- Burja je odprla okno.
- Tople zvezde
- padajo na polja.
- Pomlad.
- Pomlad.
- Bel obraz je zasijal
- v sinjini,
- svila zašumela
- po dolini.
- Stekleno nebo
- se je razbilo,
- nad nami mehki, temni oblaki.
- Svila.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo od 18. do 29. marca 2019 izvajal raziskavo o izkušnjah pacientov z obravnavo v specialističnih ambulantah v zdravstvenih domovih, splošnih bolnišnicah, obeh univerzitetnih kliničnih centrih in pri zdravnikih s koncesijo. Ugotovitve raziskave bodo prispevale prepoznavanju težav in posledično pri izboljšanju našega zdravstvenega sistema.
V raziskavi lahko sodelujejo vsi pacienti, ki bodo v tem času obiskali zdravnika specialista s področja kirurgije, gastroenterologije, otorinolaringologije, diabetologije, endokrinologije in presnovnih bolezni, dermatovenerologije in pulmologije (samo v zdravstvenih domovih) in bodo po obravnavi prejeli pisemsko ovojnico z vabilom za sodelovanje. V raziskavi Moja izkušnja, naše zdravstvo sodelujete tako, da izpolnite spletno ali papirno verzijo vprašalnika. Za dostop do spletnega vprašalnika boste prejeli unikatno geslo.
Zdravo spanje - zdravo staranje

Dober spanec je ključen del zdravega življenjskega sloga. Med spanjem se spočijemo, naši možgani pa se “odklopijo” od čutnih zaznav. Posamezniki, ki spijo celo noč brez prekinitev, so manj izpostavljeni tveganjem za visok krvni pritisk, sladkorno ali druge kronične bolezni.
Po drugi strani pa pomanjkanje spanja povzroča slabo počutje in vodi do motenj v koncentraciji, pozornosti in spominu. Neposredno lahko pomanjkanje spanja povzroči spremembe v imunskem odzivu in aktivira stresni odziv. Pomanjkanje spanca in motnje v spanju so povezane tudi z nevrološkimi obolenji, npr. z možgansko kapjo, alzheimerjevo boleznijo, epilepsijo in glavoboli. Zato je slogan letošnjega svetovnega dneva spanja (15. marec): zdravo spanje, zdravo staranje (Healthy Sleep, Healthy Aging).
Na svoje pravice moramo paziti tudi potrošniki

Po vsem svetu danes obeležujejo dan pravic potrošnikov. Letos je posvečen pametnim napravam, ki nam olajšujejo življenje, a lahko hkrati predstavljajo veliko grožnjo. Danes bodo predstavniki Evropskega potrošniškega centra (EPC) ves dan v nakupovalnem središču v Celju informirali in osveščali potrošnike o njihovih pravicah.
Številne naprave v našem življenju so res vse bolj pametne, kar pa ne velja tudi za njihovo varnost. "Dandanes se potrošniki pogosto ne zavedajo, da so naprave - od pametnih telefonov do merilnikov srčnega utripa, sijalk, igrač, določenih aplikacij, glasovno aktiviranih pomočnikov do pametnih televizorjev in številnih drugih izdelkov - povezane s spletom," opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).
.jpg)
Sedma sezona vedno bolj priljubljene kulinarične prireditve Odprta kuhna se bo začela 22. marca ob 10. uri na Pogačarjevem trgu v Ljubljani. Na približno petdesetih stojnicah bodo vsak sončni petek kuharski mojstri pripravljali jedi iz najrazličnejših kuhinj sveta in jih, skupaj z različnimi pijačami ponujali na več kot 50 stojnicah. Na voljo bodo jedi za ljubitelje mesa, rib, zelenjave in sladic.
Občasno (ob sobotah) bo Odprta kuhinja gostovala še v drugih krajih: v Celju (30. marca), na Ptuju (20. aprila), v Novi Gorici (24. aprila) in v Kopru (15. junija). Prvič bo zadišalo po različnih jedeh Odprte kuhinje še v Novem mestu - 13. aprila.

Svetovni dan ledvic, ki je danes, je namenjen ozaveščanju o vse večjih obremenitvah, ki jih povzroča kronična ledvična bolezen. Pri tem gre tako za socialne stiske bolnikov kot tudi naraščanje stroškov za zdravljenje te bolezni. Po Sloveniji bodo brezplačno merili krvni tlak in testirali beljakovine v seču, ki so zgodnji znak ledvične bolezni.
Mnogo vzrokov za bolezni ledvic je mogoče preprečiti. Najbolj učinkovit način zmanjševanja negativnih posledic je preprečevanje in zgodnje odkrivanje kronične ledvične bolezni. V ta namen je slovenska zdravstvena stroka pripravila predlog novega modela zdravstvene obravnave ljudi s kronično ledvično boleznijo. Večji poudarek je na preventivi, ki vključuje spodbujanje zdravega načina življenja (dostop do čiste vode, telesne vadbe, zdrave prehrane, zmanjšanje vnosa soli in opustitev kajenja), in zgodnjemu odkrivanju bolezni, v katerega se z upoštevanjem dejavnikov tveganja in napotitvijo pacientov iz rizičnih skupin v presejalne preiskave vključijo družinski zdravniki.
Odstirajmo skrivnosti o možganih

Ob tednu možganov, ki poteka od 11. do 15. marca je zaživelo spletišče zdravaglava.si. Na njem vsi, ki jih zanimajo informacije o možganih in skrbi za njihovo zdravje najdejo veliko zanimivih podatkov, predvsem pa koristnih in uporabnih priporočil za skrb za zdravje možganov - tega najzapletenejšega in morda najbolj skrivnostnega dela človeškega telesa.
Spletišče je nastalo pod okriljem SiNAPSE, Slovenskega društva za nevroznanost, ki si prizadeva v širši javnosti zbuditi navdušenje nad lastnimi možgani in za možganoslovje, da bi se tako zavedali pomembnosti možganov, njihovega zdravja in motnjah delovanja.