Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Leta 2011 uskladitev sicer bo, vendar bo še skromnejša

    Dobro je vedetidecember '10

    V prejšnji številki smo na kratko poročali o možnosti, da se v prihodnjem letu zaradi ustalitve javnih financ tudi pokojnine in vsi prejemki, ki jih izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, sploh ne bi usklajevali. To naj bi sledilo iz predloga zakona o interventnih ukrepih (ZIU).

    Državni zbor je navedeni zakon novembra tudi sprejel, vendar pa ne v predlagani obliki. Popolno »zamrznitev« je omilil, zato naj bi se v prihodnjem letu vseeno spreminjala raven pokojnin in prejemkov.

  • Zavarovanje v Sloveniji in Srbiji se sešteva

    Dobro je vedetidecember '10

    1. novembra je začel veljati sporazum o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Srbijo (Uradni list RS štev. 30/10 MP štev. 5/10), ki ureja tudi področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja.  

    Zavarovanci, ki so poleg slovenske pokojninske dobe dopolnili del pokojninske dobe tudi v Republiki Srbiji, uveljavijo svojo pravico do pokojnine tako, da zahtevek za pokojnino vložijo pri pokojninskem zavodu tiste države, kjer prebivajo v času vložitve zahtevka. Zavarovanci, ki prebivajo v Sloveniji, torej vložijo zahtevek pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Ta zahtevek velja hkrati tudi za pridobitev pravice do srbske pokojnine.

  • Prispevki po novem

    Dobro je vedetinovember '10

    Pokojninska reforma posveča prispevkom posebno pozornost, saj v primerjavi z veljavno ureditvijo prinaša bistvene spremembe. Zakaj? Preprosto zato, ker so prispevki glavni vir prihodkov pokojninske blagajne. Že zdavnaj so namreč minili časi, ko so prispevki zaposlenih in delodajalcev zadoščali za kritje vseh izdatkov pokojninskega zavoda, zato so obveznosti državnega proračuna vse večje.

    Cilj pokojninske reforme je med drugim doseči večjo odvisnost pokojnine od plačanih prispevkov. Zato v prihodnje naj ne bi več imel noben zavarovanec priznane pokojninske dobe, če ne bi bili plačani prispevki. Po zdajšnji ureditvi je namreč to pravilo veljalo le za samozaposlene, ne pa tudi za delavce v delovnem razmerju. Če bo predlagani ZPIZ-2 sprejet, bo spremenil dosedanjo ureditev tako, da se bo v pokojninsko dobo priznalo obdobje do uveljavitve novega zakona (do konca leta 2010), če je delodajalec prispevke za delavce zgolj obračunal, ne pa tudi nakazal v pokojninsko blagajno. Naslednji pomemben ukrep pa je, da se obdobja, za katera niso bili plačani prispevki, ne bodo vštevala v pokojninsko osnovo, od katere se odmerja pokojnina.

  • VAŠA SVETOVALKA: Milena Paulini

    Dobro je vedetinovember '10

    Starostna pokojnina brez zmanjšanja

    Bralec J. D. iz Ljubljane navaja, da je star 61 let in 4 mesece ter da ima 33 let in 8 mesecev pokojninske dobe. Delodajalec mu je kot invalidu III. kategorije invalidnosti odpovedal pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga, s tem da je prej pridobil mnenje komisije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Po izteku odpovednega roka in po prenehanju delovnega razmerja se bo bralec novembra letos prijavil na zavodu za zaposlovanje. Zanima ga, ali se lahko upokoji, preden bo star 63 let, in za koliko bi se mu pokojnina zmanjšala, saj bi z dodano dobo za čas študija in služenja vojaškega roka izpolnil pogoj 40 let pokojninske dobe, še preden bi dopolnil starost 63 let.

  • Vaš svetovalec - Janez Tekavc

    Dobro je vedetinovember '10

    Vaš svetovalec - Janez Tekavc

    Vplačila v rezervni sklad

    Bralec živi v večstanovanjskem bloku. Stavba je potrebna obnove, zato so se lastniki pred časom odločili, da vodo opravili določena investicijska dela ter da se zaradi tega povečajo mesečna vplačila v rezervni sklad. Bralca zanima, ali lahko upravnik kar sam razpolaga s sredstvi rezervnega sklad, ali bodo stanovalci vplačevali več le toliko časa, kot bo trajala obnova, ali lahko zahteva vračilo neporabljenih sredstev rezervnega sklada.

    Etažni lastniki lahko sprejmejo sklep, da se v rezervni sklad vlaga več sredstev, kot določa pravilnik o merilih za določitev prispevka etažnega lastnika v rezervni sklad in najnižji vrednosti prispevka. Pravilnik določa minimalno višino, ki se izračuna glede na starost stavbe, površino in podobno. Za sklep o povečanju sredstev, ki se zbirajo v rezervnem skladu, morajo glasovati solastniki, ki imajo skupaj več kot polovico solastniških deležev stavbe.

  • Skromna novembrska uskladitev?

    Dobro je vedetinovember '10

    Skromna novembrska uskladitev?

    November je v sistemskem zakonu (ZPIZ-1) določen kot drugi rok za uskladitev pokojnin v koledarskem letu. Zaradi začasnega omejevanja rasti izdatkov za ta namen, pa tudi te uskladitve ne bo mogoče opraviti tako, kot določa navedeni zakon, temveč bo lahko tako kot februarska uskladitev izvedena po zakonu o intervencijskih ukrepih zaradi gospodarske krize (ZIUZGK), ki velja od 1. januarja do 31. decembra 2010.

    Interventni zakon prepolavlja možne višine uskladitev, določene v sistemskem zakonu! Novembra se tako lahko pokojnine uskladijo za 50 odstotkov dosežene rasti povprečne plače za obdobje januar – september 2010 v primerjavi s povprečno plačo za obdobje januar – december 2009. Višina uskladitve pa je tudi po tem zakonu tako kot po ZPIZ-1 omejena; znašati sme največ toliko odstotkov, da povprečno zvišanje najnižje pokojninske osnove, veljavne v letu 2010, po opravljeni februarski in novembrski uskladitvi v primerjavi z mesečnim povprečjem te osnove, veljavne v letu 2009, ne preseže 50 odstotkov ocenjene rasti povprečne plače za obdobje januar – december 2010 v primerjavi z njenim povprečjem v obdobju januar – december 2009, prikazane v jesenski napovedi gospodarskih gibanj Urada za makroekonomske analize in razvoj.

  • Nekatere novosti, predvidene z ZPIZ-2

    Dobro je vedetioktober '10

    Vlada je v začetku septembra določila predlog novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), s katerim udejanja napovedano modernizacijo tega sistema. Predlog je posredovala v obravnavo državnemu zboru, potekala pa bo po rednem postopku, ki bi moral biti končan do konca leta, da bo lahko novi zakon začel veljati 1. januarja 2011. Besedilo bo do sprejema nedvomno doživelo še številne spremembe in dopolnitve.

     

    Z željo, da bi bili s predlaganimi spremembami čim bolje seznanjeni, bomo postopoma predstavljali najpomembnejše novosti in poskušali pojasniti tudi njihov pomen in posledice.

  • S seje sveta pokojninskega zavoda

    Dobro je vedetioktober '10

    Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na septembrski seji proučil predvsem problematiko beneficirane delovne dobe. Pri tem je  še posebej opozoril na dejstvo, da v zadnjem desetletju tej problematiki niso namenili ustrezne pozornosti ni pristojni organi ni posamezne interesne skupine. Potrebna pa bi bila revizija delovnih mest, na katerih se zavarovalna doba šteje s povečanjem ali pa so zavarovanci vključeni v obvezno poklicno zavarovanje. Člani sveta so bili presenečeni spričo informacije, da število tovrstnih zavarovancev v javnem sektorju narašča, upada pa v realnem sektorju. Menili so, da tudi na tem področju pravna država ne deluje zadovoljivo, saj ne deluje pristojna komisija niti ni zagotovljen prepotreben nadzor. Svet je ustanovil novo komisijo, ki naj bi obravnavala zahtevke tistih zavarovancev, ki so v skladu z veljavno zakonodajo ostali v obveznem zavarovanju in niso vključeni v poklicno zavarovanje.

  • VAŠ SVETOVALEC - Milena Paulini

    Dobro je vedetioktober '10

    Zdravstveno zavarovanje v Sloveniji

    Bralka A. Z. piše, da  uživa samostojno slovensko starostno pokojnino, ima pa stalno prijavljeno prebivališče na Hrvaškem. Veliko časa tudi preživi v Sloveniji, zato jo zanima, ali ima kot slovenska upokojenka pravico do obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje vedno dobi negativen odgovor, čeprav sama ve za primere, ko imajo upokojenci zdravstveno zavarovanje v obeh državah.

    Sporazum o socialnem zavarovanju med Slovenijo in Hrvaško določa, da je upokojenec, ki prejema pokojnino le po predpisih ene države pogodbenice in ima stalno prebivališče na območju druge države pogodbenice, upravičen do storitev po predpisih druge države pogodbenice, vendar v breme pristojnega nosilca prve države pogodbenice. Če upokojenec začasno prebiva na območju prve države pogodbenice, je upravičen do nujnih zdravstvenih storitev po predpisih in v breme te države pogodbenice.

  • Polovična uskladitev transferjev z rastjo cen

    Dobro je vedetiseptember '10

    Z julijem so se po letu dni socialni transferji zvišali za 1,2 odstotka. Zavoljo gospodarske krize so namreč lahko letos socialni prejemki višji le za polovico zakonsko določene letne uskladitve.

    Državni zbor je novembra lani sprejel zakon o intervencijskih ukrepih zaradi gospodarske krize (ZIUZGK), s katerim je začasno, za obdobje od 1. januarja 2010 do 31. decembra 2010, omejil rast izdatkov državnega proračuna, proračunov občin, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, in sicer tako, da je znižal višino uskladitev, določenih z zakonom o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji (ZUTPG) in z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Transferji posameznikom in gospodinjstvom, ki se usklajujejo po ZUTPG, se smejo po določbah posebnega zakona v letu 2010 uskladiti le v višini polovice zakonsko določenega obsega uskladitve!

  • 1
  • …
  • 143
  • 144
  • 145
  • 146
  • 147
  • …
  • 152
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov