-
Evropska gospodinjstva vsako leto zavržejo 27 milijonov ton hrane. Slovenija k tej številki prispeva 150.000 ton ali več kot 82 kilogramov na prebivalca. Večina preveč pridelane, nakupljene ali skuhane hrane pristane v zabojnikih za odpadke, na kompostu in celo v kanalizaciji. Že nekaj let se pojavljajo različni projekti, ki opozarjajo na pretirano odmetavanje hrane v smeti. Eden takih je projekt ekologov brez meja Ne meč′mo hrane stran, v najnovejšem pa sodelujejo vrhunski slovenski kuharji.
Mednarodni festival alpskega cvetja
Kdor želi spoznati izjemno rastlinsko bogastvo Bohinja in okolice, se mora udeležiti katerega od številnih dogodkov 11. mednarodnega festivala alpskega cvetja. Potekal bo kar dobra dva tedna, v tem času se bo zvrstilo blizu 30 vodenih botaničnih izletov (tudi kolesarskih), 20 delavnic ter številni kulturni dogodki. Poudarek na festivalu, ki vabi z geslom Uživaj v Bohinju, so medovite rastline. Drevišnjo otvoritev, ki se bo odvijala na travniku ob Bohinjskem jezeru, bo prenašala Televizija Slovenija na 1. programu.
Upokojenci za trden prvi pokojninski steber
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se je na včerajšnji seji med drugim seznanil z belo knjigo o pokojninah. V razpravi so se predstavniki sindikatov in upokojencev zavzeli za trden prvi pokojninski steber.
Bela knjiga, ki jo je ministrstvo za delo javnosti predstavilo aprila lani, med možnimi rešitvami navaja višanje upokojitvene starosti, krepitev drugega stebra in nadaljnje upoštevanje načela "vsako delo šteje".
Predstavnica sindikatov v svetu Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je bila kritična do krepitve drugega stebra kot naložbenega stebra. Po mnenju svobodnih sindikatov je namreč treba še zlasti krepiti prvi steber, ki zajema obvezno zavarovanje. Opozorila je, da v Sloveniji poznamo le tiste podatke o upokojevanju v drugih državah EU, ki se nanašajo na starostno upokojevanje. Možnosti, po katerih se je v teh državah mogoče upokojiti predčasno in ki jih izkoristijo številni, pa ne poznamo, je opozorila. Pri upokojitvenih pogojih po njenem mnenju ni mogoče enačiti tistih, ki so začeli delati zgodaj, s tistimi, ki so v zavarovanje vstopili več let kasneje. Poleg tega je treba ob razmišljanju o spreminjanju pokojninskega sistema več narediti na področju zdravja in varstva pri delu, je dejala.
-
Starostniki in njihovi svojci se pri zagotavljanju potrebne pomoči in oskrbe pogosto znajdejo v stiski, predvsem zaradi plačevanja storitev. Je res dostojna starost odvisna samo od denarja, je bilo eno od vprašanj, na katera so skušali odgovoriti sogovorniki na okrogli mizi z naslovom Skrb za starejše v Sloveniji: smo (še) socialna država?
Pripravila jo je Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ki združuje izvajalce institucionalnega varstva starejših in posebnih skupin odraslih. In spet se je izkazalo, da je vprašanj, dilem in dvomov veliko več kot je rešitev. Oziroma, da še tiste rešitve, ki v praksi že delujejo in bi jih bilo treba le nadgraditi in razširiti, za nekatere niso dovolj dobre.
V Železnikih bodo klekljali 24 ur
Turistično društvo Železniki že drugič organizira prireditev 24 ur klekljanja in domačih obrti. Mojstrice in mojstri klekljanja iz vse Slovenije se bodo dela lotili v petek, 26. maja ob 19. uri na slovesnem odprtju, na katerem bodo sodelovali Francetovi orgličarji in družina Jemc iz Škofje Loke. Neprekinjeno pa bodo klekljali vse do 19. ure v soboto.
V soboto bo v Železnikih pestro ves dan, saj bodo od jutra prikazovali stare ljudske obrti, od tkanja in izdelave platna na statvah, predenja na kolovratu, navijanja štren in trenja lanu, vrtanja lesenih cevi za vodo do čevljarskih opravil, pletenja košar in izdelave predpražnikov iz koruznega ličja, igranja starih družabnih iger, izdelave dražgoških kruhkov in izdelave skrilnatih plošč. Veščine klekljanja bodo pokazali tudi učenke in učenci Čipkarske šole Železniki.
Starodobna vozila pod Veliko planino
Društvo starodobnih vozil Kamnik organizira ta konec tedna Mednarodno revijo starodobnikov, ki se že zbirajo v Eko resortu pod Veliko planino. Predstavilo se bo okoli sto vozil od letnika 1889 do 1945 iz desetih držav, ki so izbrani po strogih kriterijih starodobnikov.
Program revije DSV Kamnik 2017 se bo pričel danes ob 17. uri, uradno odprtje dogodka pa bo ob 20. uri, ko bosta zbrane nagovorila predsednik DZ Milan Brglez in kamniški župan Marjan Šarec ter se tudi zapeljala s starodobnim avtomobilom.
-
V Minoritskem samostanu na Ptuju bodo jutri, 19. maja, ob 14. uri odprli državno razstavo Dobrote slovenskih kmetij 2017, že 28. po vrsti. Slavnostni govornik in pokrovitelj dogodka bo predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Kmetije iz Slovenije in zamejstva so prijavile 1191 izdelkov iz 15 skupin, od krušnih, mesnih in mlečnih izdelkov, marmelad, sokov, kompotov do olj, kisov, sadjevcev, žganja, vin ter konzervirane zelenjave in medu. Kot vsako leto, je tudi tokrat poudarek na eni izmed sodelujočih regij, tokrat bo Pomurska.
Stoječa voda privablja komarje
V Ljubljani v sklopu projekta Rokavice gor! meščane pozivajo, naj odstranijo lončnice s stoječo vodo ter očistijo vrtove in tako omejijo širjenje tigrastih komarjev, ki se že pojavljajo. V ta namen so meščanom podarili tudi kompost in dišavnice, ki odganjajo te komarje.
Po besedah Tomija Trilarja iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije so prvi primerek tigrastega komarja, katerega naravni habitat je sicer tropski deževni gozd, v Ljubljani odkrili pred desetletjem, še prej se je pojavil na Primorskem, zdaj pa ga najdemo že po vsej Sloveniji. Kmalu se bo začelo njihovo razmnoževanje, značilno je, da imajo obilo podmladka. Tigrasti komarji so zelo nadležni, saj ljudje ne morejo obedovati na balkonih ali obdelovati vrtov brez uporabe zaščitnih sredstev.
-
V dvorani Univerze za tretje življenjsko obdobje (UTŽO) na Poljanski 6, v Ljubljani bo v četrtek, 18. maja 2017, ob 14. uri zanimivo in poučno predavanje oziroma predstavitev raziskovalne študijske skupine Dom, kultura bivanja, oprema in prenova, ki ga bo skupaj s študenti in študentkami imela mentorica študijske skupine Barbara Železnik Bizjak, univ. dipl. inž. arh. Predavanje s praktičnimi napotki je brezplačno.
Na predavanju bodo obravnavali teme o tem, koliko je naše bivalno okolje varno, kakšne nevarnosti ali ovire lahko srečamo na vsakem koraku, še posebej takrat, ko smo bolni ali drugače ovirani in kaj vse nas v lastnem domu lahko ovira ter kako bi te ovire lahko rešili.
-
V tednu od 15. do 21. maja bo po vsej Sloveniji v ospredju prostovoljstvo. Potekal bo namreč Nacionalni teden prostovoljstva.
Letos je teden prostovoljstva podnaslovljen s "Prostovoljstvo kot prostor vključevanja", namenjen pa je druženju, povezovanju ter predstavitvam prostovoljstva in prostovoljskih organizacij – tudi z namenom, da se jim pridružijo novi člani. Kje in kaj se bo dogajalo, preverite na spletni strani: www.filantropija.org/nacionalni-teden-prostovoljstva/
Osrednji dogodek, Veseli dan prostovoljstva, bo potekal 16. maja na Prešernovem trgu v Ljubljani. Prostovoljske organizacije, okoli 80 jih bo, se bodo predstavile na stojnicah in z dodatnimi aktivnostmi popestrile dogajanje. Predstavile se bodo organizacije s socialnega in kulturnega področja, ekologije in trajnostnega razvoja, humanitarne dejavnosti, športa, izobraževanja, mladi, šole, starejši, ki s svojimi aktivnostmi prispevajo za bolj prijazno in vključujočo družbo.