Starejših ljudi si nisem tako predstavljala
Aktualno
Konec januarja se je na ljubljanski fakulteti za socialno delo zaključil krožek z naslovom Življenjske zgodbe v objemu spominov, ki je združil starejše upokojene gospe in podiplomske študente te fakultete. Medgeneracijska povezava je dala srečanjem poseben čar, pridobivali so nove izkušnje in izmenjevali stališča, med njimi so se razvila nova prijateljstva.
Kot je povedala izredna prof. dr. Jana Mali, ki je bila ob pomoči mladega raziskovalca Anžeta Štrancarja nosilka projekta, skušajo z izvajanjem medgeneracijskega učenja in izobraževanja v okviru Modre fakultete Univerze v Ljubljani promovirati tudi izmenjavo strokovnega znanja med študenti vseh starosti. »V ta namen razvijamo nove učne programe, ki omogočajo pretok znanja in sodelovanje med generacijami. Eden izmed njih je tudi omenjeni krožek, ki smo ga na naši fakulteti izvajali prvič. Udeleženci so raziskovali življenjski svet ljudi, spoznavali različne metode in tehnike zapisovanja in analiziranja intervjujev, na podlagi katerih so se učili oblikovanja življenjskih zgodb ljudi.« Projekt je bil odlična medgeneracijska izkušnja, udeleženci so bili študent in študentke magistrskega študija socialnega dela in upokojenke, članice Modre fakultete. Prof. Mali pravi, da bodo projekt nadaljevali tudi v prihodnjem študijskem letu.
-
Za slovenske zmage
Če se odločimo, da bomo na vrtu posadili drevo, nam v drevesnici svetujejo, da z žičnim zavojem zavarujemo korenine, da jih ne požre voluhar. Prav tako moramo druge rastline z različnimi zaščitnimi sredstvi zavarovati pred škodljivci.
Tudi v družbi in državi bi morali imeti učinkovito zaščito pred svojevrstnimi »voluharji«, ki nam kradejo »pridelek« (javni denar). Za to skrb so v prvi vrsti zadolženi organi pregona, ki bi morali preprečiti prisvajanje denarja, ki ga država in družba namenjata za pokrivanje skupnih potreb. Gre za financiranje zdravstva, šolstva, javne infrastrukture …, skratka za vse tisto, kar država plačuje iz proračuna. Ta denar pa mika predvsem tiste, ki želijo obogateti z izigravanjem pravil.
-
ANKETA
Kako so si uredili življenje po upokojitvi, smo povprašali nekaj sogovornikov.
Dr. Ana Plemenitaš, upokojena univerzitetna profesorica biokemije, Ljubljana: »Moji načrti za čas po upokojitvi so bili napisati učbenik, potovati in se učiti. Ob delni upokojitvi sem se posvetila pisanju učbenika, s kolegico sva ga izdali leta 2022. Na spoznavanje daljnih dežel s popotovanj Alme Karlin je vplivala pandemija. Zdaj potujem na krajše razdalje, predvsem po Evropi. Po polni upokojitvi sem se vpisala na italijanščino in umetnostno zgodovino na univerzi za tretje življenjsko obdobje. Oboje mi je v veliko veselje.«
Tri četrt stoletja izkušenj z ženskami
Ob praznikih žensk in mater, ki ju praznujemo v marcu, mi je prišel na misel Trstenjakov odgovor na vprašanje, kako je lahko napisal toliko knjig: če človek dolgo melje, se nekaj namelje. Jaz moram reči: skozi tri četrt stoletja se mi je nabralo veliko lepih izkušenj z ženskami.
Spomini na pokojno mater. Kako je pela! Uspavanke mlajšim bratom in sestri. Naši družinski prazniki so bili neločljivi od njene pesmi in dobre hrane. Pela je na njivi in v hlevu, ko je molzla krave. Bila je modra ženska; tistemu, kar vem o njej, ni treba biti nerodno pred tem, kar je v knjigah moje velike knjižnice. O njenem zrelem odnosu do svojih staršev; do nezakonske matere, ki je od žalosti, da je bil v vojni ubit sin, umrla isto leto, ko sem se jaz rodil.
-
Kolumna
Uspeh ni to, kar imate, ampak to, kar ste. Michelle Obama
Po nekaj obiskih društev podeželskih žena, o katerih lahko govorim v samih presežnikih, sem imela v začetku februarja veliko srečo, da sem čudovito soboto preživela tudi z gasilkami. Nastop je bil motivacijske narave, saj sem se dotaknila predvsem prostovoljstva in mnogih zelo spodbudnih zgodb na številnih področjih. Ponudila sem nekatere svoje in se s spoštovanjem priklonila njihovim.
Zato nikakor nisem mogla mimo izjemnega pomena tega poklica in prostovoljstva za slovensko družbo, kar se je še posebej pokazalo po zadnjih uničevalnih poplavah. V Radmirju, kjer jim tudi ni bilo prizaneseno, se je zbralo več kot 100 gasilk. Zanje je bil to poseben izobraževalni dan, zame predvsem ure občudovanja teh izjemnih žensk in njihovega dela doma, v službi in prostovoljstvu.
Art terapija lahko zmanjša tveganje za nastanek demence
Naša družba se vse bolj stara, ob tem pa tudi narašča število postavljenih diagnoz demence. Učinkovitega zdravila trenutno (še) ni, je pa zato toliko pomembnejša preventiva, saj vemo, da lahko z učinkovitim življenjskim slogom preložimo upad kognitivnih funkcij na kasnejše obdobje ali celo zmanjšamo tveganje za nastanek demence.
Prav s to idejo zmanjšanja tveganja za nastanek demence in ozaveščanja o njej smo se lotili projekta Spodbujanje razvoja kognitivnih sposobnosti starejših s pomočjo art terapije – fraktalne risbe, ki jo je sofinancirala Evropska unija. Prijavitelj projekta Zavod Prosum iz Brežic je skupaj s partnersko organizacijo iz Hrvaške Puni potencijal pripravil cikluse delavnic fraktalne risbe za starejše, kjer smo vsebino predavanj in delavnic metode fraktalne risbe prilagodili različnim področjem kognitivnega delovanja starejših.
-
Hvala za voščila
Spoštovane bralke in bralci, v uredništvo smo prejeli veliko vaših telefonskih in tudi pisnih voščil ob 50. letnici izhajanja Vzajemnosti. Veseli smo in počaščeni, da si vzamete čas in nam namenite nekaj vrstic. Vsem se zahvaljujemo!
Nekateri ste se potrudili še bolj in nam poslali tudi darilca. Tule je nekaj takih:
Drago Smodiš iz Ljubljane nam je zaželel še nadaljnjih 50 let in priložil čudovito pobarvanko iz februarske priloge.
Ciril Debeljak iz Medvod je izdelal lesen lipov list s prisrčnim sloganom.
Ženske, ki so nam lahko v navdih
Televizijska oddaja Ah, ta leta!, v kateri gostujejo ljudje iz t. i. zrele generacije ter predstavljajo izzive staranja si je v dveh letih pridobila lep krog gledalcev. Odslej je na sporedu v sobotnem popoldanskem terminu na 1. programu TV Slovenija, pa tudi prenovljena in daljša je, s še več zanimivimi gosti in navdihujočimi zgodbami, kot obljubljajo v uredništvu.
Oddaja, ki bo na sporedu v soboto, 9. marca 2024, ob 17. 20, bo namenjena ženskam, ki svoje delo razumejo kot poslanstvo in ne le kot poklic in ki premikajo meje, posegajo na nekoč povsem moška področja in nas s svojim delovanjem navdihujejo.
Počistimo smeti iz elektronskih naprav
Ali veste, da vsakič, ko prenesemo e-pošto ali video oziroma odpremo spletno stran, pravzaprav onesnažujemo okolje in prispevamo h globalnemu segrevanju? Po različnih ocenah naj bi digitalne tehnologije povzročile več izpustov toplogrednih plinov kot letalski promet.
Nevidne smeti povzročajo vse naše dejavnosti na internetu: brskanje po spletu, pošiljanje e-pošte, uporaba socialnih omrežij, prenosi datotek, gledanje videoposnetkov itd. Pri tem podatkovni centri, omrežja in strežniki potrebujejo veliko električne energije za delovanje strojne opreme, hlajenje in vzdrževanje. Električno energijo zahteva prav tako prehod podatkov prek omrežij, zlasti preko brezžičnih omrežij ter zapleteni algoritmi in obdelava velike količine podatkov, za kar potrebujemo zmogljivejše naprave.
-
Na Dunaju se danes začenja prvi teden žensk, v sklopu katerega se bo do 8. marca zvrstilo več kot 100 brezplačnih dogodkov po vsem mestu. Na ta način mesto izraža svojo zavezanost k spodbujanju enakosti in podpori ženskam.
Dogodki so zelo raznoliki, od delavnic, tematskih sprehodov po mestu, plesnih tečajev do filmskih projekcij in predavanj. Na delavnicah bodo denimo dekleta lahko spoznale različne poklice in se seznanile s podjetništvom, izvedele bodo marsikaj koristnega o pomembnost zdravja pred lepotnimi ideali ter o zdravi samozavesti, izvajali bodo bralne krožke in telesne vadbe za različne starosti, rokodelske delavnice, predavanja o duševnem zdravju, o pravicah žensk, pa tudi o nasilju nad starejšimi ženskami, v domovih starejših bodo pripravili družabne klepete ... Na ogled bo razstava z naslovom »Menjava perspektive«, v kateri se razstavljavke preizprašujejo, kako se njihova osebna zgodovina prekriva z uradno mestno zgodovino. Na mednarodni dan žena pa bo mestna hiša odprla svoja vrata obiskovalcem in jih povabila na lov za zakladom ter večerni koncert Mire Lu Kovacs, priljubljene glasbenice, ki je večkrat nastopila tudi v Ljubljani.