Skrita epidemija uživanja drog med starejšimi
Aktualno
Ko je nedavno župan belgijskega mesta Antwerpen dejal, da »ima Evropa veliko težavo, zato se mora zbuditi in jo začeti reševati«, so se prižgale na precejšnjih mestih rdeče opozorilne svetilke. Omenjena »velika težava« so namreč – mamila.
Že nekaj mesecev prej pa se je o Evropi, preplavljeni z mamili, oglasila tudi direktorica Evropskega policijskega urada (Europol) Catherine De Bolle. V pogovoru za vplivni Politico je dejala, da je pravna država v evropskih demokracijah v nevarnosti, če voditelji Evropske unije ne bodo bistveno okrepili svojega odziva na razmah kriminala, povezanega z mamili. De Bolle je tudi opozorila, da je Evropa že postala glavni ciljni trg mednarodnih preprodajalcev mamil – na tem mestu je zamenjala Združene države Amerike.
-
SLIKAR
Zdravko Červ iz Češče vasi pri Novem mestu je že v mladih letih občasno segal po čopiču in barvah, aktivno pa se je likovnemu ustvarjanju posvetil po zaključku poklicne kariere. Pridružil se je Društvu likovnikov Krško OKO in ustvarjal pod mentorstvom akademskega slikarja Todorčeta Atanasova. Kasneje se je izpopolnjeval še pri drugih akademskih slikarjih, in kot pravi, tako pridobival znanje in tudi samozavest, kar mu je pomagalo pri likovnem ustvarjanju. Zdaj je član kar treh likovnih sekcij: KUD Dolenjske Toplice, Likovnega društva Trebnje in LKD Mavrica iz Novega mesta, zelo dejaven je tudi v novomeškem društvu upokojencev.
-
Moški, pridružite se oranžnim telovadcem
Članice in člani Društva Šola zdravja tudi v hladnejših mesecih vsako jutro pol ure telovadijo na prostem, družijo se z drugimi na telovadbi in tudi zunaj nje, hodijo skupaj na izlete, obiskujejo koncerte, gledališče, izobražujejo se o zdravi prehrani, o tem, kako pravilno izvesti vaje »1000 gibov«, delajo vaje za moč, imajo tudi projekt »Dihamo z naravo«. V svoje vrste še posebej vabijo moške. Iz društva jim sporočajo, da je druženje z oranžnimi telovadci zelo pestro in veselo, kar še dodatno pripomore k boljšemu telesnemu in duševnemu zdravju.
-
Za ljubitelje domače ustvarjalnosti je zagotovo lepo darilo ilustracija. Zato v Vodnikovi domačiji že deveto leto zapored organizirajo decembrski sejem ilustracij, na katerem sodeluje 32 domačih avtoric in avtorjev.
Na voljo so njihova originalna dela pa tudi podpisani printi omejenih in neomejenih serij, v okvirjih in brez. Ker prostore v Šiški prenavljajo, Vodnikova domačija gostuje v središču Ljubljane, in sicer na Stritarjevi ulici 7. Sejem, ki bo odprt od 2. do 24. decembra, lahko obiščete od torka do petka med 11. in 20. uro (ob ponedeljkih je zaprt), ob sobotah in nedeljah pa od 10. do 15. ure ali pa nakup opravite na spletni strani https://sejemilustracije.si/
Priznanja prostovoljcem Društva Šola zdravja
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva je svoje delovanje predstavilo Društvo Šola zdravja. To je humanitarna organizacija, čigar osnovna dejavnost »Jutranja telovadba 1000 gibov« in projekt »Dihamo z naravo« temelji prav na prostovoljcih, ki vodijo vsakodnevna jutranja razgibavanja po vsej državi.
Konec lanskega decembra je z njimi sodelovalo 584 prostovoljcev, v letu 2022 so opravili 52.795 prostovoljskih ur, kar je bilo ovrednoteno s 572.934 evri. Veliko članov prostovoljno sodeluje tudi z domovi starejših občanov ter z drugimi socialnimi ustanovami in vzgojno varstvenimi zavodi, spremlja otroke v šolo (v okviru projekta Pešbus), se udeležuje dobrodelnih prireditev in je vedno pripravljeno priskočiti na pomoč tistim, ki jo potrebujejo. Letos je društvo prejelo mednarodno nagrado fundacije Fit For Life iz Ženeve, ki podpira neprofitne organizacije in socialna podjetja oziroma njihove pionirske projekte na področju spodbujanja zdravega staranja po vsem svetu. Poleg Društva Šola zdravja iz Slovenije so bili med 350 prijavami izbrani še projekti iz Anglije, Irske in Avstrije.
Naj bo prostovoljstvo bolj videno in prepoznano
Na Slovenski filantropiji, ki je koordinatorica Slovenske mreže prostovoljskih organizacij, v katero je vključenih 1.900 prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom, si želijo, da bi bilo prostovoljstvo bolj videno in prepoznano. Zato na mednarodni dan prostovoljstva, 5. december, prirejajo 14. Slovenski kongres prostovoljstva. Predstavili bodo dobre prakse ter skupaj raziskovali kako prostovoljstvo še boljše podpreti in razvijati naprej, tudi znotraj okvira Strategije razvoja prostovoljstva 2024-2028. Dan prostovoljstva sicer poteka pod geslom Moč skupnega dela s podnaslovom Če bi vsak ...
V nedeljo je Ta veseli dan kulture
Na dan obletnice rojstva Franceta Prešerna, ki bo v nedeljo, 3. decembra, bodo kulturne ustanove po vsej državi brezplačno odprle svoja vrata. Zvrstili se bodo raznovrstni kulturno-umetniški dogodki.
Zvrstili se bodo raznovrstni kulturno-umetniški dogodki: gledališke in plesne predstave, razstave, koncerti, filmske projekcije, predavanja, delavnice, vodenja in številne druge prireditve, namenjene vsem starostnim skupinam. Nekateri dogodki bodo potekali že v soboto.
Program po regijah ali zvrsteh najdete na: https://www.zvkds.si/sl/elkd/elkd-prireditve
Do večjega vključevanja invalidov v družbo le s sodelovanjem
Pred mednarodnim dnem invalidov, ki bo 3. decembra, tako varuh človekovih pravic Peter Svetina kot minister Luka Mesec poudarjata, da je za učinkovitejše urejanje invalidske problematike in večje vključevanje invalidov v družbo nujno okrepiti sodelovanje med vladnimi ustanovami, resornimi ministrstvi in invalidskimi organizacijami.
"Samo s sodelovanjem je mogoče dosegati napredek, ki temelji na načelih trajnosti in ki omogoča blagostanje prav vsem njenim članom," meni Peter Svetina. Država si je sicer z akcijskim načrtom do leta 2030 postavila nekatere cilje, na katere jo vztrajno opozarja tudi Varuh, kot so deinstitucionalizacija, oblikovanje ukrepov za odstranjevanje ovir za polnopravno udeležbo invalidov in ukrepi proti njihovi diskriminaciji. Ampak uresničevanje pravic po njegovem mnenju poteka prepočasi.
-
V Sloveniji se soočamo s porastom nasilja nad ženskami, zlasti intimnopartnerskega. Starejše ženske so ena izmed najbolj ranljivih družbenih skupin, pred jutrišnjim mednarodnim dnevom boja proti nasilju nad ženskami, opozarjajo nevladne organizacije.
Z višanjem starosti žensk se stopnja tveganja revščine pri tej starostni skupini zvišuje bolj kot pri moških, kažejo analize Statističnega urada RS. Ker delež starejših žensk narašča, se tudi stopnja tveganja revščine občutno zvišuje. Lani je v državi pod pragom tveganja revščine živelo več kot 130.000 žensk, od tega jih je bila tretjina starejša od 65 let, poudarjajo v delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica - Zveza).
O plačilu obveznega zdravstvenega prispevka od prejemkov, ki jih izplačuje ZPIZ
Novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je od 1. januarja 2024 dalje uvedla plačilo obveznega zdravstvenega prispevka. Za uživalce prejemkov, ki jih izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije kot glavni izplačevalec, bo zavod dolžan od prejemkov odtegniti znesek obveznega zdravstvenega prispevka v višini 35 evrov. Ta odtegljaj bo v januarju 2024 prikazan na obvestilu o nakazilu.
V primerih, ko bo za določene uživalce dolžna obvezni zdravstveni prispevek plačati Republika Slovenija, tega zneska ne bo odtegnil. Podatke o teh uživalcih bo pridobil zavod sam, zato upravičencem ni potrebno pošiljati dokazil ali posebnih vlog, so še sporočili iz Zavoda Za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.