Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Sprejeta finančna plana za dve leti

    Dobro je vedetijanuar '11

    Sprejeta finančna plana za dve leti

    Na decembrski seji je svet pokojninskega zavoda med drugim sprejel finančni načrt in program zavoda za leti 2011 in 2012.

    Finančni načrt zavoda za leto 2011 je bil sprejet že konec leta 2009, zaradi novih makroekonomskih izhodišč javnofinančnih gibanj, ki izhajajo iz jesenske napovedi Umarja za leti 2011 in 2012, pa ga je bilo treba spremeniti. Nova makro-ekonomska izhodišča je bilo treba upoštevati tudi pri finančnem načrtu za leto 2012. Pri pripravi teh aktov je bilo treba upoštevati tudi oceno izpolnitve finančnega načrta za leto 2010, ki temelji na drugačnih podatkih o rasti uživalcev denarnih prejemkov iz pokojninske blagajne. Pri pripravi finančnih načrtov pa je bilo treba upoštevati tudi nove zakonodajne rešitve, in sicer zakona o socialno-varstvenih prejemkih, ki bo začel veljati 1. junija 2011, in zakona o izjemnih ukrepih zaradi gospodarske krize, ki zadeva uskladitev denarnih dajatev.

  • VAŠ SVETOVALEC – MAG. JANEZ TEKAVC: Odločanje etažnih lastnikov

    Dobro je vedetioktober '10

    Bralec je eden od etažnih lastnikov v stanovanjskem bloku. Pred časom je upravnik zaradi nesklepčnosti zbora stanovalcev razdelil med lastnike glasovnice o povečanju rezervnega sklada, saj je potrebno opraviti določena popravila, kar pa bo zahtevalo večja sredstva. Bralec je presenečen, ker je upravnik kljub temu, da je bila glasovnica le ena in je bilo na njej mogoče obkrožiti le enkrat "za" ali "proti", izračunal dva različna rezultata, in sicer za predlog, da se opravijo vzdrževalna dela, večino 54 odstotkov, za povečanje rezervnega sklada pa večino 51 odstotkov. Bralca zanima, ali mora res plačevati dodatna sredstva v rezervni sklad. Presenečen je tudi, da kar nekaj mesecev niso izvedeli, kakšni so bili rezultati glasovanja.

  • Vplivi polne starosti na upokojitev

    Dobro je vedetioktober '09

    Pojem »polna starost« je bil uveden v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja z zakonom, ki je začel veljati 1. januarja 2000. V njem je določena starost, pri kateri se zavarovanki ali zavarovancu zagotavlja starostna pokojnina, odvisna zgolj od dopolnjene pokojninske dobe. Če je starostna pokojnina uveljavljena pred dopolnitvijo polne starosti, je lahko tudi nižja, če pa je uveljavljena po dopolnitvi polne starosti, je višja od zneska, do katerega bi bil upravičen zavarovanec glede na dolžino dopolnjene pokojninske dobe!

  • Usklajevanje pokojnin in drugih dajatev

    Dobro je vedetimarec '10

    Svet zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje vsako leto v februarju odloča o uskladitvi pokojnin. Letos je stopil v veljavo ukrep, ki pomembno posega v uskladitve. Po novem se namreč upošteva le polovična rast povprečne plače v letu 2009 v primerjavi z letom 2008.

    Člani sveta so v razpravi poudarili, da podatki govore o slabšanju materialnega položaja upokojencev, kar je med drugim vidno tudi iz razmerja med povprečno plačo in povprečno pokojnino. Več kot polovica upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 500 evrov, kar je pod ravnijo, ki je pri nas priznana kot meja za preživetje, to pa je 562 evrov. Pri načrtovani modernizaciji pokojninskega sistema bi morali vsi pristojni organi to dejstvo upoštevati, saj ni sprejemljivo, da tako velika skupina upokojencev, mnogi tudi s »polno delovno dobo«, živi na...

  • Milena Paulini: Dodatek k tuji pokojnini

    Dobro je vedetidecember '10

    Bralka V. S. iz Izole je leta 1990 v Bosni in Hercegovini pridobila pravico do starostne pokojnine, ki se ji izplačevala do maja 1992, ko se je preselila k hčerki v Slovenijo. Vse do začetka veljavnosti sporazuma med obema državama je prejemala od ZPIZ dodatek k pokojnini, odmerjen v višini 70 odstotkov najnižje pokojninske osnove, od 1. 7. 2008 dalje pa le še razliko, saj ji je bosanski zavod spet pričel izplačevati starostno pokojnino. Zanima jo, ali ji bil dodatek pravilno odmerjen in ali sodi med socialno-varstvene pravice, ki bi jih morali dediči po njeni smrti vračati državi Sloveniji.

  • Mag. Janez Tekavc: Preživnina nekdanji ženi

    Dobro je vedetidecember '10

    Bralec se je pred desetletji ločil in sodišče je odločilo, da mora nekdanji ženi plačevati preživnino. Z leti so prihodki bralca upadli, sam ocenjuje, da morda na tretjino tistega, kar je prejemal v času ločitve. Nekdanja žena pa je medtem podedovala stanovanje in še nekaj drugih stvari. Zanima ga, ali mora še naprej plačevati preživnino in če, kako dolgo.

    Zakonec, ki nima sredstev za življenje in ki ni po svoji krivdi nezaposlen, ima pravico od drugega zakonca zahtevati preživnino. Nepreskrbljeni zakonec sme zahtevati preživnino v postopku za razvezo zakonske zveze, lahko pa tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v letu dni po pravnomočni razvezi. Preživnino sodišče določi po potrebah upravičenca in zmožnostih zavezanca.

  • Poziv k dialogu

    Dobro je vedetidecember '10

    Poziv k dialogu

    O modernizaciji sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja je svet pokojninskega zavoda razpravljal že maja letos in s svojimi stališči seznanil pristojne organe. Na zadnji seji pa se je seznanil s spremembami in dopolnitvami, ki jih je v tem času doživel predlog ZPIZ-2, in pri tem ocenil, kako so njegova stališča upoštevana v predlogu ZPIZ-2.

    Svet je ugotovil, da je predlagatelj deloma upošteval zavodova stališča. Ker pa najpomembnejše rešitve še vedno niso uveljavljene in jih bo mogoče v nadaljnjem postopku še izboljšati, je vnovič pozval vse socialne partnerje, da z nadaljevanjem socialnega dialoga skušajo izoblikovati take rešitve, ki bodo v interesu vseh generacij in ki bodo sprejemljive za večino. Opozoril je, da je treba rešitve presojati tudi s stališča uresničevanja enega najpomembnejših načel sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja - načela medgeneracijske solidarnosti.

  • V prihodnjem letu prve dodatne pokojnine

    Dobro je vedetidecember '10

    Dodatno pokojninsko zavarovanje smo v Sloveniji uvedli leta 2001 in tako bodo leta 2011 prvi zavarovanci že izpolnili enega od pogojev za uveljavitev dodatne pokojnine, to je 120 mesecev zavarovanja.

    Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju iz leta 2001 je uvedel možnost dodatnega pokojninskega zavarovanja, to je namenskega varčevanja za starost. Podobno kot v drugih razvitih državah tudi pri nas premije za dodatno pokojnino vplačujejo pretežno delodajalci, da bi tako svojim zaposlenim zagotovili primerno pokojnino. Država to varčevanje spodbuja z davčno olajšavo na vplačano premijo v višini 5,844 odstotka bruto plače zavarovanca. Zaradi davčne olajšave je premija, vplačana na osebni račun zavarovanca, enaka strošku delodajalca. Donosi iz zbranih premij se sproti pripisujejo zavarovancem. Zakon varuje zavarovanca pred izgubo sredstev, saj izvajalci zavarovanja po zakonu jamčijo za sredstva in za zajamčeni donos v višini najmanj 40 odstotkov obrestne mere dolgoročnih državnih obveznic na leto, sredstva so izločena na posebnem računu in če bi prišlo do stečaja izvajalca zavarovanja, niso vključena v stečajno maso.

  • Z elektronsko vlogo kmalu tudi do pokojnine

    Dobro je vedetidecember '10

    Z elektronsko vlogo kmalu tudi do pokojnine

    Oktobra je zaživela prenovljena spletna stran pokojninskega zavoda (www.zpiz), ki je dobila nagrado »Zlati Netko 2010«, najprestižnejše priznanje, ki ga v slovenskem prostoru podeljujejo za spletno komuniciranje v kategoriji »predstavitve institucij s področja državne in javne uprave«.

    Med novostmi spletne strani izstopa nova storitev eZPIZ, ki fizičnim osebam omogoča oddajo vlog po elektronski poti in vpogled v to, v kakšni fazi reševanja je njihova vloga.

    Elektronske vloge so zdaj možne za uveljavljanje dokupa pokojninske dobe za čas študija in vojaškega roka, za ugotovitev pokojninske dobe in za izpis obdobji zavarovanja po 1. januarju 2009. Postopno pa bomo lahko na ta način uveljavljali tudi pokojnine in druge pravice. Že zdaj pa lahko preverjamo, v kakšni fazi je reševanje naše vloge, ne le tiste, ki smo jo oddali z »e-vlogo«. Novi spletni portal ZPIZ nam tudi omogoča, da s svojega domačega računalnika pogledamo v svoje osebne podatke, ki so zapisani v informacijskem sistemu ZPIZ, in da dobimo informativni izračun datuma, ko bomo izpolnili pogoje za upokojitev po zdaj veljavnem zakonu.

  • Zakaj novembra le 0,2- odstotno zvišanje?

    Dobro je vedetidecember '10

    Odločitev sveta ZPIZ, da se pri novembrskem izplačilu pokojnine zvišajo le za 0,2 odstotka, je bila deležna številnih kritik in tudi zgražanj. Kljub zaostrenim gospodarskim razmeram ali prav zato so mnogi upokojenci vseeno pričakovali več.

    Kritiki tako neznatne uskladitve so se sklicevali na rast plač, ki se tudi v kriznih razmerah višajo, pa na draginjo, čedalje težje razmere, prihajajočo zimo, nakup ozimnice, ki za nekatere postaja že nedosegljiv, pa še bi lahko naštevali.

    Žal pa spričo zelo jasne zakonske ureditve usklajevanja pokojnin drugačna odločitev sveta sploh ni bila možna! Ocena zvišanja povprečne bruto plače v letošnjem letu v primerjavi z minulim letom, ki jo je konec septembra dal Urad za makroekonomske analize in razvoj v jesenski napovedi gospodarskih gibanj za leto 2010, se ni spremenila do trenutka, ko je bila sprejeta odločitev o uskladitvi pokojnin. Prav ta ocena pa je skupaj s posebnim zakonom, ki v letošnjem letu kroji usklajevanje pokojnin, odločilno vplivala na višino novembrske uskladitve.

  • 1
  • …
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • 146
  • …
  • 152
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 6, junij 2025

    Št. 6, junij 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja - z glavnimi novostmi od 1. julija dalje - in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice,...

    Robotske operacije so kirurgija prihodnosti Kar je bilo še pred nekaj desetletji nepredstavljivo, je danes vsakodnevna praksa v dveh slovenskih bolnišnicah. Večino tovrstnih operacij naredijo urologi,...

    Hrana kot pomoč pred škodljivim vplivom sonca Poletje je pred vrati in na žgoče sonce se moramo pripraviti, saj stara modrost pravi, da sonce daje življenje in ga hkrati uničuje. Koža je največji organ in...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov