Za 1,8 odstotka višje decembrske pokojnine
Kot so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) bodo decembrske pokojnine nakazane že danes. Tokratne pokojnine in invalidska nadomestila bodo tako kot novembrske višji od oktobrskih za 1,8 odstotka, 20. decembra pa so upokojenci dobili tudi zimski letni dodatek.
Januarske pokojnine in invalidska nadomestila pa bodo v skladu s proračunskimi dokumenti že delno usklajena, in sicer v višini 8,2 odstotka. Uskladil se bo znesek pripadajočega prejemka za december, pri čemer pa se ne bo upošteval povečani del, ki bo izplačan danes. Februarja bo sledila redna uskladitev v skladu s sistemskim pokojninskim zakonom, pri čemer bo upoštevana delna uskladitev v januarju. Pri redni uskladitvi v februarju bo izveden tudi poračun za januar. Naj spomni, da so 20. decembra upokojenci dobili tudi zimski letni dodatek.
-
Kot sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so akutne okužbe dihal v porastu. Poleg respiratornega sincicijskega virusa (RSV) in gripe oziroma gripi podobnih obolenj, je veliko okuženih s koronavirusom.
Zato velja upoštevati nasvete NIJZ: če opazite znake okužbe, kot so slabo počutje, znaki prehlada, kašelj, povišana temperatura, glavobol, težko dihanje, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu, ostanite doma, saj s tem omejite širjenje okužbe. Po potrebi se po telefonu posvetujte z osebnim zdravnikom. Izogibajte naj se tesnejših stikov z drugimi, dokler simptomi ne izzvenijo in ne ozdravite. Med okužbo kašljajte in kihajte le v rokav ali v robček ter stran od drugih. Robček po uporabi odvrzite v koš, roke pa si umijte z vodo in milom. Če kihate in smrkate ter si ob tem pokrijete usta ali nos z dlanjo, z neposrednim dotikanjem bližnjih površin (kljuk, držal) prenesete kužne izločke na površine. S tem se poveča tveganje, da se bodo okužile druge osebe, ki se dotikajo onesnaženih površin, saj virusi pogosto vstopajo v naše telo prek nečistih rok ali s kapljičnim prenosom, poudarja NIJZ.
Praznik naj le odstopa od vsakdana
december '23Ljudje Zgodovina Kultura
Naš pogovor
Obredno življenje utrjuje, potrjuje in na novo vzpostavlja skupnosti in odnose znotraj nje. In čeprav se je pomen marsikatere šege ali obreda izgubil v zgodovini, bodo rituali – v taki ali drugačni obliki – vedno obstajali, zatrjuje Ambrož Kvartič, doktor etnologije in kulturne antropologije ter raziskovalec sodobne pripovedne folklore. V obsežni knjigi z naslovom Od imena do spomina, ki je pred kratkim izšla pri Založbi Mladinska knjiga, predstavlja šege, navade in obrede, kot s(m)o jih poznali nekdaj, in tiste, ki nastajajo v sodobnem času. Knjiga je bila nominirana za knjigo leta na nedavnem Slovenskem knjižnem sejmu.
-
Za slovenske zmage
O ustavnih spremembah naj razpravljajo predvsem strokovnjaki, ki vedo, o čem govorijo. Zanesljivo imajo prav tisti, ki pravijo, da se morebitne ustavne spremembe pišejo s »tresočo roko«. Pa vendar dosedanje izkušnje potrjujejo, da temeljno ustavno določilo, ki pravi, da imajo državljani pravico izbirati in izbrati svoje predstavnike, ki v njihovem imenu sprejemajo odločitve, v resnici zelo malo vpliva na odločanje o državnih predstavnikih. Dejansko se volja državljanov lahko izrazi predvsem na volitvah, ko na predlog posamezne politične...
Lastnik, upravljanje in delo v domovih
december '23Oskrba Medgeneracijsko
DOLGOTRAJNA OSKRBA V SLOVENIJI
Naj je vizija dolgotrajne oskrbe še tako dobra ter oskrbovalni programi in pripomočki še tako sodobni, je kakovost oskrbe v domu za starejše odvisna od tega, kdo je njegov lastnik, kdo ga upravlja in vodi ter kdo v njem dela. Pri tem je treba vedeti, da je sodoben dom strokovno središče oskrbe za ves kraj, ne samo za odstotek krajanov, ki so v njem. Kako se to doseže, so po Evropi dobre izkušnje.
V Sloveniji je večinska lastnica domov država, po letu 2000 se z vsakim razpisom koncesij poveča delež zasebnih domov. Ti spadajo v dve skupini. Ena skupina so kapitalske naložbe posameznikov ter domačih ali mednarodnih podjetij, ki ob staranju prebivalstva vstopajo na trg oskrbovalnih storitev. Druga so verske in druge nevladne organizacije, ki so prepoznale perečo potrebo po oskrbi v svoji krajevni skupnosti, zbrale pogum, denar in kader ter dobile od države koncesijo.
Kdo si res zasluži pravico do »odklopa«
Na vrhu je prostora, kolikor ga hočete, samo ne za sedenje. Mary Crowley
Ali se samo zdi ali smo res vse bolj brezbrižni, celo leni ter neodgovorni posamezniki in družba? Mislim, da se prav nič ne motim, če trdim, da je vse odvisno od ljudi, ki opravljajo katerega izmed poklicev. Težko prenašam trditve, da so tisti, ki se jim vidi, da delajo z odporom, le premalo plačani, še zlasti glede na slišani stavek: »Nikoli me ne morete tako slabo plačati, kot lahko malo delam.« Kdo to pravi? Zagotovo tisti, ki bi enako slabo delali tudi ob bistveno višjem plačilu. To so ljudje, ki vedno iščejo izgovore.
Čas je, da prisluhnemo starejšim
AKTUALNO
Vsi se ne staramo enako hitro. So ljudje, ki so mladostni, delavni in polni načrtov še v pozni starosti, in so posamezniki, ki so že pri štiridesetih ali še prej brezvoljni in zdolgočaseni. Sicer pa je znano, da obstajajo štiri vrste starosti: kronološka (naša dejanska starost – EMŠO), biološka (starost, odmerjena glede na zdravstveno stanje) in duševna, ki pove, kako dejavni so še naši možgani ter koliko stari se počutimo. Vendar imajo povprečni ljudje, zdravniki, birokrati in tudi politiki v glavah v glavnem le našo letnico rojstva. Starejši ko smo, bolj nas potiskajo v kot, manj pravic nam odmerjajo.
Doplačevanje za oskrbo v domu starejših
POISKALI SMO ODGOVOR
Bralec Ivan sprašuje, kako je urejeno doplačevanje za stroške bivanja v domu starejših. Ker ima mama premajhno pokojnino, potrebuje pa zahtevnejšo oskrbo, bo za doplačilo seveda poskrbel. Ne zdi pa se mu prav, da se pri določanju doplačila na centru za socialno delo upošteva finančno stanje njegove celotne družine. Z ženo imata namreč šoloobvezne otroke, poleg tega žena pomaga, tudi finančno, še svojim staršem.
Zakon o socialnem varstvu k plačevanju institucionalnih storitev poleg uporabnikov zavezuje tudi druge zavezance, običajno so to zakonec in/ali odrasli otroci, obvezno pa tisti, ki ima preživninsko obveznost in ga k doplačevanju zavezuje izročilna pogodba, pogodba o dosmrtnem preživljanju ali darilna pogodba. Po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih je polnoletni otrok dolžan po svojih zmožnostih preživljati starše, če ti nimajo dovolj sredstev za življenje in si jih ne morejo pridobiti. Slabi družinski odnosi ali nesoglasja na to nimajo vpliva. Izjemoma otrok ni dolžan preživljati tistega od staršev, ki iz neupravičenih razlogov ni izpolnjeval preživninskih obveznosti do njega, kar pa mora dokazati.
-
ANKETA
Sogovorniki so predstavili različne vidike dolgotrajne oskrbe.
Vida Kepec, socialna negovalka na domu, Ljubljana: »Več let sem delala kot poslovodkinja v trgovini. Za poklic socialne negovalke na domu sem se odločila, ko sem skrbela za mamo. Spoznala sem, kako zelo pomembna in dobrodošla je pomoč negovalk na domu. Starejši ljudje potrebujejo veliko pozornosti, razumevanja in sočutja. To delo je odgovorno in humano, opravljam ga z veseljem in zadovoljstvom. Največje plačilo ni plača, ampak zadovoljen uporabnik.«