VAŠ SVETOVALEC Mag. Janez Tekavc APRIL 2012
Najemno stanovanje Bralka živi v bloku, iz stanovanja nad njo pa zamaka. Zaradi tega je začel odpadati strop v kopalnici. Stanovanje, iz katerega zamaka, je v najemu, zato bralko zanima, od koga lahko zahteva popravilo vodovodne ali odtočne napeljave. Za škodo, ki izvira iz stanovanja, je odgovoren lastnik stanovanja. Najemnik je zgolj uporabnik stanovanja in ni odgovoren za vzdrževanje in popravila v njem. Bralka mora tako najprej ugotoviti, kdo je lastnik stanovanja. To bo najlaže ugotovila na zemljiški knjigi.
VAŠ SVETOVALEC Dušan Bavec april 2012
Pet let do upokojitve
Bralec piše, da je star malo več kot 53 let in ima približno 35 let delovne dobe. V podjetju napovedujejo temeljito reorganizacijo in odpuščanja, zato ga zanima, ali lahko temu nasprotuje zaradi svoje starosti. Sprašuje tudi, koliko časa mu bodo šle pravice na zavodu za zaposlovanje, saj je pred 16. leti že v celoti izkoristil denarno nadomestilo in kaj lahko pričakuje po izteku teh pravic?Po veljavni pokojninski zakonodaji bralcu manjka približno 5 let do upokojitve, ki jo moški lahko uveljavi pri starosti 58 let, če ima hkrati tudi najmanj 40 let pokojninske dobe. Zgolj zaradi starosti morebitni odpovedi ne more nasprotovati, saj ima status relativno varovane kategorije kot starejši delavec le tisti delavec, ki je star 55 let ali več. Lahko pa bo bralec na zavodu za zaposlovanje pridobil pravico do denarnega nadomestila v trajanju 9 mesecev.
Če ne bo gospodarske rasti, finančne discipline in več zavarovancev, ne bo pomagal noben sistem
Takole svari generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež, a se obenem zavzema za čim prejšnjo reformo veljavnega pokojninskega sistema, ki bo zagotovila dolgoročno stabilnost in dostojne pokojnine ter ohranila medgeneracijsko solidarnost. Kaj je bistveno zaznamovalo delo zavoda v minulem letu? Prva polovica leta 2011 je bila še v pričakovanju, da bo začel veljati novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2). Zato smo morali strankam posredovati veliko informacij.
Vrednost pokojnin in drugih prejemkov vse nižja
Minulo leto je najgloblje doslej zaznamovala gospodarska in finančna kriza, katere posledice se odražajo tudi v ravni pokojnin. Interventna zakonodaja, s katero želi vlada ustaliti javne finance, je že drugo leto zapored posegla tudi v način usklajevanja pokojnin, ki je urejen v sistemskem zakonu. Lani je usklajevanje skrčila na četrtino siceršnjega. Pokojnine so se lahko uskladile le januarja, drugi prejemki pa julija. Povprečna neto plača, ki je bila izplačana lani, je po podatkih Statističnega urada RS porasla le za 2,1 odstotka.
VAŠA SVETOVALKA – Milena Paulini februar 2012
Pravice kmeta iz invalidskega zavarovanja Bralka M. T. iz Prekmurja piše, da je kmečko zavarovana za širši obseg pravic, s tem da ima 27 let skupne pokojninske dobe, od tega 15 let iz delovnega razmerja. Pred petimi leti pa si je pri delu na kmetiji poškodovala desno ramo, eno operacijo je že imela, na drugo pa še čaka. Na invalidski komisiji je bila že večkrat razvrščena v III. kategorijo invalidnosti brez pravic iz invalidskega zavarovanja. Zanima jo, zakaj ni upravičena do nadomestila iz invalidskega zavarovanja.
NAŠ SVETOVALEC – DUŠAN BAVEC februar 2012
Kako do neplaniranega dopusta? Bralec piše, da je odkril zelo ugodno ponudbo za enotedensko smučanje v tujini, delodajalec pa mu ne odobri dopusta, ker je po njegovem mnenju vrh sezone in ne želi imeti dodatnih stroškov z nadomestnim delavcem. Čeprav je dela trenutno res kar precej, bralca zanima, ali je zakonska podlaga za to, da mu delodajalec odreka pravico do dopusta, ki izvira še iz minulega leta. Razmišlja celo, da bi šel kar v bolniško. Naj najprej omenim, da se lanski dopust v obsegu, ki presega dva delovna tedna, res lahko prenese v...
Številne odpovedi pravici do varstvenega dodatka
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je do 31. decembra 2011 prejel skoraj 10 tisoč vlog za odpoved pravici do varstvenega dodatka, kar prestavlja dobrih 21 odstotkov vseh prejemnikov. Kot je znano, smo s 1. januarjem 2012 začeli uporabljati zakona o socialno- varstvenih prejemkih, s katerim se je pravica do varstvenega dodatka, urejena z zakonom o varstvenem dodatku, in pravica do državne pokojnine, urejana v zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, preoblikovala v pravice, določene v novem zakonu o socialno-varstvenih...
Do konca junija nobenih uskladitev
Državni zbor je konec minulega leta sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012, ki za pol leta omejuje tudi rast izdatkov Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. To pomeni, da se do 30. junija 2012 ne bodo uskladile pokojnine in drugi prejemki, ki bi se sicer lahko uskladili po 150. a in 150. b členu zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Omejitev usklajevanja zadeva tudi pokojnine in druge prejemke iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, urejene s posebnimi predpisi, usklajujejo pa se v...
Del vdovske pokojnine in skupno izplačilo nekoliko nižja
Svet zavoda je na prvi letošnji seji sprejel sklep o zgornji mej izplačil dela vdovske pokojnine. Gre za dva zneska, ki ju je po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju treba v začetku vsakega koledarskega leta določiti na novo. Prvi je najvišji znesek dela vdovske pokojnine, drugi pa najvišji znesek skupnega izplačila lastne in dela vdovske pokojnine. Del vdovske pokojnine sme dosegati največ 15 odstotkov povprečne mesečne pokojnine v državi v minulem letu.
VAŠ SVETOVALEC mag. Janez Tekavc – februar 2012
Služnostna pot Bralec je pred leti dovolil sosedu služnost poti po njegovi zemlji. Kasneje sta se sporazumela za drug potek poti, ki je bil za soseda ugodnejši, bralec pa naj bi dobil v zameno 200 kv. m. zemljišča. Zemljišča ni dobil, pač pa je sosed čez leta hišo prodal. Ker je tudi novi lastnik uporabljal pot, ni pa hotel dati dela zemlje, je bralec pot preoral, sosed pa ga je zaradi tega tožil. Bralec je spor izgubil in misli, da je tega kriva tudi njegova odvetnica. Manjka kar nekaj podatkov, ki so zelo pomembni za odgovor.