Pogoji upokojevanja v letu 2009
V letu 2009 je začelo veljati nekaj sprememb o pogojih za pridobitev nekaterih pokojnin in za njihovo odmero. Glavne spremembe zadevajo minimalne pogoje za starostno pokojnino, možnosti pridobitve starostne pokojnine pri nižji starosti, daljšo dodano dobo, višjo polno starost moških in spremembo pogojev za pridobitev družinske pokojnine.Minimalni pogoji za starostno pokojnino
Pismo ZDUS poslanskim skupinam
Zveza društev upokojencev Slovenije je vsem poslanskim skupinam poslala dopis, v katerem piše, da so upokojenci težko pričakali dan, ko je novoizvoljeni parlament začel delati.
Pokojninska in davčna reforma, lani pa še izbruh inflacije so polovico upokojencev in dvesto tisoč delavcev potisnili na rob preživetja. Zavoljo vse višjih življenjskih stroškov se tokovi pomoči obračajo in mlajše generacije že morajo vsak dan več prispevati za preživetje staršev.
-
Zaradi naraščanja števila starejših prebivalcev in nizke rodnosti se spreminjajo dosedanja medgeneracijska razmerja, kar zahteva novo določitev vlog posameznih generacijskih skupin, zlasti še starejših. V zadnjih desetletjih smo gerontologiji in geriatriji namenjali premalo pozornosti, kar je nujno potrebno spremeniti.
To je le nekaj poudarkov iz konference o uresničevanju Strategije varstva starejših do leta 2010, ki jo je v začetku novembra pripravil Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje v sodelovanju z vladnimi in političnimi, znanstvenimi in strokovnimi ter civilnimi partnerji.
-
Koalicijski sporazum o sodelovanju v vladi Republike Slovenije za mandat 2008 - 2012 vsebuje vrsto zavez, za katerih uresničitev si bo prizadevala nova vlada. Številne zaveze zadevajo tudi upokojence in invalide. Zato naj na kratko povzamemo nekatere najpomembnejše, saj nakazujejo možne spremembe zakonodaje, pa tudi smeri delovanja nove vlade na tem področju.
Na področju zagotavljanja sredstev za socialno varnost, kamor sodi tudi pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kaže posebej omeniti usmeritev, po kateri naj bi v prihodnje zagotovili plačilo socialno-varstvenih prispevkov od vseh oblik dela. Sistem pobiranja prispevkov za socialno varnost naj bi poenostavili, poenotili naj bi se zavezanci za plačilo, temu pa naj bi sledilo tudi poenotenje dinamike plačil in osnov za obračun in plačilo prispevkov. Koalicijski partnerji predvidevajo tudi preoblikovanje Kapitalske družbe.
Kolikšne so pokojninske osnove?
V novembru pa so bile usklajene tudi starostne in družinske pokojnine. Po novem zneska znašata 219,90 evra.
Del vdovske pokojnine lahko po novem znaša največ 83,61 evra. Skupno izplačilo lastne (starostne ali invalidske) pokojnine in dela vdovske pokojnine pa ne sme presegati 1666,03 evra.
prva zdravstvena info. točko za starejše
Celjani so s podporo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije uvedli prvo zdravstveno informativno točko za starejše. Pozivajo vse, ki menijo, da v zdravstvenem domu, pri zdravniku zasebniku, v bolnišnici, na domu (patronaža) ali v domu za starejše niso bili primerno sprejeti ali obravnavani, ki ne morejo priti do zdravnika, zobozdravnika, diagnostične metode ali operacije, da jim to sporočijo.
Kako v stik z infotočko? V uradu Pokrajinske zveze društev upokojencev
Konec meseca uskladitev pokojnin
Novembra bodo drugič letos usklajene pokojnine z veljavnostjo od prvega januarja, kar zagotavlja celoletni poračun; hkrati z uskladitvijo pa bo izplačana tudi ugotovljena razlika za nazaj.
Po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1) je treba pokojnine uskladiti februarja in novembra. V obeh primerih je osnova za uskladitev znesek pokojnine, ki gre upravičencu za mesec pred mesecem, v katerem se izvede uskladitev, ali pa pokojnine ob odmeri, če je bila odmerjena v mesecu izvedbe uskladitve.
-
Tako višina pokojnin iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, kot tudi tistih, priznanih in odmerjenih po posebnih predpisih (tudi po zakonu o izjemnem priznanju starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge!), je omejena. Za pokojnine iz obveznega zavarovanja je omejitev določena v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ), nanjo pa se sklicujejo tudi drugi predpisi. Omejitev ima za posledico določitev nižjega zneska pokojnine kot sicer sledi iz odmere pokojnine od dejanske pokojninske osnove,...
-
Javna agencija za raziskovalno dejavnost republike Slovenije je razpisala več projektov, med njimi tudi o zdravem in aktivnem staranju. Zanj je kandidirala tudi visoka šola za zdravstvo iz Ljubljane in bila izbrana.
Za izvedbo projekta potrebujejo 60 prostovoljcev, starejših od 65 let, pripravljenih, da sodelujejo v programu telesne vadbe za izboljšanje ravnotežja in preprečevanje naključnih padcev v starosti.
Telovadba bo na visoki šoli za zdravstvo dvakrat na teden, in to predvidoma ob ponedeljkih in četrtkih po 2 šolski uri v poznih popoldanskih urah.
ŠE JE ČAS ZA USKLAJEVANJE POKOJNIN
Marinka Levičar
Boris Dolničar
Po več kot polovici mandata najvišjega, od leta 2005 enovitega organa upravljanja slovenskega pokojninskega zavoda smo nekaj vprašanj o njegovem delu, predvsem pa o reševanju problemov, ki tako ali drugače zadevajo upokojence in zavarovance, zastavili njegovemu predsedniku, 73-letnemu upokojencu Ivanu Sisingerju.