodelovanje med generacijami kot način preseganja stereotipov o starejših, ki se dotika odzivov na staranje prebivalstva. S tem Slovenija izkazuje zavezanost k sodelovanju in solidarnosti med generacijami kot pomembnima sestavinama soočanja z demografskimi spremembami, so zapisali na spletni strani ministrstva za delo.
Svet Zpiz ni za socialno kapico
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je na včerajšnji seji med drugim obravnaval tudi predlog za uvedbo socialne kapice, ki ga predvideva predlog zakonu o debirokratizaciji in ocenil, da gre za nesistemsko rešitev, ki ruši veljavno ureditev pokojninskega zavarovanja. Sprejeli pa so tudi ugotovitveni sklep, po katerem bodo od 1. maja najnižja in zagotovljena pokojnina ter najnižji znesek invalidske pokojnine višji.
Marijan Papež, generalni direktor Zpiz, je pri obravnavi predloga za uvedbo t. i. socialne kapice izrazil nasprotovanje vladnemu predlogu, po katerem bi socialno kapico uvedli za plače nad 6000 evrov bruto. Na ta način bi prišlo do siromašenja pokojninske blagajne, na leto bi bila zaradi manj vplačanih prispevkov od 70 do 100 milijonov evrov. Po njegovem mnenju bi morala razprava o morebitni uvedbi socialne kapice potekati v okviru sprememb pokojninskega sistema.
-
V petek, 23. aprila, bo med 10. in 11. uro po vsej Sloveniji, pa tudi izven njenih meja, zadonela slovenska pesem. Tako vsaj načrtujejo pobudniki dogodka Vseslovensko petje s srci, ki ga pripravljajo že četrto leto.
S skupnim petjem želijo povezati vse generacije in družbene sloje doma in po svetu, negovati slovensko kulturo in jezik, krepiti nacionalno pripadnost, ustvarjati boljše vzdušje ter ozaveščati o pomenu slovenske glasbe in jo prenašati na mladi rod.
K petju vabijo v vrtcih, šolah, na delovnih mestih, v avtomobilih, v domovih starejših občanov, v bolnišnicah, pa na domačih balkonih ali terasah in na prostem - seveda ob upoštevanju ukrepov za preprečevanje okužbe s koronavirusom. Pojete lahko pesmi po svojem izbor, da pa bi res povezali srca Slovencev doma in po svetu pa so organizatorji pripravili izbor desetih pesmi, ki naj bi jih zapeli skupaj. Med njimi so pesmi o domovini, posvečene 30-letnici samostojnosti: Slovenija, od kod lepote tvoje, Slovenija, moja dežela, Zelena dežela, Oj Triglav, moj dom ter slovenska himna, že skoraj ponarodele Čebelar, Gorska roža, Kekčeva pesem, Dan ljubezni, pa Lipa zelenela je, ki jo je APZ France Marolt kot zadnjo zapel pred začetkom kulturnega molka leta 1941 in Slovenec sem, ki je posvečena 100-letnici smrti skladatelja Josipa Ipavca …