Upravičenci lahko zaprosijo za odpis dolgov
Za odpis terjatev, ki so nastale pred 31. decembrom 2013 in za katere so že stekli izvršilni postopki, lahko od danes do 31. oktobra zaprosijo vsi tisti, ki izpolnjujejo določene kriterije. Pobudnica projekta odpisa dolgov je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi ministrica dr. Anja Kopač Mrak. K projektu pa je že pristopilo 34 občin in okrog 30 podjetij.
Za odpis lahko zaprosijo dolžniki, ki so bili med 1. januarjem in 30. junijem 2015 prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega ali veteranskega dodatka ali v 1. in 2. dohodkovnem razredu otroškega dodatka. Prejemniki 3. dohodkovnega razreda otroškega dodatka pa so upravičeni, če so hkrati prejemali tudi dodatek za nego otroka oz. za veliko družino.
V Dolenjskih Toplicah več kot 1.500 upokojencev
Pokrajinska zveza društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine združuje okrog 17.000 članov v 36 društvih. Sobotnega že tradicionalnega srečanja na Jasi pri Dolenjskih Toplicah pa se je udeležilo več kot 1.500 dobro razpoloženih upokojencev s tega območja. V kulturnem programu je nastopila Godba ljubljanskih veteranov in folklorna skupina črnomaljskega društva upokojencev, program pa je povezovala Nina Štampohar.
Zbranim se je predstavil tudi novi predsednik ZDUS Anton Donko. Poudaril je, da bodo pod njegovim vodstvom nadaljevali pred osmimi leti začrtano bolj aktivno pot delovanja upokojenske organizacije. Zagovarjali bodo človekove pravice in pravice starejših, se zavzemali za medgeneracijsko sodelovanje in aktivno prispevali k oblikovanju demografskega sklada, da bodo pokojnine zagotovljene tudi za bodoče generacije, podpirali bodo prizadevanja za čim prejšnjo zdravstveno reformo s poudarkom na javnem zdravstvu in sprejetju zakona o dolgotrajni oskrbi. Upokojence bodo spodbujali k aktivnemu življenju in še naprej negovali in razvijali medsebojno pomoč, ki poteka v okviru projekta Starejši za starejše. Zbrane goste so med drugimi pozdravili še predsednik in novi podpredsednik PZDU Dolenjske in Bele krajine Jože Jazbec in Dušan Kraševec, župan Dolenjskih Toplic Jože Muhič in generalni sekretar stranke DeSUS Branko Simonovič ter poslanka Marinka Levičar.
Družba lahko preživi, če so ljudje solidarni
Konec junija je energična, predana in odločna dr. Mateja Kožuh Novak zaključila osemletno vodenje naše najbolj množične civilne organizacije, Zveze društev upokojencev Slovenije. Vedno se je zavzemala za solidarnost, pravičnost in enakopravnost, zadnjih osem let pa se je še posebej borila proti zapostavljenosti in odrinjenosti starejših. Po poklicu zdravnica, ginekologinja, univerzitetna predavateljica in doktorica znanosti, ki je bila en mandat tudi poslanka v državnem zboru, je vodenje upokojenske organizacije prepustila nasledniku, ker je prepričana, da organizacija potrebuje spremembe in novo energijo.
-
Kar naprej poslušamo, kako se kot družba staramo, da je vse več upokojencev, na drugi strani pa so manjše generacije mladih, kot so bile včasih. Kot da je to nekaj slabega. Pa ni. To pomeni, da se je kakovost življenja dvignila, da živimo bolje, kot so živeli ljudje pred nami, in da lahko pričakujemo, da se nam bo življenjska doba še podaljšala. Dolgoživa družba je izziv. Spremembe omogočajo tudi razvoj, če jih bomo znali izkoristiti. Mlajšim upokojencem, ki so še polni elana, bi morali omogočiti, da so še naprej dejavni, predvsem pa bi morali na različne načine izkoristiti njihovo znanje in izkušnje. Švicarji, na primer, so v strategiji dolgoročne družbe napisali, da starejši podražijo zdravstvo le za 15 odstotkov, bolj kot to je drago dolgo in počasno umiranje, zato bodo vse sile usmerili v aktiviranje starejših. Telesna, psihična in sploh vsakršna dejavnost človeka krepi, tako pa tudi lažje kljubuje težavam in slabim dnevom.
Rudarski kruh preživljal številne družine
Bela krajina, ki je ujeta med Gorjance, Kočevski rog, Poljansko goro in mejno reko Kolpo, je za mnoge še vedno skrivnostna slovenska pokrajina. Ta prelepi kraški svet je domačinom rezal tanek košček kruha. Življenje v Beli krajini je bilo vedno težko, zaradi slabe prometne povezave je še danes odmaknjena. Med redkimi zaposlitvenimi možnostmi je bilo pomembno tudi delo v premogovniku Kanižarica, ki pa je leta 1997 prenehal obratovati. Čeprav je bil to manjši rudnik, je bilo v najboljših letih zaposlenih okrog 400 ljudi. Pred petimi leti so odprli Muzej rudnika rjavega premoga Kanižarica, ki prikazuje 140 let premogovništva v Beli krajini.
Anton Donko je novi predsednik Zdusa
Največja slovenska organizacija civilne družbe – Zveze društev upokojencev Slovenije, ki združuje več kot 200 tisoč slovenskih upokojencev, je včeraj dobila novo vodstvo. Po osmih letih je predsednico dr. Matejo Kožuh Novak, prvo žensko, ki je vodila Zdus, zamenjal dosedanji podpredsednik 63-letni Anton Donko. Na volilnem zboru članov je bil potrjen soglasno, izvolili pa so tudi dva podpredsednika, Vero Pečnik (PZDU Celje), ki bo skrbela za finančne, kadrovske in izobraževalne zadeve in Janeza Sušnika (PZDU Gorenjska), ki bo zadolžen za povezovanje z vladnimi resorji, političnimi strankami pa tudi za športno organiziranost.
Še vedno premalo pobranih prispevkov
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je že večkrat obravnaval problematiko neplačevanja prispevkov in pozval pristojne, da se lotijo urejanja tega področja. Vendar do bistvenih sprememb še ni prišlo. Na podlagi poročila o pobiranju prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki sta ga na včerajšnji seji predstavili predstavnici finančne uprave (FURS) Marta Mihelin in Lilijana Rojko, so člani sveta zavoda ponovno pozvali vlado, ministrstvo za finance, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstvo za pravosodje, da pripravijo enoten predpis, ki bo celovito uredil področje plačevanja prispevkov za socialno varnost.
Nove odločbe za nekatere upokojence
Ustavno sodišče Republike Slovenije je v postopku Cvetke Jagodič, nekdanje uslužbenke Intereurope, zanjo in za podobne primere odločilo, da je ZPIZ-1 v neskladju z ustavo. Zato je Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (v nadaljevanju Zavod) naložilo, da mora v 60 dneh od objave te odločbe (v Uradnem listu je bila objavljena 30. 4. 2015) ponovno odmeriti pokojnino zavarovancem oziroma uživalcem pokojnine, za katere je v postopkih revizije ugotovil, da so bile delnice za notranji odkup vplačane z delom plače, ki se všteva v pokojninsko osnovo, pa ta del plače ni bil vštet zaradi protiustavnega četrtega odstavka 46. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, veljavnega v času od 1. 4. 1992 do 31. 12. 1999.
-
»In me obsojate, ker nisem tak kot vi, / ker sem otrok, ki mu v temi, / če pade mu kresnica v dlan, / ves strah skopni, / ker misli, da je dan...« je svojo občutljivo pesniško dušo v začetku petdesetih let razkril Ciril Zlobec v zdaj že kultni zbirki Pesmi štirih. Naslednji mesec bo naš najstarejši slovenski pesnik, poleg tega pa še pisatelj, prevajalec, publicist in nekdanji politik, praznoval 90. rojstni dan. Še vedno pesni in s pomočjo rim potuje iz sebe. Njegove pesmi so ob vsem, kar ga je v življenju preizkušalo, tudi polne bolečine.
Štiri dni druženja bralcev Vzajemnosti
Za nami je 11. srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti, ki je bilo minuli vikend v Novem Vinodolskem. Preživeli smo štiri prijetne sončne dni ob morju z veliko druženja in zabave. Za začetek objavljamo utrinke iz prvega dne našega druženja. Na poti do Novega Vinodolskega smo obiskali Trsat nad Reko in tamkajšnjo cerkev, posvečeno Jezusovi materi Mariji, kjer je staro romarsko središče. Največja znamenitost cerkve je slika Trsatske Marije, ki naj bi jo naslikal evangelist Luka.
Po nastanitvi v Novem Resortu & SPA smo se odpeljali v Novi Vinodolski, kjer so nas na trgu sredi kraja pričakali domačini s kulturnim programom. Zapeli, zaigrali in zaplesali so nam njihove pesmi in plese. Okrog 400 udeležencev srečanja je preplavilo prijetno mestno središče, najlepše pa je bilo, ko smo skupaj z domačini tudi zaplesali.