-
Z Vzajemnostjo čez Pelješki most
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, v jubilejnem letu, ko Vzajemnost praznuje abrahama, bomo poskrbeli za še bolj zanimivo in veselo srečanje, tokrat že 18. po vrsti. Lahko vam že izdamo, da bomo nastanjeni v bosanskem Neumu ob Jadranskem morju, kjer smo pred leti že bili, vendar v drugem hotelu, in od koder bomo imeli lepo izhodišče za zanimive izlete. Med drugim se bomo zapeljali tudi čez Pelješki most, ki bi ga radi videli, kot ste nam zaupali, potem pa bomo z ladjico odpluli še na Korčulo. Na pot bomo šli v nedeljo, 2. junija, zjutraj in se vrnili v sredo, 5. junija, zvečer. Rezervirajte si čas in se nam pridružite. Na Kompasu obljubljajo, da bo tudi cena ugodna. Vse podrobnosti o letošnjem srečanju bomo objavili v februarski Vzajemnosti.
-
Anketa
Naše zvesto bralstvo smo ob 50. obletnici povprašali za mnenje o reviji Vzajemnost.
Helena Murgelj, upokojena učiteljica, Otočec: »Naročnica sem že dobrih petnajst let. Najprej obvezno preberem besedo urednice, ker izvem, kakšna je tematika tekoče številke. Pritegnejo me številne rubrike, preberem strani z družabnimi dogodki, pisma bralcev pa prispevke o zdravju in prehrani, intervjuje z zanimivimi osebnostmi. Zanimajo me novice s pokojninskega področja. Preberem tudi rubriko Svetujemo vam. Rada rešujem križanke, sudoku, odgovarjam na nagradna vprašanja in miselne orehe. Znance in prijatelje sem navdušila za to revijo in marsikateri so jo tudi naročili.«
NOVOLETNI POSLANICI USTANOVITELJEV ZAVODA VZAJEMNOST
Drage upokojenke, dragi upokojenci,
na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja je bilo leto 2023 v smislu sprememb zakonodaje oziroma dela pri reformi bolj umirjeno, kot smo pričakovali. Pri delu zavoda pa smo se tudi zaradi sprememb v preteklih letih srečevali s povečanim obsegom dela.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je julija socialnim partnerjem predstavilo dolgo pričakovana izhodišča za pripravo sprememb pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Sloveniji. Predstavljeni cilji sprememb so: dostojnost pokojnin, vzdržnost sistema, transparentnost sistema in izboljšanje zaupanja.
-
Moj pogled
Na koncu vsakega dne naredimo piko, obrnimo stran in začnimo na novo. Če ne naredimo pike, brezupno obtičimo. Phil Bosmans
Leto za letom s hrepenenjem in prijaznimi željami zremo v trenutke, ko odštevamo zadnje minute starega, ker prihaja novo. Prejemamo voščila in jih vračamo, pišemo, se kličemo, srečujemo. Veliko je trdnih obljub, da bo odslej vse drugače. Ali ste kdaj preverili, koliko zavez vam je uspelo izpolniti? Letos bo spet čas.
Vse, kar imamo, pa je le dan, ki ga živimo. Včeraj je neizprosno mimo, jutri popolna neznanka. Zato je marsikaj težko uresničiti, saj dnevi z našo starostjo minevajo mnogo hitreje. Kam gredo ure, ki smo jih včasih namenili sto in enemu opravku?
Večje zavedanje o vrednosti rokodelskih znanj
januar '24Ročna dela Medgeneracijsko
aktualno
Rokodelstvo je naše dediščinsko bogastvo, zato znanja, veščine in spretnosti rokodelcev ne smejo v pozabo in jih je nujno ohranjati za prihodnje rodove. Zadnja leta doživlja svojevrsten preporod, saj je zlasti mlajša generacija v njem prepoznala podjetniški potencial. O pomembnosti rokodelstva za sodobni čas priča tudi dejstvo, da je Evropska unija leto 2023 razglasila za leto spretnosti in veščin.
Rokodelski izdelki so narejeni pretežno ročno, predvsem pa v majhnih količinah in unikatno, zato so dražji od podobnih industrijskih izdelkov. To zavedanje žal ogroža preživetje panoge, pod okriljem katere je uradno prepoznanih že 70 rokodelskih dejavnosti. Da se to ne bi zgodilo, je Slovenija prvič v zgodovini potrdila zakon o ohranjanju in razvoju rokodelstva. Poleg Nemčije smo edina evropska država, ki je sprejela tovrsten zakon. Ta med drugim upošteva vse, ki delujejo na področju rokodelstva, omogoča prenos rokodelskih znanj, spretnosti in veščin, ureja zaščito kakovostnih rokodelskih izdelkov, spodbuja medsebojno povezovanje rokodelskih centrov in organizacij ter določa ukrepe za ohranjanje in razvoj rokodelstva, tudi s finančnimi razvojnimi spodbudami prek javnih razpisov in javnih pozivov.
-
Ko ugasnemo novoletne luči, se znova srečamo s krutim vsakdanom. Če smo bili v božično-novoletnem času preveč razsipni, bomo s težavami »krpali« družinski proračun. Najmanj, kar moramo storiti, je, da prilagodimo svojo potrošnjo glede na svoje dejanske zmožnosti. Obdobje, v katero vstopamo, bo polno preizkušenj.
O razmerah doma in po svetu je spregovorila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Ni slepomišila, povedala je naravnost. Svet je na veliki preizkušnji: ali bomo ustavili brezglavo hlastanje po dobičku in se resno spopadli s podnebnimi spremembami. Brez tega osnovnega spoznanja smo ljudje obsojeni na izumrtje. Svetovna podnebna konferenca v Dubaju je bila priložnost za pravi korak k odpravi vzrokov za segrevanje ozračja. Vendar je izplen bolj piškav. Res je, da so v sklepni dokument zapisali, kako se segrevanje ozračja ne sme povečati za več kot 1,5 stopinje, a so se hkrati izognili zavezi, da se preneha uporaba fosilnih goriv. Ampak tega realisti niti niso pričakovali, saj je konferenca potekala v eni izmed največjih proizvajalk nafte na svetu.
-
V tem negotovem in stresnem času je težko zaupati. Največ negotovosti se človeku kopiči v starosti: po upokojitvi izgubi del svoje družbe, peša mu zdravje, marsikateri niso zadovoljni s tem, kar so dosegli … Brez zaupanja pa je življenje žalostno. To je zadosten razlog, da pogledamo, kje je stvaren izvir za vedro zaupanje. Dodatna razloga pa sta začetek novega leta in naš časopis Vzajemnost s svojo 50. obletnico prizadevanja za kakovostno življenje po upokojitvi.
Nagajivo vprašanje, ali je bilo prej jajce, iz katerega se je izvalila kokoš, ali kokoš, ki je znesla jajce, lahko uporabimo za vprašanje, ali je naše nezadovoljstvo posledica slabih razmer in odnosov ali so slabi odnosi posledica našega nezadovoljstva. To vprašanje je bilo znanstveno raziskano pred pol stoletja. Raziskali so ga Laing, Phillipson in sodelavci. Ugotovili so, da je odnos med ljudmi najbolj odvisen od tega, kako ti ljudje doživljajo drug drugega. Nadaljnja vzporednica z igrivim vprašanjem o kuri in jajcu pa ne drži – moje doživljanje drugih v družbi ni nujno odvisno od tega, kakšni so do mene. V slogu nagajive razprave o jajcu in kuri lahko rečemo, da je ta trditev napačna ravno toliko, kolikor se človek razlikuje od kure.
Veljati je začela pravica do oskrbovalca družinskega člana
januar '24Ljudje Zdravje Oskrba
Aktualno
Prvega januarja je začel veljati zakon o dolgotrajni oskrbi oziroma prva od predvidenih pravic, to je pravica do oskrbovalca družinskega člana. Izkoristijo jo lahko tisti starejši, ki ne morejo samostojno živeti in potrebujejo pri vseh opravilih pomoč druge osebe. Na pristojni center za socialno delo (CSD) morajo vložiti Vlogo za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana. V elektronski obliki je na voljo na portalu www.gov.si. Na CSD bodo preverili izpolnjevanje pogojev, na podlagi pozitivnega mnenja invalidske komisije o upravičenosti do oskrbe in ustreznosti kandidata za oskrbovalca bodo uporabnika uvrstili v 4. kategorijo dolgotrajne oskrbe.
Srečanje mladih kot poziv k miru, spravi in solidarnosti
Ljubljano je v teh dneh preplavila množica mladih iz vse Evrope. Od 28. decembra 2023 do 1. januarja 2024 namreč pri nas poteka 46. Evropsko srečanje mladih.
Priljubljena srečanja verne mladine v večjih evropskih mestih že desetletja organizira Taizéjska skupnost iz Francije, z namenom spodbujati mlade, da bi poglobili svoje duhovno življenje, srečanja mladih pa so s svojo drugačnostjo tudi poziv družbi k miru, spravi in solidarnosti.
Udeležuje se ga okoli 5000 mladih od 18. do 35, leta, ki prihajajo iz kar 48 različnih držav, pri organizaciji pa sodeluje 300 domačih in 380 mednarodnih prostovoljcev. Sprejeli so jih na 48 župnijah v Ljubljani in okolici, nastanjeni so tudi pri domačinih, ki jim nudijo prenočišče in zajtrk, kosilo in toplo večerjo pa dobijo v Dvorani Stožice, kjer dan zaključijo z molitvami, ki se jih lahko udeležijo vsi, ki si to želijo.
Kako do zagotovljene vdovske pokojnine?
Kot smo že poročali, je začela veljati pokojninska novela, ki vpeljuje institut zagotovljene vdovske pokojnine. Ta se odmeri vdovi ali vdovcu, ki uveljavlja ali je uveljavil pravico do pokojnine in izpolnjuje tako pogoje za pridobitev pravice do vdovske kot tudi pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine. Višina zagotovljene pokojnine bo od 1. januarja 2024 dalje, ob upoštevanju delne redne uskladitve v višini 8,2 odstotka, znašala 744,15 evra na mesec.
Kot so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, morajo vdove oziroma vdovci, ki že prejemajo vdovsko pokojnino ali poleg lastne pokojnine tudi del vdovske pokojnine in bodo upravičeni do zagotovljene vdovske pokojnine morajo do 31. decembra 2024 na zavod vložiti vlogo »Zahteva za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N«, na spletni strani zavoda je dostopna tako digitalna verzija kot tudi papirni obrazec. Najdete jo tukaj : vloga zpiz