-
Okrog dneva mrtvih pokopališča obišče več ljudi kot po navadi, zato njihovi ureditvi pred tem praznikom posvečamo večjo pozornost. Za grob, kjer počivajo naši najdražji, skrbimo in ga negujemo v spomin nanje, pa tudi zato, ker bo verjetno nekoč tudi naš poslednji dom. Včasih smo bili pri izbiri rastlin omejeni predvsem na marjetice in mačehe, danes je izbira večja, tako da se lahko odločimo za različne zasaditve, in to glede na to, kako veliko površino imamo, koliko časa lahko namenimo vzdrževanju groba in kaj nam je bolj všeč.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Marija Bašelj iz Žalovič pri Šmarjeških Toplicah je bila pred leti dvakrat operirana na hrbtenici in še na kolenih, pa se kljub temu ne da. S skupino sto žensk se je povzpela celo na Triglav. Da ima umetna kolena, je udeleženkam povedala šele po vrnitvi z našega najvišjega vrha. Pred tremi leti je precej shujšala in danes se veliko bolje počuti, zaželela pa si je tudi spremembo videza.
Marija, ki je po rodu iz Prekmurja, je po poklicu natakarica. Natakar je tudi njen mož Vilijem, ki ga je spoznala v Ljubljani. Poklicna pot ju je odpeljala v Kranjsko Goro, kjer sta živela 30 let. Leta 2004 je Vilijem z bratom podedoval zemljo v Žalovičah in takrat sta se z Marijo odločila, da se bosta zdaj, ko sta v pokoju, preselila na Dolenjsko. Marija si je od nekdaj želela hišo in vrt, in potem ko sta se sin in hči odselila, je bila odločitev lahka. Zdaj najbolj uživa pri obdelavi vrta in s pridelki razveseljuje svoje najdražje. Ravno dan pred stilsko preobrazbo je skuhala hruškovo marmelado. Še posebej pa sta z možem vesela, kadar ju obiščejo vnuki.
-
Prijetni jesenski dnevi kar vabijo v naravo. Lepo vreme nas spodbudi h gibanju. Da to postane redno, pa potrebujemo predvsem vztrajnost. Strokovnjaki opozarjajo, da ima gibanje najrazličnejše terapevtske učinke, zato bi ga morali zdravniki predpisovati na recept. Prof. dr. Vojko Strojnik s Fakultete za šport poudarja, da je pomembno za vse generacije in še posebej za starejše ljudi, ker jim pomaga ohranjati moč in zdravje. Gibanje pomlajuje, najpomembnejša stvar pa je ohranjanje samostojnosti.
Za spremembo je zelo pomembna motivacija. Prepričana sem, da večina nas ve, kako je gibanje zdravo, a zmanjka nam volje in vztrajnosti, da bi to postalo naš način življenja. Nekateri najdejo motivacijo v vzornikih. Če je nekomu uspelo, zakaj ne bi tudi meni! V tokratni Vzajemnosti predstavljamo dve vzornici – športnici veteranki, ki sta začeli trenirati atletiko po upokojitvi. 68-letna Zvezdana Kržič iz Planine pri Rakeku tekmuje v teku na 60, 100 in 200 metrov, v metanju kopja, kladiva, diska in krogle ter že sedem let niza uspeh za uspehom.
Potrebujemo medgeneracijsko sodelovanje
Včeraj je v Cankarjevem domu odprl vrata že 15. Festival za tretje življenjsko obdobje, ki bo v treh dneh obiskovalcem ponudil veliko kulturnih dogodkov, strokovnih razprav, izobraževalnega programa, športnih delavnic in tudi številne sejemske predstavitve. Letošnja rdeča nit je vseživljenjsko učenje in aktivno doživljanje prostega časa. Predstavljeni bodo tudi številni primeri dobrih praks.
Na svečani otvoritvi je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak večkrat poudarila, da kot dolgoživa družba potrebujemo medgeneracijsko sodelovanje in rešitve, ki ne bodo padle na referendumu. Povedala je še, da bo do konca leta pripravljena bela knjiga, ki bo podlaga za razpravo o novi pokojninski reformi po letu 2020. Čim prej pa potrebujemo zdravstveno reformo, v okviru katere bo vzpostavljen tudi sistem dolgotrajne oskrbe. Pri tem pa je pozvala k sodelovanju in solidarnosti pri iskanju odgovorov na demografske spremembe, da bomo kot družba omogočili pogoje za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje.
Odprta prenovljena Plečnikova hiša
Ljubljana je zaradi del Jožeta Plečnika urbanistična in arhitekturna umetnina in eno redkih mest, ki so tako temeljito zaznamovana z delom enega samega arhitekta. Vizije in načrti za prenovo mesta pa so se porajale prav v njegovi hiši na Karunovi ulici v Trnovem, ki je od jutri, 24. septembra, po dveh letih prenove spet odprta za ogled.
Pri kompleksni prenovi hiše in vrta, ki je stala 2 milijona 264 tisoč evrov, denar pa sta prispevala Ministrstvo za kulturo in Evropski sklad za regionalni razvoj, so sodelovali mestna uprava, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Muzej in galerije mesta Ljubljane ter številni izvajalci. Osnovni namen prenove je bil preprečiti propadanje hiše in ohraniti avtentično stanje in podobo vseh Plečnikovih posegov v njej.
S srečanja gorenjskih upokojencev
Minuli četrtek se je na prireditvenem prostoru avtokampa Danica v Bohinjski Bistrici zbrala Gorenjska v malem. Na že 24. letnem srečanju gorenjskih upokojencev se je zbralo blizu 2.500 starejših iz vseh občin te regije in številni župani, predstavniki občin pa tudi njihovi poslanci. Zbrano množico je pozdravila tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak, ki je poudarila, da je za lepo starost pomembno aktivno staranje in medgeneracijsko sožitje.
Na srečanju je bila tudi Vzajemnost in v fotografski aparat ujela nekaj utrinkov.
Starejše želijo spraviti v gibanje
V vsaki občini imajo športne objekte, večina jih je zgrajenih z javnim denarjem, vendar pa jih uporabljajo le nekateri občani, predvsem člani športnih klubov. Direktorica Zavoda za šport Brežice Simona Zupančič, ki zavod vodi dobro leto in pol in krmari med javno in tržno dejavnostjo, se zaveda, da ima prednost javni interes, zato želi odpreti vrata njihovih športnih objektov vsem občanom. Tako so letos medse povabili tudi upokojence in predšolske otroke.
Poleti so za male vrtičkarje in šolarje pripravili športne dneve, kjer so jim predstavniki različnih športnih klubov predstavili svoj šport in vadbo. Navdušeni so bili tako otroci kot tudi starši in klubi. Septembra pa se bodo strelski vadbi priključili tudi upokojenci, čeprav si na zavodu želijo, da bi se starejši odločili tudi za druge športe. Od upokojencev bi radi izvedeli, katero vadbo si želijo in kakšne potrebe imajo, da bi se jim lažje približali. Simona Zupančič pravi, da so si na zavodu zadali cilj, da tudi starejšo generacijo spravijo v gibanje.
-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Borka Robič iz Adergasa pri Cerkljah na Gorenjskem je skromna gospa, ki ima od nekdaj rada živali, še posebej muce. Rada tudi vrtnari in skrbi za rože. S prijavo na našo stilsko preobrazbo pa si je zaželela spremembo svojega videza.
Po poklicu je računovodkinja, ki je pred leti ostala brez službe, izdalo jo je še zdravje in je zaradi težav s hrbtenico delno invalidsko upokojena. Pred leti je živela v bloku, zdaj pa s partnerjem Stanetom uživa v hiši. Razveseljujeta ju tudi Stanetova vnuka Tim in Kaja. Trenutno skrbijo za dve muci, do pred kratkim pa so imeli tudi psičko – zlato prinašalko, ki pa je zaradi starosti umrla. S hčerko Ano, ki je pred leti odšla v Avstralijo, je v stiku prek spleta. Za 50. rojstni dan jo je obiskala in bila nad daljno deželo zelo navdušena.
-
Od nekdaj so si znanstveniki želeli, da bi tudi človeško življenje znali razložiti do potankosti. Toda raziskave do zdaj kažejo, da se življenja ne da ujeti. Pred kratkim sem brala o tem, kako so se Američani leta 1937 lotili ambiciozne raziskave, da bi ugotovili, zakaj so nekateri ljudje uspešnejši in srečnejši kot drugi. Za proučevanje so izbrali skupino tedanjih študentov s Harvarda in njihova življenja spremljali kar sedem desetletij. Toda ena največjih raziskav ni prinesla velikih ugotovitev, ali pač – glede življenja ni pravil, vsako je zgodba zase.
Ste zamudili televizijsko reportažo z našega srečanja?
Letošnje dogajanje na 11. srečanju bralcev in prijateljev Vzajemnosti konec maja v Novem Vinodolskem je zabeležila tudi televizijska kamera Vašega kanala. Irena Vide z mikrofonom in Mario Murko s kamero sta bila povsod tam, kjer se je kaj dogajalo. Reportažo s srečanja pa je bila objavljena na televiziji Vaš kanal sredi julija. Vsi tisti, ki ste predvajanje zamudili in bi radi obudili spomine na štiri dni druženja ob morju, si oddajo lahko ogledate na tej povezavi klikni tukaj .