Vaša svetovalka Milena Paulini junij 2012
Delna pokojnina ali vnovična odmera pokojnine Bralka C. K. iz Ljubljane pravi, da je februarja letos izpolnila pogoje za starostno upokojitev. Zanima jo, ali bi bila zanjo ugodnejša delna pokojnina ali pa naj uveljavi starostno pokojnino in se potem spet zaposli, pokojnino pa pusti mirovati. Zavarovanec, ki je izpolnil pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, lahko pridobi pravico do delne pokojnine, če je v delovnem razmerju z največ polovico polnega delovnega časa.
Vaš svetovalec mag. Janez Tekavc - junij 2012
Darilna pogodba Bralka ima dva otroka. Hči se je po poroki odselila, sin pa živi doma in si je zgradil prizidek k hiši. Bralka bi rada zadeve uredila tako, da se po njeni smrti otroka ne bi prepirala. Zanima jo, ali lahko s sinom sklene darilno pogodbo ter kako je v tem primeru z davki in nujnim deležem. Bralka lahko s sinom sklene darilno pogodbo in mu v njej podari lastniški delež na svoji hiši. V tem primeru ne bo treba plačati davkov, saj gre za darilo v prvem dednem redu.
Vaš svetovalec Dušan Bavec junij 2012
Odpoved zavoljo poslovnih razlogov Bralec bo v kratkem dobil odpoved pogodbe o zaposlitvi zavoljo poslovnih razlogov. V zdajšnjem podjetju je zaposlen 8 let in 7 mesecev, star pa je 48 let. Zanimajo ga predvsem pravice, ki mu gredo, še posebej pa to, kaj je podlaga za določitev odpravnine. Upoštevaje delovno dobo v podjetju, je bralec v skladu z 92. členom zakona o delovnih razmerjih (ZDR) upravičen do odpovednega roka 45 dni, ki začne teči naslednji dan po vročitvi odpovedi. Delodajalec in delavec se skladno z 94. čl.
Vaš svetovalec mag. Boštjan J. Turk junij 2012
Plačilo za pregled Bralka se je preselila in v novem kraju si še ni izbrala osebnega zdravnika. Čez čas je zbolela. Šla je na pregled v zdravstveni dom, kjer pa je morala plačati 15 evrov, čeprav je predložila kartico zdravstvenega zavarovanja, iz katere je vidno, da je tudi dodatno zavarovana. Bralki se ne zdi prav, da je morala plačati za pregled, in jo zanima, ali se lahko zaradi tega pritoži in komu. Plačilo za pregled pri zdravniku je posledica dejstva, da si bralka v novem kraju prebivanja formalno ni izbrala novega zdravnika.
-
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je konec aprila na 26. seji razpravljal o več temah. Za naše bralce bo zagotovo zanimivo stališče sveta do poročila o poslovanju Zavoda Vzajemnost v letu 2011, torej institucije, katere glasilo pravkar prebirate. Svet je ocenil, da je bilo poslovanje zavoda Vzajemnost uspešno tudi lani. Tako oceno si nedvomno zasluži na podlagi podatkov iz poročila. V minulem letu je zavod praznoval 10. obletnico svojega obstoja.
Varčevalni ukrepi pri upokojencih
Že v prejšnji številki smo pisali o tistih predlogih zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF), ki zadevajo uživalce pokojnin in drugih prejemkov iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Predlog je v postopku obravnave in sprejemanja doživel veliko sprememb in dopolnitev. Te so omogočile, da je državni zbor v začetku maja zakon tudi sprejel. Kdaj pa bo zakon zaživel in če sploh bo, pa v času, ko je nastajal ta prispevek, še ni bilo znano. Objavo zakona v Uradnem listu in s tem njegovo uveljavitev sta namreč preprečili zahtevi za...
VAŠ SVETOVALEC Mag. Boštjan J. Turk APRIL 2012
Varstvo otrokovih pravic pri zdravstveni oskrbi Bralka iz okolice Celja sprašuje, ali so lahko starši prisotni pri zdravstvenih posegih pri otroku, če trajajo več kot en dan. Ko so njenemu štiriletnemu sinu operirali kilo, je namreč pri zdravstvenih delavcih naletela na osoren odziv, češ da je lahko pri otroku samo podnevi, ponoči pa ne, ker da jim primanjkuje prenočitvenih zmogljivosti. Tak hladen, birokratski odziv se ji ne zdi sprejemljiv in sprašuje, ali lahko izvajalec zdravstvene storitve staršem prepreči, da bi bili navzoči pri...
SVETUJEJO VAM – mag. Boštjan J. Turk februar 2012
Pravica do obveščenosti o zdravstvenem stanju Slavica iz Ljubljane sprašuje, ali je zdravnik dolžan pacienta v celoti obvestiti o njegovem zdravstvenem stanju. Prav tako jo zanima, ali morajo zdravniki za operativne posege vselej pridobiti soglasje pacienta. Pravica do obveščenosti o zdravstvenem stanju je ena izmed najpomembnejših pacientovih pravic. Po zakonu ima namreč pacient pravico, da je v vsem in pravočasno obveščen o svojem zdravstvenem stanju, pa tudi o verjetnem razvoju ter posledicah bolezni ali poškodbe.
VAŠ SVETOVALEC mag. Boštjan J. Turk maj 2012
Vpogled v zdravstveno dokumentacijo Bralka piše, da je njen mož nenadoma zbolel in pred mesecem dni tudi umrl. Šele po moževi smrti je izvedela, da je imel prijateljico, s katero je imel razmerje leto dni pred smrtjo. Bralko zanima, ali se lahko ta gospa seznani z zdravstveno dokumentacijo pokojnega moža? Po smrti se lahko s pokojnikovo dokumentacijo seznanijo osebe, ki so pooblaščene z zakonom (to so njegov zakonec ali zunajzakonski partner, partner iz istospolne skupnosti, otroci in posvojenci, kadar pa teh oseb ni, pa njegovi starši) in...
VAŠ SVETOVALEC – MILENA PAULINI marec 2012
Skrb za otroka v prvem letu starosti Bralec J. S. iz okolice Murske Sobote piše, da ima dva otroka, stara 26 in 27 let, za katera pa z ženo nista izkoristila porodniškega dopusta. Zanima ga, ali se mu čas skrbi za otroka lahko šteje v pokojninsko dobo, saj bi se v tem primeru lahko prej starostno upokojil, star pa je 58 let. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju določa primere, ko se v zavarovalno dobo všteva tudi čas zunaj delovnega razmerja.
Plačilo prispevkov za zavarovalno dobo s povečanjem za nazaj Bralec A. K. z Dolenjske piše, da je bil zaposlen v podjetju na delovnem mestu gozdarja, na katerem se mu je štela zavarovalna doba s povečanjem. Od leta 1998 dalje pa opravlja enako delo kot samostojni podjetnik. Zanima ga, ali lahko plača prispevke za zavarovalno dobo s povečanjem za nazaj, da bi se tako lahko prej starostno upokojil. Za določitev delovnih mest, na katerih se šteje zavarovalna doba s povečanjem zato, ker so izredno težka in zdravju škodljiva, ali za vključitev v...